فناوری اطلاعات

نوآوری پزشکی اجازه می‌دهد از طریق ذهن با آیپد کار کنید!

هر چند زیاد فراطبیعی به نظر می رسد محققان راهی برای کنترل آی پد با قدرت ذهن پیدا کرده اند.

این خبر ممکن است شما را به یاد فیلم های دنیای سینمایی مارول بیاندازد، اما واقعیت دارد. محققان راهی برای ارسال پیام به آیفون یا آیپد شما حتی با قدرت ذهن پیدا کرده اند. شرکتی به نام Synchron حتی مجوز FDA را برای انجام آزمایشات پزشکی در مورد این موضوع دریافت کرده است.

هدف کمک به بیماران مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) است که گاهی اوقات بیماری لو گریگ نامیده می شود، تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. این بیماری باعث آسیب پیشرونده و غیرقابل برگشت به سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و سیستم عصبی محیطی می شود و باعث فلج عمومی می شود.

اما با استفاده از فناوری پزشکی که امکان تعبیه سنسورها در مغز را فراهم می کند و همچنین ایجاد دستگاهی به نام Synchron Switch می توان به چنین بیمارانی کمک کرد تا بتوانند به آیفون یا آیپد پیام ارسال کنند. این دستگاه با حسگرهایی به نام Stentrodes کار می کند که از طریق رگ های خونی در قسمت فوقانی مغز بیمار کاشته می شود. این کار با یک روش نسبتا کم تهاجمی بدون نیاز به جراحی های طولانی مغز انجام می شود.

هنگامی که این دستگاه در مغز قرار می گیرد، حسگرها به صورت بی سیم و با استفاده از دستگاهی به نام سوئیچ Synchron کنترل می شوند. این وسیله روی سینه بیمار قرار می گیرد و باید همیشه در آنجا باشد. در حال حاضر مطالعات انجام شده بر روی افراد نشان می دهد که چهار نفر بیش از یک سال است که این دستگاه را روی سینه خود دارند و با مشکل خاصی مواجه نشده اند. در مجموع شرکت Synchron این دستاورد را روی 6 نفر آزمایش خواهد کرد. در همین حال، رادنی گورهام، فروشنده بازنشسته نرم افزار از ملبورن استرالیا، اولین فردی است که این آزمایش را با آی پد خود انجام می دهد.

ذهن آی پد

به عنوان مثال، اگر گورهام، مبتلا به ALS، فکر کند که به پای خود ضربه بزند، آی پد او سیگنالی دریافت می کند که انگشت فرد صفحه نمایش را لمس کرده است. جیلیان هیز، یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا می گوید که سینکرون به فناوری بزرگی دست یافته است. او گفت: “نکته شگفت انگیز در مورد این پروژه این است که آنها چیزی بسیار نوآورانه را انتخاب کردند و آن را به چیزی کاملا استاندارد متصل کردند.”

تام آکسلی، مدیر عامل Synchron گفت که از استفاده از اکوسیستم اپل برای این آزمایش بسیار خوشحال است، زیرا محصولات این شرکت در تمام نقاط جهان به فروش می رسد و بسیار محبوب هستند. وی افزود: به مرور زمان، بیمارانی که نمی‌توانند پیام‌های خود را به دیگران منتقل کنند، می‌توانند آن پیام‌ها را به آی‌پد یا آیفون و در نهایت با افکار خود به افراد دیگر منتقل کنند. او همچنین خاطرنشان کرد که دستیابی به یک نسخه بالغ از این فناوری راهی طولانی در پیش است.

اگرچه ALS یک بیماری جدی است، اما خوشبختانه مغز و قدرت تفکر بیمار را از بین نمی برد. در نتیجه، با استفاده از فناوری جدید که امیدواریم هر چه زودتر به بلوغ برسد، می توان از توانایی هایی که تحت پوشش این بیماری نیست، برای دور زدن محدودیت های آن استفاده کرد.

نظر شما در مورد این فناوری سرنوشت ساز چیست؟

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا