فناوری اطلاعات

جوهر الکترونیکی چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر شما از جمله افرادی هستید که کتاب های زیادی می خوانید و اکنون می خواهید نسخه های الکترونیکی کتاب ها را بخوانید، احتمالاً ابزارهای مبتنی بر جوهر الکترونیکی می توانند نظر شما را جلب کنند. در زیر به مزایای این فناوری و آینده آن خواهیم پرداخت.

جوهر الکترونیکی چگونه کار می کند

جوهر الکترونیکی (E-Ink) فناوری است که بر اساس آن نمایشگرها انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و از طرف دیگر محتوای متنی را بسیار شبیه کاغذ واقعی می کنند. به همین دلیل است که تقریباً تمام کتابخوان های الکترونیکی مانند سری Kindle از این فناوری استفاده می کنند.

بر خلاف نمایشگرهای معمولی که اغلب حاوی پیکسل های جداگانه برای نمایش رنگ های مختلف هستند، فناوری جوهر الکترونیکی بیش از هر چیز دیگری بر فرآیندهای شیمیایی متکی است. این نوع نمایشگرها از یک لایه نازک تشکیل شده اند که در زیر آن میلیون ها میکروکپسول حاوی ذرات شناور قرار دارند که معمولا سیاه یا سفید هستند.

جوهر الکترونیکی

این ذرات بر اساس بار الکتریکی که دریافت می کنند حرکت می کنند. اگر ذرات در معرض بار منفی قرار گیرند، رنگ سیاه نمایش داده می شود و بار مثبت باعث ایجاد ذرات سفید می شود. بنابراین، نمایشگر الکترونیکی مبتنی بر جوهر اساسا کار خود را با ارسال سیگنال های الکتریکی به این کپسول ها انجام می دهد.

به همین دلیل گجت های مجهز به این نوع نمایشگر عمر باتری استثنایی دارند. برخلاف مانیتورهای معمولی که پیکسل ها انرژی زیادی مصرف می کنند، جوهر الکترونیکی تنها زمانی انرژی دریافت می کند که محتویات آن تغییر کند.

تاریخچه مختصری از جوهر الکترونیکی

جوهر الکترونیکی

تیمی از محققان و دانشمندان MIT این فناوری را در سال 1996 توسعه دادند. در سال 1997، آنها شرکتی را تأسیس کردند که دارای حق ثبت اختراع برای این فناوری است. سال ها بعد، به لطف توزیع کتاب های الکترونیکی توسط شرکت هایی مانند آمازون و بارنز اند نوبل، این فناوری نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرد. این شرکت ها کتابخوان های الکترونیکی را برای جذابیت بیشتر مطالعه راه اندازی کرده اند. فناوری جوهر الکترونیکی نیز در طول سالیان متمادی در گجت های دیگر به قدری کم استفاده شده است.

در طول سال ها، نسخه های مختلفی از این فناوری ساخته شده است که به لطف این دستاوردها، کنتراست بیشتر و وضوح بالاتری را در اختیار جدیدترین کتابخوان های الکترونیکی قرار می دهد. برخی از این گجت ها از فیلتر رنگی نیز استفاده می کنند که به نمایشگرها امکان نمایش تعداد محدودی رنگ را می دهد.

راحتی چشم بیشتر

جوهر الکترونیکی

همانطور که در این مقاله گفتیم مهم ترین مزیت این فناوری مصرف کم انرژی است. همچنین در مناطق پرنور به ویژه در زیر نور خورشید، قدرت این مانیتورها بیشتر به چشم می خورد. بر خلاف نمایشگرهای نور معمولی، جوهر الکترونیکی این کار را نمی کند و بنابراین احساس خواندن کاغذ واقعی را به شما القا می کند. علاوه بر این، این نوع کتاب ها معمولاً قیمت مناسبی دارند و در نتیجه مورد توجه علاقه مندان به مطالعه قرار می گیرند.

آینده ابزارهای جوهرافشان الکترونیکی

جوهر الکترونیکی

یکی از جذاب ترین کاربردهای جوهر الکترونیکی در زمینه یادداشت برداری است که تجربه ای کاملا متفاوت از تبلت های معمولی را ارائه می دهد. در این راستا، تعدادی از شرکت ها تبلت های جوهر الکترونیکی را معرفی کرده اند که به طور خاص برای یادداشت برداری طراحی شده اند.

به طور کلی، طرفداران فناوری جوهر الکترونیکی هر روز در حال افزایش هستند. شرکت هایی مانند آمازون قیمت کتاب های مبتنی بر این فناوری را پایین نگه می دارند و میلیون ها مشتری در سراسر جهان همچنان به خرید این ابزارها ادامه می دهند. علاوه بر این، شرکت مسئول این فناوری هنوز در حال بهبود جوهر الکترونیکی است. به طور کلی، حداقل در آینده نزدیک، این فناوری مهمترین کاربرد برای کتابخوان های الکترونیکی خواهد بود.

منبع: How To Geek

.

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا