سامسونگ در تاریخ 3 مرداد از نخستین تراشه 3 نانومتری جهان رونمایی می‌کند

سامسونگ در نظر دارد اولین تراشه 3 نانومتری جهان را ظرف سه روز یعنی 25 جولای معرفی کند که دارای پیشرفته ترین فناوری ساخت نیز خواهد بود.

سامسونگ الکترونیکس (بخشی از شرکت بزرگ سامسونگ که مسئولیت تولید تراشه ها را بر عهده دارد) قصد دارد بزرگترین رویداد چند سال اخیر را ظرف سه روز برگزار کند و زودتر از همه شرکت های فعال در زمینه تولید تراشه، اولین تراشه جهان با فناوری ساخت که 3 نانومتر را آشکار می کند.

در حال حاضر سامسونگ و TSMC را باید بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه تولید تراشه دانست، البته این شرکت تایوانی به دلیل روش‌های ویژه‌ای که در تولید تراشه استفاده می‌کند و تراشه‌هایی که تولید می‌کند، عملکرد بسیار بهتری نسبت به سامسونگ دارد. ، از نظر مصرف نیز کارایی بیشتری دارند.انرژی آن بسیار بهتر از نمونه های تولید شده توسط شرکت کره ای است.

با این حال، این شرکت تصمیم گرفت امسال تسلیم نشود و در رسیدن به فناوری جذاب 3 نانومتری کمی سریعتر عمل کند. نتیجه این بود که سامسونگ خیلی زودتر از TSMC توانست به این فناوری دست یابد و قصد دارد اولین تراشه 3 نانومتری خود را در 25 جولای (3 مرداد) به طور رسمی معرفی کند. این تراشه به دلیل استفاده از فناوری ساخت GAA پیشرفته ترین تراشه ای خواهد بود که تا به حال در جهان تولید شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، سامسونگ می خواهد تولید انبوه این تراشه را از 30 جولای (7 مرداد) آغاز کند. فناوری ساخت GAA به کار رفته در تولید آن همچنین به شرکت کره ای اجازه داد تا ترانزیستورهای بیشتری را روی صفحات تراشه قرار دهد تا ضمن افزایش قدرت پردازش و سرعت، مصرف انرژی به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

سامسونگ برای شکست دادن TSMC عجله دارد!

سامسونگ شروع به تولید سیلیکون 3 نانومتری با ترانزیستورهای نوآورانه Gate-All-Around (GAA) OC3D کرده است.

سامسونگ قصد دارد از فناوری تولید GAAFET استفاده کند، در حالی که TSMC همچنان بر استفاده از فناوری FinFet اصرار دارد.

همانطور که گفته شد، در حالی که TSMC هنوز از فناوری تولید قدیمی برای ساخت تراشه های خود استفاده می کند، سامسونگ تصمیم گرفت از جدیدترین فناوری موجود استفاده کند. البته این نمی تواند مشکل بزرگی باشد زیرا فناوری ساخت TSMC در تولید تراشه های 4 نانومتری قدیمی تر از سامسونگ است، اما در عمل می بینیم که نه تنها تاثیر منفی ندارد، بلکه حتی تراشه تولید شده توسط TSMC نیز از نظر عملکرد بسیار بهتری دارد. با این حال، انتظار می رود سامسونگ با این فناوری جدید بتواند تمام شکست های خود در تولید تراشه در چند سال گذشته را جبران کند، زیرا عملکرد آن در این بخش واقعا بد است و نیاز به بهبود دارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، سامسونگ می خواهد اولین محموله تراشه 3 نانومتری خود را به یک شرکت استخراج ارز دیجیتال چینی ارسال کند. اما این شرکت در درازمدت مشتری اصلی سامسونگ نخواهد بود، زیرا در حال حاضر وضعیت استخراج ارز دیجیتال آنطور که بسیاری از مردم فکر می‌کردند نیست و روز به روز از شدت ماینینگ کاسته می‌شود. در نتیجه، سامسونگ باید بر حسب مورد در بخش دیگری سرمایه گذاری کند.

به گزارش پالس نیوز کره، اولین محموله تراشه های 3 نانومتری شامل تعداد بسیار کمی است. انتظار می رود با گذشت زمان، سامسونگ بتواند توجه شرکت های طراحی تراشه مانند مدیاتک، کوالکام و غیره را به خود جلب کند. البته به شرطی که واقعا بتواند عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشد. زیرا وضعیت این شرکت در حال حاضر به قدری بد است که کوالکام قبلاً قراردادی را با TSMC امضا کرده است تا تولید نسل بعدی تراشه ها را به آن واگذار کند، زیرا این شرکت کره ای کوالکام و مصرف کنندگان را در تولید اسنپدراگون 8 نسل 1 کاملاً ناامید کرد.

در مورد TSMC، لازم است به برنامه های این شرکت برای تولید تراشه های 3 نانومتری اشاره کنیم. به نظر می رسد که TSMC می خواهد تراشه های 3 نانومتری خود را با فناوری قدیمی ساخت FinFet تولید کند. همچنین گفته می شود این روند از اواخر ماه جاری یا اواسط ماه آینده آغاز خواهد شد. در همین حال، سامسونگ از فناوری GAA برای ساخت تراشه 3 نانومتری خود استفاده می کند که بسیار جدیدتر از FinFet است. لازم به ذکر است که TSMC از این فناوری برای تولید در سال 2025 استفاده خواهد کرد.

اکنون، اینکه آیا این فناوری ساخت پیشرفته تر به سامسونگ کمک خواهد کرد یا خیر، سوالی است که باید حداقل تا سال 2023 صبر کنیم، زیرا پرچمداران سال آینده از این تراشه ها به عنوان قلب تپنده خود استفاده خواهند کرد.

منبع: SamMobile

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا