اخبار مشتریان

شناسایی ۴ جهش کرونا ویروس خاص ایران/با زدن ماسک از “تجمیع جهش‌ها” جلوگیری کنیم | دکتر رضا غیاثوند

معاون فناوری در انستیتوی ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی گفت: براساس مطالعات انجام شده در ایران ، حدود 23 جهش در ژنوم ویروس مشاهده و گزارش کردیم ، در حالی که 4 نوع جهش مشاهده شد. مشخص است که جهش این ویروس در اروپا نیز مشاهده شده است که مخصوص آن منطقه است و شیوع آن 9 برابر بیشتر از جهش های دیگر است.

دکتر محمد علی ملبوبی در مصاحبه با سایت خبریوی اظهار داشت: با اعلام رسمی شیوع تاج در کشور ، یکی از مشکلاتی که با آن روبرو بودیم این بود که مجبور شدیم فراوانی جهش در جمعیت را شناسایی کنیم ، در غیر این صورت برای تشخیص ، درمان و تولید واکسن به جایی نمی رسیم.

وی ادامه داد: بنابراین ، ما برنامه شناسایی جهش های این ویروس را در ایران و جهان در دستور کار قرار دادیم که شامل دو بخش “داده های آزمایشگاهی” و “کلاس جهانی” است.

مالبوبی ، مطالعات انجام شده در بخش آزمایشگاه مطالعه شیوع ویروس کرونا را در ایران خواند و یادآور شد: علاوه بر این ، ما داده های موجود در جهان را جمع آوری و تحلیل می کنیم.

معاون فناوری موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی گفت: در حال حاضر 90 هزار توالی کامل از ژنوم ویروس کرونا موجود است. “برای اینکه بتوانیم داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنیم ، یک پنجره بازشو ایجاد شد تا بتوانیم به سرعت به داده ها دسترسی پیدا کنیم.” خطوط و جهش های ویروس کرونا را به طور خودکار و متوالی تشخیص می دهد.

مالبوبی افزود: “نتیجه این اقدام تهیه جدول جهش های ژنتیکی این ویروس بود و ما تصمیم گرفتیم این داده ها را در دسترس عموم قرار دهیم. بنابراین ، بخشی با عنوان “غربالگری ژنتیکی ویروس کرونا” در وب سایت تحقیق ایجاد شد که در آن داده های ایرانی مربوط به جهش ژنوم ویروس و داده های کشورهای مختلف بارگذاری شده است.

به گفته وی ، این داده ها توسط ژن های ویروس در دسترس قرار می گیرد که به طور مداوم به روز می شوند.

معاون فناوری انستیتوی تحقیقات بیوتکنولوژی با اشاره به اهمیت و کاربرد داده های مربوط به جهش ، گفت: محققانی که روی واکسن ویروس متمرکز هستند ، برای شناسایی جهش در ویروس به اطلاعاتی مانند پروتئین S نیاز دارند. از ویروس کرونا. این اطلاعات در این وب سایت موجود است.

جهش ویروس کرونا

مالبوبیا با اشاره به جهش در ویروس کرونا گفت: “برای شناسایی جهش در ویروس ، ما به یک ژنوم مراجعه می کنیم و همه ویروس های در حال ظهور را با ژنوم مرجع مقایسه می کنیم.”

وی ادامه داد: به این ترتیب می توان درک کرد که ژنوم در کجا و در چه توالی تغییر کرده است.

معاون فناوری انستیتوی تحقیقات بیوتکنولوژی با بیان اینکه در ایران حدود 23 جهش در ژنوم این ویروس مشاهده و گزارش کردیم ، اظهار داشت: این جهش های ژنومی که مشاهده کردیم به سایر کشورها شبیه است به جز 4 مورد از این جهش ها که مخصوص اراده .

مالبوبی افزود: بنابراین ، ما ویروس را از بیماران مختلف جدا کرده و توالی آن را تعیین می کنیم و داده های بدست آمده در پایگاه داده جمع آوری می شود.

اثرات جهش ویروس

“جهش های ویروس عموماً تأثیری ندارند. اگر این تغییر باعث زنده ماندن جمعیت شود ، ما هنوز در آن مرحله نیستیم و در مرحله شناسایی جهش ها و در دسترس قرار دادن آنها در اختیار محققان هستیم تا بتوانند”. از این داده ها در تحقیقات خود استفاده کنید.

مالبوبی در پاسخ به این سال که آیا جهش در ژنوم ویروس مخصوص ایران است یا خیر ، توضیح داد: “فرض ما این است که جهش ها به طور تصادفی رخ می دهند و این فقط یک پیش فرض است ، اما طبق تحلیل انجام شده.

وی افزود: این واقعیت که برخی جهش ها مختص ایران است به این معنی است که ما چهار نمونه از ویروس داریم که در کشورهای دیگر در دسترس نیست ، همانطور که در اروپا گونه ای از این ویروس وجود دارد که بسیار شیوع یافته و حتی شیوع یافته است. 9 برابر بزرگتر از جهش های قبلی است.

نیاز به توجه به پروتکل های بهداشتی کرونر

معاون فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی تأکید کرد: برای کنترل این ویروس ، ما باید روش هایی را در پیش بگیریم تا جهش ها در جمعیت زیاد جمع نشود و این تنها راه حل است و ما باید میزبان ها را جدا نگه داریم..

وی اظهار داشت که جدایی میزبان بسیار ساده خواهد بود و با استفاده از ماسک امکان پذیر خواهد بود“به این ترتیب ، جهشی که در بدن فرد ایجاد می شود به میزبانهای دیگر وارد نخواهد شد ، در غیر این صورت ، جهش های بیشتری به ویروس اضافه می شود ، چیزی که ما آن را” تجمع جهش ها “می نامیم.

مالبوبی در این زمینه تأکید کرد: جهش ها معمولاً خطرناک نیستند و غالباً بی اثر هستند ، اما پس از جمع شدن ، می توانند رفتار ویروس کرونا را تغییر دهند و مخلوط کردن جهش ها برای درمان و واکسن را دشوارتر کند..

وی افزود: بنابراین مردم ما می توانند با انگیزه بیشتری از ماسك استفاده كنند در حالیكه زمینه مناسبی برای كنترل این بیماری در اختیار ما قرار می دهند.

به گفته سایت خبری ، یکی از ویژگی های مهم ویروس ها ، بروز تغییرات نوکلئوتیدی در طی همانند سازی در میزبان است. این امر باعث شد که طراحی یک واکسن موثر در برابر بیماری یک چالش باشد و دقت کیت های تشخیصی حدود 50٪ کاهش یابد. بنابراین ، پروژه غربالگری ژنتیکی ویروس کرونا توسط گروهی از محققان در اواخر سال 2009 از انستیتوی تحقیقات بیوتکنولوژی آغاز شد تا دستاوردهای علمی این محققان گامی در پیشگیری و کنترل این ویروس باشد.

تجزیه و تحلیل بیوانفورماتیک بیش از 80،000 توالی نوکلئوتیدی مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان در وب سایت انستیتوی ملی بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک برای تعیین توالی ژنتیکی ویروس کرونا منتشر شده است که براساس کشور و نوع ژن در دسترس خواهد بود.

انتهای پیام

منبع :
https://drghiasvand.com/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DB%B4-%D8%AC%D9%87%D8%B4-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%AE%D8%A7%D8%B5-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%B2/
تاریخ انتشار :
2020-10-18 04:41:03

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا