علی‌رغم شایعات انویدیا شاید گرافیک RTX 4090 Ti را تولید کند

در حالی که شایعات حاکی از آن است که گرافیک های سری Ada انویدیا مدل Titan را ندارند، اما ممکن است در آینده شاهد گرافیک RTX 4090 Ti باشیم.

ظاهراً انویدیا هنگام ایجاد گرافیک مدل Titan با معماری Ada با مشکل جدی روبرو شد. همانطور که شایعه شده است، این شرکت نمی خواهد گرافیکی با مدل Titan برای این معماری طراحی کند.

اگر به خاطر داشته باشید، یک هفته پیش شنیدیم که انویدیا RTX 4090 Ti را عرضه کرده است. اما این گرافیک برای اجرا به 600-700 وات قدرت و همچنین یک خنک کننده بسیار بزرگ نیاز داشت که طبق گزارش ها 4 اسلات را اشغال می کرد.

حال گفته می شود روند تولید این کارت گرافیک متوقف شده است زیرا ظاهراً در صورت ادامه آزمایشات، این کارت به دلیل داغ شدن بیش از حد از بین می رفت. در حال حاضر، یکی از برجسته ترین نکات سخت افزاری، kopite7kimi، ادعا می کند که مدل تیتان سری RTX 40 ممکن است هرگز عرضه نشود.

اگر این خبر صحت داشته باشد یعنی انویدیا دیگر نیازی به تولید چنین محصولی نمی بیند. از آنجایی که RTX 4090 به اندازه کافی قدرتمند به نظر می رسد که بتواند از نسل گذشته مدل Titan پیشی بگیرد، اخبار و شایعات حاکی از آن است که کارت های این سری از کارت های مبتنی بر معماری RDNA 3 شرکت رقیب برتری خواهند داشت. AMD. بنابراین به نظر می رسد انویدیا بدون مدل Titan کار خود را انجام داده است.

البته این افشاگر با انتشار توییت دیگری در توییتر مدعی شد که انویدیا با تمام این تفاسیر ممکن است در ماه های آینده به فکر عرضه کارت گرافیک RTX 4090 Ti باشد. RTX 4090 Ti، اگر انویدیا واقعاً قصد تولید آن را داشته باشد، احتمالاً باید 10 تا 20٪ سریعتر از RTX 4090 باشد و از 18176 هسته CPU Cuda، 475 وات مصرف انرژی و فرکانس تقویت تا 2.95 گیگاهرتز بدون اورکلاک استفاده کند. (در RTX 4090 شاهد 16384 هسته CUDA با حداقل سرعت 2.23 گیگاهرتز و حداکثر سرعت 2.52 گیگاهرتز هستیم). این چیزی است که انتظار می رود از منظر گرمای بیش از حد مشکل چندانی نداشته باشد.

AMD به عنوان اصلی ترین و به عبارتی تنها رقیب انویدیا در زمینه تولید گرافیک، قصد دارد تا ماه آینده کارت های سری RX 7000 خود را که مبتنی بر معماری RDNA 3 هستند معرفی کند. اگرچه انتظار می رود RX 7900 XT نسبت به RTX 4090 به عنوان قدرتمندترین کارت گرافیک تیم قرمز عملکرد کمتری داشته باشد، اما این احتمال وجود دارد که AMD با متعادل کردن قیمت و عملکرد پردازش، RX 7900 XT را به یک پرچمدار شایسته تبدیل کند.

به نظر می رسد انتشار گرافیک RTX 4090 Ti تا حدودی به AMD بستگی دارد. اگر این شرکت بتواند کارت گرافیکی را عرضه کند که حتی در سگمنت بهتری نسبت به RTX 4090 یا نزدیک به آن باشد، احتمالاً RTX 4090 Ti عرضه خواهد شد. با این حال، در حال حاضر، به نظر می رسد که تولید مدل Titan تا زمانی که Nvidia به یک راه حل قابل قبول برسد، متوقف شده است.

منبع: نوت بوک چک

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا