نسل جدید تراشه‌های پرچم‌دار کوالکام به طور انحصاری توسط TSMC تولید می‌شوند

چیپست نسل 1 اسنپدراگون 8 به طور کامل ساخت سامسونگ است اما مدیران این شرکت تولید مدل پلاس این تراشه را به شرکت تایوانی TSMC سپرده اند. اکنون مینگ چی کو، یکی از برجسته ترین تحلیلگران تلفن همراه در جهان، ادعا می کند که مدیران کوالکام با TSMC برای تولید انحصاری اسنپدراگون 8 نسل 2 و مدل پلاس آن به توافق رسیده اند.

این بدان معناست که سامسونگ یکی از مهم ترین مشتریان خود را از دست داده است، زیرا تولید تراشه های پرچمدار سود قابل توجهی را برای شرکت سازنده به همراه دارد. از طرفی TSMC می تواند با بهره گیری از این قرارداد سهم بازار خود را افزایش دهد. اگرچه گزارش خاصی درباره ویژگی های نسل جدید تراشه های پرچمدار کوالکام منتشر نشده است، اما به نظر می رسد که این تراشه ها بار دیگر مانند نسل قبل بر اساس فناوری ساخت 4 نانومتری خواهند بود.

علاوه بر مشکلات تراشه های ساخت سامسونگ، ظاهرا دلیل اصلی این تصمیم مدیران کوالکام به راندمان پایین خطوط تولید سامسونگ مربوط می شود. بر اساس گزارش های منتشر شده، راندمان تولید اسنپدراگون 8 نسل 1 تنها 35 درصد است. این بدان معناست که از هر 100 قطعه تولید شده تنها 35 قطعه موثر و 65 قطعه استفاده نمی شود.

کوالکام TSMC

در همین راستا باید به شروع خط تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ اشاره کرد. در مقایسه با لیتوگرافی 5 نانومتری، تراشه های 3 نانومتری جدید سامسونگ از نظر عملکرد پردازشی تا 23 درصد بهتر از نسل قبلی خواهند بود و در عین حال 45 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. به لطف فناوری جدید، اطراف تراشه که عمدتاً از فضای خالی تشکیل شده بود، اکنون 16 درصد کاهش یافته است تا این شرکت فضای بیشتری برای بزرگ‌نمایی سایر قسمت‌ها مانند باتری گوشی داشته باشد.

در همین حال، TSMC قصد دارد تا اواخر سال جاری تولید تراشه های 3 نانومتری خود را آغاز کند. با این حال، با توجه به اینکه تراشه های TSMC به طور کلی عملکرد بهتری دارند، باید دید که آیا سامسونگ می تواند عملکرد بهتری نسبت به تراشه های TSMC برای معماری 3 نانومتری ارائه دهد یا خیر.

منبع: GizmoChina

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا