علت درد بازوی چپ و زیر بغل

بیشتر مردم می دانند که علت درد دست چپ حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی جدی است. بر همین اساس، احساس درد در دست چپ هرگز نباید نادیده گرفته شود.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “لیو استرانگ”، اما درد در ناحیه دست به واسطه شرایط مختلفی شکل می گیرد که از محدوده شدت مختلف برخوردار هستند و از کشیدگی عضله تا یک حمله قلبی شدید را شامل می شوند. در شرایطی که تشخیص این که آیا درد در دست چپ با مشکلی در قلب مرتبط است یا خیر می تواند فریبنده باشد، چند ویژگی می توانند بین دست درد قلبی و غیر قلبی تمایز ایجاد کنند.

همراهی با درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی

اگرچه همواره وجود ندارد، درد در قفسه سینه یا ناراحتی – مانند احساس فشار یا سنگینی – شایع ترین نشانه یک حمله قلبی محسوب می شود. از این رو، علت درد دست چپ که با درد در قفسه سینه یا ناراحتی در این قسمت همراهی می شود، احتمال مواجهه با حمله قلبی یا یک مشکل قلبی جدی دیگر را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. ترکیب احساس درد دست چپ و قفسه سینه نشان دهنده یک شرایط پزشکی اورژانسی و نیازمند ارزیابی فوری است. در شرایطی که این نشانه مرتبط با یک مشکل قلبی تشخیص داده نشود نیز هرگز نباید نادیده گرفته شود. بیشتر افرادی که درد در قفسه سینه و دست مرتبط با قلب دارند به این نکته اشاره دارند که درد قفسه سینه به شانه و سپس به دست سرایت می کند. درد ممکن است به سمت گردن، آرواره، پشت و دست راست نیز حرکت کند.

حضور دیگر نشانه های احتمالی مرتبط با قلب

نشانه های واقعی حمله قلبی اغلب ظریف تر و مبهم تر از چیزی هستند که به طور معمول در برنامه های تلویزیونی و فیلم ها نمایش داده می شود. با این وجود، حضور این نشانه ها در ترکیب با درد در دست چپ احتمال این که درد مرتبط با مشکلی در قلب باشد را افزایش می دهد. از جمله این نشانه ها و علایم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنگی نفس

تعریق بیش از اندازه یا رنگ پریدگی پوست

تهوع، استفراغ یا سوء هاضمه

سرگیجه، سبکی سر، غش یا از دست دادن هوشیاری

ضربان قلب سریع یا نامنظم

عدم حساسیت به لمس و رابطه با حرکت

درد مرتبط با قلب در دست چپ اغلب به طور ناگهانی شکل می گیرد، نسبتا حالتی پایدار دارد، و نسبت به لمس حساس نیست. بر همین اساس، علت درد دست چپ که با حرکت دست شکل می گیرد یا تشدید می شود، به طور کلی بعید است که با قلب در ارتباط باشد. افزون بر این، حساسیت به لمس می تواند بیشتر نشان دهنده یک بیماری عضلانی اسکلتی باشد. آسیب ها و بیماری های عضلانی اسکلتی شایع ترین دلیل درد در ناحیه دست هستند. فعالیت های روزانه مانند بلند کردن اجسام سنگین یا جابجایی مبلمان و آسیب های ورزشی مکرر موجب فشار یا التهاب در عضلات یا مفاصل دست می شوند. این شرایط اغلب موجب شکل گیری حساسیت به لمس شده و با حرکت دست تشدید می شوند.

درد کوتاه مدت در برابر درد بلند مدت

همان گونه که پیش تر اشاره شد، اگر علت درد دست چپ مرتبط با قلب باشد، به طور معمول به طور ناگهانی شکل می گیرد و از این رو، احساس درد بلند مدت در دست به طور معمول با یک مشکل قلبی مرتبط نیست. اثر شرایطی مانند التهاب تاندون روتاتور کاف، آرتریت آرنج یا شانه و بورسیت به طور معمول برای چند ماه یا حتی سال ها پایدار باقی می ماند و با افزایش درد تدریجی و کاهش تحرک مفصلی همراه هستند. بر همین اساس، دست درد بلند مدت بیشتر احتمال دارد با یک مشکل عضلانی اسکلتی مرتبط باشد تا یک مشکل قلبی. افزون بر این، از آنجایی که درد مرتبط با قلب از زمان آغاز نسبتا حالتی ثابت دارد، دست دردهای کوتاه بیشتر احتمال دارد در نتیجه یک دلیل غیر قلبی شکل گرفته باشند، به ویژه اگر با حرکت دست یا گردن شکل می گیرند.

هشدارها و اقدام های احتیاطی

احساس درد در دست چپ که با فعالیت شدیدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی جدی باشد، به ویژه اگر درد عمیق است و دست نسبت به لمس حساس نیست. درد در دست چپ که به طور ناگهانی هنگام استراحت پدیدار می شود، همانند وقتی که در حال تماشای تلویزیون هستید، نیز می تواند به واسطه یک بیماری قلبی شکل گرفته باشد. در نهایت، اگر دست درد با نشانه های دیگر مانند درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ، سرگیجه، غش، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، نفخ شکم، سرفه یا خس خس سینه همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.


تماشاخانهزندانی برای 40 هزار تبهکار / زندانیان روی تخت های آهنی می خوابند و با دست غذا می خورند (فیلم)

واقعا خنده دار است ! یک کتابخانه با هزاران کتاب برای نابینایان آماده کرده اند، اما نابینایان نمی توانند عضو آن شوند (فیلم)


فیلم های دیگر

عضویت در اینستاگرام عصر ایران
15 سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


درد قفسه سینه

درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می شود و گاهی اوقات می تواند علامت یک مشکل قلبی باشد، اما علل احتمالی دیگر هم برای آن وجود دارد. بعضی از این عوامل جدی هستند اما بیشتر آن ها خطری ندارند. در این مقاله، با بسیاری از دلایل درد قفسه سینه و علائم آن آشنا می شوید و به شما می گوییم برای درمان خانگی آن چه کارهایی باید انجام دهید. بیشتر این عوامل قلب یا ریه ها را درگیر می کنند. از آنجا که این عارضه می تواند یک مشکل جدی را نشان دهد و زندگی شما را به خطر اندازد، مهم است که هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. می توانید با متخصص قلب و عروق گفت و گو کنید .

علائم درد قفسه سینه

1) درد قفسه سینه طیفی از درد مشابه ضربات چاقو تا یک درد مبهم را دربرمی گیرد. گاهاسید اوقات با احساس خرد شدن استخوان های سینه یا سوزش همراه است.

2) جریان حرکت درد از بالا در ناحیه گردن به داخل فک سپس به سمت پشت یا پایین بازوها و کمر

3) گیجی، ضربان قلب یا تنفس سریع

حتی وقتی درد قفسه سینه شدید می شود، حمله قلبی محتمل ترین علت نیست. این امر به ویژه اگر زیر 40 سال باشید و هیچ مشکل جدی و بیماری نداشته باشید بیشتر صدق می کند. ولی مراجعه اضطراری به پزشک در این شرایط ضروری است.

دلایل درد قفسه سینه

عوامل زیادی منجر به احساس درد در قفسه سینه می شود:

کشیدگی عضله

التهاب عضلات و تاندون های اطراف دنده ها می تواند درد مداوم قفسه سینه را ایجاد کند. اگر درد با فعالیت بدتر شود، ممکن است نشانه کشیدگی عضلانی باشد.

دنده های آسیب دیده

آسیب دیدگی دنده ها مانند کبودی و شکستگی می تواند باعث درد قفسه سینه شود. اگر فردی دچار شکستگی دنده شده باشد ممکن است در هنگام آسیب دیدگی، درد شدیدی احساس کند.

نوشته های مشابه

 • درد پشت قفسه سینه

  درد پشت قفسه سینه نشانه چیست؟ راه های درمان و تشخیص آن

  1400-04-19

 • درد وسط قفسه سینه نشانه چیست؟

  1400-04-19

زخم معده

زخم های معده معمولاً درد شدیدی ایجاد نمی کنند. با این حال می توانند منجر به ناراحتی مکرر در قفسه سینه شوند.

مصرف آنتی اسیدها که در داروخانه ها موجود است، معمولاً درد ناشی از زخم معده را تسکین می دهد.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

بیماری ریفلاکس معده (GERD) به حالتی گفته می شود که محتویات معده به داخل گلو برگردد. این رخداد می تواند باعث احساس سوزش در سینه و طعم ترش دهان شود.

آسم

آسم یک اختلال تنفسی رایج است که با عنوان التهاب در مجاری تنفسی شناخته می شود و می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. علائم دیگر آن عبارتند از :

 • تنگی نفس
 • سرفه
 • و خس خس سینه.

افتادگی ریه

وقتی هوا در فضای بین ریه ها و دنده ها جمع می شود، ریه دچار افتادگی می شود و درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق رخ می دهد. اگر فردی افتادگی ریه داشته باشد، به:

 • تنگی نفس
 • خستگی
 • ضربان سریع قلب مبتلا می شود.

کوستوکندریت

کوستوکندریت التهاب غضروف قفسه دنده است. این وضعیت هم می تواند منجر به درد قفسه سینه شود. درد کاستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت های خاص و همچنین هنگام انجام هر گونه فعالیت بدنی بدتر شود.

علائم کوستوکندریت

 • درد شدید در ناحیه جناغ
 • درد یا ناراحتی در یک یا چند دنده
 • درد یا ناراحتی که هنگام سرفه یا تنفس عمیق بدتر می شود.

کوستوکندریت همیشه دلیل خاصی ندارد، اما بیشتر اوقات در نتیجه آسیب قفسه سینه، فشار ناشی از فعالیت بدنی یا شرایط مفصلی مانند آرتروز است. کوستوکندریت یک بیماری جدی نیست و نباید باعث نگرانی شما شود. در صورت ادامه درد یا داشتن سایر علائم که ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد، به پزشک مراجعه کنید.

عضلات دردناک

سندرم دردهای مزمن مانند فیبرومیالژیا می توانند درد قفسه سینه مرتبط با عضله را ایجاد کنند.

اختلالات انقباض مری

اختلالات انقباض مری به معنی اسپاسم یا انقباض در لوله مری است. این اختلالات همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

حساسیت مری

علت درد قفسه سینه و پشت تغییر فشار در لوله مری یا وجود اسید است که گاهی اوقات می تواند درد شدیدی ایجاد کند. در حال حاضر متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد این حساسیت می شود.

پارگی مری

اگر لوله مری آسیب ببیند می تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. پارگی مری ممکن است پس از یک استفراغ شدید یا عمل مری هم اتفاق بیفتد.

اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند بلع را دشوار و حتی دردناک کند.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده

سنگ صفرا، التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می تواند باعث درد شکمی شود که به سینه راه پیدا می کند.

فتق هیاتال

فتق هیاتال حالتی است که بخشی از معده به سمت قفسه سینه فشار می آورد. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند. با این حال اگر بالای معده پس از خوردن غذا به قسمت پایین سینه هل داده شود، می تواند علائم ریفلاکس مانند سوزش معده و درد قفسه سینه را ایجاد کند.

کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی است که قلب به دلیل عوامل ژنتیکی بیش از حد ضخیم می شود. ضخیم شدن قلب مانع از جریان مناسب خون در قلب شده و باعث می شود عضله برای پمپاژ خون خیلی سخت کار کند. علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل :

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • و سبکی سر و غش کردن است.

سل

باکتری های سل در ریه ها می توانند علائمی مانند :

 • سرفه بد
 • سرفه خونی
 • خلط یا درد در قفسه سینه ایجاد کنند.

افتادگی دریچه میترال

درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه همه از علائم افتادگی دریچه میترال است؛ این زمانی است که دریچه قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف این وضعیت ممکن است هیچ علائم مشخصی نداشته باشد.

حمله پانیک

حمله پانیک علاوه بر :

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • تعریق
 •  ضربان سریع قلب
 • و ترس ممکن است باعث درد قفسه سینه شود.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است. این رخداد می تواند درد شدید قفسه سینه را ایجاد کند که با تنفس یا دراز کشیدن بدتر می شود.

پلورال

پلوریس التهاب غشایی است که ریه ها را می پوشاند. این رویداد می تواند منجر به درد شدید قفسه سینه هنگام تنفس عمیق شود.

ذات الریه

عفونت های ریوی مانند ذات الریه می تواند درد قفسه سینه را شدید و آشکار کند. علائم دیگر ذات الریه شامل :

 • تب
 • لرز
 • و سرفه بلغمی است.

آمبولی ریوی

آمبولی ریه هنگامی است که لخته خون در شریان تغذیه کننده ریه گیر می کند. این رخداد منجر به درد قفسه سینه، دشواری در تنفس و سرفه خونی می شود. آمبولی های ریوی در صورت عدم درمان سریع می توانند خطرناک باشند.

زونا

ابتلای دوباره به ویروس آبله مرغان یا زونا (التهاب دردناک عصبی) می تواند درد ایجاد کند و یک کمربند درد از پشت به دیواره قفسه سینه شکل می گیرد.

حمله قلبی

درد قفسه سینه یکی از پنج نشانه اصلی معتبر حمله قلبی است. سایر موارد عبارتند از:

 • درد در فک، گردن یا پشت
 • سبکی سر یا ضعف
 • درد در بازوها یا شانه ها
 • تنگی نفس

زنانی که دچار حمله قلبی می شوند ممکن است علائمی مثل :

 • خستگی ناگهانی
 • حالت تهوع یا استفراغ هم داشته باشند.

اگر کسی احتمال دهد دچار حمله قلبی شده است، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد. دریافت درمان سریع، شانس زنده ماندن فرد را افزایش می دهد و به طور بالقوه از شدت آسیب به قلب می کاهد.

میوکاردیت

میوکاردیت هنگامی است که قلب ملتهب شده در نتیجه علائمی شبیه به حمله قلبی ایجاد می شود؛ مانند:

 • درد قفسه سینه
 • تب
 • مشکل تنفس
 • خستگی
 • ضربان پی درپی قلب

آنژین

آنژین درد یا فشاری است که بر روی سینه احساس می شود. هنگامی رخ می دهد که خون کافی به قلب نرسد. همچنین ممکن است فرد از ناحیه:

 • شانه
 • کمر
 • گردن
 • بازوها
 • یا فک احساس درد کند.
 • آنژین علامت بیماری عروق کرونر است.

پارگی آئورت

آئورت شریان اصلی است که به قلب منتهی می شود. وقتی این اتفاق می افتد تجمع خون می تواند باعث ترکیدن شریان شود. پارگی آئورت خطرناک است؛ بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

پارگی شریان کرونر

درد شدید ناگهانی که به نظر می رسد :

 • سراسر قفسه سینه
 • گردن
 • کمر یا شکم «پاره» می شود

می تواند از علائم پارگی عروق کرونر باشد. این حالت نادر اما جدی هنگام پارگی شریان کرونر اتفاق می افتد.

پانکراتیت

یکی از علائم نادر پانکراتیت درد در قسمت پایین سینه است که با دراز کشیدن صاف بدتر می شود.

فشار خون ریوی

فشار خون ریوی، فشار خون بالا در رگ هایی است که خون را به ریه ها منتقل می کنند. در بعضی موارد، این رخداد ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه مربوط به قلب

گاهی اوقات درد قفسه سینه با بیماری قلبی همراه است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی می گویند که احساس ناراحتی مبهمی در سینه دارند که لزوماً به عنوان درد شناخته نمی شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه مربوط به حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر ممکن است توسط یک یا چند مورد زیر توصیف شود یا با آن ها در ارتباط باشد:

 • فشار، سوزش یا گرفتگی در قفسه سینه
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می کشد، با فعالیت بدتر می شود، علائم مدام برطرف شده و برمی گردد یا شدت آن متفاوت است.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • حالت تهوع یا استفراغ

علت درد استخوان وسط قفسه سینه

شایع ترین علت درد در استخوان وسط یا جناغ (استرنوم) ایجاد وضعیتی به نام کوستوکندریت است. همان طور که در بالا اشاره کردیم این اتفاق زمانی رخ می دهد که غضروف متصل کننده دنده ها به جناغ ملتهب شود. شرایط یا آسیب دیدگی عضلات و استخوان های اطراف جناغ می تواند منجر به :

 • درد در جناغ شود، مثل فتق (جراحی باز در جناغ مثل عمل قلب باز)
 • آسیب دیدگی مفصل
 • آسیب استخوان ترقوه
 • و شکستگی.

جناغ دو طرف قفسه دنده را به هم متصل می کند. این عضو در مقابل بسیاری از اندام های اصلی واقع در قفسه سینه و روده از جمله قلب، ریه ها و معده قرار دارد.

درد در قفسه سینه سمت چپ

درد سمت چپ قفسه سینه می تواند به دلیل حمله قلبی یا بیماری تهدیدکننده دیگری باشد که هر دقیقه آن خطرناک است. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان در سمت چپ قفسه سینه دچار اذیت و درد شدید هستید، بلافاصله با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید. پاره ای از علائم آن به شرح زیر است:

 • احساس فشار یا سفت شدن قفسه سینه
 • درد در بازوها، گردن، فک، کمر یا شکم
 • مشکلات تنفسی
 • ضعف، سبکی سر یا سرگیجه
 • حالت تهوع یا استفراغ

علت درد قفسه سینه هنگام راه رفتن

مهم ترین علت درد قفسه سینه هنگام قدم زدن، بیماری آنژین پایدار است. این عارضه در اثر فعالیت بدنی ایجاد می شود. هنگامی که شما تحرک دارید مثلاً قدم می زنید، از پله ها بالا می روید یا ورزش می کنید، قلب شما خون بیشتری می خواهد، اما چون عروق تنگ شده است، جریان خون به سمت قلب کاهش می یابد. دلیل این عارضه طبق آنچه در بالا گفتیم بیماری عروق کرونر است.

انواع درد قفسه سینه

تشخیص درد قفسه سینه مربوط به قلب از انواع دیگر درد قفسه سینه دشوارتر است. با این حال درد قفسه سینه که به دلیل مشکل قلبی کمتر اتفاق می افتد اغلب با موارد زیر مرتبط است:

 • درد توام با طعم ترش یا احساس ورود دوباره غذا به دهان
 • درد همراه با مشکل در بلعیدن
 • دردی که با تغییر وضعیت بدن بهتر یا بدتر می شود.
 • درد قفسه سینه که هنگام نفس کشیدن یا سرفه شدیدتر می شود.
 • حساسیت به وارد کردن فشار روی قفسه سینه
 • دردی که ساعت ها به طور مداوم وجود دارد.
 • علائم دل درد، احساس درد و سوزش در پشت استخوان سینه شما که می تواند به دلیل مشکلات قلب یا معده ایجاد شود.

درمان درد قفسه سینه

یکی از درمان های متداول درد قفسه سینه، تجویز داروهای مخصوص توسط پزشک است. داروهایی که برای درمان برخی عوارض درد قفسه سینه استفاده می شود عبارتند از:

1) شل کننده های شریان، نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین معمولاً به عنوان قرص زیر زبان مصرف می شود و شریان های قلب را شل می کند. بنابراین خون می تواند به راحتی در فضاهای باریک جریان یابد. برخی از داروهای فشار خون باعث شل شدن رگ های خونی می شوند.

2) آسپرین

اگر پزشکان مشکوک باشند که درد قفسه سینه مربوط به قلب است، احتمالاً برای شما آسپرین تجویز می کنند.

3) داروهای ترومبولیتیک

اگر دچار حمله قلبی شده اید، ممکن است این داروهای تجمع دهنده لخته را دریافت کنید. این داروها برای رفع لخته ای است که مانع رسیدن خون به عضله قلب شما می شود.

4) رقیق کننده های خون

اگر یک لخته در شریان تغذیه کننده قلب یا ریه های شما وجود داشته باشد، به شما داروهایی می دهند که از انعقاد خون جلوگیری می کند تا لخته بیشتر تشکیل نشود.

5) داروهای سرکوب کننده اسید

اگر درد قفسه سینه شما ناشی از ورود اسید معده به مری شما باشد، پزشک احتمالاً داروهایی تجویز می کند که میزان اسید معده شما را کاهش می دهد.

6) داروهای ضدافسردگی

اگر حملات پانیک را تجربه می کنید، ممکن است پزشک برای کنترل علائم شما داروهای ضدافسردگی تجویز کند. درمان روانشناختی مانند رفتاردرمانی شناختی هم گاهی در این زمینه توصیه می شود.

درد قفسه سینه در موارد شدید نیاز به عمل جراحی دارد؛

 • ترمیم شکاف سرخرگ آئورت
 • ترمیم افتادگی ریه
 • ایجاد مسیر جایگزین رگ خونی مسدودشده
 • نمونه ای از جراحی های قفسه سینه است.

درمان درد عضلات قفسه سینه

درمان مرحله اول کشیدگی و درد عضلات قفسه سینه شامل :

 • استراحت
 • کمپرس یخ
 • وارد کردن فشار و بلند کردن سینه است.

استراحت

هر گونه فعالیت را به محض مشاهده درد متوقف کنید. ممکن است دو روز پس از آسیب دیدگی فعالیت سبک خود را از سر بگیرید، اما در صورت بازگشت درد آن را کنار بگذارید.

کمپرس یخ

یخ یا یک کیسه سرد را به مدت 20 دقیقه تا سه بار در روز، روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

وارد کردن فشار

هر قسمت از التهاب قفسه سینه را با یک باند انعطاف پذیر بپیچید اما خیلی محکم نه، زیرا ممکن است گردش خون را مختل کند.

بلند کردن قفسه سینه

ارتفاع قفسه سینه خود را بالا نگه دارید، به خصوص در شب. خوابیدن با کمک یک تکیه گاه می تواند کمک کند.

با درمان های خانگی، علائم ناشی از کشش خفیف باید در عرض چند هفته از بین برود. می توانید برای کاهش ناراحتی و التهاب از مسکن های ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

اگر درد و فشار با درمان خانگی برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ شاید عضلات پاره شده و عمل جراحی نیاز باشد.

برای درد قفسه سینه چه باید کرد؟

همیشه بهتر است اگر درد قفسه سینه به طور ناگهانی بروز کرد، با پزشک تماس بگیرید، به خصوص اگر مصرف داروهای ضدالتهاب، علائم را تسکین نمی دهد. هر کسی درد قفسه سینه و دشواری در تنفس را تجربه کند، باید به بیمارستان مراجعه کرده یا درخواست کمک فوری پزشکی کند. اگر متوجه درد جدید یا غیرقابل توجیهی در قفسه سینه شدید که زندگی روزمره شما را مختل کرده است یا مشکوک به حمله قلبی هستید، واجب است بلافاصله درخواست کمک فوری پزشکی کنید.

 • درد کلی جناغ و قفسه سینه بدون دلیل مشخص
 • تعریق
 • سرگیجه یا حالت تهوع بدون دلیل خاص
 • مشکل تنفس
 • دردی که از قفسه سینه در قسمت بالاتنه شما پخش می شود
 • تنگی قفسه سینه
 • نبض سریع یا نامنظم

همه از موارد اورژانسی محسوب می شوند که باید حتماً با پزشک صحبت کنید.

درد قفسه سینه و کرونا

سوال بیمار:

سلام مدتی هست که درد قفس سینه و احساس سنگینی دارم مثل اینکه چیزی در گلویم گیر کرده که پشت شانه هم این درد دارم و احساس کوفتگی هم دارم. هفته گذشته آزمایش خون کرونا دادم که منفی بود و نوار قلب که چیزی نشون نداد آیا این علائم می تونه کرونا باشه و چکار باید انجام بدم؟

پاسخ دکتر رقیه زارع متخصص طب سنتی ایرانی:

با سلام کاربر گرامی بهتر است اصول بهداشتی فردی را رعایت کنید و در تماس با غیراین با سایرین نباشید. در صورتی که تب بالای 37,8 یا تنگی نفس یا ضعف و بی حالی شدید ندارید نیازی به مراجعه مجدد ندارید ماساژ قفسه سینه با روغن سیاه دانه یا بابونه و استفاده از بخور بابونه، آویشن یا مرزنجوش و بستن سر بعد از آن به شما کمک می کند.

برای درد قفسه سینه به چه دکتری مراجعه کنیم؟

همان طور که مطالعه کردید، درد قفسه سینه یک رخداد کلی محسوب می شود و حمله قلبی تنها یکی از دلایل آن است؛ بلکه ممکن است ریشه:

 • گوارشی
 • ارتوپدی
 • عفونی
 • ریوی و… داشته باشد.

بنابراین هنگام بروز این مشکل ابتدا باید با متخصص فوریت و مراقبت پزشکی تماس بگیرید تا بعد از معاینه ظاهر و حالات شما، در صورت لزوم شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد.

سایت پذیرش 24، یک منبع معتبر مشاوره پزشکی است که در کنار داشتن متخصصان مختلف پزشک و روان درمانگر، متخصص آنلاین اورژانس و فوریت های پزشکی هم  دارد! در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید به سایت مراجعه کرده با دریافت مشاوره تلفنی یا آنلاین، از خدمات ما بهره مند شوید.2.7/5


(3 نظر)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا