دوربین گوشی‌های هوشمند به لطف نرم‌افزار روز به روز بهتر می‌شود

دوربین های گوشی های هوشمند این روزها سخت افزار قدرتمندی برای رفع نیازهای ما دارند. تنها چیزی که باقی می ماند نرم افزاری است که به نظر می رسد شرکت ها دائماً روی آن کار می کنند.

دوربین های گوشی های هوشمند از زمان معرفی اولین محصول راه زیادی را پیموده اند. به حدی که امروزه در برخی گوشی ها شاهد 5 دوربین هستیم که هر کدام کار خاصی را انجام می دهند. اگرچه فاصله بین دوربین های گوشی های هوشمند و دوربین های DSLR هنوز آنقدر زیاد است که نمی توان آنها را مقایسه کرد، اما در مقایسه با قبل فاصله بسیار کمتری دارد که نشان از پیشرفت چشمگیر شرکت ها در این زمینه دارد.

اما همه ما می دانیم که سخت افزار همه چیز نیست. از جایی به بعد سخت افزار را نمی توان توسعه داد و اگر هم باشد، بسیار کوچک است. بنابراین او به چیز دیگری نیاز دارد تا بتواند هر آنچه را که دارد از همان سخت افزار استخراج کند. در بحث ما، نرم افزار دقیقاً همان چیزی است که می تواند بهترین کار را انجام دهد.

در این نشست آنلاین که توسط Counterpoint Research و با حضور شرکت‌هایی مانند Honor، DXOMARK، Qualcomm و Eugenio Recuenco برگزار شد، درباره تعداد دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در چند سال گذشته بحث شد. در گزارش این نشست آمده است که اهمیت پردازش تصویر به حدی افزایش یافته که این روزها فشار بر تولیدکنندگان پردازنده بسیار زیاد شده است. زیرا با یک پردازنده قدرتمند، می توان ویژگی های نرم افزاری بیشتری را طراحی کرد تا از پتانسیل دوربین گوشی به طور کامل استفاده کرد.

معاون Qualcomm همچنین خاطرنشان کرد که نرم‌افزار مبتنی بر الگوریتم و عکاسی به این معناست که برای پردازش کارآمد پردازش سیگنال تصویر و پردازش موتور عصبی، به قدرت پردازش بیشتری برای دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیاز است.

دوربین گوشی های هوشمند

همچنین نموداری وجود داشت که نشان می‌داد چگونه تعداد دوربین‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند از سال 2019 تغییر کرده است. به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان به دوربین‌های بیشتری نیاز دارند به گونه‌ای که شرکت‌ها را متقاعد می‌کند که تعداد دوربین‌های خود را از 1 به 4 در عرض سه سال افزایش دهند. اگرچه بسیاری از مردم بر این باورند که گوشی ها همچنان باید به جای چهار دوربین ضعیف، یک دوربین پیشرفته داشته باشند، اما جامعه اکنون چیز دیگری می خواهد.

اما همانطور که گفته شد نمی توان هر روز تعداد دوربین های گوشی را افزایش داد و کل پنل پشتی دوربین را اختصاص داد. دوربین باید قابلیت های زیادی داشته باشد و تنها راه تحقق چنین ایده ای داشتن نرم افزار قدرتمند در کنار سخت افزار منعطف است.

اگرچه مگاپیکسل و تعداد دوربین ها هرگز کیفیت تصاویر ثبت شده را نشان نمی دهند، اما نمی توان اهمیت آنها را انکار کرد. با این حال، هیچ یک از اینها نمی تواند مصرف کنندگان را با عکاسی و فیلمبرداری بدون نرم افزار حرفه ای راضی نگه دارد. با این نرم افزار می توان ویژگی هایی مانند ترکیب پیکسل، چند فریم و ‌ را در سخت افزار گنجاند تا تصاویر ضبط شده کیفیت شگفت انگیزی داشته باشند.

این روزها شاهد نمونه بارز این گزارش هستیم. منظور ما گوگل است. شرکتی که از پردازنده به کار رفته در گوشی های جدید خود استفاده می کند، اگرچه چندان قدرتمند نیست، اما در عکاسی و فیلمبرداری به قدری مجهز و قدرتمند است که تصاویر ثبت شده با آن در مقیاس تصاویر ثبت شده توسط لنزهایی با مگاپیکسل چند برابر می باشد. گوگل با این پردازنده سیستم پردازش تصویر را تا حد امکان به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین وابسته کرده است تا کاربران بتوانند از یک محیط مرده تصویری مرده، جذاب و منحصر به فرد ثبت کنند. یا مثلا اپل که چند سالی است با لنزهای 12 مگاپیکسلی در این زمینه بی نظیر است.

همه اینها اهمیت نرم افزار را از نظر کیفیت تصویر نشان می دهد که خوشبختانه شرکت ها در حال کار روی آن هستند و در نتیجه به نظر می رسد می توان به آینده دوربین گوشی های هوشمند امیدوار بود.

منبع: GizmoChina

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا