قاضی برزیلی اپل را به خاطر قرار ندادن شارژر در جعبه‌ی آیفون، 1000 دلار جریمه کرد

به گفته قاضی، اپل باید به دلیل قرار ندادن شارژر در قاب آیفون به یکی از مصرف کنندگان خود در برزیل 1000 دلار جریمه بپردازد.

همانطور که می دانید اپل از سال 2020 تصمیم گرفت برای محافظت از محیط زیست با تولید کربن کمتر، شارژر را از جعبه گوشی های خود خارج کند. این تصمیم در نهایت باعث شد تا اپل با فروش لوازم جانبی که قرار بود داخل جعبه باشد، درآمد بیشتری کسب کند.

بسیاری از مصرف کنندگان با اعلام این خبر از سوی شرکت آمریکایی شوکه شدند و حتی شرکت های رقیب از جمله سامسونگ این اقدام را به سخره گرفتند. اما کمتر از یک سال بعد، سامسونگ خودش این کار را انجام داد و تعدادی دیگر از شرکت ها نیز به دنبال آن عمل کردند و شارژر را از جعبه گوشی خود خارج کردند. سامسونگ البته پا را فراتر گذاشت و حتی موتورهای میان رده جدید خود را بدون شارژر روانه بازار کرد. با این حال، فقط پرچمداران در این سیاست دخیل بودند.

این امر میلیاردها دلار برای شرکت ها هزینه داشته است و به نظر می رسد که این امر تعدادی از دولت ها را ناراضی کرده است. برای مثال برزیل یکی از کشورهایی است که سیاست جدید اپل را نمی پسندد. برزیل قبلا اپل را به دلیل تغییرات منفی 2 میلیون دلار جریمه کرده بود، اما اکنون شرکت آمریکایی به پرداخت 5000 دلار به ارز برزیل (1082 دلار) به شخص خاصی محکوم شده است. این اتفاق در حالی رخ داد که مردی به دلیل نبود شارژر در جعبه آیفون خود به اپل شکایت کرد.

قاضی در این خصوص گفت:

بر اساس ماده 39 حقوق شهروندی، فروش کراوات در برزیل ممنوع و یک عمل توهین آمیز است و شرکت ها مجاز به فروش جداگانه گوشی و شارژر نیستند. به همین دلیل است که اپل به دلیل فروش جداگانه شارژر و آیفون به یک شهروند برزیلی محکوم شده است.

ما در بالا به اصطلاح “فروش کراوات” اشاره کردیم، که به معنای واقعی آن است: نیاز به خرید دو محصول برای کارکرد محصول دوم. در این مورد قاضی معتقد است که مصرف کنندگان پس از خرید آیفون باید شارژر هم بخرند تا بتوانند گوشی را شارژ کنند و این نمونه ای از Tie Sale است. البته اپل قبلا گفته بود که شارژر را به دلیل شارژرهای زیادی که در دست مردم است حذف کرده است.

قاضی برزیلی اپل را به خاطر قرار ندادن شارژر در جعبه‌ی آیفون، 1000 دلار جریمه کرد

شارژر سریع 20 واتی اپل که با قیمت 20 دلار به فروش می رسد

حال سوال عجیبی که مطرح می شود این است که این اقدام قانونی چه تاثیری بر روند عرضه گوشی های اپل در برزیل خواهد داشت. ما قبلا می دانستیم که در تعدادی از کشورها مانند فرانسه و برزیل، فروش آیفون بدون شارژر غیرقانونی است. یعنی طبق قانون همان کشور پذیرفته نیست. اپل پیش از این در برزیل به خاطر این موضوع جریمه شده بود، اما اکنون به نظر می رسد که هر مصرف کننده ای می تواند به راحتی از اپل به خاطر آن شکایت کند.

ظاهرا اپل باید شارژر را در جعبه گوشی های ارسالی به برزیل بگذارد وگرنه دوباره جریمه می شود. علاوه بر این، تمام شرکت هایی که این سیاست به ظاهر دوستدار محیط زیست را اتخاذ کرده اند، حداقل در برزیل باید آن را کنار بگذارند و شارژر تلفن را در یک جعبه عرضه کنند. لازم به ذکر است که سامسونگ در گوشی های ارسالی خود به برزیل یک شارژر گنجانده است.

در فرانسه نیز قانونی وجود دارد و جالب است بدانید که اپل در این کشور همچنان هندزفری و شارژر را در جعبه قرار می دهد. باید دید که آیا اپل استراتژی مشابهی را برای برزیل اتخاذ خواهد کرد یا خیر. البته شکایتی در دست شرکت آمریکایی باقی مانده است که باید بررسی شود. حالا اینکه اپل 1000 دلار بپردازد یا مخالفت کند، باید منتظر ماند و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

سوال دیگر این است که آیا تعدادی از کشورها نمی توانند قوانین مربوط به کالاهای الکترونیکی را تغییر دهند و شرکت ها را متقاعد کنند که گوشی یا دستگاه خود را به طور کلی با شارژر و هندزفری به بازار عرضه کنند؟

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا