دستگاه اندرویدی شما از امروز بخشی از بزرگ‌ترین شبکه‌ی لرزه‌نگاری جهان است

گوگل تصمیم خود را برای استفاده از دستگاه های اندرویدی به عنوان یک لرزه سنج کوچک اعلام کرده است. مشکلی که می تواند بزرگترین شبکه لرزه نگاری جهان را تشکیل دهد و به ارائه هشدار به موقع برای کاهش اثرات مخرب زلزله کمک کند.

روزانه هزاران زلزله در سراسر جهان رخ می دهد و صدها میلیون نفر در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند. هشدار اولیه می تواند به مردم کمک کند تا برای ارتعاش آماده شوند. اما ساخت زیرساخت‌های عمومی برای شناسایی و تشخیص به موقع زلزله هزینه بر است.

به این ترتیب گوگل سعی کرد با استفاده از اندروید اطلاعات مفید و به موقع در مورد زلزله را در حین وبگردی در اختیار مردم قرار دهد. ضمناً چند ثانیه تذکر داده می شود تا افراد و همراهان به مکان مناسب پناه ببرند.

ارسال هشدار زلزله به دستگاه های اندرویدی در کالیفرنیا

گوگل با سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) و اداره مدیریت اضطراری کالیفرنیا (Cal OES) همکاری کرده است تا هشدارهای زلزله تولید شده توسط ShakeAlert را مستقیماً به دستگاه های اندرویدی ارسال کند.

سیستم ShakeAlert که توسط زلزله شناسان برجسته آمریکایی توسعه یافته است، سیگنال های بیش از 700 لرزه سنج را از سازمان زمین شناسی ایالات متحده، Cal EOS، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و موسسه فناوری کالیفرنیا دریافت می کند که در سراسر کالیفرنیا نصب شده اند. با یک هشدار چند ثانیه ای، افراد می توانند زمان کافی برای اقدامات پیشگیرانه داشته باشند. در سال های اخیر، دانشگاه کالیفرنیا از توسعه یک برنامه کاربردی برای پیش بینی زلزله خبر داده است.

هشدار زلزله اندروید

هشدار زلزله در دستگاه اندروید

ساخت بزرگترین شبکه لرزه نگاری در جهان

همانطور که در کالیفرنیا انجام شده است، امکان نصب شبکه زمینی لرزه سنج در سراسر جهان وجود ندارد. بنابراین گوگل از دستگاه های اندرویدی برای کمک به تشخیص زلزله استفاده می کند.

از امروز، کاربران دارای دستگاه های اندرویدی در سراسر جهان می توانند بخشی از سیستم هشدار زلزله اندروید باشند. به این ترتیب، دستگاه‌های اندرویدی به‌عنوان یک لرزه‌سنج کوچک برای پیوستن به میلیون‌ها گوشی دیگر و سایر دستگاه‌های اندرویدی برای تشکیل بزرگترین شبکه لرزه‌نگاری جهان استفاده خواهند شد.

امروزه همه گوشی های هوشمند دارای شتاب سنج های کوچکی هستند که می توانند سیگنال های زلزله را تشخیص دهند. اگر گوشی هوشمند شما چیزی را تشخیص دهد که می تواند زلزله باشد، هشدار را همراه با موقعیت مکانی خود به سرور تشخیص زلزله گوگل ارسال می کند. سپس سرور این اطلاعات را از تعداد زیادی دستگاه اندرویدی برای تشخیص زلزله ترکیب می کند.

نمایش صفحه هشدار زلزله در اندروید

نمایش صفحه هشدار زلزله در اندروید

به گفته گوگل، تنها عامل محدود کننده سرعت ارسال سیگنال به سرور و برگشت آن است که تقریباً برابر با سرعت نور است. خوشبختانه این سرعت بسیار بیشتر از سرعت موج لرزه ای است.

در ابتدا، گوگل از این فناوری برای به اشتراک گذاشتن یک نمای سریع و دقیق از منطقه زلزله در جستجوی وب استفاده خواهد کرد. هنگامی که کاربران کلمات مرتبط با زلزله مانند “زلزله” یا “زلزله” را در گوگل جستجو می کنند، نتایج مربوط به منطقه خود را به همراه منابع مفیدی در مورد کارهایی که باید بعد از زلزله انجام دهند را مشاهده می کنند.

گوگل با زلزله شناسان و کارشناسان بلایای طبیعی از جمله دکتر ریچارد آلن، دکتر کینگ کی کونگ و دکتر لوسی جونز برای توسعه شبکه گسترده ای از دستگاه های اندرویدی برای تشخیص زلزله جمعی در سراسر جهان همکاری کرده است.

هشدار زلزله ابتدا در کالیفرنیا به دلیل وجود شبکه لرزه نگاری فعال شد و گوگل امیدوار است که این هشدارها در سال آینده برای سایر ایالت ها و کشورهایی که از سیستم زلزله شناسی اندروید استفاده می کنند فعال شود.

منبع: گوگل بلاگ

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا