ماهیت دقیق ویروس کرونا شناسایی شد | دکتر رضا غیاثوند

فصل های جدید

حسین نجم آبادی ، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: “مرکز تحقیقات ژنتیکی دانشگاه علوم رفاه اجتماعی ، از روزهای ابتدایی شیوع ویروس Quid 19 در کشور ، تصمیم گرفت انواع مختلف ویروس Quid را به دست آورد.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف ، با حمایت و تشویق معاون تحقیقات وزارت بهداشت و همکاری از گروه ویروس شناسی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و شبکه ویروس شناسی کشور ، حدود 50 نمونه از مختلف استانها ، از جمله تهران ، قم ، گرگان ، مازندران ، خوزستان ، گیلان ، زاهدان و کاشان و در زمانهای مختلف زمستان سال گذشته ، بهار ، تابستان و اوایل پاییز امسال ، با تکنیک پیشرفته توالی نسل جدید ، مورد مطالعه قرار گرفت. از نظر ژنومی

نجم آبادی اظهار داشت: منبع اصلی ویروس از ابتدای ژانویه 1998 از استان ووهان چین بوده و نتایج مطالعه بر روی نمونه های گرفته شده در استان های مختلف کشورمان نشان داد که منبع دوم ویروس در کشور از نوع اروپایی است. . در اوایل مارس 1998 ، وی از طریق اروپا وارد ایران شد.

وی توضیح داد: این مطالعه با جمع آوری چندین نمونه در بازه های زمانی مختلف و از استان های مختلف کشور انجام شده و نتایج آن بر اساس داده های صحیح ، مستند و با توجه به شواهد علمی و براساس دانش ژنتیکی به دست آمده است. این یافته ها می تواند تصویر دقیق تری از ویروسی را که در کشور گسترش یافته فراهم کند و اجازه دهد که سیاست های بهداشتی بر اساس شواهد علمی معتبر تصمیم درستی اتخاذ شود.

نجم آبادی تأکید کرد: این تحقیق در نوع خود بی نظیر و بسیار ارزشمند است ، زیرا اولاً به دلیل صحت یافته ها ، ثانیاً به دلیل تکنیک توالی تدریجی کل ژنوم و سوم به دلیل دسترسی به نمونه ها از ویروسی که از ماههای اول ورود به کشور باعث پاتوژنز شده است ، دانش ما در مورد ماهیت ژنوم ویروس از مارس 1998 تا آخرین ماه تابستان و آغاز پاییز 99 بهبود یافته است.

وی افزود: نکته مهم و قابل توجه در مورد ویروس Covid 19 از آنجا ناشی می شود که در این خانواده ویروسی ، در مقایسه با سایر ویروس های RNA ، کمتر دچار تغییرات جهش زایی می شود و دلیل آن وابستگی آنزیم پلیمراز است. RNA یا (RdRP) ، که جهش زایی آن را کمتر از آنفلوانزا و ویروسهای RNA دیگر می کند.

نجم آبادی ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر این است که تاکنون در پایگاه داده بین المللی GISAID ، که مرکز بارگیری چندین جهش گزارش شده در سراسر جهان است ، بیش از 80،000 ژنوم ویروس بارگیری شده و تاکنون بیش از 350،000 تغییرات ژنومی مختلف. ” این در نمونه های توالی مشاهده شد ، اما بیشتر این تغییرات از نظر عملکرد خیلی مهم نیستند و در شیوع و شدت بیماری کرونر قلب نقش قابل توجهی ندارند.

وی گفت: “یک مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات ژنتیکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نشان می دهد که 14 تغییر ژنومی در بیش از 10٪ نمونه ها رخ داده است که از این تعداد 10 تغییر در داده های سایر جمعیت ها مشاهده شده است. و فقط 4 تغییر جدید در همان مناطقی رخ داده است که جهش قبلاً مشاهده شده بود و هنوز نقش این چهار تغییر جدید در پاتوژنز مشخص نیست.

نجم آبادی تأکید کرد: به غیر از دو جهش مهم T22I و D164G ، در مطالعه ما هیچ جهش جدیدی در منطقه سیاه زخم مشاهده نشد و در نمونه های مورد بررسی در مرکز ما ، جهش G164 به تدریج از ماه مارس افزایش یافته و اکنون جهش غالب است. é ترتیب بندی انجام شد.

وی افزود: این ناحیه از ژنوم ویروس برای اتصال ویروس به سلول میزبان مهم است و همچنین مکانی است که با هدف تولید داروها و واکسن های مinesثر انجام می شود.

نجم آبادی اما گفت: “نکته خوش بینانه در این مطالعه این است که دو جهش ذکر شده T22I و D164G هر دو در خارج از منطقه ای به نام RBD در آنتن های ویروس قرار دارند که به نوبه خود بر اثربخشی واکسن های تولید شده بر اساس این دو تأثیر می گذارد. ” جهش مهم نیست.

وی افزود: همانطور که قبلاً اشاره شد ، تغییر در D164G از اواخر زمستان افزایش یافته است (در نمونه های بررسی شده در ماه جولای از طریق آنلاین مشاهده می شود) ، که انتقال سریع ویروس در ماه های اخیر را نیز توضیح می دهد.

نجم آبادی گفت: “مطالعات اخیر عملکردی که بر روی یک گونه جدید (اصلاح شده) انجام شده و در مجلات معتبر علمی منتشر شده است ، نشان می دهد که تعداد ویروس ها در سیستم تنفسی بیماران افزایش یافته و میزان انتقال آنها افزایش یافته است ، اما شواهدی وجود دارد که هیچ افزایشی در آنها وجود ندارد. بیماری زایی مشاهده شد.

وی نتیجه گیری کرد: مطالعه ای که اخیراً همراه با مطالعات در سایر کشورها انجام شده است نشان می دهد که برای شناسایی تغییرات در ساختار ویروس و گردش خون در طول زمان ، لازم است که توالی ویروس های بیشتری با روش تعیین توالی نسل جدید ادامه یابد. به این منظور است که می توان گونه های جهش یافته را در اسرع وقت شناسایی کرد تا اقدامات درمانی مناسب انجام شود.

منبع :
https://drghiasvand.com/%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D8%AF/
تاریخ انتشار :
2020-10-26 12:30:07

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا