مادربرد چگونه بر عملکرد کامپیوتر تاثیر می‌گذارد؟

کاربران معمولاً توجه زیادی به مادربرد سیستم خود ندارند و قطعاتی مانند CPU و کارت گرافیک بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. اما در این بین این سوال پیش می آید که مادربرد دقیقا چه تاثیری بر عملکرد کامپیوتر دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

مادربرد چه کار می کند؟

عملکرد مادربرد در طول سال ها تغییرات قابل توجهی داشته است، اما وظیفه اصلی آن همیشه اتصال بخش های مختلف کامپیوتر بوده است. به عبارت ساده، اجزایی مانند CPU، GPU، RAM و سایر اجزا با استفاده از مادربرد با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. سال ها پیش، مادربرد قدرت پردازشی مورد نیاز برای مدیریت ترافیک بین CPU، GPU و RAM را فراهم کرد. اما پردازنده های جدید بسیاری از این وظایف را بر عهده گرفتند.

مادربرد

به عبارت دیگر، این پردازنده است که تعیین می کند سرعت و کارآمدی جریان اطلاعات بین آن و سایر اجزا چقدر است. مادربردها نیز ویژگی هایی مانند اسلات های متعدد را برای افزایش تعداد قطعات ارائه می دهند، اما بیشتر کنترل اجزای مختلف عمدتا توسط پردازنده انجام می شود.

قطعات پیشرفته با مادربردهای ارزان قیمت

بنابراین برای پاسخ به این سوال که آیا مادربردها تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم دارند، باید بگوییم خیر. اگر یک پردازنده، کارت گرافیک و رم گران قیمت را روی یک مادربرد ارزان یا گران قیمت قرار دهید، عملکرد سیستم کم و بیش یکسان خواهد بود. با فرض اینکه هر دو مادربرد استانداردهای ارائه شده توسط قطعات مورد نظر را داشته باشند، عملکرد آنها تفاوت چندانی نخواهد داشت.

مادربردها می توانند عملکرد قطعات را محدود کنند

مادربرد

به عنوان مثال، اگر دو مادربرد دارید که می‌توانند پردازنده‌ها، کارت‌های گرافیک و رم یکسانی را اجرا کنند، یکی از آنها می‌تواند عملکرد قطعات را کاهش دهد. به عنوان مثال می توان به SSD ها و کارت های گرافیک NVME اشاره کرد که با استانداردهای قدیمی خود سازگار هستند اما اگر مادربرد نتواند از استانداردهای جدید برای استفاده از این قطعات استفاده کند، این قطعات نمی توانند به پتانسیل کامل خود برسند.

این بدان معناست که شما باید مادربردی را انتخاب کنید که به اجزای مختلف اجازه دهد تا به پتانسیل کامل خود برسند. همچنین توصیه می شود هنگام خرید مادربرد به آینده فکر کنید تا مثلاً اگر چند سال دیگر به فکر ارتقاء CPU و GPU هستید در این زمینه دچار مشکل نشوید.

نقش مادربرد برای اورکلاک کردن قطعات

همانطور که گفتیم مادربرد مورد نظر در صورت پشتیبانی از استانداردهای ارائه شده توسط قطعات بدون توجه به قیمت، می تواند عملکرد مطلوب مورد انتظار مصرف کنندگان را ارائه دهد. اما از طرف دیگر زمانی که می خواهید کارایی این قطعات را تا حد امکان افزایش دهید، اینجاست که اهمیت مادربرد دو چندان می شود.

اورکلاک به سادگی فرآیندی است که به اجزای پیش فرض سرعت می بخشد. هرچه قطعات سریع‌تر مانند پردازنده‌ها سریع‌تر از برنامه‌ریزی شده کار کنند، به طور طبیعی انرژی بیشتری مصرف می‌کنند که منجر به تولید گرمای بیشتر می‌شود.

مادربرد

برخی از مدل های گران قیمت مادربرد از سیستم های خنک کننده جداگانه برای مادربرد، مدیریت بهتر انرژی و تنظیمات بیشتر برای کنترل عملکرد اجزای مختلف استفاده می کنند. به لطف این ویژگی ها می توانید به راحتی قطعات مورد نظر را اورکلاک کرده و از عملکرد پایدارتری در این زمینه بهره مند شوید. چیپست روی مادربرد می تواند تعیین کند که آیا اورکلاک امکان پذیر است یا خیر. لازم به ذکر است که مادربردهای پایین این قابلیت را ندارند، یعنی حتی اگر پردازنده سیستم شما این ویژگی را داشته باشد، نمی توانید آن را اورکلاک کنید.

لازم به ذکر است که برخی از پردازنده ها و کارت های گرافیک جدید بسته به توان و ظرفیت حرارتی سیستم ممکن است به طور خودکار اورکلاک شوند. با این حال، برای این کار، کل سیستم باید شرایط لازم را داشته باشد و مادربرد تنها بخشی از مشکل است.

آیا کیفیت مادربرد واقعا مهم است؟

دلایل زیادی برای صرف هزینه زیاد برای خرید مادربرد وجود دارد، اما عملکرد بهتر برای مواردی مانند بازی یکی از دلایل اصلی نیست. اگر شما از جمله کاربرانی هستید که نمی خواهید از قدرت قطعات پیش فرض استفاده کنید و می خواهید عملکرد آنها را افزایش دهید، باید زمان زیادی را صرف انتخاب مادربرد مورد نظر خود کنید.

اما اگر درگیر دستکاری سیستم نیستید، پس باید در هنگام خرید مادربرد فقط به نگهداری قطعات مورد نظر خود توجه کنید تا پردازنده، پردازنده گرافیکی و رم عملکرد موعود را ارائه دهند.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا