فناوری اطلاعات

شما بگویید: آیا سامسونگ باید پرچم‌دارهایش را فقط به تراشه‌ی اسنپدراگون مجهز کند؟

اسنپدراگون یا اگزینوس؟ این سوالی است که بارها در شبکه های مجازی، خبرگزاری های مختلف و … مطرح می شود و معمولا نتیجه آن به نفع تراشه های کوالکام و اسنپدراگون است. اما دلایل خوبی برای ادامه اعتماد به سامسونگ وجود دارد.

آیا سال 2011 را به یاد دارید؟ در زمانی که تمام گوشی های هوشمند کمتر از 5 اینچ بودند، این شرکت که اکنون آن را بزرگترین و بهترین سازنده گوشی هوشمند در جهان می نامیم، تصمیم گرفت متفاوت به نظر برسد. در نتیجه همین تفکر متفاوت، محصولی با صفحه نمایش 5.3 اینچی به نام گلکسی نوت متولد شد. این گوشی به قدری مورد انتقاد قرار گرفت که تصمیم گرفتیم به محض ورود به بازار با شکست مواجه شود. برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمایی ارل منتقل شده اید.

کارآفرینان شرکت کره ای به این ایده متفاوت اعتقاد داشتند اما شرکت های رقیب سعی کردند این ایده ناب و جسورانه را از بین ببرند. در نتیجه این اعتماد، بازار سامسونگ گسترش یافته است و مصرف کنندگان بیشتری به خرید گلکسی نوت علاقه مند شده اند و شاهد هستیم که افراد بیشتری با قلم خود روی صفحه نمایش بزرگ گوشی خود می نویسند. پشتیبانی و پشتکار مشتری سامسونگ باعث شده تا گوشی های هوشمند نسل به نسل بزرگتر و بزرگتر شوند. این ایده آنقدر جذاب و ناب بود که اکنون برای هر کسی که یک گوشی صفحه نمایش کوچک دارد عجیب به نظر می رسد.

داستان مشابه دیگر مربوط به گوشی های تاشو است. اکنون شاهد افزایش روزافزون طرفداران این محصولات هستیم، اما مدت زیادی از سقوط زودهنگام گوشی تاشوی نسل اول سامسونگ یعنی گلکسی فولد نمی گذرد. در سال 2019، سامسونگ تصمیم گرفت اولین تلاش خود را برای تولید صدف در قالب یک گوشی هوشمند به نام گلکسی فولد آغاز کند. این گوشی آنقدر بد بود که همه را با گوشی های تاشو ناامید کرد و آن ها را نسبت به این کار بی میل کرد. اما اکنون شرایط به قدری تغییر کرده است که اکنون منتظر عرضه یک گوشی تاشو جدید از هر شرکتی هستیم.

اسنپدراگون سامسونگ

غافل از وجود یک لایه محافظ بسیار نازک بر روی صفحه نمایش گلکسی فولد که می تواند به نمایشگر آسیب برساند

با مروری بر گذشته، بگوییم که سامسونگ گاهی بر خلاف انتظار و نیاز بازار، اما موفق می‌شود نیاز جدیدی ایجاد کند و در نتیجه انقلابی در طراحی گوشی‌های هوشمند ایجاد کند. الان هم همین اتفاق می افتد. با این تفاوت که اکنون شاهد انتقاد و فشار از سوی مصرف کنندگان و از جانب سامسونگ، مانند همیشه، تداوم هستیم. چند سالی است که این شرکت کره ای گوشی های اگزینوس خود را وارد بازار جهانی کرده و مدل های مجهز به اسنپدراگون را برای تعدادی از بازارهای خاص مانند چین، آمریکا و گاهی کره جنوبی در نظر گرفته است.

بسیاری از مصرف کنندگان به درستی از عملکرد تراشه های اگزینوس ناراضی هستند و سوال منطقی این است که چرا با پرداخت مبلغی مشابه در مقایسه با مصرف کنندگان سایر نقاط جهان، چرا باید پرچمداری بخرند که انرژی، عملکرد پردازشی، قدرت گرافیکی و تصاویر مصرف می کند. و بسیاری دیگر، در مقایسه با مدل های مجهز به پردازنده رقابتی (Snapdragon)؟ این سوال کاملاً موجه است و اعتراضات بدون شک منطقی است. متاسفانه سامسونگ مدیون این موضوع نیست.

مشکل اینجاست که سامسونگ کمی به اتفاقات تلخی که در گذشته برایش افتاده افتخار می کند و معتقد است که به راحتی می تواند بر آن غلبه کند. اما شخصاً، از زمانی که در مورد گوشی‌ها باخبر شدم، شنیده‌ام که مصرف‌کنندگان می‌خواهند تراشه‌های اگزینوس را پس بگیرند زیرا عملکرد آنها به طور قابل توجهی کمتر از تراشه‌های اسنپدراگون است. سامسونگ تصمیم گرفته است استفاده از هسته های خود را که عامل اصلی این مشکلات بودند کنار بگذارد و با ARM شریک شده است. در نتیجه، تراشه‌های اگزینوس از نظر فناوری، نوع، تعداد و چینش هسته‌ها با اسنپدراگون برابری می‌کنند.

اما برابری همه چیز نبود و مشکل را حل نکرد. ظاهرا مشکل در خود سامسونگ بوده و هست. به نظر می‌رسد تراشه‌هایی که از خط تولید این شرکت بیرون می‌آیند نفرین شده‌اند، زیرا در دو سالی که این شرکت مسئولیت تولید اسنپ‌دراگون را بر عهده دارد، شاهد عملکرد خوبی از سوی کوالکام نیستیم، اما وقتی TSMC آنها را تولید می‌کند، وضعیت بهتر می‌شود. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

این شرکت کره ای حتی برای جبران ضعف تراشه های خود با AMD شریک شد و از دانش خود در زمینه تولید گرافیک برای بهبود کیفیت گرافیکی پردازنده های اگزینوس استفاده کرد، اما اولین تجربه با Exynos 2200 یک شکست کامل بود. اگرچه رقیب سامسونگ یعنی Snapdragon 8 Generation 1 سامسونگ تعریف خاصی ندارد، اما حداقل از نظر قدرت پردازش اولیه و گرافیک بسیار بهتر است (عملکرد هر دو تراشه بعد از مدتی به شدت افت می کند).

اسنپدراگون سامسونگ

نتایج بنچمارک های مختلف نشان می دهد که عملکرد Qualcomm Snapdragon 8 چقدر بهتر از نسل Exynos 2200 سامسونگ است (این تست ها پایداری عملکرد را بررسی نکرده اند)

چرا اسنپدراگون، چرا اگزینوس؟

اگر بخواهیم به یک لحظه مثبت از تجهیز تمامی پرچمداران سامسونگ به تراشه های کوالکام اشاره کنیم، باید بگوییم که حداقل می توان مطمئن بود که مصرف کنندگان در سراسر جهان پرچمداری با قدرت محاسباتی و قیمت یکسان دارند و کاربر دیگری فاقد آن است. به همان قیمت پرداخت، اما به گوش ضعیف تری رسید. سال 2020 سالی بود که تفاوت بین تراشه های اگزینوس و اسنپدراگون به اوج خود رسید و اعتراضات امسال به شدت افزایش یافت. زمانی که سامسونگ از اسنپدراگون 865 در گلکسی اس 20 که به ایالات متحده و چین ارسال می شود و اگزینوس 990 در مدل هایی که به کره، اروپا و سایر نقاط جهان ارسال می شود، استفاده می کند. تراشه اگزینوس آنقدر ضعیف عمل کرد که سامسونگ پرچمداران خود را در کره مونتاژ کرد و مدل های مقرون به صرفه مجهز به اسنپدراگون ساخت. از آنجایی که Exynos 990 بسیار داغ بود، پردازش تصاویر کندتر بود، کارایی کمتری داشت و بسیاری از موارد بد دیگر که حتی باعث شد مصرف کنندگان بخواهند سامسونگ از تراشه های Exynos در تلفن های خود با درخواست های کتبی و جمع آوری امضاهای متعدد استفاده نکند.

مزیت دیگر استفاده از تراشه های اسنپدراگون برای تمامی پرچمداران سامسونگ این است که این شرکت کره ای می تواند پس از آن تمامی پرچمداران خود را به قابلیت های خوب این تراشه ها مجهز کند و دیگر مجبور نباشد یک سری ویژگی های خوب را فقط برای مدل مجهز به اسنپدراگون حفظ کند. از مدل های مجهز به اگزینوس خودداری کنید. زیرا طبق قرارداد، یک تراشه مجبور نیست از برخی از ویژگی های انحصاری تراشه دیگر در گوشی پشتیبانی کند.

از سوی دیگر، برخی بر این باورند که سیاست فعلی سامسونگ می تواند رفع نیازها را آسان تر کند، به خصوص اکنون که با بحران جهانی تراشه مواجه هستیم. همچنین گفته می شود که اگر یکی از تراشه ها تا به حال عملکرد ضعیفی داشته باشد، سامسونگ حداقل ممکن است گزینه جایگزینی برای ارائه داشته باشد، اما اگر تنها از یک تراشه استفاده کند، اگر مشکلی وجود داشته باشد، نمی تواند به راحتی آن را برطرف کند. همانند امسال، حتی در ایران، گلکسی S22s با تراشه اسنپدراگون در دسترس است، زیرا مدل های مجهز به اگزینوس 2200 کمی دیرتر وارد بازار شدند.

نکته مهم دیگر این است که گفته می شود سامسونگ در حال کار بر روی ساخت تراشه های کاملا تخصصی برای گوشی های پرچمدار خود است. مانند کاری که اپل انجام می دهد. به این ترتیب هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزار در گوشی های این شرکت کره ای به شدت افزایش می یابد و ممکن است دیگر شاهد مشکلاتی مانند داغ شدن بیش از حد و مواردی از این دست در محصولات این شرکت نباشیم. البته گفته می شود این اتفاق در سال 2025 رخ خواهد داد، زمانی که سامسونگ احتمالا وارد فاز جدیدی از همکاری با AMD خواهد شد و قطعا می تواند محصول خوبی تولید کند.

چه تراشه هایی را در پرچمداران سامسونگ دوست دارید؟ اسنپدراگون یا اگزینوس؟

اکنون به ما مصرف کنندگان بستگی دارد. آیا همچنان باید به سامسونگ اعتماد کنیم و اجازه دهیم مانند گذشته کار خود را انجام دهد تا یک موفقیت بزرگ دیگر در صنعت گوشی های هوشمند ایجاد کند یا اینکه سامسونگ واقعاً باید تراشه های Exynos را کنار بگذارد و بپذیرد که نمی تواند. انقلاب بزرگ؟

نطر شما چی هست؟ به نظر شما این اصرار سامسونگ ختم به خیر می شود یا این شرکت کره ای باید تمام پرچمداران خود را تنها به یک تراشه یعنی تراشه های اسنپدراگون مجهز کند؟

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا