شهر شما در دوران باستان کجای کره‌ی زمین بوده است؟

یک نقشه تعاملی جدید به شما امکان می دهد ببینید شهر مورد علاقه تان در میلیون ها سال پیش کجا بوده است.

یک دیرینه شناس کالیفرنیایی نقشه ای تعاملی ایجاد کرده است که به مردم اجازه می دهد تا وضعیت شهرهای خود را در طول 750 میلیون سال جابجایی قاره ای کشف کنند.

ایان وبستر، طراح نقشه، ویژگی‌های مختلفی از جمله داده‌های تاریخی را برای کمک به کاربران در کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ زمین، شامل می‌شود.

این یک برنامه مبتنی بر وب بر اساس نقشه مدل زمین شناسی طراحی شده توسط کریستوفر اسکاتز است. نقشه اصلی جزئیات تکتونیکی صفحات زمین را برای 750 میلیون سال نشان می دهد. وبستر به سیان گفت: “تاریخ زمین طولانی تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم، و آرایش زمین ساختی کنونی صفحات و قاره ها یک تصادف است.” این ترتیب در آینده بسیار متفاوت خواهد بود.»

این اپلیکیشن مبتنی بر وب همچنین از GPlates استفاده می کند که نرم افزار زمین شناسان برای بازسازی صفحات تکتونیکی است. نقشه تعاملی به کاربران این امکان را می دهد که مکان مورد نظر خود را در قسمت بالای صفحه وارد کرده و وضعیت آن را در مدل های زمین ساختی زمین مشاهده کنند.

دیدن اینکه زمین برای میلیون‌ها سال چقدر انعطاف‌پذیر بوده است شگفت‌انگیز است. مثلاً وقتی تهران را انتخاب می کنیم، می بینیم که این شهر میلیون ها سال پیش زیر آب بوده است. این نرم افزار شامل ویژگی های دیگری مانند نحوه جدا شدن ایالات متحده توسط یک دریای کم عمق یا آپالاچی ها است که زمانی به ارتفاع هیمالیا بودند.

به گفته وبستر، این نقشه برای نمایش داده های علمی پیچیده به روشی تعاملی و کاربرپسند طراحی شده است که می تواند توسط معلمان، اساتید و هر کسی که به تاریخ زمین علاقه دارد استفاده کند. این یک نگاه جذاب به زمین از تکامل دایناسورها است.

وی افزود: “این برای توجه و ادای احترام به دانشمندانی است که هر روز برای درک بهتر جهان و گذشته آن تلاش می کنند.”

برای دسترسی به این وب اپلیکیشن می توانید به وب سایت Ancient Earth مراجعه کنید.

عکس روی جلد: اپلیکیشن تحت وب Ancient Earth Globe

اعتبار: کریستوفر اسکاتز / یان وبستر، DinosaurPictures

منبع: مهندسی جالب

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا