قلم S Pen گلکسی S22 اولترا عالی است، اما می‌توانست خیلی بهتر باشد

سال ها پیش سامسونگ با معرفی سری گلکسی نوت قلم S Pen را معرفی کرد. این گوشی ها در کنار ویژگی های جذابی که ارائه می کردند، به لطف این ویژگی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. اما به دلایل مختلف سامسونگ تولید گوشی های سری نوت را متوقف کرده و برای اینکه طرفداران این گوشی ها را از دست ندهد، سال گذشته امکان پشتیبانی از این قلم را برای Galaxy S21 Ultra و گوشی تاشو Galaxy Z Fold 3 ارائه کرد.

اگرچه این دو گوشی از قلم خاصی برخوردار نیستند، اما از سوی دیگر این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا از یک قلم بزرگتر و راحت تری استفاده کنند که به عنوان یک قلم واقعی می توان ساعت ها بدون هیچ چالش و مشکلی از آن استفاده کرد. در این میان گلکسی اس 22 اولترا اولین مدل غیر نوت است که از پایه مخصوص این قلم استفاده می کند. اگرچه بسیاری از طرفداران سری نوت درخواست بازگشت این قابلیت به بدنه گوشی را داشته اند، آیا بهتر نیست این گوشی را با قلم بزرگتر و قاب مخصوص عرضه کنیم؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تغییرات ناکافی در طول زمان

قلم اس

زمانی سامسونگ برای بسیاری از محصولات خود از پیشوند S استفاده می کرد و در همان زمان S Pen متولد شد. اگرچه بسیاری از این محصولات در طول سالیان متمادی دستخوش تغییرات قابل توجهی شده اند و حتی برخی از آنها نام خود را تغییر داده اند، اما تغییر چندانی برای این کالا صورت نگرفته است.

اولین قلم S Pen تقریباً همان قلم تبلت‌های Wacom بود و اندازه آن برای بدنه گوشی کوچک‌تر بود. با افزایش سایز گوشی ها سامسونگ تا حدودی سایز قلم را افزایش داد و این روند تا گلکسی نوت 5 ادامه داشت اما از آن زمان تا کنون ظاهر و ارگونومی آن تغییر چندانی نکرده است. در این میان، قلم استفاده شده برای گلکسی اس 22 اولترا به لطف بدنه مات خود نسبت به نسل های قبلی جذاب تر شده است. اما مشکل اصلی این است که قلم مورد نظر همچنان بسیار کوچک است و هر فردی که دست های بزرگی داشته باشد پس از استفاده از این خودکار با مشکلاتی مانند گرفتگی دست مواجه خواهد شد.

قلم اس

لازم به ذکر است که گوشی های سری نوت نقش مهمی در افزایش محبوبیت و گسترش صفحه نمایش های غول پیکر ایفا کردند که مورد استقبال ویژه کاربران با گوشی های بزرگ قرار گرفت. اما همین گوشی ها از قلم های بسیار کوچک استفاده می کنند. در همین حال، سامسونگ برای تبلت های خود به سراغ قلم های بزرگتر رفته است. این قلم ها در بدنه تبلت مورد نظر جای نمی گیرند، اما از آنجایی که تبلت ها معمولا در وضعیت ثابتی قرار دارند، این ویژگی با واکنش منفی کاربران مواجه نشده است.

چالش ها هنگام قرار دادن خودکار در بدنه

قلم اس

تصویر بالا مدارهای منطقی مورد استفاده برای گلکسی نوت 20 اولترا را نشان می دهد. همانطور که می بینید، سامسونگ به ناچار طراحی زنجیر را تغییر داد تا قلم در بدنه جا شود. به طور کلی بدنه گوشی هوشمند فضای بسیار محدودی دارد و صدها قطعه مختلف باید در این فضا نصب شود. از طرفی سازندگان باید نصب باتری های بزرگ را مد نظر داشته باشند و در این بین باید به اهمیت مدیریت حرارت اشاره کرد که بسیار مهم است.

بر اساس گزارش ها، گلکسی اس 22 اولترا نسبت به نسل قبلی عمر باتری کمتری دارد، در حالی که ظرفیت باتری آن تفاوتی با نسل قبلی ندارد. بنابراین سامسونگ می‌تواند از باتری بزرگ‌تری استفاده کند یا گرمای تولید شده با نصب نکردن قلم S در گوشی را بهتر کنترل کند.

قلم S‌Pen

اما ممکن است سامسونگ به جای این رویکرد، گوشی با قلم بزرگتر و قاب مخصوصی که بتواند قلم را نیز شارژ کند، عرضه کند. همانطور که احتمالا می دانید، Galaxy S22 Ultra دارای گزینه شارژ مجدد بی سیم است، بنابراین ساخت چنین قاب پیچیده یا عجیبی نیست. در این راستا می توان به تعدادی از قاب های ارائه شده برای گلکسی زد فولد 3 اشاره کرد که ایده های جالبی را برای قرار دادن قلم S Pen پیاده سازی کرده اند.

سامسونگ سال‌هاست که از رویکرد قلم برای سری نوت استفاده می‌کند و اکنون برای S22 Ultra، و به نظر می‌رسد زمان آن رسیده است که این شرکت رویکرد جدیدی را در پیش بگیرد تا امکان استفاده از قلم بزرگ‌تر را فراهم کند. این نه تنها مدیریت گرما را بهبود می بخشد، بلکه سامسونگ می تواند از باتری بزرگتری نیز استفاده کند. همچنین وقتی قلم بزرگتر و زیباتر باشد، کاربران بیشتری تمایل به استفاده از آن دارند. با این حال، با توجه به شایعات پیرامون قلم روی بدنه گلکسی زد فولد 4، به نظر می رسد در آینده نزدیک سامسونگ رویکرد خود را نسبت به قلم اس پن تغییر نخواهد داد.

منبع: Android Central

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا