تکامل رابط کاربری گوشی‌های وان‌پلاس؛ از سیانوژن تا اکسیژن

رابط کاربری OxygenOS 11 از زمان انتشار عمومی اندروید 11 راه خود را به گوشی های OnePlus باز کرده است. این رابط کاربری جدید ویژگی های اندروید را همراه با تغییرات ایجاد شده توسط OnePlus ارائه می دهد. با این حال، این شرکت همیشه کنترل عمیقی بر کیفیت و سرعت نرم افزار روی گوشی خود نداشت. در واقع در سال 2014 نرم افزار گوشی وان پلاس ارتباط تنگاتنگی با حوزه کاستوم رام ها داشت.

اگر به تاریخچه نرم افزاری گوشی های OnePlus علاقه مند هستید یا می خواهید ببینید این شرکت در این زمینه چقدر پیشرفت کرده است، با ما همراه باشید.

جدایی وان پلاس از سیانوژن

رابط کاربری OnePlus

OnePlus One با CyanogenOS عرضه شد که نسخه تجاری CyanogenMod بود. در اوج براندازی اندروید، CyanogenMod محبوب ترین کاستوم رام بود. تجاری سازی این پروژه به عنوان یک سیستم عامل CyanogenOS باعث ایجاد جنجال در بین جامعه کاربران و توسعه دهندگان این کاستوم رام شده است. اما این احتمالا برای ارائه پشتیبانی گسترده از گوشی های OnePlus ضروری بوده است.

پس چرا OnePlus در وهله اول از سیانوژن استفاده می کند؟ این کاستوم رام از یک سو تجربه ای مشابه اندروید خام را ارائه می کرد، از سوی دیگر عملکرد بسیار خوبی داشت، از گزینه های ناوبری مختلف پشتیبانی می کرد و به طور کلی از امکانات مختلفی بهره می برد. در آن زمان، سامسونگ و دیگر سازندگان گوشی های خود را با رابط کاربری سنگین عرضه می کردند. اما در میان آنها OnePlus One هوای تازه را به ارمغان می آورد.

رابط کاربری OnePlus

لازم به ذکر است که CyanogenOS در واقع با تعدادی گوشی دیگر مانند Wileyfox Swift و Lenovo ZUK Z1 عرضه می شود. گزارش شده است که مایکروسافت نیز در این شرکت سرمایه گذاری کرده است. البته احتمالا تا به حال نام این گوشی ها را نشنیده اید و احتمالا این موضوع تاثیر زیادی در سرنوشت پروژه سیانوژن داشته است. سیانوژن سرانجام در سال 2016 بسته شد.

در همان زمان، شرکت هندی Micromax موفق شد حق انحصاری استفاده از CyanogenOS را در هند به دست آورد که مشکلات زیادی را برای OnePlus ایجاد کرد. در نهایت، OnePlus تصمیم گرفت نرم افزار خود را توسعه دهد که در نهایت به OxygenOS معروف شد. اما قبل از ورود به این رابط، باید به تلاش‌های OnePlus برای نرم‌افزار ویژه چین اشاره کنیم.

من استفاده می کنم ColorOS و HydrogenOS برای مصرف کنندگان چینی

اگرچه OnePlus One در اکثر نقاط جهان با CyanogenOS عرضه شد، اما مصرف کنندگان چینی این گوشی را با رابط ColorOS دریافت کردند که مخصوص گوشی های Oppo بود. OnePlus و Oppo زیرمجموعه های BBK Electronics Holding هستند، اما OnePlus می خواست هویت خود را به دست آورد و به یک رابط کاربری جداگانه نیاز داشت.

رابط کاربری OnePlus

در نتیجه، متخصصان OnePlus شروع به کار کردند و رابط کاربری HydrogenOS برای کاربران چینی آماده شد. نسخه اول این رابط کاربری بسیار بحث برانگیز شد زیرا به عنوان مثال از کشوی جداگانه برای برنامه ها استفاده نمی کند. برای دسترسی به بخش تنظیمات سریع، کاربران مجبور بودند از پایین صفحه به سمت بالا بکشند و بسیاری از ویژگی های محبوب نسخه جهانی HydrogenOS را خالی بگذارند. به طور کلی می توان گفت که این یک پروژه آزمایشی بود و هنوز برای استفاده انبوه آماده نشده بود.

در نهایت، برای چندین سال، گوشی های OnePlus در چین با HydrogenOS در دسترس بودند، اما در سال 2016، OnePlus تصمیم گرفت که HydrogenOS و OxygenOS را برای سرعت بخشیدن به روند به روز رسانی نرم افزار یکپارچه کند.

ورود نسخه اول و دوم OxygenOS

اولین نسخه OxygenOS در آوریل 2015 برای OnePlus One منتشر شد. اما کاربران این گوشی برای نصب رابط کاربری مورد نظر باید آن را به صورت دستی فلش می کردند که بسیاری از کاربران عادی نمی توانند این کار را انجام دهند. این رابط کاربری از امکانات ColorOS و CyanogenOS نهایت بهره را می برد و ظاهر آن یادآور اندروید خام بود.

سرانجام، OnePlus 2 با OxygenOS عرضه شد. نسخه جهانی این گوشی از همین رابط کاربری استفاده می کند و نسخه چینی آن بر پایه HydrogenOS است. زمان محدود توسعه این رابط کاربری مشکلات زیادی را برای نسخه های قبلی OxygenOS که مبتنی بر Android Lollipop بودند، ایجاد کرد.

رابط کاربری OnePlus

البته در عین حال نباید از مزیت های این رابط کاربری غافل شد که به لطف حالت تاریک و سیستم مجوزهای اپلیکیشن خود، اگرچه از نسخه لالی پاپ اندروید استفاده می کرد، اما چند قدمی از رقبای خود جلوتر بود. وان پلاس قطعا قصد داشت برخی از ویژگی های مهم سیانوژن را به این رابط منتقل کند، اما در اولین آزمایش ها نتوانست این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

ویرایش سوم OxygenOS; مشکلات اصلی را اصلاح کنید

رابط کاربری OnePlus

خوشبختانه کارشناسان OnePlus خیلی سریع شروع به کار کردند و نسخه سوم OxygenOS که با OnePlus 3 عرضه شد بسیار بهتر بود. همچنین استفاده از این رابط کاربری توسط اندروید مارشمالو تاثیر زیادی در بهبود وضعیت آن داشته است. اگرچه ویژگی‌های اولیه به شدت تغییر نکرده است، اما این شرکت نشان داده است که شخصی‌سازی رابط کاربری برای آنها بسیار مهم است.

با نسخه چهارم و پنجم هویت پیدا کنید OxygenOS

نسخه چهارم OxygenOS

نسخه چهارم OxygenOS

سه نسل اول OxygenOS تا حد زیادی مسئول پر کردن شکاف ایجاد شده توسط CyanogenOS بودند. اما نسخه چهارم توانست هویت مستقل خود را به دست آورد و نسخه پنجم آن را بهبود بخشید.

به عنوان مثال، باگ ها و مشکلات در این نسخه برطرف شده است. برای این نسخه همچنین می توان به حالت خواندن، فیلتر نور آبی، عملکرد مزاحم نشو و چندین تغییر ظاهری دیگر اشاره کرد. اگرچه OnePlus سبک کلی اندروید خام را حفظ کرده است، اما این تغییرات کوچک باعث جذابیت بیشتر رابط کاربری شده است.

نسخه پنجم OxygenOS

نسخه پنجم OxygenOS

نسخه پنجم OxygenOS که مبتنی بر اندروید اوریو بود، همین رویکرد را ادامه داد و از جمله ویژگی های جدید آن می توان به سیستم ناوبری آیفون مانند، بهبود حالت بازی، اپلیکیشن های موازی، تشخیص چهره و برخی تغییرات ظاهری اشاره کرد. همچنین نباید از تغییرات ایجاد شده در اپلیکیشن دوربین و ارائه قابلیت های جدید ویرایش ویدیو غافل شد. به لطف همین تغییرات کوچک، OnePlus توانسته این رابط کاربری را به یکی از بهترین ها در زمینه دستگاه های موبایل تبدیل کند.

مسیر را ادامه دهید

با معرفی OnePlus 6T، این شرکت تصمیم گرفت آن را به عنوان نسخه نهم به جای OxygenOS 6 معرفی کند تا با نسخه اندروید همخوانی داشته باشد. ظاهر این رابط کاربری متناسب با اندروید پای تغییر کرده است و ویژگی هایی مانند بهبود مصرف باتری، سیستم ناوبری جدید، امکان تغییر تنظیمات حالت «مزاحم نشوید» و نسخه سوم حالت بازی . در مجموع طی چند سال اخیر، OnePlus توجه زیادی به قابلیت شخصی سازی این رابط کاربری نشان داده است که مورد استقبال کاربران ویژگی های حرفه ای قرار گرفته است.

10 OxygenOS

110 OxygenOS

در نسخه دهم نیز شاهد تغییراتی در ظاهر بودیم، مجوزهای موقعیت مکانی بهبود یافتند و کاربران ویژگی های بیشتری برای سفارشی کردن منوی تنظیمات سریع دریافت کردند. همانطور که می بینید، OnePlus به آرامی و پیوسته در حال توسعه یک رابط کاربری جذاب است که دیگر با سیانوژن یا حتی روزهای اولیه OxygenOS قابل مقایسه نیست.

OxygenOS 11 و آینده پیش رو

وان پلاس با معرفی اندروید 11، یازدهمین نسخه OxygenOS را نیز معرفی کرد. در این نسخه شاهد طراحی جدیدی برای همیشه در نمایش هستیم، تغییراتی در حالت تاریک ایجاد شده است و همچنین باید به رابط کاربری بهبود یافته برای استفاده با یک دست گوشی اشاره کرد. در این نسخه جدید OxygenOS بار دیگر شاهد پیاده سازی رویکرد جذاب OnePlus در رابط کاربری گوشی های این شرکت هستیم.

رابط کاربری OnePlus

اگرچه OnePlus در طول سال ها همیشه به هویت نرم افزاری خود پایبند بوده است، OxygenOS در نهایت به عنوان یک رابط کاربری سازگار با اندروید خام شناخته شد، اما به نظر می رسد این شرکت می خواهد از این رویکرد فاصله بگیرد.


گوشی‌های OnePlus و نرم‌افزار آن‌ها راه طولانی را طی کرده‌اند. استفاده از کاستوم رام ها و توسعه HydrogenOS در نهایت منجر به توسعه یک رابط کاربری جذاب و پر ویژگی شد که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. اگرچه OnePlus هرگز تجربه کاربری کاملاً مشابهی را در اندروید خام ارائه نکرده است، اما با توجه به آخرین نسل‌های OxygenOS، می‌توان گفت که OnePlus بیش از هر زمان دیگری می‌خواهد توجه کاربران عادی را به خود جلب کند. باید دید این رویکرد جدید وان پلاس به نرم افزار گوشی هایش موفق خواهد بود یا خیر.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا