تکنولوژی تشخیص چهره شرکت IBM به آخر خط رسید

پس از اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف آمریکا در پی کشته شدن یک مرد سیاهپوست توسط پلیس آمریکا، آروین کریشنا، مدیرعامل آی بی ام، شب گذشته در نامه ای به کنگره آمریکا اعلام کرد که این شرکت دیگر نرم افزار تشخیص چهره یا تجزیه و تحلیل ارائه نخواهد کرد. پدر این شرکت همچنین اعلام کرد که دیگر در توسعه و تحقیق این فناوری شرکت نخواهد کرد.

در این نامه آمده است: «IBM به شدت با این امر مخالف است و از ارائه فناوری‌هایی مانند فناوری تشخیص چهره از سایر شرکت‌ها برای نظارت انبوه، طبقه‌بندی نژادی، نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی، یا هر هدفی که با ارزش‌های ما سازگار نیست، امتناع می‌کند.» نادیده گرفتن وجود ندارد. “ما معتقدیم که اکنون زمان شروع یک بحث ملی در مورد اینکه آیا فناوری تشخیص چهره باید توسط سازمان های مجری قانون ملی استفاده شود، فرا رسیده است.

در دهه گذشته، نرم افزار تشخیص چهره به لطف پیشرفت در هوش مصنوعی پیشرفت های زیادی داشته است. در عین حال، این فناوری‌ها عمدتاً توسط شرکت‌هایی توسعه می‌یابند که کنترل کمی روی آن‌ها دارند.

فناوری تشخیص چهره

در نتیجه، بخش قابل‌توجهی از فناوری‌های مورد بحث سن، نژاد و قومیت هستند که می‌توانند به ابزاری برای اجرای قانون و امنیت غیرقابل اعتماد تبدیل شوند و به طور بالقوه از حقوق شهروندی سوء استفاده کنند.

بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری در دسامبر 2019 انجام شد، شواهد زیادی مبنی بر تفاوت در دقت این فناوری برای جمعیت های مختلف وجود دارد. این فناوری همچنین به دلیل نقشش در نقض محرمانه بودن مورد انتقاد قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که در این مطالعه از سیستم تشخیص چهره آمازون که یکی از معدود غول های فناوری فعال در این زمینه است استفاده نشده است. با این حال، این سیستم به دلیل مشکلات دقت آن نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

از دیگر شرکت‌های مطرح در این زمینه می‌توان به هوش مصنوعی Clearview اشاره کرد که اخیراً دریافته است که از 3 میلیارد عکس کاربر در شبکه‌های اجتماعی برای آموزش سیستم تشخیص چهره خود استفاده می‌کند و آن را در اختیار شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های مجری قانون قرار می‌دهد. از آن زمان، این شرکت در مرکز بسیاری از شکایات بوده است. فیس بوک همچنین در ماه ژانویه به دلیل استفاده غیرقانونی از سیستم تشخیص چهره خود، 550 میلیون دلار جریمه شد.

فناوری تشخیص چهره

آی‌بی‌ام یکی از شرکت‌هایی است که سعی در کاهش تعصب در سیستم‌های تشخیص چهره داشت و در همین راستا در سال 2018 کل داده‌های مربوط به آموزش این سیستم‌ها را در اختیار عموم قرار داد. اما در ژانویه 2019 مشخص شد که IBM یک میلیون عکس گرفته شده توسط فلیکر را بدون رضایت مردم به اشتراک گذاشته است که البته با کمک “مجوز اشتراک گذاری خلاقانه” انجام شده است.

آی‌بی‌ام در آن زمان بیانیه‌ای صادر کرد و بیان کرد که این مجموعه داده‌ها فقط توسط محققان مورد تایید این شرکت استفاده می‌شد و فقط حاوی تصاویری بود که به صورت عمومی در دسترس من بود. همچنین به افراد اجازه می‌دهد تصاویر خود را از این مجموعه داده استخراج کنند.

K کشن .a در نامه خود همچنین از اصلاح سیستم پلیس دفاع کرد و گفت که سوء استفاده از پلیس باید به طور فزاینده ای مورد توجه دادگاه فدرال قرار گیرد و کنگره باید از جمله موارد دیگر مصونیت قضایی افسران پلیس را تغییر دهد.

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا