دوربین آیفون 14 پرو بهترین ویژگی دوربین S22 اولترا را ندارد؛ دلیل چیست؟

با توجه به شایعات و شایعاتی که تاکنون در مورد سری آیفون 14 منتشر شده است، به نظر می رسد که اپل امسال می خواهد یک سیستم دوربین بسیار قدرتمند را برای هر دو مدل پرو و ​​پرو مکس در نظر بگیرد. با این حال به نظر می رسد این سیستم قدرتمند یکی از ویژگی های جذاب گلکسی اس 22 اولترا را نخواهد داشت.

گوشی های آیفون 14 قرار است در پاییز امسال یا به طور دقیق تر در ماه سپتامبر معرفی شوند. انتظارات از این محصولات بالاست، چرا که اپل چندین سال است که هیچ تغییر قابل توجهی در گوشی های خود ایجاد نکرده است. البته اگر فکر می کنیم که تراز کردن قاب گوشی یک تغییر قابل توجه است، ممکن است با ما مخالف باشید. در غیر این صورت، آیفون 13 و 11 در نگاه اول تفاوت چندانی با هم ندارند.

اما از نظر قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری پیشرفت تا حدودی محسوس بوده است. از افزایش چشمگیر عمر باتری، به خصوص در مدل پرو مکس، تا قدرت بی نظیر پردازنده های سری A و همچنین بهبود کیفیت دوربین، برخی از پیشرفت هایی هستند که در سه مورد اخیر در آیفون مشاهده کرده ایم. نسل ها همانطور که مشخص است، امسال شاهد تغییراتی در ظاهر آیفون جدید خواهیم بود. گوشی هایی که بعد از گذشت حدود 5 سال قرار است دیگر خط و خش روی صفحه نمایش آنها نباشد.

دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی در مدل های پرو و ​​پرو مکس

گفته می شود امسال تفاوت بین پرو و ​​مدل های استاندارد بسیار بیشتر از قبل خواهد بود. کیفیت نمایشگر، سرعت پردازنده، تعداد و کیفیت دوربین ها، طراحی ظاهری و …. برخی از تفاوت های بین مدل های Pro و Standard هستند. اما نکته اینجاست؛ در سه سال گذشته، اپل هرگز اندازه دوربین های مگاپیکسلی خود را تغییر نداده و از دوربین های 12 مگاپیکسلی در تمامی گوشی ها استفاده کرده است. اما امسال قصد دارد از لنزهای 48 مگاپیکسلی برای هر دو مدل پرو و ​​پرو مکس استفاده کند.

لنز 48 مگاپیکسلی برای فعال کردن آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس برای دستیابی به وضوح تصویر 8K استفاده می شود. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیز نیازمند استفاده از دوربینی قدرتمند با قابلیت فیلمبرداری با کیفیت بالا هستند که به نظر می رسد اپل در نهایت تصمیم گرفته آن را در گوشی های قدرتمند خود قرار دهد. البته در دنیای اندروید 48 مگاپیکسل فقط یک شوخی است، اما اپل می تواند قابلیت های همان لنز را که تمام شرکت های اندرویدی با انگشت در دهان مانده اند، از بین ببرد.

توجه داشته باشید که این مقاله ممکن است حاوی نظرات شخصی نویسنده باشد. بنابراین همه نمی توانند موافق باشند.

دوربین های آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس ارتقا خواهند یافت، اما همان مشکل همچنان پابرجاست

دوربین آیفون 14 پرو

این تصویر در حالت بزرگنمایی 8 برابر و 4 برابر با پیکسل 6 پرو گرفته شده است. (در جهت عقربه های ساعت، 8، 4، 8 و 8 بار)

یکی از مشکلاتی که تقریباً می توان گفت همیشه در آیفون وجود داشته و همچنان وجود دارد، نبود دوربینی با گزینه های زوم زیاد است. به زبان ساده، آیفون در این زمینه حرفی برای گفتن به رقبای اندرویدی خود ندارد. هر چقدر هم اپل از نظر نرم افزاری قدرتمند باشد و زمانی که زوم اپتیکال گوشی تنها 3 یا 3.5 برابر باشد می تواند معجزه کند، نمی تواند با گوشی هایی که زوم اپتیکال 10 برابری دارد رقابت کند. حال هر چه کاربران بیشتر در نظرات بنویسند، کیفیت این گوشی با همان بزرگنمایی کم بالاتر است.

اگر با لنزهای پریسکوپ آشنایی ندارید، باید بگوییم که هواوی برای اولین بار در سال 2019 از این لنز در P30 Pro استفاده می کند. محصول عکاسی فوق‌العاده قدرتمندی که در آن زمان حتی می‌توانست از بهترین‌های موجود در بازار پیشی بگیرد. از آن زمان، نبرد شرکت‌های اندرویدی در بخش دوربین گوشی‌های هوشمند بر سر دوربین‌های پریسکوپ بود، تا جایی که به نظر می‌رسد بسیاری دوربین اصلی یا فوق عریض را فراموش کرده‌اند. به همین دلیل است که عبارات عجیبی مانند بزرگنمایی ترکیبی، بزرگنمایی کیهانی، عکاسی از ماه و غیره. به فرهنگ لغت فناوری ما اضافه شد. زیرا شرکت ها مدام با این کلمات و عبارات ذهن مصرف کنندگان را هدایت می کنند.

در حال حاضر، گلکسی اس 22 اولترا با لنزهای تله فوتو دوگانه با زوم اپتیکال 3 و 10 برابر هنگام عکاسی با دوربین پریسکوپ، از نظر اپتیکی بی نظیر است. با این حال، گوشی هایی مانند Pixel 6 Pro وجود دارند که اگرچه فقط می توانند زوم اپتیکال 4 برابری داشته باشند، اما از نظر نرم افزاری آنقدر پیشرفته هستند که تا بزرگنمایی 10 یا 15 برابری کیفیت خوبی را نشان می دهند. این سخت افزار همچنین برای Pixel 6 Pro خوب است، زیرا دارای یک دوربین پریسکوپ بزرگ 48 مگاپیکسلی است که آن را به بزرگترین حسگر پریسکوپ مورد استفاده در گوشی های هوشمند (مانند 11 May Ultra و Huawei P50 Pro) تبدیل می کند.

صحبت از کیفیت دوربین پیکسل و نمایندگان هواوی و سامسونگ چندان مطرح نیست. بزرگترین سوال در ذهن ما این است که چرا اپل اصلا پیشرفتی ندارد؟

چرا آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس دوربین پریسکوپ ندارند؟

دوربین آیفون 14 پرو بهترین ویژگی دوربین S22 اولترا را ندارد؛ دلیل چیست؟

از نظر فنی، هیچ مانعی برای اپل وجود ندارد که دوربینی با کیفیت مانند آنچه در پیکسل 6 پرو برای آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس استفاده شده است، در نظر بگیرد. به هر حال، این مشکلی برای شرکت آمریکایی نیست. اما به نظر می رسد اپل دلیل خوبی برای این کار داشته باشد، زیرا در تمام این سال ها شاهد چنین سنسور قدرتمندی در آیفون نبوده ایم. این زمانی است که اپل هر ساله توجه زیادی به صنعت دوربین دارد.

از آنجایی که آیفون های اپل به طرز شگفت آوری از نظر فیلمبرداری خوب و بی نظیر هستند، بهبود کیفیت دوربین اصلی، بهبود دوربین تله فوتو و ارتقاء نسبتاً محسوس به صفحه نمایش عریض، آیفون 14 پرو را با پیکسل 6 پرو و ​​حتی گلکسی اس 22 بسیار راحت کرده است. از نظر عملکرد کلی در عکاسی و فیلمبرداری نسبت به Ultra برتری دارد.

دقیقا سوال همینه اپل معمولا گوشی های خود را در پایان سال روانه بازار می کند. در آن زمان بود که اکثر شرکت های اندرویدی از جمله رقیب اصلی آن سامسونگ از پرچمداران خود رونمایی کردند. اپل چندین ماه فرصت دارد تا دوربین ها را بهتر طراحی و روی گوشی های خود نصب کند. اما وقتی نوبت به برتری نسبی نسبت به رقبای خود می رسد، تا یک سال دیگر از همین ترکیب با اندکی پیشرفت استفاده می کند و دیگر آن پیشرفتی که انتظار داشتیم نخواهد بود.

بنابراین، اگر دوربین های آیفون 14 پرو که از زوم اپتیکال چندگانه استفاده نمی کنند، در تست ها بهتر از رقبا عمل کنند، مطمئناً آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس از نظر دوربین ما را شگفت زده نخواهند کرد. با این حال اپل از نداشتن حرفی در رونمایی از محصولات خود متنفر است و هر ساله از محصولات جدید خود تمجید می کند. آیا این بدان معناست که روزنه ای از امید برای نسل آینده وجود دارد؟

یک نکته مهم

نکته ای وجود دارد که می تواند این فرض را رد کند. اپل در ابتدا تعداد کمی گوشی را عرضه کرد. اما بعدها با افزایش چشمگیر تعداد گوشی های اندرویدی، این شرکت آمریکایی تصمیم گرفت تعداد گوشی های خود را در یک سال حداقل به سه مدل برساند. با گذشت کمتر از یک سال از این سیاست، شاهد تحویل 4 گوشی در یک سال توسط این شرکت بودیم. این سیاست یک سال است که حفظ شده و گفته می شود امسال نیز 4 آیفون جدید معرفی می شود.

همانطور که می بینید، اپل، هر چقدر هم که کاربرانش خاص باشند، اگر یک سری از سیاست های شرکت های اندرویدی را سرلوحه کار خود قرار ندهد، موفق نخواهد شد. منظور ما کپی کردن نیست، زیرا آن کاری است که باید انجام شود. حالا اندروید این کار را زودتر انجام داد و اپل تصمیم گرفت دیرتر این کار را انجام دهد.

دوربین هم دقیقا همین وضعیت را دارد. اپل ممکن است آیفون 14 (پرو و ​​پرو مکس) را بیشتر از سایر پرچمداران اندرویدی دوست داشته باشد، اما نمی تواند آیفون 15 را بدون پریسکوپ خوب عرضه کند، زیرا دقیقا برعکس آنچه مردم می خواهند عمل می کند. بنابراین شرکت کوپرتینویی باید موفق شود که همرنگ جامعه باشد. در نتیجه، به نظر می رسد آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس دارای دوربین تله فوتو با بزرگنمایی های متعدد خواهند بود. حداقل ما امیدواریم این اتفاق بیفتد.

آیا خرید آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس بدون دوربین پریسکوپ منطقی است؟

دوربین آیفون 14 پرو

اگرچه تصمیم اپل برای عدم تجهیز آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس به دوربین پریسکوپ هوشمند ناامید کننده به نظر می رسد. مصرف کنندگان سال ها منتظر بودند تا بالاخره آیفون با دوربین نوری مالتی پلکس به بازار عرضه شود، اما اپل هر سال آن را به تعویق می اندازد. زیرا می تواند پول بیشتری را ذخیره کند.

دلیل اصلی اینکه می گوییم کار اپل سودآور است این است که برخی از کاربران فقط می خواهند یک گوشی اپل داشته باشند و «بعضی» هم زیاد هستند. اگرچه این کاربران همیشه حضور دارند، اما اپل نیازی به معرفی ویژگی های جذاب گوشی های خود به این زودی ندارد. وقتی او می تواند هر سال حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد و می داند حتی اگر این حرف ها تکرار شود، باز هم کاربران این شرکت آنها را جدید و مبتکر می دانند، چرا باید هر سال گوشی هایش را به بهترین و جدیدترین امکانات روز مجهز کند؟

آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس اولین گوشی هایی هستند که از زمان عرضه آیفون ایکس در سال 2017 تاکنون در طراحی آن استفاده نشده است. که در برخی از پرچمداران اندروید (از لحاظ ظاهری) شاهد آن هستیم. اما در مقایسه با سایر آیفون ها، این دو مدل واقعا زیباتر و منحصر به فردتر هستند.

علاوه بر این، مینگچی کو، کاشف سرشناس فناوری، در گزارشی که اخیرا در مورد آیفون منتشر کرده است، گفته است که این گوشی‌ها در نهایت سه سال دیگر به‌روزرسانی بزرگی را در دوربین‌های سلفی دریافت خواهند کرد. دوربین 12 مگاپیکسلی دیگر در این مدت کافی به نظر نمی رسد، به خصوص زمانی که گوشی هایی مانند گلکسی اس 22 اولترا از دوربین سلفی 40 مگاپیکسلی استفاده می کنند و دیر یا زود باید با سنسورهای بهتر جایگزین شود، که باید باشد. اتفاق افتادن. اکنون نمی دانیم که این ارتقاء دقیقاً کجا خواهد بود.

همانطور که گفته شد، آیفون ها در حال حاضر به طور قابل توجهی در تیراندازی بهتر از رقبای خود هستند. گوشی های این شرکت برای گرفتن پرتره و عکس های شبانه واقعا عالی هستند. بنابراین حتی اگر تغییر مشخصی در این زمینه ها ایجاد نشود، کاربران و علاقه مندان آیفون همچنان می توانند نیازهای خود را برآورده کنند. اما ارتقاء در تعدادی از بخش ها مورد نیاز است.

به عنوان مثال، دوربین فوق عریض آیفون برای ثبت تصویر بهتر در نور شب باید کمی ارتقا یابد. دوربین اصلی آیفون فعلی در نور روز بیش از حد واضح و روشن عکس می گیرد که در نسل جدید نیاز به بهبود دارد. با این حال از نظر عکاسی و فیلمبرداری می توان آیفون ها را بهترین گوشی از نظر ثبات عملکرد دانست.

بنابراین در حالی که فقدان دوربین پریسکوپ می تواند واقعا خسته کننده باشد و در تست های مختلف نمایندگی های اپل امتیازات پایین تری نسبت به رقبای قدرتمند خود در زمینه عکاسی تله فوتو دارند، اما باید قطعه ای از پازل های بسیار زیبا به نام Pro 1 و iPhone وجود نداشته باشد. Pro Max را حدس بزنید. ما می گوییم گم شده زیرا دوربین های تله فوتو واقعا مهم هستند. نه مانند دوربین های عمق و ماکرو که در پشت برخی از گوشی ها نصب می شوند تا تعداد دوربین ها را افزایش دهند.

اگرچه دوربین چند زوم می تواند تجربه عکس و فیلم را متحول کند، اما نبود آن هرگز باعث نمی شود آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس ارزش خود را از دست بدهند. کاربری که آیفون 13 پرو یا گلکسی اس 22 اولترا و پیکسل 6 پرو دارد (و گوشی های همراه آن ها) نباید زیاد به خرید مدل جدید اپل فکر کند، اما اگر قصد دارید سال آینده از آیفون بخرید، بدون شک انتظار می رود. نمایندگی های اپل بهترین انتخاب خواهند بود.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ آیا فقدان دوربین پریسکوپ در آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس باعث می‌شود از خرید صرفنظر کنید و به مدل‌های دیگر روی بیاورید یا فکر می‌کنید دوربین‌هایی هستند که از نظر ویدیو بی‌نظیر هستند، محصولی که احتمالاً همچنان پشتیبانی می‌شود؟ شارژ یک رکورد خواهد بود، یک پردازنده عالی خواهد داشت و بسیاری از ویژگی های خوب دیگر، آیا هنوز هم می تواند نیاز شما را برآورده کند؟

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا