شارژ سریع با کاهش ظرفیت باتری گوشی چه ارتباطی دارد؟

اگر اخبار مربوط به گوشی های هوشمند را دنبال کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که گوشی های دارای شارژ سریع از باتری های کوچکتری استفاده می کنند. سازندگان اطلاعات زیادی در این زمینه ارائه نکرده اند، به همین دلیل سایت GSMArena برای بررسی این موضوع راه اندازی شد.

برای بررسی این موضوع، تعدادی گوشی انتخاب شدند که تقریباً به صورت همزمان با یکدیگر در دسترس هستند، اندازه های نسبتاً مشابهی دارند، اما از سرعت شارژ متفاوتی استفاده می کنند. هدف اصلی استفاده از این روش کاهش هر چه بیشتر متغیرهاست. با نگاهی به 12 گوشی انتخاب شده با این روش، به نظر می رسد استفاده از شارژ سریع باعث کاهش 10 درصدی حجم باتری می شود. به عنوان مثال، ممکن است گوشی از باتری 5000 میلی آمپر ساعتی استفاده کند، اما گوشی مشابه با سرعت شارژ بالاتر با باتری 4500 میلی آمپر ساعتی در دسترس خواهد بود. به عبارت ساده تر، هر چه سریعتر شارژ شود، ظرفیت باتری گوشی کمتر می شود.

شارژ سریع

این نتیجه گیری کل ماجرا را بیان نمی کند. به نظر می‌رسد گوشی‌هایی که با سرعت نسبتاً پایین (18 وات) شارژ می‌شوند، می‌توانند از سرعت بیشتری بدون کاهش ظرفیت استفاده کنند. برای مثال مدل هندی Redmi Note 9 Pro به جز دوربین تفاوتی با مدل جهانی این گوشی ندارد. مدل هندی از شارژ 18 واتی پشتیبانی می کند، اما مدل جهانی مبتنی بر شارژ سریع 30 واتی است. هر دو گوشی مبتنی بر باتری 5020 میلی آمپر ساعتی هستند و از نظر وزن، طول و عرض تفاوتی ندارند. Poco M2 Pro از شارژ سریع 33 واتی نیز بهره می برد، البته باتری 5020 میلی آمپر ساعتی دارد. Oppo F17 Pro و Oppo A93 اگرچه از باتری های هم اندازه استفاده می کنند، اما به ترتیب با 18 و 30 وات شارژ در دسترس هستند.

بر اساس این مطالعات، سرعت های بالای 25 تا 33 وات شروع به کاهش ظرفیت باتری خواهند کرد. این بدان معناست که شارژ سریع بین 18 تا 33 وات عملاً هیچ تأثیری بر اندازه و ظرفیت باتری ندارد. با نگاهی به گوشی های مبتنی بر شارژ سریع تر، می توان روند کاهش ظرفیت باتری را مشاهده کرد.

شارژ سریع

البته هر چه گوشی سریعتر شارژ شود سریعتر شارژ می شود. برای مثال مدل یونیورسال رایلی 7 از سرعت شارژ 30 وات بهره می برد و باتری را در مدت 1 ساعت و 5 دقیقه به طور کامل شارژ می کند. اما گوشی ریپل Narzo 20 Pro در 45 دقیقه با سرعت شارژ 65 وات به طور کامل شارژ می شود. اما آیا این تفاوت 20 دقیقه ای در شارژ گوشی برای کاهش ظرفیت باتری ارزش دارد؟ همچنین لازم به ذکر است که کاربران کمتری باتری گوشی خود را به طور کامل خالی می کنند. همچنین همانطور که می دانید باتری گوشی با سرعت یکسانی شارژ نمی شود و هر چه میزان شارژ باتری بیشتر باشد روند کار کندتر می شود. به همین دلیل است که در زمانی که باتری گوشی تقریبا خالی است بیشترین سرعت شارژ را تجربه می کنید.

از طرفی ظرفیت باتری این دو گوشی رله تنها 11 درصد تفاوت دارد که رقم قابل توجهی نیست. با افزایش سرعت شارژ، زمان لازم برای شارژ باتری نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به عنوان مثال، مدل چینی Redmi Note 11 Pro با شارژ 67 وات، 43 دقیقه طول می کشد تا به طور کامل شارژ شود. اما برای شارژ ردمی نوت 11 پرو پلاس با 120 وات، فقط باید 15 دقیقه صبر کنید، یعنی تقریبا 3 برابر سریعتر است.

شارژ سریع

لازم به ذکر است که باتری پرو پلاس دارای 660 میلی آمپر ساعت کاهش ظرفیت باتری است که به معنای کاهش 15 درصدی ظرفیت باتری است. در این زمینه می توان به Xiaomi 11i و Xiaomi 11i HyperCharge 5G اشاره کرد که به ترتیب از باتری 5160 میلی آمپر ساعتی و سرعت باتری 67 وات و 4500 میلی آمپر ساعت و سرعت 120 وات استفاده می کنند. در حالی که شارژ باتری HyperCharge از 0 به 100٪ در 15 دقیقه کاهش می یابد، شارژ باتری عادی از 0 به 50٪ در 13 دقیقه کاهش می یابد. یعنی تقریبا همزمان با شارژ کامل باتری یک مدل، باتری مدل دیگر به نصف می رسد. بار دیگر، این دو گوشی از باتری یکسانی استفاده نمی کنند، بنابراین نمی توانیم سرعت شارژ آنها را مستقیماً با یکدیگر مقایسه کنیم.

از سوی دیگر، برخی از کاربران ممکن است بگویند که اگرچه 11i از باتری بزرگتری استفاده می کند و بنابراین نیاز به شارژ کمتری دارد، اما برای شارژ آن باید مدت بیشتری صبر کنید. با این حال، مدل HyperCharge بسیار سریعتر شارژ می شود، بنابراین برای مدت طولانی نیازی به اتصال آن به شارژر ندارید.

شارژ سریع

به طور کلی دو دسته مهم بین گوشی ها وجود دارد. دسته اول گوشی هایی هستند که با سرعتی در حدود 30 وات شارژ می شوند، فرآیندی که حدود یک ساعت طول می کشد. از طرفی باید به گوشی های مبتنی بر شارژ با سرعت بالای 100 وات اشاره کرد. اگرچه تعداد این گوشی ها زیاد نیست، اما این یک ویژگی مهم برای کاربران حرفه ای است که می خواهند گوشی خود را خیلی سریع شارژ کنند.

همچنین گوشی هایی بر اساس سرعت شارژ حدود 60 وات وجود دارد. اگرچه این نوع گوشی ها سریعتر از شارژرهای 30 وات شارژ می شوند، اما برخی از کاربران می گویند تفاوت سرعت قابل توجهی نیست و این مشکل در حال بازگشت به اولویت های مصرف کننده است. به نظر شما با چه سرعتی باید از گوشی هوشمند برای شارژ سریع استفاده کرد؟ سرعت مورد علاقه خود را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع: GSM Arena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا