پزشکی

درمان خانگی ساییدگی مهره های کمر

آرتروز می‌‌تواند هر یک از مفاصل بدن از قبیل ستون فقرات را درگیر کند و آرتروز ستون فقرات زمانی به وجود می‌‌آید که دیسک بین مهره‌ها دچار انحراف شده باشد. تشخیص و درمان به موقع افراد مبتلا به آرتروز ستون فقرات برای کنترل علائم و نشانه‌هایی که دارند کمک کننده است.

 علت آرتروز کمر 


 انحراف دیسک بین مهره‌های ستون فقرات می‌تواند به دلایل زیر به وجود بیاید:

 • ضربه مداوم به ستون فقرات به علت تصادف، آسیب دیدگی ناشی از ورزش و فعالیت‌های کاری یا نامناسب بودن حالت بدن
 • شکستگی ستون فقرات ناشی از بالا رفتن سن که در دهه سی شروع می‌شود.
 • چاقی و اضافه وزن که باعث می‌‌شود فشار بسیار زیادی به مفاصل بدن از قبیل ستون فقرات وارد شود.
 • سابقه خانوادگی استئوآرتریت به ویژه استئوآرتریت ستون فقرات
 • ابتلا به سایر بیماری‌ها از قبیل آرتریت روماتوئید، نقرس، دیابت و عفونت

علت بروز آرتروز اولیه ستون فقرات مشخص نیست و معمولا آن را به فرایند بالا رفتن سن نسبت می‌دهند. در صورتی که علت بروز آن مشخص باشد مانند ضربه بیماری یا چاقی از آن تحت عنوان آرتروز ثانویه ستون فقرات یاد می‌شود.

 علائم و نشانه‌های آرتروز کمر 


انحراف دیسک بین مهره‌های ستون فقرات معمولاً به تدریج رخ می‌‌دهد و باعث تنگ شدن فضای بین مهره‌ها خواهد شد. زائده استخوانی یا استئوفیت نیز معمولاً به وجود می‌‌آیند. هنگامی ‌که در نهایت یک استخوان شروع به ساییدگی روی استخوان دیگر می‌‌کند مفاصل فاست که از آنها تحت عنوان مفاصل بین مهره‌ها نیز یاد می‌‌شود ملتهب می‌شوند و دچار انحراف تحلیل برنده و پیشرونده خواهند شد. ساختارهای مفاصل فاست توسط یک بافت غضروفی پوشانده شده است که نقش محافظ را ایفا می‌‌کند و در آرتروز ستون فقرات این بافت از بین خواهد رفت. برخی از علایم و نشانه‌های آرتروز کمر به شرح زیر می‌باشند:

 • احساس درد در کمر و ستون فقرات
 • سفتی ستون فقرات
 • از دست دادن انعطاف پذیری ستون فقرات

آرتروز می‌تواند در ستون فقرات ناحیه گردن ناحیه قفسه سینه یا ناحیه پایین کمر به وجود بیاید. در آرتروز گردن، درد گردن به شانه یکی از بازوها انتشار پیدا می‌‌کند و در ناحیه گردن می‌‌تواند باعث فشرده شدن گردن و ضعف در بازوها شود. درد حاصل از آرتروز در ستون فقرات در ناحیه گردن معمولا با خم شدن به سمت جلو و چرخش گردن و کشش بیش از حد آن بدتر خواهد شد. آرتروز ستون فقرات ناحیه کمر معمولاً به صورت درد و سفتی بدن در اوایل صبح که حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد توصیف می‌گردد و معمولا بیش از یک مهره درگیر می‌شود. علائم و نشانه‌های حاصل از دیسک گردن پس از انجام فعالیت جسمانی، انجام دادن حرکات تکراری و نشستن به مدت طولانی بدتر می‌شود. درد کمر می‌تواند یک مشکل عود کننده باشد.

 تشخیص آرتروز کمر  


هر فردی که دچار درد کمر است و درد او بیش از دو هفته طول بکشد باید به پزشک مراجعه نماید. برای تشخیص آرتروز ستون فقرات از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • بررسی سابقه پزشکی
 • ارزیابی علائم و نشانه‌های بیمار
 • انجام معاینه جسمانی
 • عکس برداری توسط اشعه ایکس یا سایر روش‌های عکس برداری از ستون فقرات
 • سایر روش‌های تشخیصی از قبیل آزمایش خون، اسکن استخوان و اسکن ام آر آی برای رد کردن سایر بیماری‌ها

عکس برداری توسط اشعه ایکس به تنهایی نمی‌تواند به ارائه اطلاعات کافی برای تشخیص آرتروز ستون فقرات بپردازد و نمی‌‌تواند تنها ابزار تشخیصی مورد استفاده باشد. اکثر افرادی که ۶۰ سال به بالا سن دارند دچار تغییرات تحلیل برنده در ستون فقرات هستند که نشان دهنده آرتروز می‌باشد اما بیش از ۸۰ درصد از آنها دچار درد یا سفتی در ستون فقرات نمی‌‌شوند. فرآیند تشخیص آرتروز ستون فقرات در مواردی که بیمار علائم و نشانه‌هایی دارد که پزشک بر اساس آنها می‌‌تواند مشکل را تشخیص دهد ارزش بسیار زیادی دارد زیرا تشخیص به موقع و درست برای دنبال کردن یک برنامه درمانی مناسب بسیار ضروری است.

 درمان آرتروز کمر 


بدون شک روش‌های متعددی برای جلوگیری از آسیب دیدگی ستون فقرات وجود دارد که برخی از آنها می‌توانند باعث کاهش درد بیمار شوند و از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایند و برخی دیگر برای درمان آرتروز ستون فقرات کاربرد دارند. روش‌هایی که برای درمان آرتروز ستون فقرات وجود دارند به دو دسته تقسیم می‌‌شوند که عبارتند از روش‌های جراحی و روش‌های درمانی غیر جراحی. روش‌های غیر جراحی برای بهبود و درمان آرتروز ستون فقرات به شرح زیر می‌باشند:

 کاهش وزن بدن  

وزن مناسب برای هر فرد بر اساس سطح سلامت عمومی بدن و از قبیل سلامت مفاصل تعیین می‌شود. در مواردی که مفاصل به علت بالا بودن وزن بدن تحت فشار قرار می‌‌گیرند ممکن است دچار تحلیل رفتگی، التهاب و سفتی شوند و منجر به بروز درد ناشی از آرتروز خواهند شد. در صورتی که شما اضافه وزن دارید می‌توانید از دستورات زیر برای رسیدن به وزن ایده ‌آل و کاهش درد حاصل از آرتروز استفاده کنید:

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از غذاهای کم چرب که کالری پایینی دارند استفاده کنید و در رژیم خود از انواع میوه و سبزی استفاده نمایید.
 • ویتامین c مصرف کنید زیرا تحقیقات نشان داده است که این ویتامین می‌‌تواند در کنترل التهاب بدن مفید باشد به این ترتیب می‌توانید هر روز به مصرف پرتقال بپردازید یا یک لیوان آب گریپ فروت بخورید.
 • به وزن بدن خود توجه داشته باشید زیرا افزایش چند کیلوگرم وزن بدن می‌تواند باعث بدتر شدن درد حاصل از آرتروز شود به همین دلیل برای حفظ تناسب اندام و بهبود سلامت خود در این رابطه با پزشک تان صحبت کنید. بازه وزنی مناسب خود را پیدا کنید و سعی کنید به آن عدد دست برسید.

 کنترل استرس

استرس و افسردگی باعث بدتر شدن درد حاصل از آرتروز خواهد شد و شما را از انجام کارهایی که باید انجام بدهید از قبیل ورزش کردن و مصرف داروهای تجویز شده باز می‌دارد البته احساس افسردگی و اضطراب در افرادی که دچار آرتروز هستند شایع است. برای کنترل استرس خود به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • سعی کنید به تفریح بپردازید و با جمع دوستان تان باشید و در کنار آن از داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید و از نکاتی که شما گوشزد شده است پیروی نمایید.
 • هفته ای چند بار احساسات و عواطف خود را در یک روزنامه یا دفترچه خاطرات یا وبلاگ بنویسید.
 • به معنویات یا هر چیزی که باعث آرام شدن شما می‌شود روی بیاورید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید و هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید و در صورت لزوم هر موقع که نیاز داشتید کمی چرت بزنید.
 • هفته ای چند بار به مدیتیشن بپردازید.
 • کتاب بخوانید، استراحت کنید و از یک حمام داغ لذت ببرید و در یک محیط ساکت به خودتان آرامش بدهید

 استفاده از کمپرس سرد و گرم 

می‌توان از کمپرس یخ برای کاهش تورم مفاصل و کاهش التهاب استفاده کرد. استفاده از کمپرس گرم نیز با تحریک گردش خون باعث کاهش درد خواهد شد. اگر شما به کیسه آب گرم یا کیسه آب سرد دسترسی ندارید می‌توانید خودتان آن را بسازید. برای این کار می‌توانید یک عدد حوله را درون آب سرد یا گرم قرار دهید و از آن به صورت کمپرس سرد یا گرم استفاده نمایید اما کاملا دقت داشته باشید که دمای آب مناسب باشد.

 دارو درمانی 

به عنوان یک قانون کلی باید به خاطر داشته باشید که نوع دارو و مقدار مورد استفاده آن به شدت بیماری شما که توسط پزشک تشخیص داده شده است بستگی دارد با این حال داروهایی که در این مرحله پزشک تجویز می‌‌کند بر اساس شدت بیماری شما متفاوت خواهد بود. در برخی موارد پزشک استفاده از پماد را تجویز می‌‌کند که فقط نقش کنترل کننده درد را دارد و تاثیری بر روی درمان مشکل شما نخواهد داشت.

 ماساژ کمر یا ستون فقرات 

ماساژ درمانی یک روش درمانی سودمند دیگر است که برای تعداد زیادی از افراد مبتلا به آرتروز کمک کننده می‌باشد. معمولاً خود بیمار و اطرافیان او نیز می‌‌توانند به ماساژ درمانی بپردازند اما بهتر است به متخصص ماساژ درمانی مراجعه کند تا نتایج بهتری را به دست بیاورد.

 آیا فیزیوتراپی کمک کننده است؟ 

می‌توان از اشکال مختلف فیزیوتراپی برای کاهش درد ناشی از آرتروز ستون فقرات استفاده کرد. اگر شما دچار آرتروز ستون فقرات هستید معمولاً پزشک برای شما به تجویز دارو می‌پردازد و ممکن است شما را به متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد. بدون شک فیزیوتراپی در کنار استفاده از دارو تاثیرات به سزایی در درمان آرتروز ستون فقرات ایفا می‌کند. در واقع فیزیوتراپی علاوه بر کاهش درد باعث افزایش حرکات بدن، تناسب اندام و قدرت آن خواهد شد. شما می‌توانید در کنار فیزیوتراپی از مزایای حاصل از سایر روش‌های درمانی تحت نظر متخصص بهره مند شوید. متخصص فیزیوتراپی از یک روش درمانی استفاده می‌‌کند و برنامه ‌ای که می‌‌تواند به شما برای کاهش درد کمک نماید را توضیح خواهد داد. در این روش به طراحی برخی تمرینات ورزشی می‌‌پردازد که می‌‌تواند باعث افزایش حرکات استخوان‌ها و مفاصل ستون فقرات، تقویت عضلات این ناحیه و بهبود توانایی شما شوند. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما درک بهتری از تاثیرات آرتروز بر روی مفاصل و عضلات بدن را بدهد و همچنین نکات مهمی را در خصوص نحوه کنترل درد توسط روش‌های فیزیوتراپی ارائه خواهد داد. این روش‌های درمانی فیزیوتراپی را می‌توانید خودتان به تنهایی به منظور کاهش درد انجام بدهید یا اینکه در برخی موارد از متخصص فیزیوتراپی کمک بگیرید.

 طب سوزنی 

طب سوزنی یک روش درمانی سودمند دیگر است که به تحریک مغز می‌پردازد تا مغز آندروفین تولید کند. تعداد زیادی از متخصصین فیزیوتراپی در زمینه طب سوزنی آموزش دیده اند و می‌توانند به انجام این روش نیز بپردازند.

 ورزش درمانی 

شاید به نظر شما عجیب باشد اما ورزش کردن یک روش بسیار موثر برای کاهش درد حاصل از آرتروز است. بهتر است به انجام تمرینات ورزشی سبک بپردازید و به تدریج بر شدت آن بیافزایید. ورزش کردن به صورت منظم باعث تقویت عضلات و مفاصل می‌شود و به تناسب اندام شما کمک خواهد کرد.

 این موارد فقط تعدادی از روش‌های درمانی متعدد فیزیوتراپی هستند. متخصص فیزیوتراپی بهترین روش‌ها که برای شما مفید هستند را توصیه خواهد کرد. زندگی کردن با آرتروز کار ساده ای نیست اما با استفاده از این روش‌های درمانی تا حد زیادی احساس می‌کنید که به شرایط گذشته برگشته اید و می‌توانید زندگی سالم و فعالی داشته باشید.

 تزریق دارو 

با پیشرفت آرتروز ستون فقرات استخوان‌های قسمت پایین کمر به شدت دچار آسیب دیدگی می‌شوند که گاهی اوقات به علت افزایش فشار باعث بیرون زدگی دیسک خواهند شد. در این عرصه از بیماری پزشک به تزریق دارو می‌پردازد تا درد شما تسکین پیدا کند و از پیشرفت بیماری جلوگیری گردد. به زبان ساده تر تزریق دارو بین ستون فقرات و اعصاب پشت آن انجام می‌‌شود. اعصاب اصلی از این ناحیه عبور می‌‌کند و سایر نقاط بدن از قبیل پاها می‌روند. هنگامی ‌که تزریق دارو در این ناحیه انجام می‌‌شود، که معمولاً از داروهای استروئیدی استفاده می‌گردد. به طور مستقیم وارد اعصاب و جایی که درد وجود دارد خواهد شد و اغلب حدود دو تا سه روز طول می‌کشد تا بر روی عصب تاثیر بگذارد.

 انجام عمل جراحی

تعداد زیادی از افرادی که دچار مشکلات تحلیل برنده دیسک هستند نیاز به انجام عمل جراحی ندارند و فقط از هر سه نفر یک نفر به عمل جراحی نیاز خواهد داشت و معمولاً دو تا سه نفر از آنها به کمک روش‌های درمانی مراقبتی بهبود پیدا خواهد کرد. درصورتی که اقدامات مراقبتی نتواند پس از مدتی باعث بهبود بیمار شود پزشک انجام روش‌های جراحی از قبیل لامینکتومی ‌و دیسککتومی ‌یا فیوژن ستون فقرات را توصیه خواهد کرد.


بالا رفتن سن در کنار فرآیند فرسایش تدریجی و مستمر ضربه‌گیرهای طبیعی بدن یا همان دیسک‌های بین‌مهره‌ای ستون فقرات باعث ضعیف شدن پایین کمر می‌شود. وقتی دیسک‌های ستون فقرات  آسیب می‌بیند، کمردرد شدیدی شروع می‌شود که ممکن است رو به پایین در عصب‌های کشیده شده در امتداد پا منتشر شود. علائم فتق دیسک گاهی بدون هیچ علت مشخصی بروز می‌یابد و گاهی نیز در اثر تقلای شدید برای بلند کردن بارهای سنگین شروع می‌شود. درد ناشی از فتق دیسک کمر ممکن است کوتاه مدت باشد یا بیش از شش هفته طول بکشد؛ سیستم دفاعی طبیعی بدن در این مدت سعی می‌کند تا آسیب ناشی از بیماری فرسایشی دیسک را برطرف کند. درد در طول حمله کمردرد بر عصب‌های مجاور هم اثر می‌گذارد و باعث گرفتگی و اسپاسم دردناک در ناحیه پایین کمر، از جمله پا و پایین پا می‌شود. بیماران ممکن است هنگام ایستادن دچار بی‌حسی یا ضعف شوند. علائم فتق دیسک معمولاً فقط یک سمت بدن را درگیر می‌کند. درد در 48 نخست حمله کمردرد معمولاً بیشترین شدت را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره 09107803155 تماس حاصل نمایید.

روش­‌های درمان خانگی دیسک کمر


 

چنانچه درد فتق دیسک ملایم باشد، کاهش التهاب به تسکین درد کمک می‌کند. برای مثال گذاشتن پد گرمایی یا کیسه یخ روی ناحیه دردناک روش موثری برای تسکین موقتی درد و کاهش التهاب است. دو بار در روز به مدت 10 ـ 15 دقیقه روی شکم دراز بکشید و یک یا دو  بالش را زیر مفاصل ران بگذارید. اگر دردتان بعد از امتحان کردن این درمان‌های خانگی آرام نشد، حتماً به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید تا معاینه کاملی را انجام بدهند.متخصصین روش‌های محافظه کارانه‌تری را در زمان شروع درد برای تسکین درد کمر توصیه می‌کنند؛ در ادامه این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

مصرف مسکن 

 

مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسین یا داروهای بدون نسخه غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDS) توصیه می‌شود. داروهای مسکن را طبق دستور پزشک برای رفع درد، التهاب، درد مفصل و حساسیت به لمس مصرف کنید. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب برای درمان مشکلات کمر مزمن ناشی از جراحی تجویز نمی‌شود.

  درمان کمر درد با ورزش در آب، یوگا و حرکات کششی مناسب

کیسه یخ

توصیه می‌شود که در 48 ساعت نخست حمله درد از کیسه یخ برای رفع التهاب استفاده کنید. ماساژ با یخ به آهسته شدن تکانه‌های عصبی و رفع التهاب کمک می‌کند و به این ترتیب مانع از گرفتگی عضلات می‌شود. کمپرس سرد باعث منقبض شدن رگ‌ها می‌شود و وقتی کمپرس برداشته می‌شود، خون دوباره ناحیه دردناک را پر می‌کند و به این ترتیب فرآیند تسکین درد و التیام بافت آسیب دیده تسریع می‌شود.

شل کنندههای عضلانی

پزشک داروهای شل کننده عضلانی را برای یک دوره کوتاه مدت تجویز می‌کند. از پرکاربردترین شل کننده‌های عضلانی می‌توان به باکلوفن، کلرزوکسازون، سیکلوبنزاپرین، دانترولن، دیازپام و متاکسالون اشاره کرد.

گرما درمانی

درمان دیسک کمر با گرما درمانی

 

پد حرارتی، کیسه آب گرم، بستن با پارچه گرم و حتی حمام آب داغ در دو روز نخست حمله درد برای رفع گرفتگی عضلات مفید است. گرما باعث کشیده شدن بافت‌های نرم، اتساع رگ و کاهش سیگنال‌های درد می‌شود و به این ترتیب درد و ناراحتی را تسکین می‌دهد.

گرما درمانی و سرما درمانی متناوب

گرما درمانی و سرما درمانی متناوب به تسهیل فرآیند بهبود کمک می‌کند. به بیماران توصیه می‌شود که فعالیت‌های سبک را هر چه سریع‌تر شروع کنند تا دچار درد و خشکی مفصل نشوند.تزریق استروئید در فضای اپیدورال درمان درازمدتی برای تسکین درد فتق دیسک کمر است.

مطالعات نشان می‌دهد که تزریق اپیدورال برای بیمارانی که به دلیل فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی دچار درد سیاتیک شده‌اند، مفید است. درد بیماران تا یک سال بعد از تزریق به نصف تقلیل می‌یابد.اگر از کمردرد مزمن رنج می‌برید، ممکن است پزشک عمومی شما را به متخصص درد معرفی کند. پزشکان روش‌های مدیریت درد غیرتهاجمی و جامع را برای عارضه‌های مزمن مختلف توصیه می‌کنند.

دقت در حرکات

بسیار مهم است که فشار روی دیسک را به حداقل برسانید. از پوشیدن کفش پاشنه بلند، خوابیدن روی شکم و ایستادن یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید. هنگام بلند کردن بارهای سنگین خم نشوید و به جای کمر از زانوها و لگنتان استفاده کنید. از خم شدن و دراز کردن مکرر دست پرهیز کنید. همچنین سعی کنید که در زمان نشستن یا ایستادن حالت اندامی مناسبی داشته باشید.

  درمان گودی کمر با بریس، فیزیوتراپی و ورزش قوس کمر

دیگر روش‌­های درمان دیسک کمر 

ورزش

نرمش‌ها و تمرین‌های کششی متعددی برای تسکین درد ناشی از فتق دیسک وجود دارد. متخصص فیزیوتراپی روش صحیح انجام این تمرین‌ها را آموزش می‌دهد تا فشار کمتری به دیسک وارد شود و فشار ناشی از حرکات اشتباه روی ستون فقرات کمتر شود. به موازات قوی‌تر شدن عضلات ستون فقرات، فشار کمتری به دیسک وارد می‌شود و به این ترتیب درد از بین می‌رود.

مراجعه به متخصص فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

 

کمر درد اکثر بیماران با مراجعه به متخصص فیزیوتراپی تسکین می‌یابد و متخصص تمرین‌هایی را برای بازآموزی بدن به بیمار آموزش می‌دهد که از بروز کمردرد و گردن درد در آینده پیشگیری می‌کند. حتماً به طور هم‌زمان هم به پزشک و هم به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید تا دوران بهبود هر چه سریع‌تر طی شود.

 جراحی 

از آنجایی که اکثر موارد فتق دیسک را می‌توان به کمک فیزیوتراپی و درمان‌های غیرجراحی با موفقیت درمان کرد، جراحی صرفاً برای موارد بسیار شدید توصیه می‌شود. بسیاری از روش‌های جراحی فتق دیسک کم‌تهاجمی هستند و نرخ موفقیت بالایی هم دارند، اما دوران بهبود آنها طولانی است. اگر جراحی ضرورت داشته باشد، فیزیوتراپی برای توانبخشی عضلات ستون فقرات و بهبود عملکرد مفاصل ستون فقرات لازم است تا به این ترتیب بیمار به طور کامل بهبود یابد و از فتق دیسک در ناحیه بالا و پایین جراحی پیشگیری شود.

اگر پزشک توصیه به انجام جراحی کرد، حتماً درباره نقاط قوت  وضعف عمل و خطرهای احتمالی با پزشک مشورت کنید. جراحی‌های زیر برای درمان فتق دیسک انجام می‌شود:

 • دیسککتومی: جراح بخشی از دیسک آسیب دیده یا تمام آن را برمی‌دارد تا فشار از روی عصب‌های نخاعی برداشته شود. عمل دیسککتومی را می‌توان به روش باز یا بسته (میکرودیسککتومی) با حداقل تهاجم انجام داد.
 • لامینکتومی: جراح بخش‌هایی از مهره، موسوم به لامینا را برمی‌دارد تا فضای بیشتری در اختیار عصب‌های ستون فقرات قرار بگیرد و با رفع فشار از روی عصب‌ها، درد نیز از بین برود.
 • فیوژن ستون فقرات: جراح دیسک را برمی‌دارد، سپس مهره‌ها را به هم جوش می‌دهد تا حرکت ستون فقرات کمتر شود. فیوژن ستون فقرات یا خشک کردن مهره‌ها ستون فقرات را پایدار می‌کند و فشار روی عصب‌های نخاعی را برطرف می‌کند.

  پای پرانتزی (فاصله غیر طبیعی بین پاها در حالت ایستاده): علت و درمان

سوالات رایج 


 

دیسک کمر چه نشانهها و علائمی دارد؟

برخی بیماران دچار فتق دیسک هیچ گونه علائمی را تجربه نمی‌کنند؛ اما برخی با علائم شدید و ناتوان کننده‌ای مواجه می‌شوند. نوع علائم به محل فتق دیسک بستگی دارد. درد سیاتیک شایع‌ترین علامت فتق دیسک است. درد تیز و تیر کشنده‌ای که از باسن رو به پایین در پشت یک پا منتشر می‌شود، علامت مشخصه سیاتیک است؛ این درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک است. دیگر علائم ناشی از فتق دیسک شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد پایین کمر
 • درد پا یا بازو
 • احساسات غیرعادی مانند گزگز، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن یک بازو، یک پا یا باسن
 • احساس سوزش در شانه‌ها، گردن، بازو یا وسط پشت بدن
 • ضعف عضلات

اختلال در عملکرد روده یا مثانه می‌تواند نشانه ابتلا به سندرم کودا اکوینا باشد ـ این سندرم یکی از عوارض جدی اما نادر فتق دیسک است و به درمان فوری نیاز دارد.

آیا میتوان از فتق دیسک کمر جلوگیری کرد؟

تغییرات زیر را برای پیشگیری از فتق دیسک در سبک زندگیتان ایجاد کنید:

 • به طور منظم ورزش کنید، به ویژه نرمش‌هایی را انجام بدهید که عضلات بالاتنۀ نگهدارندۀ ستون فقرات را تقویت می‌کند.
 • حالت اندامی مناسب را رعایت کنید تا فشار کمتری به ستون فقرات و دیسک‌ها وارد شود.
 • اشیای سنگین را به روش صحیح بلند کنید؛ یعنی این که هنگام بلند کردن اشیاء نچرخید، از کمر خم نشوید و به جای کمر از پاهایتان استفاده کنید.
 • وزنتان را در حد سالم نگه دارید، چون اضافه وزن فشار بیشتری را به ستون فقرات و دیسک‌ها وارد می‌کند.


 

  این مقاله صرفا جهت اطلاعات شما می‌باشد و درمان قطعی با این روش‌ها ثابت نشده است.

کمر درد یک مشکل سلامتی شایع در میان افراد میانسال و مسن است، اما گاهی اوقات اشخاص جوان نیز دچار آن می‌شوند. برخی از علائم کمر درد، وجود درد در ناحیه کمر یا اطراف لگن، کاهش انعطاف‌پذیری ستون فقرات و مشکل در خوابیدن می‌باشد. کمر دردها می‌توانند به دلایل متعددی مانند تنش عضلانی، رژیم غذایی نامناسب، کمبود فعالیت فیزیکی، آرتروز، کار جسمانی بیش از از حد، وضعیت بد بدن هنگام نشستن و بارداری رخ دهند.

کمردرد می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار کند. درمان‌های طبیعی می‌توانند باعث تسکین سریع درد و فراهم شدن امکان لذت بردن از زندگی شود. در ادامه اصلی‌ترین رژيم‌ها و درمان‌های گیاهی برای کمردرد ارائه شده‌اند.

درمان گیاهی


 

زنجبیل

زنجبیل

ریشه زنجبیل که برای درمان استفراغ استفاده می‌شود را می‌تواند برای درمان کمردرد نیز استفاده کرد. ترکیبات ضد التهابی موجود در زنجبیل موجب تسکین کمر درد می‌گردد.

 • مقداری خمیر رنجبیل را بر روی ناحیه‌ی متاثر قرار دهید و پس از آن از روغن اکالیپتوس استفاده کنید.
 • ۴ تا ۶ تکه ریشه زنجبیل تازه را برش داده و آنها را در یک و نیم فنجان آب قرار دهید. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی حرارت کم بجوشانید. اجازه دهید که این مخلوط خنک شود و به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید. در نهایت مقداری عسل به آن اضافه کرده و بنوشید. شما می‌توانید چای زنجبیل را دو یا سه بار در روز و تا زمانی که بهبودی حاصل شد، مصرف کنید.
 • همچنین می‌توانید با نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه، نصف قاش چای‌خوری میخک و یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل یک جوشانده گیاهی تهیه کنید.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه با ترکیب فعال آن یعنی کورکومین به عنوان یک ضد التهاب طبیعی موثر عمل کرده و موجب تسکین درد عضلانی می‌گردد. این ماده به صورت مکمل موجود است و یا می‌توانید مقداری از آن را به غذای خود اضافه کنید.

برگ ریحان

برگ ریحان

برگ‌های ریحان نیز می‌توانند در هنگام کمردرد موثر باشند.

 1. ۸ تا ۱۰ برگ ریحان را به یک فنجان آب اضافه کرده و آن را تا زمانی که حجم آب به نیمه برسد بجوشانید.
 2. اجازه دهید تا این مخلوط در دمای اتاق خنک شود و سپس کمی نمک به آن اضافه نمایید.
 3. برای درد خفیف، این معجون را یک بار در روز و برای درد شدید دو بار در روز بنوشید.

چای بابونه

چای بابونه-

یک فنجان چای بابونه داغ به تسکین گرفتگی بافت‌های عضلانی که می‌تواند علت کمردرد یا یکی از علائم آن باشد، کمک خواهد کرد. شما می‌توانید یک چای بابونه بسته‌بندی شده را بخرید یا خودتان تهیه کنید.

 1. یک قاشق غذاخوری گل بابونه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند.
 2. روزانه یک تا سه فنجان از آن را بنوشید.

پوست درخت بید

پوست درخت بید سفید

پوست درخت بید که گاهی اوقات تحت عنوان آسپرین طبیعی شناخته می‌شود حاوی ترکیباتی به نام سالیسیلات است که آسپرین از آن گرفته می‌شود. یک پژوهش نشان داده است که این روش از آسپرین و سایر ضد التهاب‌های غیر استروئیدی برای درمان طولانی مدت درد پایین کمر موثرتر است.

نعنا

در طب سنتی ترکیبات بسیار متعددی از نعنای طبیعی وجود دارد. اگر مادرتان در هنگام کودکی مقداری پماد ویکس را بر روی سینه‌ی شما مالیده باشد، با احساس گرما و بخار منتول و کافور که دو ماده‌ی طبیعی موجود در نعنا هستند، آشنا می‌باشید. روغن نعناع هنگامی که بصورت موضعی بر روی کمر استفاده شود می‌تواند موجب تسکین درد گردد.

سنبل الطیب

ناتوانی در شل کردن عضلات به دلیل وجود تنش می‌تواند باعث سفت‌تر و دردناک‌تر شدن عضلات شود. سنبل الطیب به عنوان یک آرام بخش عمل می‌کند که حساسیت عصبی را کاهش می‌دهد. برخلاف سایر چای‌های گیاهی، سنبل الطیب به عنوان یک نوشیدنی طعم خوبی ندارد، بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که شکل کپسول آن را مصرف کنند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی دیگر از ادویه‌جاتی است که برای کاهش درد مفید است. ماده‌ی فعال آن کپسایسین است که یک ماده شیمیایی طبیعی و قوی برای تسکین درد است. این فلفل بصورت کرم ضد درد موضعی موجود می‌باشد. هرچند می‌توانید عصاره‌ی فلفل قرمز را بطور مستقیم بر روی پوست خود بمالید. این کار باعث کاهش موقت ماده شیمیایی که در التهاب نقش دارد می‌گردد. کاهش درد معمولاً بعد از چند روز پس از استفاده از کرم کپسایسین بر روی پوست آغاز می‌شود.

دانه خشخاش

دانه خشخاش به عنوان درمانی برای کمردرد تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

 1. یک فنجان دانه خشخاش و نبات را با هم آسیاب کنید.
 2. دو قاشق چای‌خوری از این مخلوط را دو بار در روز مصرف کرده و بعد از آن یک لیوان شیر بنوشید.

گندم

گندم دارای ترکیباتی است که تاثیر ضد درد داشته و به حداقل رساندن درد کمک می‌کند.

 1. یک مشت گندم را به مدت یک شب داخل آب خیس کنید.
 2. در هنگام صبح آن را با گشنیز ترکیب کنید. سپس یک فنجان شیر به آن اضافه کرده و به مدت چند دقیقه بجوشانید تا غلیظ شود.
 3. دو بار در روز این ترکیب را بنوشید.

روغن گیاهی

ماساژ دادن کمر با روغن گیاهی می‌تواند به شل شدن عضلات و تسکین درد کمک کند. شما می‌توانید از روغن‌های گیاهی مانند روغن اکالیپتوس، روغن بادام، روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده نمایید. روغن را گرم کنید و سپس با استفاده از آن با ملایمت ناحیه‌ی دردناک را ماساژ دهید.

سیر

سیر یک ماده‌ی دیگر است که می‌تواند به درمان کمر درد کمک کند. تنها دو تا سه حبه سیر را هر روز صبح با شکم خالی بخورید. همچنین می‌توانید کمر خود را با روغن سیر ماساژ دهید.

 1. برای تهیه‌ی روغن سیر، مقداری روغن نارگیل، روغن خردل یا روغن کنجد را روی حرارت کم گرم کنید، سپس ۸ تا ۱۰ حبه سیر را به آن اضافه نمایید. سیر را تا زمانی که قهوه‌ای شد سرخ کنید. روغن را صاف کرده و اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود.
 2. کمر خود را با ملایمت با این روغن ماساژ دهید. بگذارید روغن برای مدتی بر روی ناحیه‌ی دردناک بماند و سپس با آب گرم حمام کنید.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا