مخترع گوشی می‌گوید گوشی‌ها را رها کرده و اندکی زندگی کنید

مارتین کوپر، مخترع اولین تلفن همراه جهان در مصاحبه با صبحانه بی بی سی گفت که مردم باید گوشی های هوشمند را کاهش دهند و زندگی کوچکی داشته باشند.

اگر از نوجوانان یا کودکان بپرسید که چه کسی اولین گوشی را اختراع کرد، ممکن است با نام های عجیب و غریبی مانند استیو جابز مواجه شوید، زیرا برای آنها مردی که حوزه گوشی های هوشمند را متحول کرد، مخترع آن نیز است. اگرچه برخی از آنها اصلاً از آن اطلاعی ندارند و شاید حتی استیو جابز را هم نشناسند. اما استیو جابز این کار را نکرد. او حتی دستگاه پخش mp3 یا کامپیوتر را اختراع نکرد. او به سادگی راهی را که شخص دیگری شروع کرده بود ادامه داد و شگفتی ایجاد کرد.

مارتین کوپر؛ او کسی است که اولین تلفن را اختراع کرد و حتی برخی اختراع او را بهترین اختراع تاریخ بشر می دانند. اگر کمی به آن فکر کنیم، می بینیم که کاری که کوپر انجام داد واقعا تحسین برانگیز است. گوشی هایی که اکنون به صورت هوشمند در دسترس ما هستند، واقعا زندگی ما را آسان کرده اند و حتی در بسیاری از موارد جان افراد زیادی را از مرگ نجات داده اند. اما این روزها یا بهتر است بگوییم این سال ها بارها اخبار، مطالب و … منتشر شده است. در مورد سوء استفاده از این محصولات و به کاربران هشدار داده می شود که استفاده از تلفن هوشمند خود را کاهش دهند و به زندگی واقعی خود برسند.

حقیقت این است که سازندگان گوشی های هوشمند با افزودن یک سری ویژگی های جذاب به محصولات خود سعی دارند تا کاربران را برای همه چیز به گوشی وابسته کنند. همین مشکل باعث شد تا بیشتر به این محصولات وابسته شوند و بیشتر وارد دنیای مجازی شوند.

مارتین کوپر معتقد است که نباید آنقدر مشغول گوشی خود باشید

مخترع Motorola DynaTAC 8000X، مارتین کوپر، که این محصول را به عنوان اولین تلفن جهان در سال 1973 اختراع کرد، اکنون 92 ساله است و ما خوشحالیم که او هنوز زنده است. او هفته گذشته در برنامه صبحانه بی بی سی حاضر شد و وقتی مجری به او گفت روزی 5 ساعت را با گوشی هوشمندش می گذراند، گفت؛ واقعا؟، 5 ساعت در روز؟! کمی زندگی کن!» او پس از شنیدن اینکه بسیاری از مردم زمان زیادی را با تلفن خود می گذرانند، خنده غمگینی کرد.

مارتین کوپر، مخترع تلفن

مارتین کوپر که خود مخترع تلفن است، می گوید کمتر از 5 درصد از وقت روزانه خود را صرف گوشی های هوشمند می کند. اما آنطور که به نظر می رسد او از عموم مردم دور است. سال گذشته، موسسه تحقیقاتی Statista تصمیم گرفت نظرسنجی را در ایالات متحده انجام دهد و تعداد افرادی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند را مشخص کند. در نتیجه این مطالعه مشخص شد که 46 درصد از کاربران آمریکایی 5 تا 6 ساعت از وقت خود را صرف گوشی هوشمند خود می کنند، در حالی که 11 درصد از آنها حتی بیش از 7 ساعت از آن استفاده می کنند.

مارتین کوپر تلفن را با ایده ای کاملا متفاوت اختراع کرد. او می خواست همه بتوانند هر جا که می روند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. به گفته کوپر، بزرگترین دستاورد او این بود که این امکان را برای همه فراهم کرد که یک شماره تلفن شخصی داشته باشند. بنابراین وقتی به ایده ها و دستاوردهای او نگاه می کنیم، می بینیم که داشتن چنین افکاری برای او طبیعی است.

اگرچه این روزها استفاده از گوشی های هوشمند بسیار زیاد شده است و قطعا باید به این وضعیت فکر کنید، اما نمی توان گفت که می توانید تنها 5 درصد از وقت خود را صرف گوشی خود کنید و زندگی بسیار موفقی داشته باشید. حداقل برای بسیاری از مشاغل، این غیرممکن است. با این حال، یک سری اپلیکیشن وجود دارند که می خواهند کاربر با گوشی لذت کامل ببرد و دنیای واقعی را فراموش کند. من شخصاً با چنین موردی موافقم، اما چگونه می توان تعداد زیادی از کاربران را متقاعد کرد که فقط در مواقع ضروری از گوشی خود استفاده کنند و کمی از دنیای واقعی را ببینند و از تجربه حضور در آن لذت ببرند؟

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا