فروش گوشی در روسیه 7٪ کاهش پیدا کرد؛ شرایط روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود

به نظر می رسد فروش گوشی های هوشمند در روسیه روز به روز در حال کاهش است. حتی پیش بینی می شود این روند در سال جاری نیز ادامه یابد.

همانطور که می دانید روسیه به دلیل حمله به اوکراین کار را برای مصرف کنندگان خود بسیار سخت کرده است. اگرچه جنگ هنوز به خوشی به پایان نرسیده است، اما بسیاری از شرکت های الکترونیکی و حتی توسعه دهندگان بزرگ بازی مانند EA و CD Project Red دسترسی روسیه را به محصولات خود ممنوع کرده اند.

در میان شرکت‌های گوشی‌های هوشمند، نام‌های بزرگی مانند سامسونگ و اپل وجود دارند که در هفته‌های اخیر درباره تحریم‌های روسیه شنیده‌ایم. البته سامسونگ اخیرا دسترسی این کشور به تمامی محصولات الکترونیکی خود را برای افزایش فشار بر روی آن ممنوع کرده است.

بر اساس داده های منتشر شده توسط Counterpoint Research، فروش گوشی های هوشمند در روسیه در سال جاری نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش یافته است. همچنین بر اساس گزارش جدید منتشر شده از سوی این موسسه، ممکن است ضربه به روسیه در این زمینه در اواخر سال تشدید شود.

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا، به نظر می رسد عامل دیگری نیز در این کاهش 7 درصدی نقش بسزایی داشته است. به نظر می رسد مصرف کنندگان روسی این روزها تصمیم گرفته اند بعداً گوشی هوشمند خود را تغییر دهند. از سوی دیگر، اکثر مصرف کنندگان در این کشور تمایل به خرید دستگاه های گران قیمت به جای وسایل متوسط ​​و اقتصادی دارند که دلیل اصلی را توجیه می کند. زیرا هر چه گوشی پیشروتر و قدرتمندتر خریداری کنید، مدت زمان بیشتری می توانید بدون نیاز به محصول جدید از آن استفاده کنید.

در این شرایط، سامسونگ در حال حاضر با 30 درصد از بازار گوشی های هوشمند پیشتاز کشور است. جالب است بدانید در سال 2020 سامسونگ 25 درصد سهم بازار گوشی های این کشور را در اختیار داشت اما این بار با وجود تحریم ها و مشکلات، شاهد رشد 5 درصدی هستیم. بر اساس تحقیقات Counterpoint، گوشی های سری گلکسی A بیش از نیمی از گوشی های سامسونگ در روسیه را در سال گذشته به فروش رسانده اند که رقم قابل توجهی است.

فروش گوشی در روسیه 7٪ کاهش پیدا کرد؛ شرایط روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود

در حال حاضر گلکسی A12 یکی از بهترین گوشی های اندرویدی با قیمت زیر 200 دلار است که توانسته بیش از هر گوشی دیگری توجه کاربران روسی را به خود جلب کند و به محبوب ترین گوشی سامسونگ در این کشور تبدیل شود. با این حال از نظر قدرت سخت افزاری وضعیت خوبی ندارد.

همچنین شیائومی با 29 درصد رشد نسبت به سال 2020 با 23 درصد سهم بازار در رتبه دوم قرار گرفت. دلیل اصلی موفقیت این شرکت، تحویل گوشی های ارزان قیمت ردمی است که بیش از سه چهارم گوشی های شیائومی در کشور را در سال 2021 تشکیل می دهند.

اپل با 13 درصد از بازار در رتبه سوم قرار گرفت و بالاتر از سایر شرکت های چینی مانند Honor و Riley که به ترتیب با 6 و 5 درصد سهم بازار در رتبه های چهارم و پنجم قرار گرفتند. اما نکته جالب اینجاست که شرکت های چینی هستند که بیش از 44 درصد از بازار گوشی های هوشمند روسیه را در اختیار دارند. البته این رقم در سال 2020 حدود 46 درصد بود که به نظر می رسد به دلیل خروج هواوی از رقابت، 2 درصد کاهش داشته است. با این حال، این مقدار همچنان به لطف سایر شرکت های چینی در حال افزایش است.

اما به دلیل کاهش ارزش پول روسیه از یک سو تمایل مصرف کنندگان به نگه داشتن گوشی طولانی تر و از سوی دیگر جنگ روسیه و اوکراین علاوه بر همه دلایل باعث شد تا بازار گوشی در این زمینه این کشور نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد. در حال حاضر امیدی به بهبود وضعیت نیست. باید دید روسیه از این تصمیمات عقب نشینی خواهد کرد یا با تحریم های شدیدتری مواجه خواهد شد.

منبع: Android Central

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا