ماوس گیمینگ در برابر ماوس معمولی؛ بررسی تفاوت‌ها

اگر چیزهای زیادی در مورد موس های بازی شنیده اید، اما دقیقا نمی دانید که آیا به آن نیاز دارید یا نه، باید این مقاله را بخوانید. در این مقاله به طور مختصر و مفید به تفاوت های ماوس گیمینگ و موس معمولی می پردازیم.

قیمت

به طور کلی ماوس های مخصوص بازی معمولا قیمت بیشتری نسبت به ماوس های معمولی دارند و گاهی اوقات تفاوت قیمت بین آنها بسیار زیاد است. یک ماوس گیمینگ خوب حدود 40 دلار قیمت دارد و برای خرید مدل های پیشرو باید حدود 150 تا 200 دلار بپردازید. ماوس های بازی به طور کلی امکانات بیشتری را ارائه می دهند که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

موس بازی

ماوس های بازی معمولاً به نرم افزارهای ویژه ای مجهز هستند که گزینه های زیادی را برای شخصی سازی کاربران فراهم می کند. این سفارشی‌سازی از گزینه‌های دکمه‌ها و نور تا دقت اجرا و موارد دیگر متغیر است. از طرفی اگر کار معمولی با کامپیوتر انجام دهید، موس های معمولی به خوبی نیاز شما را برآورده می کنند.

حساسیت موشواره

حساسیت ماوس بر حسب نقطه در اینچ (DPI) بیان می شود که تعیین می کند نشانگر ماوس با چه سرعتی حرکت می کند. هرچه این عدد بزرگتر باشد، نشانگر ماوس می تواند سریعتر حرکت کند. همه موس های بازی در بالا یا کنار از دکمه حساسیت ماوس استفاده می کنند. هرچه ماوس بازی بهتر باشد، بازتر خواهید بود.

موس بازی

حساسیت بسیاری از موش های معمولی حدود 800 تا 1200 است و معمولا از دکمه تنظیم حساسیت استفاده نمی کنند. اما موس های بازی تا 26000 DPI و حتی بیشتر ارائه می دهند.

دکمه های ماکرو

ماکروها مجموعه ای از دستورات هستند که با لمس یک دکمه ذخیره شده و سپس اجرا می شوند. ماکروها گاهی اوقات کارهای ساده ای مانند باز کردن مرورگر را انجام می دهند. این ویژگی در بازی ها برای انجام یک سری کارهای تکراری استفاده می شود، اما اغلب توسط کاربران عادی نیز استفاده می شود.

ماوس گیمینگ در برابر ماوس معمولی؛ بررسی تفاوت‌ها

اکثر ماوس‌های بازی از دکمه‌های ماکرو استفاده می‌کنند که علاوه بر دکمه تنظیم حساسیت، قابل شخصی‌سازی هستند. به عنوان مثال، اگر ماوس های بازی Razer را خریداری می کنید، می توانید از نرم افزار ارائه شده برای شخصی سازی این دکمه استفاده کنید. برای مثال می توان به ماوس گیمینگ Logitech G600 MMO اشاره کرد که از 20 دکمه ماکرو بهره می برد. بسیاری از موش های معمولی یا اصلا چنین دکمه ای ندارند و یا از دو دکمه برای رفت و برگشت در محیط هایی مانند مرورگر استفاده می کنند.

سرعت انتقال سیگنال

سرعت سیگنال دهی (فرکانس پرس و جو) بر حسب هرتز اندازه گیری می شود. این سیگنال به موقعیت ماوس نیز مربوط می شود. هرچه سیگنال سریعتر ارسال شود، ماوس تاخیر یا تاخیر کمتری خواهد داشت. سرعت اکثر ماوس های معمولی 125 هرتز است، اما اگر گیمر نیستید یا نیازی به واکنش سریع با ماوس ندارید، این سرعت برای شما اهمیت زیادی ندارد.

ماوس گیمینگ در برابر ماوس معمولی؛ بررسی تفاوت‌ها

اکثر ماوس های بازی سیگنالی را با سرعت حداقل 500 هرتز ارسال می کنند که برای اکثر گیمرها کافی به نظر می رسد. برخی از مدل ها دارای سرعت 1000 هرتز یا حتی بیشتر هستند، اما اکثر کاربران متوجه این افزایش سرعت از 500 به 1000 هرتز نمی شوند. برخی از ماوس های بازی بسیار گران قیمت نیز از 8000 هرتز پشتیبانی می کنند.

طراحی ارگونومیک

برای خرید ماوس می توانید از مدل هایی بر اساس طرح های مختلف استفاده کنید. به همین دلیل باید مدلی را خریداری کنید که با دست شما سازگاری بیشتری دارد. چه به دنبال یک ماوس گیمینگ باشید و چه یک موس معمولی، اگر در دستان خود احساس درد می کنید، بهتر است موس هایی با طراحی ارگونومیک انتخاب کنید.

از آنجایی که اکثر ماوس های بازی برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند، معمولاً به صورت ارگونومیک طراحی می شوند. به ویژه باید به موش هایی اشاره کرد که از محل استراحت روی انگشت شست استفاده می کنند. بسیاری از موش های معمولی ماوس با طراحی خوبی ندارند، بنابراین اگر ساعت های زیادی از رایانه خود استفاده می کنید، بهتر است یک موس با طراحی خوب بخرید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا