فرستنده مادون قرمز چیست و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

در کنترل از راه دور تقریباً تمام تلویزیون ها یک فرستنده مادون قرمز وجود دارد که برای برقراری ارتباط با تلویزیون استفاده می شود. اما این فناوری دقیقا چگونه کار می کند و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

فرستنده مادون قرمز چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، این فناوری اشعه مادون قرمز ساطع می کند و بیشتر در کنترل از راه دور تلویزیون استفاده می شود. اگرچه برخی از تلویزیون های جدید از کنترل از راه دور بلوتوث استفاده می کنند، فرستنده های مادون قرمز هنوز در بسیاری از این کنترل ها یافت می شوند. به هر حال مادون قرمز نوعی نور است و بنابراین برای استفاده از ریموت نباید مانعی بین آن و گیرنده وجود داشته باشد.

این نوع فرستنده ها در چه دستگاه هایی استفاده می شوند؟

فرستنده IR

برخی از دستگاه های پخش جریانی نیز از کنترل از راه دور مبتنی بر فرستنده مادون قرمز استفاده می کنند. البته این دستگاه ها معمولا دارای ریموت بلوتوث هستند. در عین حال باید اشاره کنیم که تعدادی گوشی جدید با این فرستنده همچنان در بازار موجود است. با استفاده از این قابلیت می توانید از گوشی خود برای کنترل تلویزیون، کولر و انواع دستگاه هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند استفاده کنید.

آخرین کلمه

فرستنده مادون قرمز یکی از قطعات ساده ای است که سابقه ای طولانی دارد و با وجود اینکه روز به روز بر تعداد ریموت های بلوتوث افزوده می شود اما این فناوری همچنان طرفداران زیادی در بین شرکت ها دارد.

منبع: How to Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا