فناوری اطلاعات

مشخصات نسل 13 پردازنده‌های اینتل لو رفت

اینتل به زودی سیزدهمین نسل از پردازنده های دسکتاپ خود را با نام Raptor Lake معرفی می کند و حالا به لطف انتشار سندی می توان نگاهی به مشخصات احتمالی تمامی این پردازنده ها انداخت. بر اساس این سند منتشر شده، به نظر می رسد که مدل برتر این خانواده از 24 هسته و 36 مگابایت حافظه کش استفاده می کند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این پردازنده ها از توان حرارتی 65 یا 125 وات استفاده می کنند. طبق معمول، Core i9 مدل برتری است که از 8 هسته قدرتمند و 16 هسته کم مصرف استفاده می کند. این در حالی است که برخلاف نسل قبلی Core i9 که مبتنی بر حافظه کش 30 مگابایتی بود، در مدل جدید اینتل 36 مگابایت کش برای i9 در نظر گرفته است.

پردازنده های نسل سیزدهم اینتل

همانطور که انتظار می رفت سایر مدل های این خانواده نسبت به نسل قبل پیشرفت های چشمگیری داشته اند. برای مثال پردازنده های Core i7 نسل سیزدهم از 8 هسته قدرتمند و 8 هسته کم مصرف استفاده می کنند که برای مقایسه باید بگوییم که نسل قبلی آنها 12 هسته ای داشت. به طور کلی تنها Core i3 از نظر مشخصات سخت افزاری با نسل قبل تفاوتی ندارد و از نظر تعداد هسته و ظرفیت کش ارتقا پیدا نکرده است. متاسفانه حداکثر سرعت این پردازنده ها در این جدول ذکر نشده است.

لازم به ذکر است که این جدول تنها بخشی از داستان نسل جدید پردازنده های نسل سیزدهم اینتل را بیان می کند. با توجه به اینکه این مدل ها از نظر معماری ارتقا یافته اند، احتمالاً علاوه بر بهبود عملکرد، مصرف انرژی کمتری نیز دارند. در این زمینه، اینتل تنها اعلام کرده است که باید منتظر بهبود عملکرد دو رقمی باشیم. سال گذشته، پردازنده های نسل دوازدهم اینتل در اوایل پاییز معرفی شدند، اما مشخصات مربوط به معماری به کار رفته در آنها زودتر اعلام شد. اینتل احتمالاً امسال نیز همین رویکرد را تکرار خواهد کرد.

منبع: xda-developers

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا