عملکرد اسنپدراگون 8 پلاس نسل 1 در بنچمارک‌ها؛ آیا مشکل داغی حل شده است؟

در این مقاله به بررسی عملکرد نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس در بنچمارک های مختلف می پردازیم تا ببینیم مشکل گرمای بیش از حد حل شده است یا خیر.

کوالکام اخیراً از قدرتمندترین تراشه خود برای سال 2022، نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس رونمایی کرده است. به گفته این شرکت، این تراشه 10 درصد سریعتر از نسل قبلی است، اما مهم ترین مشکل این است که از نظر مصرف انرژی بین 15 تا 30 درصد کاهش یافته است. اگر این ادعاها واقعاً محقق شود، این تراشه قطعاً ممکن است بهترین تراشه موجود برای گوشی های اندرویدی باشد.

برای پی بردن به این موضوع، تصمیم گرفتیم نگاهی به نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس بیندازیم تا ببینیم آیا کوالکام این بار می تواند مشکل را حل کند یا خیر. با همکاری ایسوس، یک دستگاه تست در اختیار تیم بررسی قرار گرفت که ادعا می کند عملکرد تراشه جدید کوالکام را می توان به سایر گوشی ها نیز تعمیم داد. در نتیجه می توان به درک بهتری از کیفیت پردازنده جدید دست یافت.

فقط برای یادآوری، کوالکام مدل استاندارد این تراشه را با همکاری سامسونگ ساخت، اما نتیجه واقعا غیرمنتظره بود. عملکرد اسنپدراگون 8 نسل اول به قدری ضعیف است که پس از نیم ساعت فشار سنگین به 50 درصد کاهش می یابد که برای یک پرچمدار اصلا قابل قبول نیست. دو مقصر برای این وجود دارد؛ سامسونگ و ARM. سامسونگ، مانند شرکتی که تراشه را با فناوری تولید خود می‌سازد و ARM که گفته می‌شود فناوری جدید دارد، در طراحی هسته‌های خود با مشکل مواجه هستند. حال باید دید که آیا مدل پلاس می تواند مشکل گرمای بیش از حد را حل کند یا خیر که اگر این کار را انجام دهد، به نظر می رسد برای سامسونگ مشکل ساز شده باشد، زیرا مدل جدید ساخت TSMC است، در غیر این صورت می تواند به ARM و فناوری طراحی تکیه کند. هسته های آن خرد شد.

بررسی بنچمارک نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس

برای اینکه ببینیم آیا کوالکام ادعای درستی کرده است، ابتدا باید ببینیم که مشخصات محصول کاغذی نسبت به نسل قبلی قبل از معیارها چگونه تغییر کرده است. طبق اطلاعاتی که در اختیار داریم، فرکانس مدل پلاس نسبت به نسل قبل حدود 10 درصد افزایش یافته است. مدل استاندارد تراشه از سه نوع هسته استفاده می کند. Cortex-X2 به عنوان یک تک هسته قدرتمند، Cortex-A710 به عنوان یک سه هسته نسبتا قدرتمند و Cortex-A510 به عنوان یک چهار هسته کم مصرف. دقیقا همین هسته ها در مدل پلاس هستند با این تفاوت که فرکانس آنها از 3.0، 2.5 و 1.8 گیگاهرتز به 3.2، 2.75 و 2.0 گیگاهرتز ارتقا یافته است. فرکانس پردازنده گرافیکی نیز 10 درصد افزایش یافته است در حالی که حتی در شرایط فعلی نیز این پردازنده گرافیکی در مقایسه با سایر GPU ها بی نظیر است. سایر بهبودهای کاغذ شامل حداقل 15 درصد مصرف برق بهتر و 20 درصد بهبود عملکرد وات است.

با این ارتقاء، انتظار می‌رود نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس داغ‌تر باشد، حتی اگر TSMC نتوانسته مشکل گرمای بیش از حد را حل کند. در غیر این صورت ممکن است این پردازنده در عمل حتی از A15 پیشی بگیرد. حال بیایید به معیارهای مقایسه نگاه کنیم.

بیایید با بنچمارک Geekbench 5 شروع کنیم که به طور خاص عملکرد CPU را در بخش های تک هسته ای و چند هسته ای بررسی می کند. در این تست به ترتیب شاهد بهبود 6.4 و 12.3 درصدی نسبت به نسل قبل بودیم که کاملاً مطابق با انتظارات ما است. اما در عمل، زمانی که عملکرد کلی سیستم در بنچمارک‌های PCMark و AnTuTu آزمایش شد، تراشه تنها کمی بیش از 3 درصد بهتر از نسل قبلی بود. این نتیجه چندان تعجب آور نیست، زیرا این تست ها نه تنها بر روی CPU، بلکه بر روی رم و گرافیک نیز تمرکز دارند. بنابراین، اگر ما نیاز به پیشرفت بیشتری داشته باشیم، باید در هر سه زمینه این اتفاق بیفتد.

در بخش گرافیک، همان پیشرفتی را در بهره وری مشاهده می کنیم که انتظار داشتیم. بنچمارک 3DMark نشان می دهد که بهبود عملکرد نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس از نظر گرافیکی حدود 4.6 درصد است. تست GFXBench نیز بهبود 5.6 درصدی را نشان داد که همانطور که اشاره کردیم چندان زیاد نیست و کوالکام به این دلیل مورد انتقاد قرار نگرفته است، زیرا عملکرد استاندارد مدل استاندارد بی نظیر است. تنها مشکلی که باید حل شود مصرف بسیار بالای انرژی است.

پیشرفت ها خوب به نظر می رسند، اما اگر فقط عملکرد را در نظر بگیریم، به نظر می رسد خرید محصولی با تراشه نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس یا به عبارتی ترجیح دادن محصولی با مدل تراشه استاندارد چندان منطقی نخواهد بود. (در صورتی که محصولی با مدل تراشه استاندارد دارید). تنها چیزی که در حال حاضر با دستگاه معمولی موجود در بازار قابل مقایسه نیست مصرف انرژی است، اما خوشبختانه آماری از دستگاه های آزمایشی داریم.

اسنپدراگون 8 پلاس نسل اول در مقایسه با محصولات موجود

اگر شما هم همین داستان را دنبال کرده باشید، می‌دانید که هیچ یک از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار امروز به خوبی تست درایو آزمایشی اسنپدراگون 8 کوالکام نسل اول نیستند. باید دید آیا مدل پلاس می تواند این وضعیت را تغییر دهد یا خیر. برای این کار فرش SM8475 ایسوس را داریم که می تواند جای خالی یک گوشی معمولی را در این تست پر کند.

اما قبل از اینکه وارد آزمون شویم، دو نکته بسیار مهم است. اول، طبق گفته ایسوس، فرش SM8475 هنوز در مرحله بتا است و نیاز به اصلاح و بهینه سازی زیادی دارد. بنابراین ممکن است مجموعه‌ای از نتایج با آنچه که در تلفن دریافت می‌کنیم متفاوت باشد. دوم اینکه SM8475 از حالتی به نام X-Mode نیز استفاده می کند که در واقع گوشی را فعال می کند تا با حداکثر توان کار کند. در این مورد، نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس تست شده است تا بتوانیم عملکرد آن را بهتر درک کنیم.

ما با Geekbench شروع می کنیم. جایی که Rug SM8475 می تواند تقریباً همان عملکرد دستگاه مرجع Qualcomm را انجام دهد. البته این در صورتی است که حالت X فعال باشد، یعنی. دستگاه با حداکثر توان کار می کند. حتی اگر حالت X خاموش باشد، عملکرد تراشه در SM8475 تفاوت زیادی با مدل مرجع Qualcomm یا زمانی که این حالت فعال است، ندارد، اما به نظر می‌رسد ایسوس عملکرد تراشه را در بخش تک هسته‌ای ضعیف می‌کند تا بیش از حد داغ شود. اتفاق می افتد. اما در حالت X شاهد این مشکل نبودیم و ممکن است در مدل نهایی شاهد چنین چیزی نباشیم، زیرا همه چیز به بهینه بودن این تراشه جدید بستگی دارد. در حال حاضر با نتایج به دست آمده، به نظر می رسد نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس در بخش چند هسته ای در مقایسه با مدل های مجهز به نسل اول اسنپدراگون 8، عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان دهد.

در تست های AnTuTu و PCMark، همانطور که مشاهده می کنید، عملکرد دستگاه مرجع Qualcomm با SM8475 Rug با فعال شدن حالت X نسبتاً یکسان است. اما در صورت غیرفعال شدن این حالت، عملکرد تراشه جدید حتی بدتر از مدل مرجع کوالکام مجهز به مدل تراشه استاندارد خواهد بود. این تضمین می کند که وقتی اسنپدراگون 8 پلاس نسل 1 در یک گوشی هوشمند معمولی استفاده می شود، در نهایت به دلیل بهینه سازی های مختلفی که شرکت ها برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه انجام می دهند، تفاوت قابل توجهی با مدل استاندارد ندارد.

بررسی نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس
بررسی نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس

با این حال، در بخش گرافیک (تست های 3DMark و GFXBench) نتایج کمی پایدارتر است. فرقی نمی کند حالت X فعال یا غیر فعال باشد، در هر صورت نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس می تواند عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد. همین کافی است تا حداقل در قسمت گرافیک مشکل خاصی وجود نداشته باشد و عملکرد پایدارتری را شاهد باشیم. این می تواند برای گیمرها عالی باشد، زیرا قدرت گرافیکی مهمترین چیز برای بازی است.

اما به مهم ترین بخش تاریخ یعنی مصرف انرژی می رسیم، جایی که نسل قبلی به معنای واقعی کلمه عملکرد ناامیدکننده ای داشت. اکنون به لطف وب سایت Android Authority، آماری از عملکرد نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس تحت فشار بالا داریم و می توانیم وضعیت مصرف انرژی آن را بررسی کنیم.

این تست بر روی فرش ایسوس SM8475 انجام شده است که عملکرد بسیار ناامید کننده ای را نشان می دهد. اگرچه پس از سه آزمایش این محصول توانست ثبات بی نظیری را از خود نشان دهد، اما کاهش بهره وری در تست های بعدی آغاز شد. عملکرد آن حتی بدتر از گلکسی اس 22 اولترا بود که در مدیریت مصرف انرژی قلب تپنده خود یعنی اسنپدراگون 8 نسل 1 بسیار ضعیف است. البته همانطور که اشاره کردیم، ایسوس باید یک سری بهبودها را در محصول خود انجام دهد. زیرا سلیقه این شرکت در مدیریت منابع سخت افزاری با سایر شرکت ها متفاوت است. در نتیجه، این عملکرد ممکن است از یک محصول به محصول دیگر متفاوت باشد.

عملکرد اسنپدراگون 8 پلاس نسل 1 در بنچمارک‌ها؛ آیا مشکل داغی حل شده است؟

عملکرد نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس در زمان فعال بودن حالت X بسیار عالی و پایدار بود. به خصوص در مقایسه با تراشه نسل قبل. اما یک مشکل بزرگ بین آنها وجود دارد. در این حالت دمای گوشی تا 50 درجه افزایش یافت، در حالی که با خاموش شدن حالت X، دمای گوشی در نهایت به 37 درجه رسید. همچنین به جای 8 درصد ظرفیت باتری 15 درصد کاهش می یابد که نشان می دهد افزایش مصرف برق در این حالت تقریباً دو برابر شده است.

به عبارت دیگر، اگر بخواهیم از نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس با حداکثر توان استفاده کنیم، هم دما و هم مصرف انرژی بیشتری تولید می شود. تا جایی که امروزه برای بسیاری از گوشی ها قابل تحمل نیست. به نظر می رسد همکاری با TSMC برای ساخت نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس نیز کمکی به کوالکام نکرده است. البته همچنان می گوییم که این نتیجه گیری بر اساس بررسی اولیه نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس است و باید دید در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد. اگرچه من شخصاً فکر می کنم هنوز امیدی نیست. حداقل اگر TSMC تمام تمرکز خود را روی بهبود مصرف انرژی متمرکز می کرد، حتی اکنون که فرکانس ها در هر سه هسته افزایش یافته است، بسیار بهتر بود. طبیعتاً این امر باعث افزایش دما و مصرف انرژی تراشه می شود که قبلاً از این مشکل رنج می برد.

نتیجه

عملکرد اسنپدراگون 8 پلاس نسل 1 در بنچمارک‌ها؛ آیا مشکل داغی حل شده است؟

درست مانند مدل استاندارد، بررسی نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس نشان داد که این تراشه عملکرد چندان پایداری ندارد. بنچمارک های کوتاه مدت عملکرد بهتری را نسبت به نسل قبل نشان می دهند، اما زمانی که دستگاه روشن می شود، می بینیم که مشکل مصرف برق بالا و گرمای بیش از حد همچنان پابرجاست. این بدان معناست که شرکت های گوشی های هوشمند همچنان نمی توانند تمام پتانسیل این تراشه قدرتمند را به نمایش بگذارند، در غیر این صورت گوشی از بین می رود.

همچنین عملکردی که از دستگاه مرجع کوالکام دیدیم در واقعیت اصلا دیده نخواهد شد. زیرا شرکت ها برای دستیابی به تعادل بین دما، مصرف باتری و قدرت سخت افزار، توان پردازنده را کاهش می دهند. در غیر این صورت کدام کاربری دوست دارد دمای گوشی آلومینیومی یا شیشه ای اش به 50 درجه برسد؟ آیا در این حالت اصلا امکان نگه داشتن گوشی وجود دارد؟ به شخصه فکر می کنم شرکت های تولید کننده گوشی های گیمینگ مانند ایسوس، لنوو، بلک شارک و … می توانند از پتانسیل بالای این تراشه نهایت استفاده را ببرند، زیرا این گوشی ها دارای سیستم خنک کننده بسیار حرفه ای هستند.

با این تفاسیر نمی توان زیاد از سامسونگ انتقاد کرد، هرچند عملکرد این شرکت در پردازنده واقعا خوب نیست. اما بدیهی است که امسال مشکل از جای دیگری است. یا مشکل از ARM است که فناوری هسته سازی آن مشکلاتی را ایجاد کرده است یا مشکل خود کوالکام است که نتوانسته تراشه را به خوبی طراحی کند. از آنجایی که در MediaTek 9000 Density از همین هسته ها استفاده شده است و TSMC مسئولیت طراحی آن را بر عهده دارد. این تراشه بسیار بهینه است. اکنون نمی دانیم مدیاتک از چه فرمول خاصی استفاده کرده است که حتی بهتر از سامسونگ و کوالکام به نظر می رسد. این شرکت تایوانی در بهینه سازی تراشه های خود به قدری استثنایی است که حتی واسطه هایش نیز از تراشه های قدرتمند کوالکام، سامسونگ و در برخی موارد اپل بهتر عمل می کنند، زیرا آنها می توانند عملکرد خوبی را در طول زمان حفظ کنند.

باید دید اولین گوشی مجهز به نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس چه زمانی وارد بازار می شود. قطعا با تست این گوشی می توانیم عملکرد این تراشه جدید را بهتر درک کنیم. هر چند فعلا امیدی نیست.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا