دولت آمریکا در مسیر اتحادیه‌ی اروپا؛ اپل راهی جز پذیرش USB-C ندارد

دولت ایالات متحده همچنین به وضوح می خواهد استفاده از یک استاندارد واحد مانند USB-C را در گوشی های هوشمند مانند اتحادیه اروپا تحمیل کند که دوباره بیشترین فشار را بر اپل وارد خواهد کرد.

اگر اخبار را دنبال کرده باشید، احتمالاً می‌دانید که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است از درگاه USB-C به عنوان یک وسیله ارتباطی استاندارد برای همه ابزارهای الکترونیکی فروخته شده در بازار اروپا استفاده کند. در نتیجه، از یک تاریخ به بعد (2024)، همه شرکت ها باید تقریباً به تمام لوازم الکترونیکی شارژ خود مجهز شوند که می توانند از درگاه USB-C استفاده کنند و هیچ درگاه دیگری مانند Micro USB یا Lightning وجود ندارد.

اکنون ظاهراً سه تن از سناتورهای دموکرات ایالات متحده نیز نامه ای به وزارت بازرگانی ایالات متحده نوشته اند و در مورد افزایش قابل توجه زباله های الکترونیکی و هزینه های بالای مصرف کنندگان برای خرید لوازم جانبی موبایل صحبت کرده اند. درخواست سه سناتور از وزارتخانه هیچ تفاوتی با قوانین اخیر اتحادیه اروپا نداشت. در متن این مقاله آمده است:

ما نمی توانیم به صنعت الکترونیک اجازه دهیم که خرید تعدادی لوازم جانبی منسوخ و فناوری های شارژ را بر حمایت از حقوق مصرف کننده و حفاظت از محیط زیست اولویت دهد.

در این میان چیزی که بیش از همه توجه ما را به خود جلب کرد گوشی های هوشمند بودند. با توجه به اینکه شرکت های اندرویدی گوشی های مقرون به صرفه خود را با پورت USB-C روانه بازار می کنند، شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که چرا اتحادیه اروپا تصمیم به تصویب چنین قانونی گرفته است که باید به اپل اشاره کرد. شرکتی که اگرچه راه های بهتری برای شارژ و انتقال اطلاعات گوشی دارد، اما ترجیح می دهد کاربرانش را با همان پورت لایتنینگ سرگرم کند تا مجبور شوند تنها از محصولات خود این شرکت استفاده کنند و کمتر به اشخاص ثالث اعتماد کنند.

دولت آمریکا در مسیر اتحادیه‌ی اروپا؛ اپل راهی جز پذیرش USB-C ندارد

اگر اپل سیاست قیمت گذاری منصفانه ای داشته باشد، این موضوع تا حدودی قابل درک است. متاسفانه حتی شارژر و هندزفری هم قبلا از جعبه گوشی این شرکت خارج شده و مصرف کننده باید هزینه آنها را جداگانه بپردازد. جالب اینجاست که اپل به حذف هدفون و شارژر از قاب آیفون برای محافظت از محیط زیست و کاهش اثرات زیست محیطی اشاره می کند و هر بار که در مورد آن صحبت می کنیم، یک سری آمار ردپای محیطی به لطف سیاست است. موارد جدید را منتشر کنید. اما زمانی که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت USB-C را به عنوان استانداردی برای همه تلفن‌ها اجباری کند تا از زباله‌های الکترونیکی جلوگیری کند، مقاومت کرد. لحظه جالبی که ما را به نیت خیرخواهانه «بدیهی» شرکت های بزرگ شک می کند!

طبق آخرین اخبار، اپل می خواهد در سال 2023 که آیفون 15 وارد بازار می شود، استفاده از پورت USB-C را در دستور کار خود قرار دهد. در نتیجه این سری از پرچمداران اپل اولین گوشی های تاریخ این شرکت خواهند بود که از این پورت استفاده می کنند. اما سوال اینجاست که آیا اپل همچنان از پورت لایتنینگ در سایر نقاط جهان استفاده خواهد کرد؟ زیرا اتحادیه اروپا موظف است فقط در مورد مکان خود اظهار نظر کند، نه سایر مناطق. از آنجایی که دولت آمریکا هنوز جزئیات این نامه را رسما معرفی نکرده است و این درخواست تنها از سوی سه سناتور دموکرات ارسال شده است، بعید به نظر می رسد که تا یک سال دیگر کسی به آن توجه کند، زیرا اتحادیه اروپا اگرچه تصمیم خود را جدی گرفته است. او و 9 ماه طول کشید تا نظر خود را به طور رسمی اعلام کند. در حال حاضر نیز این قانون الزام آور نیست و از سال 2024 لازم الاجرا خواهد بود.

این امر می تواند منجر به ادامه عرضه آیفون های با پورت لایتنینگ توسط اپل در سایر نقاط جهان و فروش مدل های USB-C فقط در اتحادیه اروپا شود. البته شرکتی مانند اپل که چندان راضی به چنین تغییراتی نیست، بعید به نظر می رسد این کار را انجام دهد، اما برای شرکتی که فقط وقتی درآمد داشته باشد به محیط زیست اهمیت می دهد عجیب نیست.

باید دید در آینده چه خبرهای بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

منبع: راهنمای تام

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا