حداکثر طول کابل USB چقدر می‌تواند باشد؟

کابل های یو اس بی در اندازه های مختلفی عرضه می شوند. طول برخی از آنها تنها چند سانتی متر است، در حالی که برخی دیگر چندین متر طول دارند. اما در این بین آیا حداکثر طول مشخصی برای کابل USB وجود دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا طول کابل؟ یو اس بی ضروری است که؟

قبل از صحبت در مورد حداکثر طول کابل USB باید به اهمیت این موضوع توجه کنیم. کابل USB برای انتقال داده یا برق از یک دستگاه به دستگاه دیگر استفاده می شود. هنگامی که دو دستگاه به این کابل متصل می شوند، با استفاده از بسته های داده ارتباط برقرار می کنند. اما برای اطمینان از اینکه گیرنده هر بسته داده را دریافت می کند، دستگاه مبدأ قبل از ارسال بسته داده بعدی منتظر یک سیگنال تأیید از مقصد می شود.

کابل یو اس بی

با این حال، دستگاه مبدأ فقط می‌تواند مدت زمان معینی، معمولاً به ترتیب نانوثانیه، منتظر بماند تا بسته را به عنوان گمشده بپذیرد و دوباره امتحان کند. بنابراین، زمان بندی یک عامل مهم در جریان کارآمد داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر است. و مسافتی که بسته داده باید قبل از رسیدن به گیرنده خود طی کند بر این زمان تأثیر می گذارد.

در نتیجه طول کابل USB در این شرایط بسیار مهم می شود. اگر کوتاه باشد، مدت زمانی که طول می کشد تا داده ها از مبدا به مقصد بروند، که به آن تاخیر انتشار سیگنال نیز می گویند، کمتر خواهد بود. اما اگر کابل USB بیش از حد طولانی باشد، تاخیر انتقال طولانی خواهد بود و می تواند سرعت انتقال اطلاعات را تا حد زیادی کاهش دهد.

عامل دیگری که بر حداکثر طول کابل USB تأثیر می گذارد تضعیف یا تضعیف سیگنال است. هنگامی که یک سیگنال داده از طریق کابل USB عبور می کند، با مقاومت مواجه می شود و در نتیجه مقداری از قدرت خود را از دست می دهد. هرچه داده ها بیشتر حرکت کنند، سیگنال بیشتر کاهش می یابد. پس از یک آستانه مشخص، قدرت سیگنال برای گیرنده برای دریافت آن بسیار کم خواهد بود. بنابراین، کابل های USB باید حداکثر طول مشخصی داشته باشند تا با ضعف بیش از حد قدرت سیگنال مواجه نشوند.

حداکثر طول کابل یو اس بی

کابل یو اس بی

حداکثر طول کابل USB به نسل USB که پشتیبانی می کند بستگی دارد. سازمان USB-IF وظیفه تعریف استانداردهای نسل های مختلف USB را بر عهده دارد و نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند. این شرکت استفاده از کابل هایی با طول حداکثر 3 و 5 متر را برای USB نسل اول و دوم پیشنهاد کرده است. اما جدا از این دو نسل، سازمان مورد نظر دیگر حداکثر طول کابل مشخصی را ارائه نمی دهد. در عوض، سازمان به کابل‌های USB نیاز دارد تا انتظارات را از نظر عملکرد و تاخیر انتشار سیگنال برآورده کند.

بنابراین، برای دستیابی به عملکرد مناسب، کابل‌های مبتنی بر استاندارد USB 3.2 Gen 1 (که با نام‌های USB 3.0 و USB 3.1 Gen 1 نیز شناخته می‌شود) باید حداکثر طولی بین 2 تا 3 متر داشته باشند. علاوه بر این، کابل های USB 3.2 نسل 2 (که به آنها USB 3.1 و USB 3.1 نسل 2 نیز می گویند) و کابل های USB 3.2 نسل 2 x 2 باید حداکثر طول 1 متر داشته باشند. در ضمن طول کابل های USB 4 باید حداکثر 80 سانتی متر باشد.

البته سازمان USB-IF حداکثر طول بیشتر را برای کابل‌های USB 3.2 Gen 1 Type C و USB 2.0 Type C توصیه می‌کند، زیرا این نوع کابل‌ها از نظر انتقال داده و قدرت حرف بیشتری برای گفتن دارند. به طور مشخص حداکثر طول این دو نوع کابل می تواند 2 و 4 متر باشد.

حداکثر طول کابل USB چقدر می‌تواند باشد؟

اگر دقت کرده باشید با معرفی نسل های جدید، حداکثر طول کابل USB نیز کاهش یافته است. بخشی از این امر به دلیل افزایش سرعت نسل های جدید است. در نتیجه این نوع کابل ها باید تاخیر کمتری داشته باشند که تنها با کاهش طول کابل می توان به آن دست یافت.

لازم به ذکر است که این محدودیت ها برای کابل های USB پسیو است که از رایج ترین کابل های موجود در بازار می باشد. انواع دیگری از کابل های USB وجود دارند که می توانند طولانی تر باشند.

کابل ها یو اس بی فعال (فعال) و نوری

حداکثر طول کابل USB چقدر می‌تواند باشد؟

کابل های فعال می توانند از حداکثر طول بیشتر بهره مند شوند. این نوع کابل ها از مدارهای الکترونیکی برای تقویت سیگنال استفاده می کنند. البته این نوع کابل ها نمی توانند بر همه محدودیت ها غلبه کنند و مثلاً اگر طول آنها از حد استاندارد بیشتر شود، قادر به ارائه خروجی 4K نخواهند بود.

در این شرایط، کاربران به کابل‌های USB نوری روی می‌آورند که از نور برای انتقال داده استفاده می‌کنند و در نتیجه سرعت بیشتری دارند. در این زمینه می توان از روش هایی مانند هاب با منبع تغذیه، کابل تبدیل USB به اترنت و موارد مشابه دیگر استفاده کرد.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا