سامسونگ همچنان نتوانسته کاربران را برای خرید گوشی تاشو متقاعد کند

اگرچه دو گوشی جدید تاشو سامسونگ بسیار عالی و حتی اندکی بهتر از نسل قبلی هستند، اما این شرکت هنوز ما را متقاعد نکرده است که این گوشی ها ارزش خرید بیشتری نسبت به گوشی های معمولی دارند.

گوشی های تاشو ایده فوق العاده جالبی هستند. منظورم این است که یک گوشی هوشمند عالی را با یک تبلت ترکیب کنید، در صورت نیاز، فقط صفحه نمایش را تا کنید یا باز کنید. چه چیزی بهتر از این؟ درست مانند فیلم‌های علمی تخیلی، که در آن گوشی‌های هوشمند بسیار نوآورانه‌تر و غیرواقعی‌تر از آنچه واقعیت به ما اجازه می‌دهد ببینیم به نظر می‌رسند.

فیلم های علمی تخیلی زاییده افکار افرادی است که از کلیشه ها فرار می کنند و می خواهند ایده های دست نیافتنی یا به عبارتی سختی ها و چالش های خودشان را در قالب فیلم محقق کنند. این افراد ذهنیت و تخیل بسیار قوی دارند و همیشه بزرگتر از دنیای محدود اطراف خود فکر می کنند. البته نمی‌خواهیم از نویسندگان توانمند فیلم‌ها و سریال‌های معمولی غافل شویم (منظور از معمولی آن فیلم‌هایی است که علمی تخیلی نیستند)، زیرا حتی تصور یک سری از نویسندگان فیلم‌های علمی تخیلی هم به چرخش در می‌آید. کلیشه ای و کسل کننده است.

دقیقاً همین را می توان در دنیای گوشی های هوشمند مشاهده کرد. تعدادی از شرکت ها بزرگتر از دنیای اطراف خود فکر می کنند، مهندسانی با تخیل خارق العاده دارند، توانایی هایی دارند که به آنها اجازه می دهد هر ایده را حتی اگر برای سایر شرکت ها غیرممکن باشد، تحقق بخشند، و انقلابی در صنعت یا در کل دوره آن ایجاد کنند. تغییر این داستان ما با شرکت های فعال در زمینه گوشی های هوشمند تاشو و در این مقاله به طور خاص سامسونگ است. شرکتی که در نقش همان فیلمنامه‌نویس متخصص فیلم‌های علمی تخیلی ظاهر شد، اما پس از مدتی در تجارت، رو به افول گذاشت.

کار سامسونگ در طراحی گوشی تاشو عالی است اما…!

سامسونگ همچنان نتوانسته کاربران را برای خرید گوشی تاشو متقاعد کند

سامسونگ کار بزرگی انجام داده است! گوشی های تاشو تولید شده توسط این شرکت دارای کیفیتی استثنایی، زیبا، بادوام و قدرتمند هستند و به راحتی می توانند نیازهای کاربران در بخش های مختلف را برطرف کنند. حتی برخی از کاربران آنها را بهتر و کاربردی تر از گوشی های معمولی می دانند. اگرچه شرکت های دیگری نیز در این زمینه فعال هستند و عملکرد آنها واقعا خوب است، اما اعتمادی که به گوشی های سامسونگ داده شده را نمی توان به نمایندگان آنها داد زیرا سامسونگ نام بزرگ تری دارد و سابقه طولانی تری دارد.

گلکسی فولد به معنای واقعی کلمه یک تجربه بد بود. سال بعد اوضاع بهتر شد، دو سال بعد همه چیز تغییر کرد و سه سال بعد یعنی الان می بینیم که وضعیت تا حدودی بهتر شده است، اما نه چندان قابل توجه. تصمیم دقیق سامسونگ ما را در دو قلب رها کرد. البته نه به طور کلی به فناوری تاشو، بلکه برای خرید مدل هایی که اکنون در دسترس هستند. چرا کسی باید یک گوشی معمولی را رها کند و یک گوشی تاشو بخرد؟ چرا کسی که می تواند 1000 دلار برای یک گوشی معمولی عالی بپردازد باید 1800 دلار برای گوشی با صفحه نمایش 1 اینچی بزرگتر بپردازد؟ یا چرا وقتی مجبور شدید تلفن را باز کنید (نه قفل تلفن، بلکه خود گوشی، زیرا اینجا دنیای گوشی های برگردان است!) برای پاسخ دادن به پیام یک نفر، 1000 دلار بپردازید؟

البته این انتقادات بیشتر به Z Fold است تا Z Flip. قاب دوم قیمت مناسب تری دارد و بیشتر شبیه گوشی های معمولی است. از جذابیت بیشتر می توان به عنوان ادویه استفاده کرد، پس در نهایت هر اتفاقی بیفتد، خرید این گوشی دلیل خوبی پیدا می کند. اما کاری که سامسونگ و سایر شرکت‌های فعال در تولید گوشی‌هایی مانند Z Fold باید انجام دهند این است که مصرف‌کنندگان را متقاعد کنند که این گوشی «نمی‌تواند» بلکه «باید» جایگزین گوشی معمولی شما شود.

آیا به یاد دارید که استیو جابز برای اولین بار آیفون را معرفی کرد؟ یا مراسم رونمایی از اولین گوشی نوت؟ در آن زمان برای رفع نیاز کاربران به فضایی بیشتر از 4 یا 4.5 اینچ نیاز داشت، به رابط و پردازنده هوشمند نیاز داشت، نیاز به تجهیز به حافظه داخلی بیشتر، گرفتن عکس و موارد بسیار بیشتر داشت. . در همان زمان، سامسونگ و اپل تصمیم گرفتند به نوکیا و سایر برندها بیش از یک دهه استراحت بدهند و ابزاری جدید و کاربردی برای رفع نیازهای کاربران به آنها بدهند. در آن زمان مردم گوشی‌های سری گلکسی نوت را نمی‌خریدند زیرا برایشان کلاس بود، بلکه آن‌ها را می‌خریدند زیرا به شکلی بهتر با نیازهایشان مطابقت داشت. اما اگر واقع بین باشیم، آیا اکنون می توانیم در مورد گوشی های تاشو هم همین را بگوییم؟

گوشی تاشو سامسونگ

در حال حاضر، بدترین چیز در مورد گوشی های تاشو این است که برخی از ویژگی های خوب گوشی های معمولی را ندارند. برای مثال آن را با Galaxy S22 Ultra مقایسه کنید. کوچکتر، ضخیم تر، سنگین تر است و در مدل پایه 600 دلار بیشتر قیمت دارد. از طرفی گلکسی اس 22 اولترا باتری بزرگ‌تر، دوربین‌های قدرتمندتری دارد، نمایشگر آن بدون مشکل از قلم S پشتیبانی می‌کند و مهم‌تر از همه، خود قلم در گوشی تعبیه شده است. اگرچه Z Fold 4 در حالت باز به‌طور محسوسی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، گوشی‌های معمولی آنقدر کوچک نیستند که بخواهیم از تمام مزایای آن‌ها صرفاً به دلیل بزرگ‌تر بودن 1 اینچ چشم‌پوشی کنیم.

سامسونگ می داند که برخی از کاربران هنوز نمی توانند درک کنند که چرا باید همه چیزهای خوب را از دست بدهند. این نقاط ضعفی که ذکر شد تمام ماجرا نبود. تلفن‌های تاشو، حداقل بر اساس آنچه در بررسی اخیر آموختیم، در صورت سرد یا گرم شدن هوا، حباب‌دار می‌شوند. این مشکل ممکن است گسترده نباشد، اما وجود دارد، اما ما به ندرت در مورد آن در گوشی های معمولی می شنویم. باید خیلی مراقب نمایشگر آن باشید زیرا نه تنها آسیب پذیر است، بلکه در صورت آسیب دیدن باید هزینه زیادی برای تعمیر آن بپردازید.

سامسونگ می داند که هنوز دلایل خوبی به کاربران ارائه نکرده است و در نتیجه در وب سایت خود این واقعیت را معرفی کرده است که کاربر می تواند گوشی را نیمه باز روی میز بگذارد و با نیمی از آن فیلم تماشا کند. فاکتور جذاب برای گوشی و آیا دلیلش این بود؟! در واقع، ما به صفحه نمایشی که در قسمت پایینی قرار دارد، پایه می گوییم که با خرید یک کیف 10 دلاری می توانید به آن دسترسی داشته باشید. یا یک سری چیزها را پشت گوشی بگذارید. حداقل 600 دلار در جیب ما باقی می ماند و خیالمان از داشتن یک گوشی خوب راحت می شود. آیا می گویید لذت تماشای فیلم در صفحه نمایش بزرگ این گوشی چیز دیگری است؟ وقتی گوشی برای تماشای فیلم با آن تا می شود، نیمی از صفحه نمایش گم می شود و در این صورت، چه چیز دیگری برای لذت بردن وجود دارد؟ سپس باید فیلم را روی صفحه ای زیر 4 اینچ تماشا کنید که کاملا هدف اصلی را شکست می دهد.

چندوظیفگی بهترین ویژگی گوشی های تاشو مانند Z Fold است

گوشی تاشو سامسونگ

اگر بخواهیم نقطه قوتی در مورد گوشی های تاشو بگوییم که واقعاً یک فاکتور مهم است، چندوظیفه بودن است. به لطف نرم افزارهای بهینه سازی انجام شده بر روی این محصولات، می توانید همزمان دو، سه یا حتی چهار اپلیکیشن را راه اندازی و کار کنید. این ویژگی شگفت انگیز است و ما به هیچ وجه آن را انکار نمی کنیم. اینکه بتوانم مرورگر خود را در یک صفحه باز کنم و برنامه یادداشت های خود را در صفحه بعدی باز کنم تا بتوانم چیزهای مختلف بنویسم واقعاً جالب است، یا گوش دادن به یک صدا در یک صفحه و یادداشت برداری در صفحه بعدی واقعاً جذاب تر و کاربردی تر است. تا زمانی که بخواهم نوار اعلان را پایین بکشم یا به صفحه یک برنامه بروم تا آن را به طور کامل کنترل کنم. به طور کلی، صفحه نمایش بزرگ خوب است. هم برای بازی و هم کتاب خواندن و فیلم دیدن.

تمامی این مزایا برای تبلت ها نیز صدق می کند و سامسونگ با تجهیز Galaxy Z Fold 4 به اندروید 12L نشان داده که این گوشی رسما تبلتی با قابلیت کوچکتر شدن است. در حالی که این نشانه خوبی است و اندروید 12 ال در طول مدتی که در گوگل در حال توسعه است، پیشرفت های زیادی را به خود دیده است، هنوز هم تعدادی از برنامه ها هستند که به درستی در صفحه نمایش بزرگ این گوشی ها نمایش داده نمی شوند. همچنین یک سری برنامه وجود دارد که به نظر می رسد صفحه نمایش تاشو یکپارچه را با تلفن های تاشو دو قسمتی مانند Microsoft Duo اشتباه گرفته و به طرز عجیبی کار می کند.

اما سامسونگ موفق شد کار بزرگی برای بهبود این وضعیت انجام دهد. ما نمی گوییم که گوشی های تاشو در این زمینه خوب عمل نمی کنند، آنها واقعاً باحال هستند، اما آنچه می گوییم این است که آنها خیلی جذاب تر از گوشی های معمولی نیستند. حداقل نه آن چیزی که شما فکر می کردید. با این تفاوت که آنها تاشو هستند و می توانند چندین برنامه را به طور همزمان اجرا کنند. برای این شما باید حداقل 1800 دلار بپردازید. توجه کن، حداقل!

در حال حاضر، متأسفانه یا خوشبختانه، تلفن‌های تاشو مانند Z-Fold فقط گوشی‌های بزرگ، سنگین، گران قیمت، کم‌مقاومت و نه چندان کاربردی هستند که برای رفع نیازهای فعلی مصرف‌کننده طراحی نشده‌اند. به نظر می رسد دفعه بعد شرکت ها باید از کاربران بپرسند که چه طرحی برای آنها بهتر عمل می کند و سپس یک اکوسیستم فوق العاده حرفه ای و جذاب در اطراف آن ایجاد کنند. سپس تمام آن تجربیات خوب را در قالب یک محصول وارد بازار کنید. چه چیزی بهتر از این؟ و در عین حال چه بدتر از تولید یک گوشی با عملکرد ضعیف و بی نیازی در اطراف آن، هر سال اندکی به قابلیت های آن اضافه می شود اما مهم ترین قسمت آن یعنی نرم افزار همچنان مشکل دارد؟ ما نمی گوییم آینده ای برای گوشی های تاشو وجود ندارد، هدف ما این است که سامسونگ نتوانست ما را متقاعد کند که یک تلفن تاشو ارزش خرید بیش از یک تلفن معمولی با Z Fold 4 را دارد.

به اپل نگاه کنید؛ این شرکت آمریکایی می داند که چگونه محصولات خود را بفروشد. به عنوان مثال، مک، آی پد، آیپد پرو، آیفون و غیره. در بالاترین مقدار فروخته می شوند، اما اپل به لطف iClopud و اپ استور، آنها را به منحصر به فردترین و منحصر به فرد ترین شکل ممکن گرد هم می آورد. یک اکوسیستم بسیار حرفه ای که تجربه منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار می دهد. با پول گلکسی زد فولد 4، می‌توانید آیفون 13 و آی‌پد مینی را بخرید، کمی پس‌انداز کنید و بیشتر به دست آورید.

بنابراین…؟

بنابراین، به نظر می رسد که گوشی های تاشو به بلوغ کامل نرسیده اند و نمی توانند مصرف کنندگان را متقاعد کنند که ارزش خرید بیشتر را دارند. یک گوشی تاشو زمانی خوب خواهد بود که حمل و نقل آن سخت نباشد، سبک باشد، نازک باشد، ترکیبی از بهترین ویژگی های گوشی و تبلت باشد، نرم افزار بهینه ای داشته باشد، هر سال انتظار پیشرفت های قابل توجهی را نداشته باشیم، و بسیاری چیزهای دیگر، زیرا متأسفانه اکثر آنها در حال حاضر وجود دارند. بنابراین دوستداران گوشی های تاشو باید کمی صبر کنند و سپس پرداخت کنند زیرا این فناوری هنوز جدید است و زمان می برد.

خود سامسونگ انتظار دارد تا سال 2025 فروش این گوشی ها بیشتر از سری گلکسی اس باشد. یعنی این شرکت امیدوار است حداقل تا دو سال دیگر تغییری در طراحی گوشی های تاشو ایجاد کند. من فکر می‌کنم و نتیجه می‌گیرم که وقتی سامسونگ مجبور است برای ضد آب نگه داشتن گوشی از لولا استفاده کند، که منجر به چین‌های بیشتر روی صفحه‌نمایش و ضخیم‌تر شدن آن می‌شود، این فناوری هنوز آنقدر جدید است که برای بهبود، باید در یک زمینه بدتر شود. بنابراین هنوز زود است که به او اعتماد کنیم. هر چند این یک نظر شخصی است. اینکه آیا سامسونگ تا سال 2025 تحولی را که ما می خواهیم در گوشی تاشو خود انجام دهد یا خیر، باید مشخص شود.

حالا به نظر شما سامسونگ می تواند در طراحی گوشی های تاشو انقلابی ایجاد کند؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

منبع: روی لبه

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا