نمایشگر گلکسی S22 و S22 پلاس آنقدر که سامسونگ ادعا کرده بود خوب نیست

هفته گذشته سامسونگ گوشی های سری گلکسی اس 22 را معرفی کرد که همگی دارای نمایشگرهای مبتنی بر رفرش 120 هرتزی هستند. در مراسم افتتاحیه اعلام شد که نمایشگر گلکسی اس 22 اولترا می تواند نرخ تازه سازی بین 1 تا 120 هرتز را ارائه دهد و گوشی های اس 22 و اس 22 پلاس نیز می توانند نرخ به روز رسانی بین 10 تا 120 هرتز را ارائه دهند.

البته سامسونگ به تازگی مشخصات نمایشگرهای گلکسی اس 22 و اس 22 پلاس را بی سر و صدا به روز کرده است و طبق اطلاعات جدید، این دو نمایشگر رفرش ریت بین 48 تا 120 هرتز را حفظ می کنند. در زیر مشخصاتی که برای اولین بار قبل از مشخصات جدید منتشر شده است را مشاهده می کنید.

همانطور که احتمالا می دانید، بسیاری از گوشی های جدید قابلیت رفرش با سرعت متغیر را دارند که به لطف این ویژگی در برخی موارد می توان با کاهش نرخ به روز رسانی، عمر باتری را افزایش داد. برخی از تلفن‌ها فقط می‌توانند بین حداکثر نرخ تازه‌سازی و 60 هرتز یکی را انتخاب کنند، اما چندین گوشی پیشرو می‌توانند بسیار کمتر از 60 هرتز باشند. به عنوان مثال، همانطور که در ابتدا گفتیم، صفحه نمایش گلکسی اس 22 اولترا می تواند هنگام نمایش محتوای ثابت مانند عکس ها و کتاب های الکترونیکی، نرخ تازه سازی را تنها به 1 هرتز افزایش دهد.

با این حال، نرخ به روز رسانی صفحه نمایش گلکسی اس 22 و اس 22 پلاس کمتر از 48 هرتز نیست و به عنوان یادآوری، نسل قبلی این دو گوشی نیز بر اساس همین ویژگی است. این بدان معناست که برخلاف ادعای اولیه سامسونگ و برخی شایعات، هیچ ارتقایی در این زمینه دریافت نکرده اند. علاوه بر این، با توجه به اینکه 48 هرتز با 60 هرتز فاصله چندانی ندارد، این بدان معناست که در عمل عمر باتری در مقایسه با گوشی هایی که نرخ رفرش 60 هرتز را ارائه می دهند، افزایش چندانی نخواهد داشت.

نرخ تازه سازی به سادگی به این معنی است که چند پیکسل می توانند داده های شما را در یک ثانیه تغییر دهند. اطلاعات جدید با هر به روز رسانی کاربر نمایش داده می شود. البته هرچه سرعت بیشتر باشد نمایشگر نرم‌تر خواهد بود. برای مثال گوشی های معمولی با نمایشگر 60 هرتز می توانند اطلاعات خود را 60 بار در ثانیه به روز کنند.

چشم انسان به طور معمول نمی تواند نرخ تازه سازی بالای 60 هرتز را تشخیص دهد، اما این بدان معنا نیست که اگر نرخ تازه سازی افزایش یابد، نمی توانیم بگوییم صفحه نمایش چقدر صاف است. به هر حال، این افزایش در نرخ تازه سازی آنقدر محسوس است که تجربه کلی کاربر را متحول می کند. البته چشم انسان نمی تواند تمام این 120 چرخه را ببیند، اما مغز انسان می تواند احساس نرمی بیشتری داشته باشد.

نمایش در Galaxy S22

از سوی دیگر، برخی از گوشی‌های بازی دارای نمایشگرهایی بر اساس نرخ تازه‌سازی بالای 120 هرتز هستند، اما مطالعات نشان می‌دهد که تقریباً همه کاربران نمی‌توانند بیش از 120 هرتز را تشخیص دهند، بنابراین شرکت‌ها در عوض روی بهبود نرخ تازه‌سازی تمرکز کرده‌اند. پنل های مبتنی بر LTPO برای قابلیت نوسازی با سرعت متغیر استفاده می شوند و هر چه این فناوری پیشرفته تر باشد، نرخ تازه سازی کمتر می شود.

لازم به ذکر است که اگرچه صفحه نمایش گلکسی اس 22 و اس 22 پلاس از این نظر شبیه به هم هستند، اما از سوی دیگر، مدل استاندارد حداکثر روشنایی 1300 نیت را ارائه می دهد، اما مدل پلاس مانند مدل اولترا قادر است حداکثر روشنایی را از 1750 نیت ارائه می دهد. موضوع روشنایی صفحه نمایش علاوه بر افزایش خوانایی نور خورشید، نقش مهمی در نمایش محتوای HDR نیز دارد.

برخلاف نسل قبلی که باتری 4000 میلی آمپر ساعتی داشت، گلکسی اس 22 با باتری 3700 میلی آمپر ساعتی عرضه می شود که یک گوشی 5G کم ظرفیت است. اگر نمایشگر گوشی بتواند نرخ تازه سازی بین 10 تا 120 هرتز را ارائه دهد، این ویژگی نقش مهمی در افزایش عمر باتری آن خواهد داشت. اما اکنون که نمایشگر این گوشی از این نظر تفاوتی با نسل قبل ندارد و از طرفی ظرفیت باتری کاهش یافته است، احتمالا عمر باتری گلکسی اس 22 کمتر از نسل قبل خواهد بود.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا