قیمت لپ‌تاپ در نیمه‌ی دوم امسال افزایش پیدا می‌کند

بسته شدن خطوط تولید در چین و همچنین مشکلات زنجیره تامین، سازندگان لپ تاپ را به افزایش قیمت ها در نیمه دوم سال جاری سوق داده است.

این روزها با توجه به افزایش چشمگیر کاربران گوشی های هوشمند، کمتر خبری از لپ تاپ می شنویم. محصولاتی که به دلیل قابل حمل بودن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و شرکت های معروف زیادی در زمینه خود فعال هستند. لپ تاپ ها مانند هر محصول دیگری در دسته بندی های مختلفی به فروش می رسند. از پرچمدار گرفته تا رسانه و اقتصاد که هر کدام قیمت خاص خود را دارند.

قیمت لپ تاپ ها مدت زیادی است که افزایش چشمگیری نداشته است (قیمت جهانی) اما به نظر می رسد به زودی شاهد این موضوع باشیم. بر اساس اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده، افزایش قیمت لپ تاپ، وجود مشکلات در زنجیره تامین و همچنین خطوط مونتاژ، شرکت های بزرگ تولیدکننده لپ تاپ را مجبور به افزایش اندکی قیمت محصولات خود در نیمه دوم سال جاری کرده است.

اگرچه ویروس کرونا دیگر در بسیاری از نقاط جهان یک ویروس کشنده و بسیار خطرناک تلقی نمی شود، اما شیوع یک نوع جدید در چین بار دیگر بسیاری از شهرهای این کشور را قرنطینه کرده است. در نتیجه بسیاری از خطوط تولید بسته شد و شرکت های بزرگ با تعداد زیادی درخواست باقی ماندند که به نظر نمی رسید به این زودی ها پاسخ داده شود.

شیوع ویروس کرونا از یک سو و جنگ روسیه و اوکراین از سوی دیگر مشکلات زیادی را در زنجیره تامین ایجاد کرده است. در نتیجه، شرکت ها نمی توانند به مجموعه ای از اجزای مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. همه اینها باعث افزایش قابل توجه قیمت قطعات شد. این امر شرکت ها را مجبور می کند تا قیمت لپ تاپ ها را افزایش دهند تا بتوانند هزینه های خود را متعادل کنند. این گزارش توسط یک منبع خبری تایوانی منتشر شده و مدعی است قیمت لپ تاپ ها در نیمه دوم سال جاری افزایش خواهد یافت.

مدیر عامل Razer می گوید قیمت لپ تاپ های بازی در سال 2022 افزایش می یابد. |  دنیای کامپیوتر

چین به عنوان یکی از مهم ترین بازارهای جهان در همه زمینه ها، تصمیم گرفته است بسیاری از مراکز خدمات خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل کند. در نتیجه بسیاری از صنایع از جمله شرکت های الکترونیکی با مشکل مواجه هستند. از سوی دیگر همانطور که گفته شد جنگ روسیه و اوکراین نیز به طرز عجیبی قیمت مواد اولیه را بالا برد. تاج، افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود قطعات و … در کنار هم باعث عدم تعادل بین قیمت و کیفیت شده است. در نتیجه ممکن است مجبور شوید در نیمه دوم سال جاری برای محصولاتی که ارزش خرید ندارند هزینه کنید.

اگر قیمت لپ تاپ ها بین ژوئن تا دسامبر افزایش یابد، از ابتدا تا پایان نیمه دوم سال جاری، گیمرهای عاشق لپ تاپ بیشترین ضرر را خواهند دید. اگر آخرین اخبار را دنبال کرده باشید، احتمالاً می دانید که هزینه نمودار به دلیل کاهش فعالیت های حفاری در حال کاهش است. تا جایی که در اخبار خواندیم، اکنون قیمت آنها تنها 12 درصد بالاتر از شرکت است، در حالی که سال گذشته این تفاوت بیش از 70 تا 80 درصد بوده است. اما افزایش قیمت لپ تاپ تفاوت چندانی برای گیمرها یا علاقه مندان به لپ تاپ ایجاد نمی کند.

تقاضا برای محصولات سخت افزاری مانند لپ تاپ، تبلت، گوشی های هوشمند و غیره. با شدت ویروس کرونا و مشکلات زنجیره تامین در سرتاسر جهان (به جای بازار چین که اخیراً دوباره آسیب دیده است) کاهش یافته است. در داخل این محصولات بیشترین فروش را داشتند. در نتیجه شرکت های لپ تاپ حاضر شدند قیمت این محصولات را کاهش دهند تا بتوانند محصولات بیشتری را بفروشند.

با این حال، به نظر می رسد برنامه تغییر کرده است و با وجود همه اینها، شرکت ها همچنان می خواهند قیمت لپ تاپ ها را افزایش دهند زیرا مجبور هستند. لازم به ذکر است به دلیل اینکه هر شرکتی مشکلات خاص خود را دارد و با مشکلات متفاوت برخورد می کند، تغییر قیمت ممکن است ناگهانی، جهانی و همزمان نباشد. حال باید منتظر ماند و دید چه خبرهای بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

منبع: NotebookCheck

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا