پزشکی

علت درد کمر هنگام بلند شدن از زمین

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد.

شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

خار پاشنه

خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود.

وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

خمیدگی بیش از حد پا به داخل

خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه‌های درمان و کاهش درد

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

پیچ‌خوردگی مچ پا

اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد.

شکستگی پا

گاهی بر اثر وارد شدن نیرو و ضربه بر کف پا ممکن است استخوان پاشنه بشکند. همین شکستگی ایجاد درد می‌کند.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب بورس‌ها

بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که در صورت التهاب در فرد درد ایجاد می‌کنند.

گیر افتادن عصب پا

گاهی بر اثر شکستگی، تورم سیاهرگ یا پیچ‌خوردگی عصب گیر می‌افتد که علائم آن درد، بی‌حسی و سوزش در کف پا است.

علاوه بر دلایل گفته شده علت‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز درد پاشنه پا سمت چپ می‌شوند اما در میان افراد، رواج کمتری دارند. این علت‌ها شامل موارد زیر است:

 • سندروم تارسال تونل
 • کبودی پاشنه
 • سندروم هاگلوند
 • آتروفی پد پا
 • سندروم سینوس تارسی
 • عفونت استخوان پاشنه
 • تومور استخوان پاشنه

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند.

منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند.

پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

علت‌های مختلفی برای ایجاد درد کف پا هنگام صبح وجود دارد که با بررسی کیفیت و نوع درد می‌توان علت آن را دریافت. مثلا اگر درد ناحیه پاشنه پا دردناک و تیز باشد نشان‌دهنده التهاب است. بعضی از این دلایل را در زیر نام می‌بریم:

 • فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا): فاشیا یک نوار بافتی ضخیم در کف پا است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود یا تحت کشش مداوم قرار گیرد، درد در این ناحیه را تجربه خواهید کرد.
 • التهاب تاندون آشیل
 • شکستگی

درمان درد پاشنه پا هنگام صبح معمولا در چند قدم اول بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود و ممکن است در طول روز با شروع فعالیت‌ها این درد کم شود.

اما برای بسیاری از افراد درد صبحگاهی آزاردهنده است، زیرا باید چند دقیقه ثابت بایستند تا این درد کمتر شود و گاهی روند انجام کارهای روزانه را کاهش می‌دهد.

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن چیست؟

درد کف پا هنگام راه رفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از دلایل ساده تا پیچیده را در بر می‌گیرد. بهتر است در هنگام شروع درد با مراجعه به پزشک ارتوپدی و تشخیص دلیل درد از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

اگر برای سوال درد پشت پاشنه پا نشانه چیست؟ دنبال پاسخ می‌گردید، متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند به‌صورت آنلاین در خدمت شما باشند.

بعضی از دلایل درد پاشنه پا هنگام راه رفتن شامل موارد زیر می‌شود:

ورم کف پا

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که فاشیای پا بیش از حد طبیعی کشیده شدهو باعث پارگی جزئی فاشیا شود. افراد دیابتی، افراد چاق، بازیکنان والیبال، افرادی که کف پا صاف دارند، زنان باردار، تنیس‌بازان، دونده‌ها و پله‌نوردان بیشتر مستعد ورم کف پا هستند.

پوشیدن کفش نامناسب و فشار دادن یک وسیله سنگین احتمال بروز این اختلال را افزایش می‌دهد.

خار پاشنه

استفاده از کفش مناسب ممکن است درد خار پاشنه را در هنگام راه رفتن کاهش دهد.

آپوفیزیت پوستی

عارضه آپوفیزیت پوستی در کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال و کودکانی که فعالیت زیادی دارند مثل افرادی که ورزش‌های پرشی انجام می‌دهند شیوع بیشتری دارد. درد این اختلال در پشت پاشنه پا به وجود می‌آید و پوشیدن کفش نامناسب ابتلا به آپوفیزیت پوستی را افزایش می‌دهد.

بورسیت

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که حرکت تاندون‌ها و عضلات را هنگام حرکت مفصل آسان می‌کنند.

بورسیت علت درد پاشنه پا در طب سنتی است و به دو دلیل ممکن است ایجاد شود. اول به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و دوم به دلیل مشکلات ساختاری پا به وجود می‌آید. بورسیت یا التهاب بورس‌ها باعث ایجاد درد در پشت پاشنه می‌شوند.

کبودی موضعی

ممکن است در هنگام راه رفتن با وارد شدن ضربه‌ای به پا، کف پا کبود شود که همین کبودی دردآور است. اگر با استراحت این درد از بین نرود و شدت پیدا کند باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

التهاب آشیل

این مشکل می‌تواند به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، آرتریت واکنشی، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید ایجاد شود.

فشرده شدن عصب

علائم آن بی‌حسی، گزگز و درد پاشنه پا است.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از شایع‎‌ترین علل درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش نامناسب است که خود این موضوع می‌تواند علت شروع عارضه‌های مختلف باشد. پوشیدن کفش طبی مناسب از ایجاد عوارض مربوطه جلوگیری می‌کند.

علت درد پاشنه پا و کمر

برخی افراد که درد در پاشنه پا را احساس می‌کنند، بعد از مراجعه به دکتر اسکن پا و انجام آزمایش‌ها متوجه می‌شوند که ساختار پا سالم است و اختلالی در آن وجود ندارد. پس به نظر شما این درد به چه علت است؟

بعضی از دردهای پا دلایلی غیر از اختلال‌های ساختاری پا دارند. مثلا ممکن است فردی که دیسک کمر یا اختلال در سیاتیک دارد، احساس درد در ناحیه پاشنه پا را تجربه کند.

بسیاری از اختلال‌های کمر بر عملکرد فرد اثر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت در انجام فعالیت‌های او می‌شوند. این اختلال‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی دارند که درد پاشنه پا یکی از این علائم است. این دردها کیفیت زندگی فرد را می‌توانند کاهش دهند.

تشخیص درد پا به چه صورت است؟

دکتر ارتوپد مچ دست و پا شما با بررسی نوع کفشی که می‌پوشید، طرز راه رفتن، میزان راه رفتن و ایستادن در روز و سابقه بیماری‌های شما علت درد را تشخیص می‌دهد و درمان مربوطه را شروع می‌کند. گاهی برای تشخیص بهتر انجام آزمایش‌هایی مثل تصویربرداری درخواست می‌شود.

درمان درد پاشنه پا به روش سنتی

اگر شدت درد پا کم باشد می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و ساده درد را کاهش داد یا متوقف کرد. اجازه دهید تعدادی از آن‌ها را نام ببریم.

 • از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر پاشنه پا وارد می‌کند دوری کنید.
 • کفش مناسب پای خود تهیه کنید. زیرا همان‌طور که در متن بالا گفتیم کفش نامناسب علت بسیاری از اختلال‌ها می‌تواند باشد.
 • برای کاهش فشار وارده بر کف پا سعی کنید پا برهنه راه نروید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر ورزش می‌کنید حتما قبل از شروع ورزش بدنتان را گرم کنید.
 • مواد غذایی حاوی ویتامین B مثل آووکادو، تخمه آفتاب‌گردان، ماهی سالمون و تخم‌مرغ را در وعده‌های خود بگنجانید.
 • برای کاهش درد از کیسه‌های یخ در محل استفاده کنید.

درمان درد پاشنه پا با داروهای گیاهی

برای درمان درد پاشنه با استفاده از داروهای گیاهی یا روش‌های خانگی راهکارهای زیر را امتحان کنید.

سرکه

سرکه برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. وان حمام را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه و نمک را در آن بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در وان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای کاهش درد به این صورت است که دو وان را با آب و سرکه پر کنید. در یکی آب سرد و در دیگری آب گرم بریزید.

روزانه ۳ تا ۴ بار یک حوله را در وان گرم خیس کنید و دور پای خودت به مدت ۵ دقیقه بگذارید و همین عمل را با وان آب سرد هم انجام دهید.

سولفات منیزیوم

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیوم را در وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. نمک باعث کاهش درد فوری می‌شود اما پوست شما را خشک می‌کند که باید بعد از استفاده از آن مرطوب‌کننده بزنید.

روغن میخک

روغن را به پاشنه پای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید. انجام این کار جریان خون ناحیه را افزایش می‌دهد و باعث کاهش درد می‌شود.

فلفل قرمز

اگر زمانی که کف پا شما سرد می‌شود درد به سراغ شما می‌آید مقداری فلفل قرمز در جوراب خود بریزید و بعد آن را بپوشید.

این کار باعث می‌شود پای شما گرم بماند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز در نصف سطل آب گرم بریزید و بعد پاهای خود را در آن خیس کنید.

علاوه بر روش‌های گفته شده، برای درمان درد پاشنه پا از جراحی، انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نیز می‌توان کمک گرفت که برای استفاده از این ‌روش‌ها باید به دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا مراجعه کنید. اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با متخصصان مشاوره استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ صحبت کنید.

پیشگیری از درد پاشنه پا

راه‌هایی برای پیشگیری از درد پاشنه پا وجود دارد که متناسب با شرایط خود می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید:

 • زمانی که احساس خستگی و درد در پاهای خود حس می‌کنید استراحت کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.
 • رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامین B داشته باشید.
 • از مکمل‌های D استفاده کنید.
 • قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید و کفش مناسب بپوشید.
 • تمرینات کششی را که باعث کشش تاندون آشیل و فاشیا پا می‌شوند انجام دهید.
 • اگر ورزشکار هستید پس از انجام حرکات سنگین کف پاهای خود را با کیسه یخ ماساژ دهید.
 • تشخیص زودهنگام دردها و ناراحتی‌ها که نشان‌دهنده هشدار برای توقف یا کاهش فعالیت‌های سنگین است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شدت درد کم باشد با روش‌های خانگی ممکن است درد متوقف شود اما گاهی نیاز است حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. با توجه به موارد زیر این درد را جدی بگیرید.

 • اگر درد پاشنه پا بیشتر از یک هفته طول بکشد و در صورت ثابت و بی‌حرکت بودن پا درد تداوم داشته باشد.
 • در راه رفتن طبیعی فرد مشکل ایجاد شده باشد.
 • تب نیز همراه درد پاشنه پا در فرد ایجاد شود.
 • اگر درمان‌های خانگی موثر نباشد.
 • درد ناگهانی شروع شود.
 • در پاشنه پا التهاب دیده شود.
 • اگر شدت درد به‌حدی زیاد باشد که فرد نتواند راه برود.

برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شدت درد خود و همچنین تشخیص زمان مراجعه حضوری به پزشک می‌توانید با متخصص آنلاین ارتوپدبه‌صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز در ارتباط باشید. پا ستون بدن است و با جدی گرفتن درد پاشنه پا می‌توانید زندگی را بهتر و سالم‌تر پیش ببرید.


۳.۱/۵


(۷ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل


اگر هنگام خم شدن دچار کمر درد می‌شوید باید به میزان درد دقت کنید. درد جزئی احتمالاً ناشی از اسپاسم یا فشار عضلانی است. درد شدید معمولاً ناشی از فتق دیسک یا سایر آسیب‌های کمر است.

یکی از دلایل شایع درد کمر هنگام خم شدن وارد شدن فشار به پایین کمر است. این وضعیت باعث اعمال فشار بسیار زیادی به کمر و در نتیجه کشش بیش از حد عضلات و رباط‌ها می‌شود. فشار وارد شده بر کمر همچنین می‌تواند باعث التهاب و در نتیجه اسپاسم عضلانی و کمر درد شود.

علائم کشیدگی کمر

علائمی مانند سفتی کمر، اسپاسم عضلانی، عدم تعادل در نگه داشتن کمر به حالت عمودی و کاهش دامنه حرکتی نشان دهنده کشیدگی کمر هستند.

عوارض کشیدگی کمر

کاهش فعالیت و حرکت یکی از شایع‌ترین عوارض کشیدگی کمر است و می‌تواند منجر به افزایش وزن، کاهش تراکم استخوان و از دست دادن قدرت و انعطاف پذیری عضلانی در سایر نواحی بدن شود.

روش‌های درمانی کشیدگی کمر

استراحت کردن به مدت یک تا سه روز می‌تواند باعث کاهش درد عضلات شود. همچنین مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی هم می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد. شما می‌توانید برخی داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را مصرف کنید.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم یا گرفتگی عضلات یک مشکل بسیار شایع است. این مشکل ممکن است هر لحظه اتفاق بیافتد به ویژه هنگام ورزش یا روزهای بعد از آن. دلایل اصلی اسپاسم عضلانی معمولاً شامل:

 • کم آبی بدن
 • کاهش جریان خون
 • فشرده شدن عصب
 • استفاده بیش از حد از عضلات

اسپاسم عضلانی کمر در اثر خم شدن و بلند کردن اجسام اتفاق می‌افتد. اما معمولاً اسپاسم می‌تواند در اثر هر حرکتی که قسمت پایین بدن را درگیر می‌کند رخ دهد.

علائم اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی معمولاً خود به خود برطرف می‌شود و نیاز به درمان خاصی ندارد. اما اسپاسم عضلانی ممکن است در اثر یک مشکل اساسی در ستون فقرات و التهاب یا بی ثباتی مدوام مجدداً عود کند. بنابرایم بهتر است مشکل اصلی را درمان کنید.

درمان اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی معمولاً بعد از مدتی خود به خود برطرف می‌شود. درمان‌هایی که می‌توانند به بهبودی اسپاسم عضلانی کمک کنند عبارتند از: کشش، ماساژ و استفاده از کمپرس گرم و سرد. اگر شما به طور مدوام دچار اسپاسم عضلانی می‌شوید باید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است اسپاسم شما یک دلیل زمینه‌ای داشته باشد.

فتق دیسک

دیسک‌های پشت که به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند و باعث تثبیت کمر می‌شوند از مهره‌های ستون فقرات محافظت می‌کنند. هنگامی که این دیسک ها از جای خود خارج شوند فشار بیشتری بر اعصاب اطراف وارد می‌کنند، به این وضعیت فتق دیسک گفته می‌شود. دیسک کمر معمولاً ناشی از افزایش سن است که باعث تحلیل دیسک ها و جابجایی آن‌ها می‌شود.

علائم فتق دیسک

فتق دیسک می‌تواند باعث ایجاد ضعف و بی حسی در پا و کمر و همچنین درد سیاتیک شود. اشخاصی که دچار این علائم می‌شوند به ندرت ممکن است کنترل روده و مثانه خود را ازدست بدهند. در صورت بروز این مشکل فوراً به پزشک مراجعه کنید چون بی اختیاری ادرار می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای جدی باشد.

عوارض فتق دیسک

یکی از مهم‌ترین عوارض فتق دیسک آسیب دائم عصبی است. اگر فتق دیسک درمان نشود ریشه‌های عصبی فشرده شده در ستون فقرات ممکن است برای همیشه آسیب ببینند و منجر به درد مزمن، ضعف و از دست دادن حس شوند. فتق دیسک عوارض نادر اما جدی دیگر دارد از جمله: سندرم دم اسبی، بی حسی زین اسبی و اختلال در عملکر روده و مثانه.

درمان فتق دیسک

استراحت و مصرف NSAID ها می‌تواند به بیمار کمک کند. تزریق استروئید در فضای اطراف عصب با کاهش التهاب می‌تواند باعث تسکین درد شود. در صورتی که علائم بیمار شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

سیاتیک

علت و عوارض کمر درد ناگهانی هنگام خم و راست شدن چیست؟

سیاتیک مشکلی است که می‌تواند ناشی از فتق دیسک باشد. اگر دیسک بر روی عصب سیاتیک در قسمت تحتانی ستون فقرات فشار بیاورد، می‌تواند باعث احساس فشار، سوزش یا درد شدید شود و از کمر به سمت پایین یا به هر دو پا هم سرایت می‌کند.

علائم سیاتیک

سیاتیک می‌تواند باعث کاهش دامنه حرکتی پاها شود. در صورتی که علائمی شبیه به علائم سیاتیک دارید و کنترل روده و مثانه خود را از دست داده‌اید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض سیاتیک

اگر سیاتیک به درستی درمان نشود می‌تواند باعث درد بیشتر، بی حسی در پاها و مهم‌تر از همه آسیب دائمی عصبی شود. سیاتیک معمولاً ناشی از دیسک کمر است بنابراین اگر کنترل مثانه و روده خود را از دست دادید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید چون این وضعیت نشان دهنده سندرم دم اسبی است و می‌تواند منجر به فلج شدن شود.

درمان سیاتیک

در موارد بسیار نادر بیمار برای برداشتن بخشی از دیسک که به اعصاب فشار وارد می‌کند نیاز به جراحی دارد. سیاتیک در ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به این عارضه بدون جراحی از بین می‌رود. روش‌های درمانی غیر جراحی هم می‌توانند برای این مشکل مفید باشند از جمله: کمپرس گرم و سرد و تمرینات کششی ملایم برای تسکین التهاب.

اسپوندیلولیز

اسپوندیلولیز یک شکستگی ناشی از استرس در مهره‌های ستون فقرات است و معمولاً ورزشکاران جوان مانند فوتبالیست‌ها یا ژیمناستیک کارها دچار این مشکل می‌شوند. بیماران مبتلا به اسپوندلیولیز معمولاً توانایی ایستادن در یک وضعیت صاف و قائم را ندارند. اصلاح پزشکی این وضعیت اسپوندیلولیستزیس است.

علائم اسپوندیلولیز

افراد مبتلا به این بیماری معمولاً در ناحیه باسن و ران‌ها دچار درد می‌شوند و این درد معمولاً با فعالیت بدتر می‌شود.

عوارض اسپوندیلولیز

اگر این مشکل درمان نشود می‌تواند منجر به عوارض دیگری مانند افزایش وزن، کاهش تراکم استخوان، ضعیف عضلانی و کاهش انعطاف پذیری بدن (به دلیل عدم فعالیت)، آسیب دائمی عصبی و بی حسی دست و پا شود.

درمان اسپوندیلیوز

استراحت و مصرف NSAID ها معمولاً به بهبود شکستگی‌های استرسی خفیف کمک می‌کند. برخی بیماران هم از فیزیوتراپی و بریس های کمر برای بهبود شرایطشان کمک می‌گیرند. اگر آسیب علائم بیمار را تشدید کند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. جراحی می‌تواند شامل فیوژن ستون فقرات باشد چون این روش باعث ایمن شدن ستون فقرات می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بیمار قادر به حرکت دادن ماهیچه‌ها یا مفاصل اندام تحتانی خود نباشد یا اگر کنترل مثانه و روده‌ی خود را از دست داده باشد، باید فوراً به اورژانس مراجعه کند تا با درمان مشکل، از آسیب‌های عصبی بیشتر جلوگیری کند. در صورتی کمر درد شما با وجود درمان‌های خانگی بدتر شد یا در عرض دو هفته برطرف نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

کد خبر 561798


هرچند علائم درد پایین کمر زیاد است، اما بعضی ها فقط حس کمر درد را وقتی خم می شوند دارند. حالت خم شدگی کشش زیادی را روی پایین کمر ایجاد می کند. درد به وجود آمده صدماتی را که تشخیص داده نشده اند یا مشکلات پزشکی مهم دیگری را آشکار می کند. یاد گیری ایمن خم شدن یا بلند کردن اجسام اغلب می تواند از آسیب بیشتر پیشگیری کند.

در این مقاله در مورد دلایل، درمان های درد پایین کمر در زمان خم شدن و همچنین نکاتی برای جلوگیری آموزش می بینید. همچنین اینکه چه موقع به پزشک مراجعه کنید نیز توضیح داده می شود.

اگر کمر درد شما از بین نمی رود یا با گذر زمان بهتر نمی شود، جلسه ای را با پزشک برای تشخیص کامل برنامه ریزی کنید. دکتر نوری می تواند در تشخیص و درمان علت درد و همچنین رفع بیماری های جدی مثل تومور، شکستگی یا عفونت ستون فقرات به شما کمک کند. در مورد کمر درد غیر اختصاصی، معمولا گزینه های درمانی، ترکیبی از درمان های بدون جراحی مثل فیزیوتراپی یا ماساژ درمانی، تجویز داروهای بدون نسخه (OTC) و تزریق می شود که بستگی به این که درد که کدام بهتر نتیجه می دهد، انتخاب می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن 03137866034 تماس حاصل فرمایید.

علت کمردرد هنگام خم و راست شدن


برخی دلایل درد پایین کمر در هنگام خم شدن شامل موارد زیر می باشند:

کشیدگی پایین کمر

کشیدگی پایین کمر دلیل رایج درد پایین کمر در هنگام خم شدن است. این حالت می تواند فشار قابل توجهی را روی کمر ایجاد کند و باعث کشیدگی ماهیچه ها و رباط ها به مقدار زیادی شوند.

همچنین کشش در این ناحیه می تواند باعث اتهاب و منجر به گرفتگی ماهیچه ها گردد.

علائم دیگر

سفتی در پایین کمر، گرفتگی عضلات، مشکل در راست ایستادن و محدود شدن تحرک، تماما، می تواند نشان دهنده کشیدگی پایین کمر باشد.

درمان ها

استراحت یک تا 3 روزه به کمر، همانند مصرف داروهای ضد التهابی بدون استروئید (NSAIDs) ، می تواند در کاهش درد ماهیچه ها مفید باشد. استفاده از برخی داروهای بدون نسخه (OTS) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می تواند موثر باشد.

ماساژ، با استفاده از یخ و گرما و استفاده از درمان های تحریک الکتریکی ماهیچه ها نیز مفید می باشند. درمان های جسمانی ورزشی می توانند به جلوگیری از صدمات بیشتر و تقویت کمر کمک کنند.

فتق دیسک

فتق دیسک

مهره های کمر به وسیله دیسک ها محافظت می شوند و دیسک ها به عنوان ضربه گیر یا شک گیر عمل می کند و به استحکام پایین کمر کمک می کند.

فتق دیسک وضعیتی است که دیسک به سمت بیرون سر می خورد و فشار بیشتری را روی اعصاب آن ناحیه وارد می کند. معمولا، این وضعیت بر اثر تغییرات مرتبط با سالخوردگی روی می دهد و باعث فرسودگی و تخریب دیسک و تغییر شکل راحت تر دیسک ها می شود.

علائم دیگر

از جایی که فتق دیسک شامل فشار به عصب می شود، علائمی که به وجود می آورد می تواند خیلی متفاوت از علائم کشیدگی عضلات باشد. در اینجا چگونگی تشخیص اینکه آیا درد کمر شما به علت فتق دیسک است یا نه توضیح داده شده است:

 • علائم از گردن و پایین کمر تا شانه ها، دست ها، باسن یا پاها گسترده می شوند. وقتی اعصاب از ستون فقرات خارج می شوند، به سمت قسمت های مختلف بدن می روند. به علت فشار دیسک فتق روی اعصاب، احساس درد و علائمی دیگری را داریم که در طول مسیر عصبی، حتی تمام مسیر عصبی به دست ها و ساق پا ها، ایجاد می شوند.
 • احساس بی حسی، مورمور شدن یا درد ناگهانی می کنید. از جایی که اعصاب مسئول حس ها هستند، وقتی که عصب فشرده می شود، می تواند در توانایی حسی تداخل ایجاد کند و همچنین باعث ایجاد شوک آزاردهنده شبه الکتریکی در طول مسیر عصبی شوید.
  • علائم در اطراف گردن و شانه ها یا پایین کمر و باسن متمرکز می شود. پایین کمر و گردن انعطاف پذیر ترین قسمت های ستون فقرات هستند و همچنین نواحی می باشند که فتق دیسک بیشتر روی می دهد. در حالیکه درد میانه کمر می توانند به دیسک ها مرتبط باشد اما این درد احتمالا مربوط به کشیدگی ماهیچه ها و بافت های دیگر است.
 • وقتی خم می شوید یا از حالت خمیده برمی خیزید، حس می کنید علائم بدتر می شوند. تحرک می تواند فشار روی فتق دیسک و اعصاب اطراف آن را افزایش دهد و باعث افزایش علائم شود. افراد زیادی بیان داشتند که خوابیدن یا نشستن در حالات خاصی، درد را بدتر می کند.
  • در بازوها، دست ها یا پاها ضعف یا کوفتگی ماهیچه ها را دارید. اعصاب حرکات ماهیچه ها را کنترل می کند، پس اگر عصب فشرده شود، ماهیچه نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

درمان ها

استراحت و استفاده از داروهای NSAIDs معمولا موثر می باشد. برخی افراد با تزریق استروئید در محدوده اطراف عصب تسکین می یابند، این تزریقات می توانند التهاب را نیز رفع کنند.

اگر علائم شدید هستند، احتمالا پزشک جراحی را پیشنهاد بدهد.

سیاتیک

سیاتیک

سیاتیک می تواند بر اثر فتق دیسک ایجاد شود. اگر دیسک روی عصب سیاتیک در پایین کمر فشار ایجاد کند، می تواند احساس فشار، سوزش یا درد شدیدی را به وجود بیاورد که از پایین کمر تا پایین یک یا هر دو پا کشیده شود.

علائم دیگر 

سیاتیک دامنه حرکتی یک یا هر دو پا را نیز می تواند محدود کند. شخصی که علائم شبیه به ساتیک دارد و کنترلی روی معده و مثانه ندارد، سریعا به رسیدگی پزشکی نیاز دارد.

درمان ها

هر چند این درمان به ندرت پیش می آید، اما شخص ممکن است نیاز به جراحی برای حذف قسمتی از دیسک که روی عصب فشار می آورد داشته باشد. دانشمندان تخمین زده اند که سیاتیک در 80 تا 90 درصد افرادی که مبتلا هستند بدون جراحی برطرف می شود.

درمان های بدون جراحی می توانند شامل استفاده از یخ و حرارت، تحرک و ورزش های کششی آرام برای کاهش التهاب باشند.

اسپوندیلولیز

اسپوندیلولیز معمولا در ورزشکاران جوان(مثلا افرادی که فوتبال یا ژیمناستیک بازی می کنند) و در اثر شکستگی مهره های ستون فقرات رخ می دهد.

فرد مبتلا به اسپوندیلولیز احتمالا در راست ایستادن و نگه داشتن بدن در حالت صاف مشکل خواهد داشت که به این شرایط در پزشکی اسپوندیلولیستیز گویند.

علائم دیگر

ممکن است درد در ران ها و باسن حس شود و با فعالیت نیز بدتر گردد.

درمان ها 

شکستگی ستون فقرات

در سطوح پایین شکستگی تنشی، معمولا استراحت دادن به کمر و استفاده از داروهای NSAIDs می تواند مفید باشد. بعضی ها نیز از فیزیوتراپی و ارتوزها برای حمایت کمر در طول فعالیت جسمانی کمک می گیرند.

احتمالا زمانی که آسیب منجر به ایجاد علائم حاد شود، پزشک جراحی را پیشنهاد دهد که می تواند شامل فیوژن ستون فقرات، روش درمانی که از ستون فقرات محافظت می کند، نیز شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان 

اسپوندیلیت آنکیلوزان بیماری مزمنی التهابی می باشد که روی ستون فقرات به خصوص مفاصل نزدیک لگن و ران ها تاثیر می گذارد و می تواند وقتی بیمار خم می شود منجر به درد، سفتی و آزردگی های دیگری شود.

بعد از چندی، اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند باعث ایجاد تغییرات التهابی شود که منجر به جوش خوردن استخوان ها در محل مفاصل ستون فقرات می شود و همچنین، وقتی بیماری شدید می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند باعث تغییر در حالت بدنی بیمار شود و ظاهری شبیه قوز ایجاد کند.

علائم دیگر

مبتلایان به این بیماری ممکن است وقتی روی پایین کمر و بالای استخوان لگن نیز فشار وارد می کنند، احساس درد کنند.

درمان ها 

در ابتدا درمان ممکن است شامل مصرف داروهای NSAIDs شود.

اگر علائم بدتر شدند، ممکن است پزشک داروهای دیگری مثل مهارکننده های عامل نکروز تومور، مثل داروهای آدالیمومب (حومیرا) و اتانرسپت (انبرل)، که به کاهش التهاب نیز کمک می کنند را تجویز کند.

بعلاوه، در بعضی مبتلایان گزارش داده اند که فیزیوتراپی برای بهبود انعطاف پذیری آن ها مفید بوده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر توانایی حرکت دادن ماهیچه ها یا مفاصل در اندام های انتهایی بدن و یا کنترلی روی روده و مثانه وجود ندارد، شخص بیمار باید سریعا تحت رسیدگی پزشکی قرار بگیرد. هر کدام از این شرایط وضعیت فوری پزشکی می باشند و نیاز به درمان سریع به منظور جلوگیری از تخریب عصب را دارند.

اگر علیرغم مراقبت های خانگی درد کمر بدتر شد یا در طی دو هفته برطرف نشد، بهتر است به پزشک مراجعه فرمایید. پزشک می تواند در تشخیص اینکه با کدام متخصص، مثلا پزشک ارتوپد یا جراح اعصاب مشورت کنید، کمک کند.

البته، تنها راهی که دلیل کمر درد را مشخص می کند بررسی پزشکی کمر و علائم آن است. پزشکان از تشخیص های پیشرفته برای تشخیص علت خاص کمردرد استفاده می کنند. بنابراین هر بیمار مطمئن می شوند که مناسب ترین درمان را برای  بهترین نتیجه دریافت می کنند.

پیشگیری از کمردرد هنگام خم و راست شدن


تمرین درست بلند کردن اجسام و تکنیک های درست خم شدن می توانند به کم کردن درد کمر در هنگام خم شدن کمک کند. این تکنیک ها شامل:

 • به جای خم شدن از ناحیه کمر از قسمت ران ها و زانوها خم بشوید تا احتمال کشیدگی ماهیچه ها و شکستگی ستون فقرات را کم کنید.
 • از پیچاندن ستون فقرات وقتی که برای گرفتن شعی خم شده اید بپرهیزید
 • پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و محکم روی زمین ثابت نگه دارید تا احتمال افتادن را کاهش دهید.
 • از حمل اشیاء بسیار سنگین خودداری کنید، مثلا، از وسایل کمکی مانند چرخ دستی و یا ایجاد چندین وقفه هنگام حمل کمک بگیرید.
 • اشیا را در هنگام حمل تا حد امکان نزدیک بدن و در سطح کمر خود نگه دارید

علاوه بر این، برای تمرین تکنیک های پیشگیری از آسیب، زمانی که شخص مبتلا به کمردرد خم می شود می تواند این اقدامات خود مراقبتی را نیز انجام دهد:

 • استفاده از داروهای OTC NSAIDs مانند ایبوپروفن و ناپروکسن،برای تسکین درد و التهاب
 • استراحت دادن به کمر برای چند روز، سپس ورزش های کششی سبک و فعالیت های فیزیکی کم اثر مانند پیاده روی می توان انجام داد.
 • استفاده از وسایل کمکی مانند ارتوزهای کمر برای جلوگیری از احساس آزردگی

اگر شخصی تکنیک های مراقبت در خانه را انجام داد و درد درهنگام خم شدن ادامه یافت، باید با پزشک مشورت کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا