اخبار مشتریان

رخداد سالانه ۳۸۴ بلای طبیعی در جهان/میزان بالای مخاطرات انسان ساخت در ایران | دکتر رضا غیاثوند

گزارشی از مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک حوادث نشان می دهد که سالانه به طور متوسط ​​384 فاجعه طبیعی در سراسر جهان رخ می دهد. خطراتی مانند زمین لرزه ، سونامی ، گردباد و سیل باعث خسارت اقتصادی سالانه حدود 330-250 میلیارد دلار می شود که در سال 2030 حدود 415 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

به گزارش سایت خبری ، دکتر محمد اسماعیل مطلق – معاون مشاور سلامت و رئیس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا گفت: بر اساس گزارش جهانی کاهش خطر بلایا ، توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن خطر بلایا از نظر قربانیان انسانی ، صرف نظر از آسیب های جسمی ، بین سال های 2012 و 1980 ، سالانه 42 میلیون سال زندگی به دلیل خطرات از دست می رود ، بیش از 80 درصد آنها در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​اتفاق می افتد.

قطعاً به مناسبت روز جهانی کاهش خطر و بلایا در 13 اکتبر ، مطلق گفت: منطقه جنوب و جنوب شرقی آسیا با 2،481 حادثه (368٪ از کل خطرات) بیشترین خطرات را تجربه کرده است. طبق آمار سال 2014 ، 488٪ از خطرات ، 85٪ از مرگ و 866٪ از جمعیت در آسیا تحت تأثیر قرار گرفته اند و خطرات آب و هوایی مسئول 711٪ از مرگ و 368٪ از جمعیت تحت تأثیر است.

میزان بالای خطر در ایران ناشی از انسان است

وی افزود: بررسی وقوع خطرات در ایران نیز میزان بالای بروز خطرات طبیعی و مصنوعی را نشان می دهد. این به دلیل موقعیت جغرافیایی و ویژگی های توپوگرافی ایران و آسیب پذیری ساختاری و غیر ساختاری بالای جامعه است که منجر به مرگ ، آسیب های بیشمار و پیامدهای سلامتی می شود.

وی اظهار داشت: گزارش تجزیه و تحلیل ریسک جهانی در سال 2017 نشان می دهد که ایران براساس شاخص کمبود ظرفیت تطبیقی ​​و سطح متوسط ​​47.78٪ در ردیف کشورهایی با ریسک 80.35٪ طبقه بندی شده است از نظر آسیب پذیری. علاوه بر این ، ایران با 40 میلیون نفر جمعیت تحت تأثیر ، در سالهای 1994-1993 جز of ده کشور برتر از این نظر بود.

مطلق گفت: با توجه به موارد فوق ، مدیریت ریسک در برابر بلایا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل است که در سومین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد در سندای ژاپن ، در تاریخ 18 مارس 2015 ، استراتژی بین المللی برای کاهش خطر بلایا تحت عنوان “سند Sendai” تصویب شد.

رئیس دفتر مدیریت کاهش بلایای طبیعی گفت: “تولید پیش بینی شده پس از اجرای این سند در بازه زمانی 2030-2015 ، کاهش اساسی خطر ، قربانیان و خسارات ناشی از بلایای معیشتی ، بهداشتی ، اقتصادی ، سرمایه های جسمی ، اجتماعی ، فرهنگی و زیست محیطی. ” و تجارت در جوامع و کشورها تعریف شد.

مطلق اضافه شده: 13 اکتبر به عنوان روز جهانی کاهش خطر بلایا شناخته می شود. هر ساله شعاری متناسب با اهداف کاهش خطر بلایا ارائه می شود. شعار امسال مطابق با اولویت دوم سند Sendai با عنوان “مدیریت ریسک فاجعه در پایگاه داده ها و پایگاه استراتژی” است و هدف پنجم این سند “افزایش قابل توجه تعداد کشورهای دارای استراتژی کاهش است. ارزیابی ریسک و پایگاه های خبری در سطح ملی و محلی در هر سال. ” 2020 »انتخاب شد.

وی ادامه داد: بر این اساس ، اگر و در صورت وجود استراتژی های کاهش خطر برای مدیریت و کاهش ریسک ، یا جلوگیری از ایجاد خطرات جدید ، می توان از بسیاری از بلایا پیشگیری کرد. این نیاز به مدیریت خوب بلایا دارد. بنابراین ، برای شعار امسال ، “همه چیز به قاعده خطر بستگی دارد”.

به گفته معاون وزیر بهداشت وزارت بهداشت ، وی گفت: “امروز حاکمیت خطر بلایا به عنوان موضوع روز جهانی کاهش خطر بلایا در 13 اکتبر در حالی اعلام شد که تعداد زیادی از مردم در حال از دست دادن بودند زندگی آنها به دلیل اپیدمی COVID-19 توسعه یافته است. مامی میزوتوری ، نماینده ویژه دبیرکل کاهش خطر بلایا ، در بیانیه ای گفت: “ما در گذشته هستیم که باعث کشته شدن بسیاری از افراد و آسیب جدی به سیستم بهداشتی و رفاه اقتصادی و اجتماعی میلیون ها نفر “

مطلق گفت: حکومتداری مناسب در برابر خطر بلایا می تواند جان انسانها را نجات دهد و تعداد افراد آسیب دیده را کاهش دهد و خسارات اقتصادی را کاهش دهد. این امر به استراتژی های ملی و محلی برای کاهش خطر بلایا نیاز دارد. ما به استراتژیهای جامعی نیاز داریم که نه تنها برای غلبه بر خطرات مانند سیل و طوفان ، بلکه با رویکردی کاملاً خطرناک برای خطراتی مانند بیماریهای شایع انسانی ، تغییرات شدید آب و هوا و تخریب محیط زیست نیز قابل استفاده باشد.

وی گفت: “استراتژی های ملی و محلی مناسب برای كاهش خطر بلایا باید شامل سیاست هایی باشد كه بتواند زمینه های مربوطه مانند استفاده از زمین ، قوانین ساختمان ، بهداشت عمومی ، آموزش ، كشاورزی ، حفاظت از محیط زیست ، انرژی ، منابع را به هم پیوند دهد.” تأمین آب ، کاهش فقر و سازگار شدن با تغییرات اقلیمی.

وی خاطرنشان کرد: سیاست های کلی نظام در پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی و پیش بینی نشده در بیانیه مقام معظم رهبری سال 2005 نشان می دهد که این موضوع همواره مورد توجه بالاترین مقام کشور بوده و از این رو خوشبختانه معاون وزیر بهداشت در سیستم مدیریت شبکه در زمینه مدیریت ریسک فاجعه ادغام شده است. این خبرنامه شامل ارزیابی و آموزش آمادگی خانواده ، ارزیابی ایمنی و خطر واحد بهداشت ، سیستم نظارت بر بلایا ، ارتقا safety ایمنی بهداشت و پاسخگویی اخبار سیستم بهداشت در حوادث و بلایا است.

مطلق در پایان گفت: مورد اخیر در پاسخ به عنوان یک استراتژی ملی و محلی در نظر گرفته می شود و با تقویت و حمایت از آن می توان گفت ایران به عنوان یک کشور پیشرو در منطقه این موضوع را در دستور کار قرار داده است سالها پیش و انتظار پشتیبانی آینده باعث افزایش ایمنی و آگاهی مردم و مقاومت سیستم بهداشتی کشور عزیزمان می شود.

انتهای پیام

منبع :
https://drghiasvand.com/%D8%B1%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87-%DB%B3%DB%B8%DB%B4-%D8%A8%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%D8%B2/
تاریخ انتشار :
2020-10-12 16:08:04

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا