مانیتورهای OLED در مقابل Mini-LED؛ آینده در اختیار کدام فناوری خواهد بود؟

در این مقاله به تفاوت نمایشگرهای OLED و Mini-LED می پردازیم تا دقیقاً متوجه شویم که تفاوت این دو نمایشگر چیست و کدام یک بهتر است.

بسیاری از مانیتورهای امروزی، علیرغم مدرن بودن، از پنل های LCD استفاده می کنند که اساساً هیچ تفاوتی با همان نمایشگرهایی که چند سال پیش عرضه شدند، ندارند. این قطعا آینده ای نیست که ما به سمت آن می رویم. اگرچه نمایشگرهای زیادی با همان فناوری های قدیمی موجود هستند و هنوز در حال تولید هستند، نمایشگرهای OLED و Mini-LED بازار را در دست گرفته اند و به نظر می رسد موفق هستند.

هدف از نوشتن این مقاله مقایسه این دو فناوری است تا ببینیم کدام یک از این پنل ها آینده مانیتورها را مشخص می کند. در واقع هر دو کیفیت بسیار خوبی دارند و گران ترین صفحه نمایش های دنیا دارای پنل هایی از این نوع هستند. اما قطعاً تفاوتی بین آنها وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. حال اینکه این تفاوت در چه قسمت هایی است و چگونه می تواند بر انتخاب ما قبل از خرید تأثیر بگذارد، مواردی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. با ما بمان.

1. روشنایی و HDR

صفحه نمایش mini-LED برنده واضح روشنایی است. نمایشگرهای OLED امروزی به ندرت علامت 1000 نیت را می شکنند، و اگر این کار را انجام دهند، توانایی ثابت نگه داشتن آن را ندارند. به این معنی که اکثر آنها حتی اگر به 1000 نیت برسند، پس از مدت کوتاهی دوباره به کمتر از آن خواهند رسید. به عنوان مثال، صفحه نمایش LG C9 که دارای پنل OLED است، نمی تواند روشنایی خود را در دراز مدت بیش از 160 نیت حفظ کند. با این حال، نمایشگرهای mini-LED که در مانیتورهایی مانند Samsung Odyssey Neo G9 و تلویزیون هایی مانند Samsung QN90A تعبیه شده اند، می توانند به راحتی به 1000 نیت برسند و حتی در دراز مدت در سطح بالاتر از 600 نیت باقی بمانند.

این یک مزیت ملموس برای نمایشگرهای Mini-LED است که اگرچه هنوز خیلی زیاد نیست، اما برای ترجیح دادن به OLED کافی است. لازم به ذکر است که بهترین استانداردهای موجود HDR برای داشتن بهترین عملکرد نیازمند حداکثر روشنایی تا 10000 نیت هستند که این پنل ها هنوز به آن نرسیده اند اما امکان دستیابی به این فناوری در آینده وجود دارد.

مقایسه روشنایی مانیتور

فناوری صفحه نمایش Micro-LED که از تک ال ای دی ها به عنوان پیکسل استفاده می کند، حتی از علامت 10000 نیت نیز فراتر رفته و طبق VividColor NanoBright، حتی به 1 میلیون نیت می رسد که تنها 0.01 روشنایی است که با دید قابل مشاهده است. مستقیماً به چشم ما برخورد می کند و این مقدار آنقدر زیاد است که حتی تصورش را هم نمی کنید، اما ظاهراً بشریت آنقدر جاه طلب و در مسیر پیشرفت سیری ناپذیر است که به راحتی می تواند به سطح بالاتری برسد.

البته باید توجه داشته باشیم که این میزان روشنایی هرگز برای مانیتور یا تلویزیون مناسب نیست، زیرا در این صورت صدمات جدی چشمی ایجاد می شود. این صفحه نمایش ها بیشتر در صفحه نمایش های اویونیک که در صنایع فضایی، ماهواره ها و … استفاده می شود، استفاده می شود. با این حال، به وضوح نشان می‌دهد که فناوری‌هایی مانند Mini-LED و Micro-LED، حداقل از این نظر، رهبران دنیای نمایشگر هستند، نه OLED.

کنتراست و عمق رنگ های تیره

مزیت نمایشگرهای OLED نسبت به پنل های مینی ال ای دی این است که یک مزیت دارند، همان مزیت دقیقا برعکس ضعفی است که در مقابل خود دارند. یعنی اگرچه Mini-LED ها از نظر روشنایی منحصر به فرد هستند و به راحتی از OLED پیشی می گیرند، برعکس از نظر کیفیت و عمق رنگ مشکی عملکرد آنها ضعیف تر است.

تلویزیون OLED ال جی

OLED ها به این دلیل که فناوری جالب آنها به آنها اجازه می دهد تا به صورت جداگانه خاموش یا روشن شوند، بنابراین وقتی یک تصویر سیاه نشان می دهند، به جای سیاه بودن، نتیجه خاموش شدن پیکسل ها است و یک صحنه سیاه عمیق ایجاد می کند. سیاه باشد زیرا در واقع خاموش است. بنابراین هنگامی که پیکسل ها خاموش هستند، از نظر کنتراست، زمان پاسخ و غیره اثر هاله برتری در OLED است. در مورد اثر هاله ای که به آن شکوفایی نیز می گویند، باید بگوییم که این اعوجاج زمانی رخ می دهد که نور قسمت های روشن صفحه به قسمت های تیره تر اطراف آن نفوذ کند که باعث ایجاد هاله ای در اطراف قسمت تاریک صفحه می شود. خوشبختانه OLED ها در این زمینه عملکرد خوبی دارند و حتی بهتر از Mini-LED ها به نظر می رسند.

برتری OLED نسبت به نمایشگر Mini-LED به همین جا ختم نمی شود. اگر از ویترین مغازه به یک تلویزیون با کیفیت و گران قیمت با پنل OLED نگاه کنید، حالت سه بعدی خاصی را مشاهده خواهید کرد، گویی نمای روبروی شما یک صحنه صاف نیست، بلکه پنجره ای به سمت دنیای خارج، زیرا از نظر کنتراست تصویر، عملکرد این پنل ها استثنایی هستند.

از سوی دیگر، یک صفحه نمایش Mini-OLED نسبت به یک OLED پایین تر است، زیرا نمی تواند هر پیکسل را به صورت جداگانه روشن یا خاموش کند. البته لازم به ذکر است که Micro OLED این ضعف Mini-LED را ندارد و در نتیجه در صورت استفاده رسمی در نمایشگرهای امروزی قطعا می تواند OLED را به راحتی شکست دهد.

زاویه دید و عملکرد حرکت

نمایشگر مینی ال ای دی

یک نمایشگر مینی ال ای دی در مقایسه با نمایشگرهایی که دارای پنل LCD هستند عملکرد نسبتاً بهتری از نظر زاویه دید نشان می دهد. خود پنل ال سی دی از آن زمان تاکنون پیشرفت چندانی نکرده است و وقتی از زاویه، از پایین یا بالا به آن نگاه می کنید، متوجه می شوید که کمی تاریک است یا به راحتی نمی توانید زوایای مختلف آن را ببینید. از سوی دیگر، اگر حرکت اجسام بسیار سریع باشد، این نمایشگرها کمی تار می شوند. کریستال مایع به کار رفته در آنها مسیر نور را به طور کامل مسدود نمی کند و این باعث می شود که تصاویر در زوایای مختلف متفاوت به نظر برسند.

OLED از این مشکل رنج نمی برد. یا بهتر است بگوییم به همان اندازه که LCD با آن مشکل دارد، OLED می تواند خیلی بهتر از پس این ضعف برآید. زیرا درون پنل های OLED کریستال مایعی برای حرکت وجود ندارد. خود پیکسل یک عنصر ارگانیک در نظر گرفته می شود که هنگام حرکت نور ساطع می کند. نور در یک الگوی مشخص و یکپارچه ساطع می شود و حتی می توان آن را به سرعت خاموش یا روشن کرد تا دیگر مشکلی در زاویه دید یا تار شدن و شبح در هنگام حرکات سریع وجود نداشته باشد. از این نظر OLED حرف اول را می زند.

دوام و ماندگاری

نمایشگر مینی ال ای دی

اینکه یک صفحه نمایش مقاومت خوبی داشته باشد یا نه بستگی به کیفیت پیکسل ها و همچنین مصرف آنها دارد. کنتراست تصویر عالی، عمق مشکی، زاویه دید و زمان پاسخگویی از جمله مواردی هستند که نمایشگر OLED نسبت به سایر نمایشگرها برتری محسوسی دارد اما ضعف آن نشان از دوام آن دارد.

حرف O در کلمه OLED مخفف Organic است. مواد ارگانیک در مقایسه با سایر مواد از نظر دوام عملکرد بسیار ضعیف تری دارند. قرار گرفتن در معرض نور به خصوص نور آبی باعث از بین رفتن کیفیت LED ها و در درازمدت کاهش کیفیت نور تولید شده توسط پیکسل ها می شود. این مشکل اغلب زمانی دیده می شود که کاربر مشاهده می کند که یک سایه ثابت در تصویر نمایشگر وجود دارد. این سایه نتیجه کاهش طول عمر و در نتیجه کاهش روشنایی یک پیکسل خاص است که روند تخریب آن نیز با سایر پیکسل های اطراف آن متفاوت است. در نتیجه سایه ای در تصاویر ایجاد می شود.

البته شرکت های نمایشگر این موضوع را چندان جدی نمی گیرند. به عنوان مثال، ال‌جی یکی از این شرکت‌هاست که در سال 2016 ادعا کرد تلویزیون OLED آن می‌تواند 100000 ساعت دوام بیاورد و نیمی از کیفیت پیکسل‌اش را از دست بدهد. در واقع تلویزیون بعد از 11 سال نیمی از کیفیت خود را از دست می دهد. البته این شرکت ادعا می کند که در صورت استفاده معقول و درست از تلویزیون، به هیچ وجه این مشکل را نخواهید داشت.

به طور کلی، اگر از هر نوع تلویزیون یا مانیتوری به طور معقول استفاده کنید، زمان زیادی طول می کشد تا کیفیت خود را از دست بدهد، اما ضعف OLED در دوام تقریباً مشخص است و همه از آن اطلاع دارند. پس اگر به دنبال تلویزیونی هستید که بخواهید شبانه روز آن را رها کنید، قطعا بعد از چند سال با مشکلی که در بالا ذکر شد خواهید داشت. از طرفی نمایشگر Mini-LED از نظر دوام عملکرد بهتری دارد زیرا فناوری جدیدتری است و ارگانیک نیست و نیازی نیست نگران طول عمر آنها باشید.

قیمت

نمایشگر مینی ال ای دی

از نظر قیمت، Mini-LED ها کمی گران تر هستند. البته این فقط در بخش تبلت و لپ تاپ است. وقتی در مورد مانیتور صحبت می کنیم، می بینیم که نمایشگرهای دارای پنل OLED گرانتر از Mini-LED هستند. به عنوان مثال، نمایشگر UltraFine 32EP950 ال‌جی با قیمت بسیار بالای 4000 دلاری عرضه می‌شود که پرداخت هزینه برای آن اصلا منطقی نیست.

مانیتورهای مینی ال ای دی گران هستند، اما به اندازه OLED گران نیستند. به عنوان مثال، Asus ROG Swift PG32UQX 32 اینچی حدود 2900 دلار و Odyssey Neo G9 حدود 2500 دلار قیمت دارند. بنابراین به نظر می رسد که هنوز فاصله قیمتی قابل توجهی بین بهترین OLED و Mini-LED وجود دارد.

البته یکی دیگر از دلایل این مشکل می تواند فرآیند ساخت باشد که باعث می شود در آینده اختلاف قیمت بین این دو نوع پنل وجود داشته باشد. OLED ها به اندازه پنل های LCD تولید نمی شوند، اما سازندگان Mini-LED می توانند نور پس زمینه را مستقل از پنل LCD طراحی کنند و سپس نوع پنل را برای آن انتخاب کنند. به همین دلیل امکان استفاده از پنل های مینی ال ای دی در لپ تاپ ها و نمایشگرها بیشتر از استفاده از OLED در آنهاست. در نتیجه قیمت آنها بسیار پایین تر است.

آینده

نبرد بین نمایشگرهای Mini-LED و OLED واقعاً برنده مشخصی ندارد. از نظر روشنایی، HDR، دوام و قیمت، Mini-LED انتخاب بهتری است، از نظر کنتراست تصویر، عمق رنگ تیره، زاویه دید، زمان پاسخگویی و نرمی حرکت، OLED بهتر است. از نظر دقت نمایش رنگی، عملکرد این دو پنل تقریباً یکسان است. حال به این سوال مهم می رسیم؛ کدام فناوری آینده است؟

به گفته راس یانگ، قیمت پنل های OLED با ورود فناوری جدید تولید کاهش می یابد. ظاهراً این پنل ها برای صفحه نمایش هایی که بین 10 تا 32 اینچ هستند کاهش قیمت قابل توجهی خواهند داشت. روند ساخت آنها از سال 2024 به بعد آغاز خواهد شد.

با این حال، با خواندن این مطلب، ممکن است فکر کنید که نمایشگرهای OLED مقرون به صرفه گزینه بسیار جذابی هستند، اما به گفته رئیس VividColor NanoBright، صفحه نمایش Mini-LED ترکیبی از فناوری LCD و OLED است که از قابلیت های خوب آنها استفاده می کند و نقاط ضعف خود را ندارد با این حال، به نظر می رسد Mini-LED در نیمه دوم این دهه شکوفا شود.

بدیهی است که در آینده، همانطور که سازندگان پنل‌های OLED راه‌هایی را برای بهبود دوام و همچنین افزایش روشنایی بررسی می‌کنند، تولیدکنندگان پنل‌های مینی ال‌ای‌دی نیز سعی می‌کنند از نظر کنتراست تصویر، OLED را پشت سر بگذارند. به طور کلی، به نظر می رسد که Mini-LED، حداقل در بازار نمایشگر کامپیوتر، می تواند OLED را شکست دهد و به دلیل مزایایی که دارد، به فناوری غالب در زمینه نمایشگر تبدیل شود. البته اگر قیمت آنها کمی مناسب تر شود.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟

منبع: دنیای کامپیوتر

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا