اپلیکیشن و نرم‌افزار

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

احتمالاً به ذهن همه ما خطور کرده است که می خواهیم شخصی را از تصویر حذف کنیم. خیلی وقت ها وقتی به عکس نگاه می کنیم متوجه حضور یک فرد غریبه یا اشیاء ناخواسته در عکس می شویم که تقریبا عکس را از بین برده اند. این مشکل به ویژه در مناطق شلوغ و شلوغ توریستی رخ می دهد. در این صورت احتمالاً به دلیل این مشکل نمی خواهید عکس را به طور کامل حذف کنید. خوشبختانه فتوشاپ 5 ابزار مفید برای حذف افراد از تصاویر فتوشاپ ارائه می دهد. شما می توانید از این ابزارها برای حذف افراد و همچنین اشیا و ایجاد تصاویر عالی استفاده کنید.

در این مقاله نحوه حذف افراد از تصاویر فتوشاپ را به شما آموزش می دهیم و نحوه استفاده از هر 5 ابزار را توضیح می دهیم. ما برای آموزش از Adobe Photoshop 2020 استفاده کردیم اما تمامی این ابزارها در نسخه های قدیمی این نرم افزار نیز موجود است و مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

ابزار فتوشاپ برای حذف افراد و اشیا از یک تصویر

همانطور که گفته شد، فتوشاپ 5 دارای 5 ابزار مجزا برای حذف افراد و اشیا از یک تصویر است. می توانید از این ابزارها به صورت جداگانه یا با هم استفاده کنید.

می توانید 3 ابزار اول را در جعبه ابزار در سمت چپ نرم افزار (تصویر زیر) پیدا کنید. می توانید از هر 3 این ابزارها با هم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

ابزار اول – برس لکه شفابخش

ابزار Spot Healing Brush را می توان برای ترکیب نقاط یک عکس و ترکیب پیکسل های قسمت های مختلف عکس استفاده کرد. به عبارت دیگر یک ناحیه را مدل کرده و در قسمت دیگری از تصویر ایجاد کنید. عملکرد این ابزار این است که بافت یک ناحیه انتخاب شده با رنگ و درخشندگی ناحیه مورد نظر ترکیب می شود. نکته جالب استفاده از ابزار Spot Healing Brush این است که لازم نیست خودتان نقطه شروع را انتخاب کنید. فقط روی نقاط مورد نظر بکشید و رها کنید تا خود فتوشاپ همه کارها را انجام دهد و این قسمت را حذف کند.

می توانید گزینه ها و تنظیمات Spot Healing Brush را در عکس زیر مشاهده کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

این ابزار دارای 3 حالت مختلف کار می باشد که با انتخاب هر کدام مکانیسم عملکرد ابزار را تغییر می دهد:

یکی از ویژگی های ابزار healing brush این است که به صورت خودکار و هوشمند تصمیم می گیرد و بهترین راه و انتخاب را برای پرکردن (حذف) نواحی مورد نظر انتخاب می کند.

 • یک حالت بافت ایجاد کنید

در این حالت ابزار اطلاعاتی اطلاعات اطراف منطقه را بررسی می کند و در مورد بافت و تعمیر منطقه تصمیم گیری می کند. در واقع این ابزار سعی می کند بافتی مشابه ناحیه انتخاب شده ایجاد کند. این حالت برای از بین بردن اجسام و افراد چندان موثر نیست.

 • حالت تطبیق نزدیکی

استفاده از این حالت بیشتر برای حذف نواحی بزرگ مناسب است و برای حذف جزئیات چندان موثر نیست. در این حالت، ابزار سعی می کند اطلاعات اطراف منطقه شما را تجزیه و تحلیل کند و به طور خودکار بهترین نقطه نمونه برداری را انتخاب می کند. سپس از این قسمت برای حذف شخص یا شی مورد نظر استفاده کنید.

به طور کلی، Conent-Aware Mode احتمالا بهترین نتایج را برای حذف افراد از تصاویر فتوشاپ دارد.

در عکس زیر از ابزار با برس شفا برای حذف پسری که در عکس می بینید استفاده کرده ایم.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

قبل از

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

بعد از

ابزار دوم – برس شفا

این ابزار همچنین به شما اجازه می دهد تا قسمت های مختلف عکس را با هم ترکیب کنید. در حقیقت. می‌توانید برخی از پیکسل‌های تصویر را مدل‌سازی کنید و آن‌ها را در ناحیه مورد نظر ترکیب کنید. مکانیزم ابزار Healing Brush به گونه ای است که بافت ناحیه رنگارنگ را با رنگ و روشنایی اطراف ناحیه مورد نظر ترکیب می کند.

ویژگی ها و تنظیمات ابزار Healing Brush را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

روش استفاده از برس شفا بسیار شبیه ابزار Clone stamp است. با این تفاوت که برس درمانی موثرتر است و ویژگی های منحصر به فرد بیشتری دارد.

ابزار Healing Brush یک ناحیه را به عنوان الگو انتخاب می کند و سپس بافت آن ناحیه منبع را با رنگ و روشنایی پیکسل های اطراف ناحیه مورد نظر ترکیب می کند. از طرف دیگر، Clone Stamp فقط همان پیکسل ها را در ناحیه جدید کپی می کند. به عبارت دیگر، برای حذف افراد از تصویر به یک بخش جایگزین نیاز دارید. این ابزار به شما این امکان را می دهد که قطعه یدکی را خودتان انتخاب کنید و هنگام تعویض به طور خودکار رنگ و شفافیت را تنظیم می کند تا تصویر کاملا صاف و طبیعی باشد.

این ابزار پیکسل ها را در شعاع 10 درصد در اطراف ناحیه انتخاب شده می خواند و بررسی می کند. با مشاهده و خواندن پیکسل های اطراف ناحیه انتخاب شده، این ابزار می تواند یک انتقال آرام و تدریجی بین رنگ ها و شفافیت ایجاد کند. به عبارت دیگر، منطقه ای که حذف می کنید کاملاً با مناطق اطراف ترکیب می شود.

چگونه از برس درمانی استفاده کنیم؟

برای شروع، کلید Alt را فشار دهید و بخش مدل را انتخاب کنید. کلید Alt را رها کنید. حال روی قسمت هایی از تصویر که می خواهید جایگزین شوند (حذف) کلیک کنید و موس را روی آن ها بکشید. به راحتی می توانید قطعه حذف شده را با قطعات دیگر تعویض کنید. از این روش می توان برای حذف افراد از تصاویر فتوشاپ استفاده کرد.

در تصویر زیر از ابزار Healing Brush برای حذف زن داخل عکس استفاده شده است.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

قبل از

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

بعد از

ابزار سوم – Patch Tool

ابزار Patch نیز بخشی از جعبه ابزار Healing Brush است. این 3 ابزار ترکیبی بسیار قدرتمند و مناسب برای روتوش و ویرایش عکس هستند. وظیفه اصلی Patch Tool این است که قسمت های بزرگتری از تصاویر را اصلاح کند. با این ابزار می توانید افراد یا اشیاء مزاحم و غیر ضروری را از عکس حذف کنید.

Patch Tool تقریبا همزمان با Healing Tool به فتوشاپ اضافه شد. از نظر عملکرد و مکانیسم، این دو ابزار تقریباً مشابه یکدیگر هستند. به این معنی که در هر دو ابزار شما بخش را تست می کنید و بر اساس ناحیه استخراج شده، قسمت را جایگزین می کنید. فتوشاپ همچنین سعی می کند ترکیب نور و رنگ این دو قسمت را با هم ترکیب کند و طبیعی ترین حذف و جایگزینی را انجام دهد. تفاوت اصلی این دو ابزار در این است که بر خلاف Healing Tool که از برس استفاده می کند، باید ناحیه ای را در Patch Tool انتخاب کنید. بنابراین برای مناطق بزرگتر مفیدتر خواهد بود.

تنظیمات و عملکرد Patch Tool را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

چگونه از Patch Tool استفاده کنم؟

 • Patch Tool را انتخاب کنید و اطراف خود را با ماوس انتخاب کنید. این مرحله تقریباً مانند استفاده از همان ابزار انتخاب کمند است.
 • نشانگر ماوس را روی ناحیه انتخاب شده نگه دارید، کلیک کنید و آن را در جهت دلخواه بکشید.
 • همانطور که مشاهده می کنید قسمت انتخاب شده جایگزین شده است. بنابراین بهترین منطقه جایگزین را انتخاب کنید.
 • وقتی کلیک را رها می کنید، فتوشاپ بقیه کارها را انجام می دهد و به طور معجزه آسایی پیکسل ها را برای بهترین نتیجه ترکیب می کند.
 • می‌توانید Control + D (در ویندوز) و Cmd + D (در Mac) را فشار دهید تا هشتگ‌های ناحیه انتخاب‌شده را حذف کنید.

مثال:

در تصویر زیر از Patch Tool برای حذف زنی که روی لبه سنگ ایستاده استفاده می شود.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

قبل از

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

بعد از

ابزار چهارم – Clone Stamp Tool

راه دیگر برای حذف افراد از تصاویر فتوشاپ استفاده از ابزار Clone Stamp است. این ابزار به شما کمک می کند تا قسمت هایی از تصویر را کپی و کپی کنید. این فرآیند شامل انتخاب بخشی از تصویر به عنوان نقطه شروع برای نمونه برداری و سپس کپی کردن قسمت جدید بر اساس آن نقطه انتخاب شده است.

می توانید ابزار Clone Stamp را در منوی ابزار در سمت چپ تصویر مشاهده کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

تنظیمات و عملکرد این ابزار را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

اگر گزینه Use All Layers را انتخاب کنید، فتوشاپ از تمام لایه های تصویر نمونه استفاده می کند. یعنی لایه های پایین و کناری (همه لایه های قابل مشاهده) نیز انتخاب می شوند. در غیر این صورت فقط لایه فعال برای نمونه برداری انتخاب می شود.

چگونه از ابزار Clone Stamp استفاده کنم؟

 • کلید Alt را فشار دهید. نشانگر ماوس شما به یک هدف تبدیل می شود. بر روی نقطه نمونه برداری مورد نظر کلیک کنید. این نقطه اکنون به عنوان یک نقطه مرجع برای شروع آهنگسازی و کپی استفاده خواهد شد.
 • کلید Alt را رها کنید. اکنون روی هر قسمت از عکس که می خواهید کلیک کنید و نشانگر ماوس را بکشید تا بر اساس قسمت نمونه ترکیب و کپی شود. هنگامی که این کار را انجام می دهید، یک دایره در نزدیکی نقطه مرجع نیز خواهید دید که بخشی را که در حال حاضر در حال تست و کپی شدن از این ناحیه است را نشان می دهد.

مثال:

در عکس زیر مردی را که در حال قدم زدن در ساحل بود با ابزار Clone Stamp حذف کردیم.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

قبل از

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

بعد از

ابزار پنجم – پر کردن با توجه به محتوا

ابزار Content-Aware Fill یکی از بهترین و کاربردی ترین ابزارها برای حذف افراد از تصاویر فتوشاپ است. این ابزار به کاربران اجازه می دهد تا افراد یا اشیاء ناخواسته را به ساده ترین و ساده ترین شکل ممکن از تصویر حذف کنند. برای این کار کافی است قسمتی را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید. فتوشاپ به طور خودکار محتوای جایگزین را انتخاب می کند و همه کارها را انجام می دهد.

اگر قصد استفاده از این ابزار را دارید، توصیه می کنیم از نسخه های جدیدتر نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید. این ابزار اولین بار در Adobe Photoshop CS5 معرفی شد، اما استفاده از آن محدود است. سپس در Photoshop CC 2019 بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و در Adobe CC 2020 به بعد دائماً در حال تکامل و هوشمند شدن است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، می توانید Content-Aware Fill را از منوی Edit Photoshop انتخاب کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

چگونه از فتوشاپ Content-Aware Fill استفاده کنم؟

 • عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. برای انتخاب بخش مورد نظر از ابزار مورد نظر خود استفاده کنید.
 • به Edit> Content-Aware Fill بروید. صفحه جدیدی باز می شود که نمونه ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

در صفحه و محیط جدیدی که ایجاد می شود می توانید نتیجه را نیز مشاهده کنید. این نرم افزار از یک ماسک برای نمایش نمونه و ناحیه جایگزین شده استفاده می کند. اکنون می توانید از ابزارهای روی صفحه (چپ و راست) برای تنظیم و دستکاری ناحیه نمونه برداری استفاده کنید. در سمت راست صفحه گزینه های مختلف نمونه برداری و جایگزینی را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از این روش ها مکانیسم خاصی برای این کار دارند و نتیجه آن متفاوت خواهد بود. توصیه می کنیم گزینه های مختلف را انتخاب کنید و بهترین گزینه را (که طبیعی ترین حذف و جایگزینی را انجام داده است) انتخاب کنید.

 • همچنین می توانید از ابزار Lasso و ابزار براش نمونه برداری در سمت چپ تصویر برای بهینه سازی مناطق نمونه برداری استفاده کنید.

مثال:

تصویر زیر از ویژگی فتوشاپ Content-Aware Fill برای ماشین و دیگر انبوه عکس های اطراف کودک استفاده می کند.

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

قبل از

راهنمای کامل حذف افراد از تصاویر با فتوشاپ

بعد از

منبع: ehabphotography

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا