درد کمر سمت چپ که به پا میزند

درد سیاتیک یکی از دردهای آزاردهنده است که از کمر شروع می شود و تا باسن، پشت ران و ساق پا احساس می شود. درد در این عصب ناگهانی شروع می شود اما در موارد خفیف با مرور زمان و مراقبت صحیح بهتر می شود. البته در برخی بیماران درد سیاتیک ممکن است به قدری شدید باشد که درمان آن نیازمند جراحی باشد.

عصب سیاتیک از نخاع شروع شده و از لگن شما عبور کرده سپس از باسن نیز می گذرد و بعد منشعب شده و وارد هر دو پا می شود. این عصب می تواند خود را به صورت یک درد متوسط تا شدید در کمر، باسن و پاها نشان دهد. همچنین ممکن است در این مناطق احساس ضعف یا بی حسی کنید. اگر آسیب جدی به این عصب یا ناحیه های مرتبط با آن وارد شود، درد آن را حس خواهید کرد. حدود 40 درصد از افراد در برخی از دوره های زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند که با افزایش سن خطر ابتلا به آن نیز بیشتر می شود.

 اگر می خواهید بدانید سیاتیک چیست و چه علائمی دارد و چگونه باید آن را درمان کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک به انگلیسی معادل Sciatica و بزرگترین عصب در بدن انسان است که از باسن و پشت ران در یک خط راست به زانو می رسد. عصب سیاتیک در قسمت زانو به دو شاخه تقسیم می شود که تی بال و عصب پروانه یا پرونئئال نام دارند. عصب پرونئال هم به دو عصب پرونئال سطحی و پرونئال عمقی تقسیم می شود.

 • عصب پرونئال سطحی حسی که به سمت پوست می رود و حس جلوی پای انسان را تامین می کند.
 • عصب پرونئال عمقی که به سمت عضلات جلوی ساق پا می رسد. ب

به این ترتیب حرکاتی نظیر راه رفتن و ایستادن با عصب سیاتیک و  شاخه های انتهایی آن صورت می گیرد.

سیاتیک در سمت راست قرار دارد یا سمت چپ؟

خیلی از افراد از با درد یک سمت از بدن به پزشک مراجعه می کنند و با هراس زیادی که از دردهای سیاتیک دارند می پرسند رگ سیاتیک کجاست؟ سیاتیک پای راست چیست یا برای درمان سیاتیک پای چپ چه کار کنیم؟

اما در واقع عصب سیاتیک هم در سمت راست بدن و هم در سمت چپ بدن قرار دارد. علت اینکه برخی از افراد در یک قسمت از اندام تحتانی درد احساس می کنند این است که فتق دیسک دارند و علائم دیسک کمر در آن ها یک طرفه است و گرنه در هر دو سمت بدن عصب سیاتیک از کمر تا پشت ساق پا کشیده شده و می تواند موجب ایجاد درد و ناراحتی شود.

سیاتیک یک رگ است یا عصب؟

درد سیاتیک یکی از دردهای رایجی است که خیلی از افراد درگیر آن می شوند. اما واژه های رگ سیاتیک گردن و رگ سیاتیک کمر از واژه های مصطلح اما اشتباه هستند که به طور مکرر آن ها را می شنویم. واقعیت این است با اینکه از واژه رگ سیاتیک استفاده می کنیم اما این واژه اشتباه است و عصب سیاتیک درست است زیرا کارکرد رگ و عصب با هم متفاوت است و سیاتیک یک عصب است.

در اصطلاح پزشکی، رگ به لوله های توخالی گفته می شود که مسئول انتقال خون از قلب به اندام ها یا برعکس هستند. اما وقتی نام عصب به میان می آید باید بدانید وظیفه ای متفاوت دارد. عصب توپر است و مسئول انتقال پیام عصبی از مغز به اندام ها یا برعکس است.

نوشته های مشابه

 • انواع روش های درمان درد سیاتیک در بارداری (پای چپ و راست)

  1401-06-01

 • سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟ 6روش معجزه آسا درمان سیاتیک

  1400-02-30

علائم آسیب عصب سیاتیک

وقتی رگ سیاتیک تحت فشار قرار بگیرید، علائمی مانند ضعف عضلانی و بی حسی، احساس سوزش در کف پا و کمر مشاهده می شود که در اغلب موارد زندگی عادی را با اختلال مواجه می کند.

اگر دردی را در ناحیه ی کمر و باسن خود تجربه می کنید، به طور معمول می تواند، نشانه ای از آسیب به این عصب باشد. درد بارزترین و رایج ترین علامت این بیماری است، با این حال علائم دیگر که شامل موارد زیر می باشد، نیز ممکن است دیده شود:

 • درد شما با حرکت ممکن است، شدیدتر شود.
 • در پاها بی حسی و ضعف خواهید داشت که در موارد شدیدتر ممکن است احساس و یا حرکت در پاهای خود را از دست بدهید.
 • احساس سوزن سوزن یا گز گز دردناک در پا یا انگشتان پا نیز ممکن است، داشته باشید.
 • بی اختیاری یا عدم توانایی در کنترل مثانه و روده نیز یکی از علائم آسیب عصب سیاتیک است که البته بسیار نادر است و در صورت مشاهده باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

علت ابتلا به سیاتیک چیست؟ 4 دلیل رایج بروز سیاتیک

شرایط مختلفی که ستون فقرات شما را درگیر می کند و به اعصابی که در امتداد پشت شما قرار دارد، آسیب وارد کند مانند افتادن از ارتفاع یا تومورهای عصب نخاعی می تواند سیاتیک را به دنبال داشته باشد. در ادامه تعدادی از شرایطی که می تواند آسیب به این عصب و تحریک آن را به همراه داشته باشد شرح داده شده است.

1. سیاتیک به علت دیسک های بیرون زده

مهره ها یا استخوان های نخاع شما توسط غضروف از یکدیگر جدا می شوند که یک ماده ی ضخیم و شفاف هستند و انعطاف پذیری حین حرکت را برای شما تامین می کنند. زمانی که این غضروف ها آسیب ببینند دیسک کمر بیرون زده و می تواند عصب سیاتیک شما را تحریک یا فشرده کرده و در نتیجه باعث درد و بی حسی کمر شما شود. طبق گزارش ها، 1 تا 5 درصد افراد در سراسر دنیا دچار کمر درد ناشی از لیز خوردن و بیرون زدن دیسک، می شوند.

2. سیاتیک به دلیل تنگی کانال نخاعی

مشخصه اصلی این دلیل، تنگی غیرطبیعی کانال تحتانی نخاع شما است. به دلیل تنگی و باریک بودن، فشار به نخاع و ریشه های عصب سیاتیک وارد شده و موجب درد در ناحیه کمر شما می شود.

3. سیاتیک و اسپوندیلولیستیز (Spondylolisthesis)

زمانی که یک مهره به سمت دیگری امتداد می یابد، استخوان نخاعی گسترش یافته و موجب آسیب به این عصب می شود. برای درمان زود سیاتیک در این مورد باید سریعاً به پزشک متخصص استخوان و مفاصل مراجعه کرده و خود را تحت درمان قرار دهید.

4. سندرم (Piriformis) در سیاتیک

این سندرم نوعی اختلال عضلانی است که در آن عضله گلابی شکل به طور غیرارادی منقبض یا سفت می شود و عصب سیاتیکی شما را تحریک کرده و درد را برایتان به همراه می آورد. عضله گلابی شکل قسمت تحتانی ستون فقرات را به استخوان ران متصل می کند که با سفت شدن به عصب فشار وارد می کند. زمانی که به مدت زیادی می نشینید، زمین بخورید یا تصادف کنید سندرم Piriformis را تشدید خواهید کرد.

عوامل دیگری که به عنوان ریسک فاکتورهای ایجاد درد سیاتیک شناخته می شود شامل موارد زیر است.

 • بالا رفتن سن که موجب تغییرات آرتروزی و فرسودگی دیسک و در نهایت فشار عصب سیاتیک می شود.
 • اضافه وزن موجب ایجاد فشار روی رگ سیاتیک و ایجاد درد در آن می شود.
 • سبک زندگی و شغل هایی که افراد را مجبور می کند به مدت طولانی پشت میز بنشینند، اجسام سنگین بلند کنند یا به مدت طولانی رانندگی کنند.

برای درمان سیاتیک و جلوگیری از عود مجدد آن لازم است در کنار دارو و استراحت از فیزیوتراپی و ورزش درمانی یا هر روش دیگر مطابق نظر دکتر سیاتیک استفاده شود.

درد سیاتیک چقدر طول میکشد؟

مدت زمان طول کشیدن درد عصب سیاتیک در حاد یا مزمن بودن آن تاثیرگذار است. سیاتیک حاد در عرض 4 تا 6 هفته بهبود پیدا می کند درحالی که طولانی تر شدن این زمان منجر به مزمن شدن درد می شود. در این حالت که معمولاً درد شدید و طاقت فرساست، لازم است درمان های پزشکی تخصصی برای بیمار مورد استفاده قرار بگیرد.

کسانی که فرصت کافی برای مراجعه ی حضوری به متن ندارند، می توانند از طریق وب سایت پذیرش24 از دکتر مغز و اعصاب آنلاین وقت بگیرند و سوالات خود را از پزشک مورد نظر بپرسند.

چگونه علت درد سیاتیک را تشخیص دهیم؟

علائم و دلایل سیاتیک در هر فرد متفاوت است و به شرایط ایجاد کننده آن بستگی دارد.برای تشخیص این بیماری ابتدا پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد که آیا اخیراً آسیب دیده اید؟ خصوصاً در ناحیه ای که احساس درد دارید. علاوه بر این سوالاتی در مورد اینکه چه مواردی درد شما را تسکین داده و یا آن را تشدید می کند و این درد از کجا و چگونه آغاز شده است، نیز ممکن است از شما بپرسد.

پزشک برای تشخیص علت درد در بیمارانی که با درد کمر و انتشار آن در پاها احساس ناتوانی و ضعف می کنند آن ها را معاینه می کند.

در معاینه فیزیکی قدرت عضلات و رفلکس شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا برخی حرکات کششی یا خاص را انجام دهید تا تشخیص دهد که با کدام فعالیت درد شما بیشتر خواهد شد. بدین منظور پزشک از بیمار می خواهد حرکت زیر را انجام دهد.

بیمار باید روی انگشتان یا روی پاشنه پا راه برود، همچنین چمباتمه بزند و سعی کند از این حالت بلند شود تا میزان فشار وارد شده روی عصب سیاتیک مشخص شود.

یکی دیگر از شیوه های ارزیابی وضعیت جسمانی بیمار به این صورت است که بیمار به پشت روی تخت دراز بکشد و پزشک یکی از پاهای او را بلند کند. درصورتی که درد کمر و پاها ناشی از آسیب عصب سیاتیک باشد، با انجام این حالت درد تشدید می شود.

بعد از معاینه فیزیکی بیمار، لازم است از آزمایش های تشخیص دقیق هم استفاده شود. عکسبرداری رادیولوژی و تصویربرداری MRI بهترین شیوه ها برای تشخیص علت درد سیاتیک هستند.

تصویربرداری به پزشک اجازه می دهد تا با مشاهده ستون فقرات شما علت سیاتیک را تشخیص داده و راه های مناسب درمان را اعمال کند. اشعه ایکس ستون فقرات ، ام آر آی و سی تی اسکن رایج ترین تصویربرداری است که برای تشخیص آسیب این عصب مورد استفاده قرار می گیرد.

متخصص شما ممکن است میلوگرام CT برای شما تجویز کند که طی آن یک رنگ خاص به ستون فقرات شما تزریق شده و به پزشک کمک می کند تا تصاویر واضح تری از نخاع و اعصاب شما مشاهده کند.

روش های درمان سیاتیک

هدف از درمان سیاتیک کم کردن درد و افزایش دامنه حرکتی بیمار است. به همین دلیل شیوه های مختلفی برای درمان سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد. موارد زیر بهترین شیوه های درمانی برای سیاتیک است.

با تشخیص آسیب دیدگی این عصب، پزشک راه های درمان را برای شما در نظر خواهد گرفت و نکاتی را برای تسکین درد و درمان این بیماری به شما گوشزد خواهد کرد.

شما باید تا آنجایی که ممکن است به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید. دراز کشیدن در رختخواب یا پرهیز از فعالیت های روزانه می تواند وضعیت شما را بدتر کند.

1. دارو درمانی برای درد سیاتیک

داروهایی که برای درمان درد عصب سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل داروهای غیر استروئیدی و شل کننده های عضلانی هستند.

داروهای غیر استروئیدی سیاتیک

داروهای غیر استروئیدی به میزان موثری موجب کاهش تورم و التهاب می شوند. بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک مسکن ضد التهاب و غیر استروئیدی (NSAID)  مانند آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن است. با اینکه برخی از افراد از این داروها بدون نسخه پزشک استفاده می کنند، توصیه می شود حتماً تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید، زیرا ممکن است داروی آسپرین در برخی از افراد منجر به زخم و خونریزی شود.

داروهای شل کننده عضلات برای درد سیاتیک

داروهای شل کننده عضلات  مانند متوکاربامول باکلوفن و تیزانیدین باعث می شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

در مواردی که داروهای غیر استروئیدی  و شل کننده های عضلانی نمی تواند درد را تسکین دهد، پزشک از مسکن قوی برای درد سیاتیک استفاده می کند. همچنین داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین و پرگابالین که انتقال درد به نخاع را کم می کند هم در درمان درد سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نکته ی با اهمیت این است که این داروها هم باید تحت نظر پزشک مصرف شوند، زیرا مصرف خودسرانه و کاهش انتقال درد ممکن است در آینده عوارضی مانند فلج برای بیمار ایجاد کند.

بهترین آمپول برای درد سیاتیک چیست؟

اگر به دنبال زدن امپول به عصب سیاتیک هستید؛ تزریق کورتیکواستروئید ها در اطراف ریشه عصبی می تواند التهاب و درد اعصاب تحریک شده را از بین ببرد. البته با توجه به اینکه کورتون ها عوارض جانبی زیادی دارند، لازم است تزریق ها پشت سر هم و در یک بازه ی زمانی طولانی نباشد.

پماد برای درد سیاتیک

برای تسکین درد خود از پمادهای موضعی مانند متیل سالیسیلات، منتول، سالاسیلات ترولامین، کپسایسین و کانابیدیل (CBD) می توانید استفاده کنید. اما توصیه می کنم قبل از استفاده از هر دارویی حتماً با پزشک خود مشورت کرده و طبق دستور اقدام کنید.

2. درمان خانگی سیاتیک

 • تسکین درد سیاتیک با کمپرس سرد: شما می توانید از کیسه های یخ موجود در بازار خریداری کنید یا حتی از بسته های سبزیجات منجمد استفاده کنید. کیسه یخ یا بسته سبزیجات منجمد شده را در حوله ای بپیچید و به مدت 20 دقیقه، چندبار در روز روی قسمت آسیب دیده بگذارید که به کاهش تورم و تسکین درد شما کمک خواهد کرد.
 • کمپرس گرم: از کیسه های آبگرم یا پدهای گرم نیز می توانید استفاده کنید. توصیه می کنیم که برای کاهش تورم در چند روز اول از یخ استفاده کنید و بعد از دو یا سه روز از روش کمپرس گرم استفاده کنید. اگر همچنان درد دارید بهتر است از هر دو کمپرس سرد و گرم به ترتیب به مدت چند روز از هرکدام استفاده کنید.
 • کشش آرام کمر: کشش آرام کمرتان نیز می تواند مفید باشد. برای یادگیری حرکات کششی موثر در درمان سیاتیک از فیزیوتراپیست یا یک مربی آموزش دیده کمک بگیرید. انواع ورزش برای درمان سیاتیک مانند یوگا وجود دارد که شما می توانید از آن ها برای تسکین درد خود بهره مند شوید. البته برای استفاده از حرکت بهتر است حتماً با متخصص خود مشورت کنید.
 • ورزش منظم: هرچه بیشتر فعالیت کنید، اندورفین بیشتری از بدن شما آزاد می شود. اندورفین مسکنی است که توسط بدن ساخته می شود. بهتر است با فعالیت های سبک و بدون خطر مانند شنا و دوچرخه ثابت، شروع به ورزش برای درمان سیاتیک کنید. با کاهش درد یک برنامه ورزشی منظم شامل ورزش های هوازی و تمرینات قدرتی برای خود تنظیم کنید. یک برنامه کامل بدین صورت می تواند خطر ابتلا به مشکلات و درد کمر را در آینده کاهش دهد.
 • درمان سیاتیک با سرکه سیب: حدود یک ساعت قبل از خواب، به یک سطل آب گرم، مقداری سرکه سیب و یک فنجان نمک را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. سپس پاهایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه در این ظرف قرار دهید و بعد آن ها را با حوله خشک کنید. توجه داشته باشید که پاها در تمام طول شب باید گرم بمانند. همچنین صبح روز بعد، هرگز با پای برهنه روی زمین نایستید یا راه نروید. با تکرار 3 تا 4 مرتبه در هفته به دلیل خاصیت ضدالتهابی سرکه سیب، کاهش چشمگیری در درد خواهید داشت.

3. طب مکمل برای درمان سیاتیک

طب مکمل یا پزشکی جایگزین به سرعت در حال رشد بوده و هر روز به محبوبیت آن افزوده می شود. تعدادی از روش های درمانی برای سیاتیک در این طب وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

 • طب سوزنی یکی از راه های درمان است که یک متخصص می تواند برای شما انجام دهد و با وارد کردن سوزن در نقاط اصلی بدن شما تاثیر بگذارد که این روش بدون درد نیز می باشد.
 • گاهی هیپنوتیزم یک ذهن آرام و متمرکز برای شما فراهم می کند که می تواند پیام های تسکین درد برای این آسیب را از مغز شما صادر کند.
 • ماساژ درمانی یکی از روش های عالی است که برای کاهش فشار و درد بسیار موثر عمل می کند.

4. درمان سیاتیک با ورزش

ورزش کردن یک شیوه موثر و بدون عارضه برای درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست است. بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک پیاده روی و انجام دادن حرکات کششی سبک برای تقویت عضلات است. همچنین یوگا و پیلاتس به عنوان بهترین ورزش سیاتیک شناخته می شوند و  تا حدی زیادی دردهای ناشی از سیاتیک خفیف را کاهش می دهند.

5. چگونگی درمان درد عصب سیاتیک با جا انداختن

یکی از روش هایی که دکتر ارتوپد یا فیزیوتراپیست برای درمان درد عصب سیاتیک به کار می برد جا انداختن عصب سیاتیک است. در این روش به استخوان ها و بافت های اطراف عصب با دست فشار وارد می شود تا درد کاهش پیدا کند. البته مشخص است که این روش برای همه افراد مناسب نیست و حتی در برخی افراد با ایجاد فشار مضاعف ممکن است درد تشدید شود.

پس به هیچ وجه از این روش خودسرانه استفاده نکنید و انجام آن را به پزشک بسپارید. موارد زیر تمرین ها و وضعیت های مناسب جا انداختن رگ سیاتیک است.

 • تمرین 1: بیمار روی یک تخت نرم دراز بکشد و هر دو پا را دراز کند و کمی به جلو خم شود. به طوری که بتواند با انگشتان دست، انگشتان پا را لمس کند.
 • تمرین 2: بیمار دستان خود را روی باسن بگذارد و وزن خود را روی یک سمت بدن قرار دهد و آن پا را خم کند. در همین وضعیت پای مقابل باید صاف باشد. این حرکت باید به تناوب بین پاها تا ده مرتبه تکرار شود.
 • تمرین 3: بیمار باید صاف بایستد و دستان خود را روی باسن بگذارد. سپس از کمر کمی به سمت جلو خم شود و بعد از چند ثانیه به عقب خم شود. میزان خم شدن باید کم کم بیشتر شود.

5. درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

یکی دیگر از شیوه هایی که درد سیاتیک پای راست و چپ را از بین می برد، فیزیوتراپی است. متخصص فیزیوتراپی برای از بین بردن درد در بیماران یک برنامه ی منظم و دقیق برای انجام حرکات ورزشی تعیین می کند و بیمار را مکلف می کند تا از آن برنامه پیروی کند. به این ترتیب حرکات ورزشی که با کمک متخصص فیزیوتراپی انجام می شود میزان فشار عصب سیاتیک را کم می کند و عضلات را قوی می کند، در نتیجه درد عصب سیاتیک از بین می رود.

6. درمان سیاتیک با جراحی

جراحی درمان قطعی سیاتیک است و در موارد سیاتیک مزمن که درد بسیار شدید باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع پزشکان  ابتدا از روش های دارویی و غیر تهاجمی استفاده می کنند و درصورتی که این روش ها نتواند درد را از بین ببرد، جراحی را به عنوان آخرین گزینه ی درمانی در نظر می گیرند.

به طور مثال در مواقعی که درد رگ سیاتیک منجر به از دست رفتن کنترل روده و معده شود، لازم است جراحی در اولین فرصت انجام شود.

جراحی عصب سیاتیک به دو روش زیر انجام می شود. انتخاب نوع روش جراحی بستگی به نظر جراح  وضعیت بیمار دارد.

جراحی دیسککتومی عصب سیاتیک

در مواردی که علت درد سیاتیک پای چپ یا راست بیرون زدگی دیسک یا خار استخوان باشد، پزشک برای از بین بردن درد، دیسک را از محل خارج می کند تا فشار وارد شده به عصب سیاتیک کم شود و علائم از بین برود.

جراحی لامینکتومی عصب سیاتیک

لامینا بخشی از استخوان است که نخاع را می پوشاند. برخی مواقع جراح برای از بین بردن درد لامینا یا بافت های دیگری که ممکن است به رگ سیاتیک فشار می آورد خارج می کند.

پیشگیری از سیاتیک

مراحل زیر به پیشگیری یا بروز مجدد سیاتیک کمک می کند:

 • تقویت عضلات کمر و میان تنه کلید اصلی سلامتی کمر و ستون فقرات شما است. بنابراین به طور مرتب و با برنامه ریزی ورزش کرده و آن را تقویت کنید.
 • اگر ساعات زیادی در روز حالت نشسته دارید، اطمینان حاصل کنید که صندلی شما استاندارد بوده و به خوبی از کمر و پشت شما مراقبت می کند.
 • به حرکات خود دقت داشته باشید، به خصوص زمانی که اشیا سنگین برمی دارید، به درستی بلند شوید تا کمترین فشار به کمر و عصب های شما وارد شود.

درد سیاتیک چه مدت طول می کشد؟

سیاتیک حاد و مزمن بین یک تا دو هفته ممکن است، طول بکشد و غالباً طی چند هفته برطرف می شود. اما بعد از کاهش درد ممکن است احساس بی حسی در پاها داشته باشید که کاملاً طبیعی است. همچنین چندین مرتبه در سال نیز ممکن است دچار درد در این ناحیه شوید.

اگر سیاتیک شما مزمن شود، بدین معنی است که این درد به طور منظم وجود دارد و یک بیماری مادام العمری خواهد بود. در صورت مزمن شدن به درمان پاسخ خوبی نخواهد داد اما شدت درد آن کمی کاهش می یابد.

سیاتیک چه تفاوتی با کمر درد دارد؟

زمانی که درد شما ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک باشد، از پشت کمر شروع و به سمت پاها حرکت می کند، اما درد ناشی از کمر درد در همان ناحیه کمر باقی می ماند، اما در مواقعی نیز ممکن است دلیل دردها تشخیص داده نشود. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر گونه درد در ناحیه کمر خود به متخصص مراجعه کنید.

تغییر سبک زندگی بیماران مبتلا به سیاتیک چگونه باید باشد؟

با بروز اولین علائم دیسک کمر و سیاتیک و در مراحلی که هنوز درد تشدید نشده است، خیلی از بیماران می پرسند چگونه درد سیاتیک را کاهش دهیم و از شدید شدن آن جلوگیری کنیم. اولین و سر راست ترین پاسخ تغییر دادن سبک زندگی است. اگر می خواهید بدانید چه چیزی برای سیاتیک خوب است باید موارد زیر را رعایت کنید.

 • اگر مجبور هستید به مدت طولانی یک جا بنشینید، سعی کنید هر 50 دقیقه یک بار تغییر وضعیت دهید یا چند قدم راه بروید.
 • از رژیم غذایی مناسب که فاقد شکر، اسید چرب ترانس، کلسترول باشد استفاده کنید و در عوض آن ماهی، سبزیجات و میوه را جایگزین کنید.
 • محلول نمک اسپوم می تواند عضلات را آرام کند و میزان درد عصب سیاتیک را کاهش دهد.
 • در مراحل اولیه بیماری از مسکن هایی که بدون نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید، مصرف نمایید.

چه چیزهایی برای سیاتیک مضر است؟

پوشیدن شلوار یا دامن تنگ که باعث فشار روی عصب سیاتیک شود می تواند دردهای شدیدی را ایجاد کند.  پس اگر می خواهید از بروز درد سیاتیک پیشگیری کنید باید لباس تنگ را کنار بگذارید. همچنین پوشیدن کفش های پاشنه بلند به دلیل فشاری که به کمر و لگن وارد می کند موجب ایجاد درد و ناراحتی در عصب سیاتیک می شود. پس خانم ها به خصوص در دوران بارداری  نباید از کفش پاشنه بلند استفاده کنند.

کسانی که درد سیاتیک دارند چگونه باید بخوابند؟

با توجه به اینکه درد سیاتیک شدید است و ممکن است بر کیفیت خواب فرد تاثیر بگذارد، بهتر است کسانی که مبتلا به این درد هستند، نحوه صحیح خوابیدن را یاد بگیرند. بیمار برای تسکین درد سیاتیک پای راست و چپ باید به حالت جنینی یا به صورت طاق باز به پشت بخوابد. این وضعیت باعث می شود فشار داخل کانال نخاعی به کمترین حد برسد و درد عصب سیاتیک کم شود.

چرا بارداری بر درد عصب سیاتیک تاثیر دارد؟

بارداری با بزرگ شدن جنین و اضافه وزن همراه است. در نتیجه ممکن است خانم باردار به سندرم پیریفورمیس مبتلا شود و عضلات باسن منقبض شود. با منقبض شدن عضلات باسن درد سیاتیک تشدید می شود و حرکات فرد را محدود می کند.

رگ سیاتیک گردن کجاست؟

همانطور که گفتیم عصب سیاتیک در ستون فقرات کمر قرار دارد و فتق دیسک باعث می شود ریشه های عصب تحت فشار قرار بگیرد و منجر به التهاب آن شود. اما برخی از افراد مبتلا به سیاتیک، بعد از مدتی درگیر دردهای گردن هم می شوند.

درصورتی که گردن درد یا کمر داشته باشید ممکن است عصب شما تحریک شده باشد یا تحت فشار قرار گرفته باشد که عضلات بدن را بیحس و سوزن سوزن می کند.

آیا سیاتیک و درد بیضه ربطی به هم دارند؟

در مردان درد بیضه به علت هیدورول، التهاب یا پیچ خوردگی بیضه یا مواردی نظیر آن ایجاد می شود و داخل کشاله ران گسترش پیدا می کند. درد سیاتیک هم از کمر شروع می شود و در ران و ساق پا گسترش پیدا می کند اما معمولاً علت مستقیم درد بیضه نیست.

کمبود کدام ویتامین باعث دردناک شدن سیاتیک می شود؟

ویتامین B12 با تولید غلاف چربی در سلامت اعصاب نقش دارد. به همین دلیل در افراد بالای 60 سال که کمبود ویتامین B12 دارند، علائم سیاتیک بروز می کند. همچنین افراد مبتلا به دیابت که متفورمبن مصرف می کنند هم به دلیل سوء جذب B12 در معرض ابتلا به سیاتیک هستند.

تاثیر متوکاربامول برای سیاتیک چگونه است؟

متوکاربامول نوعی دارو شل کننده عضلات است که باعث می شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

اگر سیاتیک درمان نشود چه می شود؟

بیماری سیاتیک باید به موقع درمان شود تا وخیم شدن اوضاع بیمار و آسیب به کمر و باسن جلوگیری شود. همچنین درصورت عدم توجه به درمان سیاتیک، ممکن است آسیب های عصبی به حدی شدید شود که دیگر داروی مسکن نتواند دردهای ان را تسکین دهد.

سیاتیک مربوط به کدام دکتر است؟

کسانی که درد و ناراحتی در پا و کمر دارند یا احساس می کنند پاهایشان مور مور می شود یا احساس تیرکشیدن در پا دارند، بهتر است برای تشخیص دقیق علت آن به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنند. درصورتی که درد و ناراحتی مربوط به عصب سیاتیک باشد، مداخلات درمانی متناسب با میزان درد تجویز می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با اینکه علائم سیاتیک خفیف به مرور زمان بهبود پیدا می کند اما اگر در کمر و پا دردی را احساس کردید که با گذشت چند هفته بهبود پیدا نکرد و با نشانه های زیر همراه بود باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • دردی که در اثر سانحه اتفاق می افتد و کمتر نمی شود.
 • دردی کمر و پا که همراه با دفع غیر ارادی ادرار و مدفوع باشد.
 • دردی که منجر به بی حسی و ضعف در پاها شود و با گذشت زمان شدت آن بیشتر شود.
 • درد سیاتیک که با تب یا حالت تهوع همراه باشد.

 3.8/5


(43 نظر)


درد پایین کمر (Lumbago or Lower back pain)

بسیاری از مردم یک نوع درد عضلانی رایج دارند که به آن درد پایین کمر (Lumbago) گفته می شود. این نوع درد کمر می تواند لذت زندگی را برای این افراد از بین ببرد و توان انجام خیلی از کارهای ساده روزانه را از آن ها بگیرد. Lumbago واقعاً چیست؟ به بیان خیلی ساده، این بیماری به صورت یک درد که از قسمت های پایین کمر احساس می شود در بیمار به وجود می آید.

خبر ناراحت کننده این است که نزدیک به 80 درصد جمعیت غرب دنیا از Lumbago رنج می برند. در عوض خبر خوشحال کننده این است که اطلاعات زیادی در مورد درد در قسمت پایین کمر وجود دارد. ممکن است فردی برای مدتی کمردرد داشته باشد و درد کم یا زیادی را در بخش هایی از کمر خود احساس کند، اما دلیل واقعی آن را نداند.

در ادامه قرار است با بعضی از نشانه ها و دلایل درد پایین کمر آشنا شوید. البته شما باید با احساس اولین نشانه های درد کمر، مراقبت های کایروپراکتیک (Chiropractic Care) را آغاز کنید تا تهدید به وجودآمدن دردهای شدید را به حداقل برسانید. می توانید با متخصص استخوان و مفصل صحبت کنید .

رایج ترین علائم درد پایین کمر

به دلیل فراگیر بودن انواع درد کمر در بین مردم دنیا، اطلاعات کاملی در این زمینه وجود دارند. در این مورد هم بسیار مهم است که نشانه های ساده و اولیه بیماری را جدی بگیرید و برای درمان آن اقدام کنید.

 • احساس درد در ستون فقرات را به عنوان یکی از علائم اولیه بیماری جدی بگیرید. در وضعیتی که بیماری هنوز در مراحل اولیه است؛ علائمی مثل کمردرد معمولی، گرفتگی کمر و تنش در عضلات را در بیمار بروز می دهد. خیلی مراقب باشید! در مواردی که بیماری پیشرفت کرده باشد، تحرک فرد می تواند بسیار خطرناک باشد. هیچ وقت رسیدگی به دردهای ساده عضلانی در بدن را پشت گوش نیندازید.
 • درد موضعی هم می تواند از علائم شروع بیماری لومباگو باشد. زمانی که درد در یک نقطه از کمر متمرکز باشد، به آن درد موضعی گفته می شود.
 • حرکات محدود ستون فقرات، یکی دیگر از علائم درد پایین کمر است. معمولاً زمانی که بخواهید برای برداشتن یک وسیله به سمت پایین خم شوید یا موقعی که کمر خود را به سمت عقب خم کنید، متوجه این نشانه بیماری خود می شوید.
 • علامت بعدی تشخیص بیماری، به وجودآمدن درد در قسمت پایین کمر و انتقال این درد به سایر اندام ها است. معمولاً پس از مدت کوتاهی از شروع درد در قسمت پایینی کمر، این درد را در باسن، پشت ران و کشاله ران احساس می کنید.

این نشانه معمولاً زمانی خودش را نشان می دهد که بیمار مدتی نسبت به پیداکردن علت درد کمر خود بی توجه بوده است.

 • اگر در باسن، کمر یا پا احساس درد همراه با بی حسی و گزگز دارید که از سمت پایین بدن به سمت بالا در جریان است، نشانه درد سیاتیک (Sciatica) است. گاهی اوقات تحریک عصب سیاتیک از نشانه های انواع کمر درد ازجمله لومباگو است.
 • فشار آمدن به کمر موقع عطسه یا سرفه هم جزو علائم اولیه بیماری در ناحیه پایین کمر است. این فشار در بیشتر اوقات با درد همراه است.
 • تورم و التهاب در قسمت های مختلف پا و کمر هم می تواند جزو علائم ابتلا به Lumbago باشد. این بیماری باعث درد مهره آخر کمر شده و می تواند علت ورم مهره کمر باشد.

وجود یک یا چند نشانه از لیست بالا، می تواند وجود بیماری درد در ناحیه پایین کمر را مشخص کند. دردهای مربوط به کمر ابتدا با علائم کوچک خودشان را نشان می دهند. عدم توجه به نشانه های اولیه، باعث تشدید بیماری شده و احتمال درمان کامل و برگشتن کمر به وضعیت سالم روز اول را کاهش می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

برای تشخیص دقیق بیماری کمر، باید به دکتر کمردرد مراجعه کنید تا آزمایش های تخصصی روی کمر و ستون فقرات شما انجام شود. اما سوال اینجاست که بهترین زمان مراجعه به پزشک چه موقع است؟ آیا ابتدا باید با داروهای مسکن خوددرمانی کنیم و اگر وضع کمر وخیم تر شد پیش پزشک برویم؟

علائمی که در مورد آن ها صحبت کردیم علاوه براینکه مربوط به بیماری درد پایین کمر می شود، می تواند مربوط به سایر بیماری های کمر و ستون فقرات هم باشند؛ بنابراین با دیدن علائم اولیه، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا در مورد علت درد، گرفتگی یا بی حسی بدن خود مطلع شوید.

نوشته های مشابه

 • کمردرد بعد از رابطه جنسی

  کمردرد بعد از رابطه جنسی چه علتی دارد و چطور درمان می شود؟

  1401-04-26

 • آشنایی با دلایل و راه های درمان رگ به رگ شدن گردن

  1401-04-21

این روزها وقت گرفتن از یک پزشک کاربلد و متخصص، کار سختی شده است. معمولاً باید از چند روز تا چند هفته منتظر بمانید تا نوبت ویزیت شما شود. در این بازه زمانی ممکن است شدت درد کمر شما بیشتر و بیماری وارد مراحل خطرناک خود شود.

ما یک پیشنهاد ایده آل برای شما داریم! قبل از مراجعه به پزشک، می توانید از مشاوره آنلاین ارتوپد استفاده کنید و علائم خود را با اشخاص متخصص در میان بگذارید. این فرم از مشاوره این امکان را فراهم می کند تا در زمان صرفه جویی کنید؛ همچنین درصورتی که علائم شما جدی نباشند از مراجعه حضوری به پزشک بی نیاز خواهیدشد.

علل ابتلا به درد پایین کمر چیست؟

واقعیت این است که بعد از ویزیت شدن توسط پزشک و دادن آزمایش های مختلف، بازهم ممکن است پزشک نتواند دلیل اصلی بیماری شما را تشخیص دهد.

سبک زندگی و شغلی که مشغول به انجام آن هستید، تاثیر زیادی در ابتلا به درد پایین کمر و سایر دردهای ستون فقرات دارند. همچنین خیلی وقت ها وارد شدن یک ضربه یا شک لحظه ای به کمر، می تواند علت این درد باشد. در پایین چند تا از دلایل مهم به وجودآمدن این بیماری را می خوانید.

 • ابتلا به بیماری لومباگو می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ اما مهم ترین دلایل ابتلا به آن را می توان استفاده بیش از اندازه از کمر و بلندکردن ناگهانی بارهای سنگین معرفی کرد.
 • لومباگو ممکن است به دلیل خم شدن بیش از حد یا انجام مکرر سایر حرکات درگیر با کمر به وجود بیاید.
 • انواع آرتروز مثل آرتروز نخاعی (Spondylosis) و آرتروز زانو (Osteoarthritis) ممکن است باعث درد پایین کمر شود.
 • فتق دیسک (Herniated disk)، پوکی استخوان (Osteoporosis)، تنگی کانال نخاع (Spinal stenosis) و تومورهای بدخیم و گودی کمر می توانند از دلایل درد در ناحیه پایین کمر باشند.
 • خیلی مواقع سوال پیش می آید که «آیا درد پایین کمر نشانه عفونت است؟» در پاسخ باید گفت که عفونت می تواند یکی از دلایل این درد باشد. عفونت در بخشی از ستون فقرات بیمار، عفونت ناشی از پروستات و عفونت کلیه از دلایل درد ناحیه پایین کمر است.

انواع درد پایین کمر

درمجموع سه نوع درد وجود دارند که مربوط به قسمت پایین کمر می شوند. این دردها ممکن است به طور ناگهانی یا در دراز مدت ایجاد شوند.

 1. درد عضلانی موضعی (non-specific muscular pain)

بیشتر افرادی که با درد قسمت پایین کمر سروکار دارند، دچار درد عضلانی موضعی هستند. این درد ممکن است در هرجایی از پایین کمر وجود داشته باشد. گاهی اوقات در قسمت راست یا چپ و گاهی هم علت درد در ناحیه گودی کمر می شود.

زمین خوردن، سرخوردن، بلندکردن بار سنگین، دیسک آسیب دیده، کشش بیش از اندازه و پیچ خوردن عضلات، ضربه ناگهانی و هر نوع فشار دیگری، می توانند از دلایل این نوع درد پایین کمر باشند.

 1. اسپاسم عضله (Muscle spasms)

اسپاسم عضله معمولاً کمتر از مورد قبلی باعث درد در کمر می شود. اسپاسم همان گرفتگی ناگهانی و غیرارادی عضلات است. این نوع درد پایین کمر هم می تواند به دلیل حمل بار سنگین، ضرب دیدگی، کشش و چرخش بیش از حد عضلات، افتادن و موارد این چنینی به وجود بیاید. اما اکثر افرادی که از این نوع درد در ناحیه کمر خود رنج می برند، یک حادثه خاص در ذهنشان است که باعث این درد شده.

بنابراین برخلاف مورد قبلی که یک درد مزمن است، اسپاسم از یک اتفاق خاص شروع می شود و در یک بازه زمانی باعث بروز درد کمر و لگن می شود. برای درمان درد پایین کمر به علت اسپاسم عضله، توصیه می شود به دکتر فیزیوتراپ کمر مراجعه کنید.

 1. درد انتشاری (radicular pain)

درد انتشاری یک تفاوت خیلی مشخص با دو فرم قبلی دارد. در این جا درد در یک یا دو نقطه ثابت نمی ماند و در سایر نقاط بدن هم منتشر می شود.  دو دلیل مهم باعث ایجاد درد پایین کمر با فرم انتشاری می شود.

 • تحلیل رفتن دیسک که نقش یک کمک فنر برای کمر را به عهده دارد
 • آسیب سطحی به یک یا چند رشته عصبی

ماهیت نوع درد انتشاری با درد موضعی و درد اسپاسم عضله متفاوت است. افرادی که این درد را تجربه کرده اند کاملاً متوجه منظور من می شوند. بیمار در این حالت احساس می کند که یک شی تیز مثل سرنیزه یا گلوله به سرعت وارد بدنش شده است. درد از کمر شروع می شود و در مدت کوتاهی تا پایین هر دو پا یا یکی از دو پا پیش می رود. در بعضی موارد هم کمر یا پا دچار گزگز و خواب رفتگی می شوند.

بعضی از دردهای شدید رادیکالی، به خاطر درد عصب سیاتیک است که جزو دردناک ترین حالات درد پایین کمر قرار دارد. دکتر درد سیاتیک در تشخیص و درمان این مشکل به شما کمک خواهد کرد.

راه های پیشگیری از درد پایین کمر

خیلی از دلایلی که باعث درد در پایین کمر می شوند، به خاطر سبک زندگی اشتباه است. اینکه چطور راه برویم، بنشینیم، بخوابیم، چطور وسایل را بلند کنیم و… در سلامت کمر و ستون فقرات ما تاثیرگذار هستند.

 • بیش از حد نشستن را کنار بگذارید: افرادی که در طول روز مدت زمان زیادی را روی صندلی و پشت میز کار می کنند، بیشتر دچار درد پایین کمر می شوند. اگر به خاطر شغلتان باید مداوم روی صندلی بنشینید؛ چندین بار در طول روز از روی آن بلند شوید و برای چند دقیقه قدم بزنید.
 • ورزش و نرمش روزانه را در زندگی خود داشته باشید: ورزش نکردن باعث می شود عضلات و ماهیچه های شما ضعیف شوند. این ضعف شما را آسیب پذیر می کند و ابتلا به دردهای کمر را افزایش می دهد.
 • در طول روز از مایعاتی مثل آب و سایر نوشیدنی های گرم و سرد استفاده کنید: بیشتر فضای خالی بین مهره های ستون فقرات را آب تشکیل داده است است. هرگز نباید اجازه دهید که مایع ستون فقرات خشک شود. نوشیدن مایعات همراه با تحرک و ورزش کردن، باعث افزایش استحکام ستون فقرات و جلوگیری از درد پایین کمر می شود.
 • اگر دچار گودی کمر هستید، با شیوه هایی مثل فیزیوتراپی، مصرف دارو، ورزش، طب سنتی و… از شر آن خلاص شوید:  راه های درمان درد گودی کمر را یاد بگیرید تا بتوانید یکی از فاکتورهای درد در قسمت پایین کمر را حذف کنید.
 • بارها و اجسامی که بلند می کنید را متناسب با زور خودتان انتخاب کنید.
 • حرکات ورزشی سنگین را زیر نظر مربی حرفه ای انجام دهید.

راه های درمان درد پایین کمر

راه های مختلفی برای درمان درد در قسمت پایین کمر وجود دارند. انتخاب شیوه درمان باید زیر نظر دکتر ارتوپد کمر و متناسب با وضعیت شما باشد. در ادامه با چند شیوه رایج درمان درد در قسمت پایین کمر آشنا می شوید.

 • استفاده از محرک الکتریکی باعث کاهش درد در قسمت پایین کمر می شود: محرک الکتریکی یک دستگاه کوچک و قابل حمل است که می توان چندین بار در طول یک روز از آن استفاده کرد تا درد بیمار کم شود. این دستگاه دارای تعدادی پد است که روی ناحیه درد در پایین کمر قرار داده می شوند. پدها متصل به سیم و تمام سیم ها به منبع تغذیه متصل هستند. این دستگاه با باتری کار می کند که قابل شارژ هستند. بعد از هربار استفاده، بهتر است باتری شارژ شود تا در مواقع ضروری آماده کمک به کاهش درد بیمار باشد.

جریان الکتریکی ایجاد شده باعث می شود تا مغز شما درد را تشخیص ندهد و به درمان شما کمک کند. در حقیقت دستگاه محرک الکتریکی اجازه عبور سیگنال های درد از کمر به اعصاب را نمی دهد؛ زمانی که مغز شما سیگنال درد را دریافت نکند، شما هم دردی را احساس نمی کنید.  بسته به میزان درد کمر و لگن، می توان از شدت و میزان مناسب محرک الکتریکی استفاده کرد.

گاهی اوقات واردآمدن آسیب فیزیکی به قسمتی از کمر و لگن، برخی از عصب ها را از کار می اندازد. پس از مدتی عملکرد نادرست این بخش ها باعث بروز درد می شود. تحریک الکتریکی می تواند به بازپروری عصب کمک کند و موجب کاهش درد یا درمان بیمار شود.

 • درمان درد پایین کمر در طب سنتی: با مصرف گیاهانی مثل بابونه، نعنا، برگ ریحان، زردچوبه، فلفل قرمز و سایر گیاهان موثر انجام می شود. این گیاهان دارای خواصی برای کاهش التهاب، شل کنندگی عضلات و تسکین درد پایین کمر هستند.

به طور معمول این گیاهان دارویی را باید به صورت دمنوش مصرف کنید. البته مصرف میزان مشخصی از گیاهان دارویی در وعده های غذایی هم می تواند در روند درمان درد کمر و لگن به شیوه سنتی تاثیرگذار باشد.

 • فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی: با توجه به میزان و دلیل درد قسمت پایین کمر، یکی دیگر از روش های موثر درمانی است. زمانی که پزشک شمارا به فیزیوتراپ معرفی می کند، اولین اقدام تیم فیزیوتراپی کاهش درد بیمار با شیوه های مناسب است. کاهش درد در این مرحله می تواند به کمک درمان لیزری، محرک الکتریکی، تزریق دارو و حتی کاهش درد با استفاده از انواع ماساژ باشد.

پس از اینکه درد شما از بین رفت، حرکات و درمان های اصلاحی شروع می شوند تا بیمار توانایی بازگشت به زندگی نرمال خود را به دست آورد. استفاده از بریس کمر و کمربند طبی در این مرحله از درمان امری شایع است. این ابزار باعث استحکام و ثبات کمر و لگن می شوند.

اگر مرحله درمان را با موفقیت پشت سر بگذارید، نوبت به حرکات سبک ورزشی می رسد تا توان را به عضلات و ماهیچه های ضعیف شما برگرداند. در این مرحله بیمار باید با رعایت یک سری اصول و داشتن درک درستی از شرایط خود، آماده بازگشت به زندگی عادی شود.

 • اگر شدت درد زیاد باشد از تزریق کورتیکواستروئیدها و مقدار مشخصی داروی موضعی بی حسی برای درمان درد پایین کمر استفاده می شود. البته این شیوه درمان، بیشتر در کاهش درد سیاتیک اثر دارد.

درد سیاتیک هم جزو آن دسته از دردهای پایین کمر است که به پاها منتشر می شود و ظرف مدت کوتاهی بیمار را زمین گیر می کند.

معمولاً از تزریق اپیدورال استروئیدها طی یک عمل جراحی بسته برای کاهش درد این بیماران استفاده می شود. این تزریق فقط برای مدت کوتاهی درد را تسکین می دهد تا علت و روش قطعی درمان بیمار مشخص شود.

درمان با تزریق اوزون هم برای درد پایین کمر استفاده می شود و مانند روش بالا، فقط مدت کوتاهی می تواند از بروز درد جلوگیری کند.

 • اگر درد کمر مربوط به تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک و مشکلات جدی دیگر در ستون فقرات باشد، احتمالاً پزشک به شما جراحی را پیشنهاد می کند.
 • در مراحل اولیه درد ناحیه پایین کمر، اصلاح عادات حرکتی، ورزش، مصرف آسپرین و داروهای غیراستروئیدی می تواند شرایط شما را مثل روز اول کند.

پذیرش 24 یک مرکز تخصصی آنلاین را برای ارائه خدمات باکیفیت و آسان پزشکی فراهم کرده. کلی مطالب پزشکی و مقالات تخصصی کاربردی در این وب سایت وجود دارند که جواب خیلی از مشکلات پزشکی روزمره شما هستند.

اگر نیاز به مشاوره و حتی ویزیت شدن توسط پزشک هم داشته باشید، خیلی راحت دسترسی دارید. کارشناسان این مرکز ظرف مدت کوتاهی پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود.

درد پایین کمر از مشکلاتی است که افراد زیادی را درگیر خود کرده. هرچقدر سن بالاتر برود و توان عضلات و ماهیچه ها کمتر و کمتر شوند، احتمال بروز این در بیشتر می شود. قبل از اینکه دچار این دردها شوید، سبک زندگی خود را اصلاح کنید. ورزش روزانه، مصرف مایعات، نشستن و خوابیدن درست و داشتن وزن مناسب از عواملی هستند که مانع درد پایین کمر می شوند. پزشک آنلاین ارتوپد پذیرش 24 می تواند اولین قدم شما برای جلوگیری از شروع درد شدید پایین کمر یا درمان آن باشد.3.8/5


(18 نظر)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا