نئو QLED چیست و چه تفاوتی با QLED و OLED دارد؟

در زمینه فناوری مورد استفاده برای تلویزیون ها می توان در مورد نام های مختلفی صحبت کرد، اما در این مقاله به نئو QLED سامسونگ می پردازیم تا ببینیم چه تفاوت ها و شباهت هایی نسبت به فناوری های QLED و OLED دارد.

نئو QLED چیست؟

این فناوری نسبت به نمایشگرهای QLED فعلی سامسونگ (کوانتوم ال ای دی) پیشرفت قابل توجهی دارد. نقاط کوانتومی ذرات ریزی هستند که در پس زمینه می درخشند و سطوح مختلف نور تولید می کنند. اما به جای استفاده از نور پس زمینه مبتنی بر LED، نمایشگرهای Neo QLED از مینی ال ای دی استفاده می کنند.

نئو QLED

بنابراین به لطف کاهش اندازه ال ای دی ها تعداد بیشتری از آنها در پنل پس زمینه قرار می گیرد و در نهایت نور بیشتری تولید می شود. بنابراین، این نوع نمایشگرها معمولا نور بیشتری دارند.

نئو QLED در مقابل QLED و OLED

تلویزیون های OLED از نور پس زمینه استفاده نمی کنند و هر پیکسل به صورت جداگانه روشن و خاموش می شود. با این حال، تلویزیون‌های QLED نئو به نور پس‌زمینه مینی ال‌ای‌دی متکی هستند. اگرچه تلویزیون‌های OLED از نظر کنترل روشنایی و تولید رنگ حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند، اما به دلیل استفاده از مواد ارگانیک، با مسائلی مانند سوختن و فرسودگی صفحه نمایش دست و پنجه نرم می‌کنند. اما نمایشگرهای Neo QLED در کل طول عمر بیشتری دارند.

نئو QLED

اگرچه تلویزیون های OLED در بازار حضور چشمگیری دارند، اما افرادی که به دنبال بهترین تلویزیون ها هستند و مشکلی از نظر هزینه ندارند، معمولا از بین مدل های QLED انتخاب می کنند. همانطور که گفتیم مهم ترین تفاوت پنل های Neo QLED با QLED های معمولی در فناوری استفاده شده برای نور پس زمینه است و به همین دلیل مدل های Neo از زاویه دید بهتر، نور بیشتر و جلوه هاله کمتر بهره می برند.

مزایای نئو QLED

مهمترین مزیت تلویزیون های Neo QLED نسبت کنتراست بالای آنهاست. این بدان معناست که ما سیاه‌های عمیق‌تری را می‌بینیم و از طرف دیگر اثر هاله‌ای را کمتر می‌بینیم. در حالی که نمایشگرهای OLED هنوز هم در ارائه رنگ‌های مشکی عمیق بهترین هستند، تلویزیون‌های Neo QLED از این نظر عملکرد بهتری نسبت به مدل‌های معمولی QLED دارند.

در همین حال، نمایشگرهای Neo QLED و QLED تا 4000 نیت روشنایی ارائه می‌دهند، اما تلویزیون‌های OLED معمولاً حداکثر 600 نیت را دارند.

آیا این تلویزیون های نئو هستند؟ QLED آیا آنها گران هستند؟

نئو QLED

ارزان ترین تلویزیون سامسونگ نئو QLED با قیمت 900 دلار به فروش می رسد که دارای پنل 50 اینچی است. اگر به دنبال استفاده از پنل بزرگتر هستید، می توانید مدل 85 اینچی را با قیمت 5400 دلار خریداری کنید. در نتیجه در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله تلویزیون های Neo QLED قیمت بسیار بالایی دارند.

آیا سامسونگ تنها سازنده تلویزیون های نئو است؟ QLED است

واقعیت این است که Neo QLED برندی است که سامسونگ برای تلویزیون های مبتنی بر فناوری mini LED استفاده می کند. شرکت هایی مانند LG، TCL و HiSense تلویزیون های LED مینی را با نام های مختلف تولید می کنند. برای مثال ال جی برای این نوع تلویزیون از اصطلاح QNED استفاده می کند.

لازم به ذکر است که تلویزیون های Neo QLED از پنل های VA LCD استفاده می کنند اما ال جی همچنان از پنل های IPS استفاده می کند. اگرچه پنل های VA زاویه دید کمتری را ارائه می دهند، اما کنتراست بهتری را در مقابل ارائه می دهند.

منبع: How to Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا