رابط کاربری One UI مهم‌ترین نقطه ضعف گوشی‌های سامسونگ است

سامسونگ هر ساله تعدادی از بهترین گوشی های اندرویدی را عرضه می کند، اما نرم افزار استفاده شده در این گوشی ها در حد سخت افزار آنها نیست. همانطور که احتمالا می دانید رابط کاربری گوشی های سامسونگ OneUI نام دارد و می توان گفت این مهم ترین نقطه ضعف گوشی های این شرکت است. اول از همه، باید بگوییم که این یک موضوع بسیار سلیقه ای است. یعنی ممکن است با این گوشی ها مشکل نرم افزاری نداشته باشید. اما حتی اگر OneUI را دوست داشته باشید، احتمالاً نمی توانید برخی از کاستی های آن را پنهان کنید.

درد بیکسبی

گوشی های سامسونگ

بیکسبی محصول بسیار عجیبی است. از یک طرف، این سرویس برای سامسونگ بسیار مهم به نظر می رسد، اما از طرف دیگر، این شرکت طوری رفتار می کند که انگار بیکسبی اصلا وجود ندارد. متاسفانه گوشی های گلکسی یکی از حوزه هایی هستند که بیکسبی در آن حضور پررنگی دارد. اگر با بیکسبی آشنایی ندارید، به طور خلاصه، این یک دستیار مجازی مانند دستیار گوگل و سیری است. اما از نظر کیفیت و امکانات اصلا به دستیار گوگل نمی رسد. لازم به ذکر است که تمامی گوشی های سامسونگ به دلیل استفاده از اندروید از گوگل اسیستنت نیز استفاده می کنند.

این آزاردهنده ترین چیز در مورد بیکسبی است. دلیل منطقی برای حضور در گوشی های مختلف وجود ندارد. اگرچه سامسونگ برای توسعه این سرویس پول زیادی خرج کرده است، اما دیر یا زود باید شکست را بپذیرد و دیگر با کنار گذاشتن آن از گوشی خود، تجربه کاربری را مختل نکند.

برنامه های دوگانه

گوشی های سامسونگ

در قسمت قبل اشاره کردیم که گوشی های سامسونگ اگرچه از دستیار گوگل استفاده می کنند اما از دستیار صوتی بیکسبی نیز استفاده می کنند. اما این مشکل فراتر از بیکسبی است. هنگام خرید یک گوشی سامسونگ با برنامه های تکراری زیادی مواجه خواهید شد. به طور خاص، سامسونگ تعدادی اپلیکیشن توسعه داده است که آن ها نیز توسط گوگل ساخته شده اند و شما در واقع برای یک ویژگی خاص با دو اپلیکیشن مشابه در گوشی خود سروکار دارید. در زیر می توانید نام برخی از این اپلیکیشن های تکراری را مشاهده کنید:

  • تقویم گوگل / تقویم سامسونگ
  • گوگل کروم / اینترنت سامسونگ
  • Google Photos / گالری سامسونگ
  • Google Find My Device / Samsung Find My Mobile
  • فروشگاه Google Play / فروشگاه گلکسی

شما می توانید برخی از این برنامه ها مانند تقویم گوگل را حذف کنید، اما برای برنامه های سامسونگ این امکان وجود ندارد. بنابراین، اگر از Google Apps استفاده می کنید، چاره ای ندارید جز اینکه نسخه سامسونگ آنها را تحمل کنید. در مورد تقویم‌ها، همین رویکرد می‌تواند منجر به اعلان‌هایی از دو برنامه جداگانه شود.

با توجه به اصرار بر ادامه این روند، تعدادی از اپلیکیشن های سامسونگ که واقعا عالی هستند مورد توجه بسیاری از کاربران قرار نخواهند گرفت. به عنوان مثال می توان به اپلیکیشن های Samsung Internet و Samsung Health اشاره کرد که حرف هایی برای گفتن دارند اما در بین انبوه اپلیکیشن های تکراری غیر ضروری چندان رایج نیستند.

تعداد بیش از حد ویژگی های نرم افزار

گوشی های سامسونگ

در نهایت یکی دیگر از مشکلات رابط کاربری گوشی های سامسونگ، تعداد زیاد امکانات نرم افزاری است. در حالی که برخی از این ویژگی ها واقعا مفید هستند، اما بیش از حد انتظار هستند. در نتیجه حتی بسیاری از تکنسین ها از تعداد زیاد این ویژگی ها بی اطلاع هستند و مطمئناً وضعیت برای کاربران عادی بدتر است.

برخی از کاربران می گویند که این رویکرد را دوست دارند زیرا می گویند افراد مختلف می توانند از برخی از این ویژگی ها استفاده کنند و مواردی را که نیاز ندارند نادیده بگیرند. اما به طور کلی از نظر اصول تجربه کاربری، زمانی که کارکردهای نرم افزار بیش از حد زیاد باشد، این مشکل بسیاری از کاربران را سردرگم می کند و به همین دلیل همیشه توصیه می شود شرکت ها در این کار زیاده روی نکنند.

اخرین حرف

با در نظر گرفتن این موضوع، سامسونگ باید در نرم افزار گوشی خود کمی سختگیرتر باشد. این شرکت می خواهد کارهای زیادی با رابط OneUI انجام دهد. خوب است که OneUI از زبان طراحی خاصی استفاده می کند، اما بسیاری از ویژگی ها و چیزهایی مانند برنامه های دوگانه واقعاً غیر ضروری هستند.

به نظر می رسد سامسونگ می خواهد به کاربران گوشی های خود این پیام را بدهد که از محصولات سامسونگ استفاده می کنند نه گوگل. اما مطمئنا سخت افزار به کار رفته برای این گوشی ها و البته طراحی خاص OneUI به خودی خود می تواند این پیام را منتقل کند. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ نظرات خود را در قسمت نظرات با ما و سایرین در میان بگذارید.

منبع: چگونه دستکاری کنیم

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا