هر آنچه درباره‌ی رفرش ریت گلکسی S22 پلاس و S22 اولترا باید بدانید

نرخ به روز رسانی گوشی های سری S22 در روزهای اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است. در همین راستا وب سایت GSMArena گزارش مفصلی از نرخ به روز رسانی نمایشگرهای گلکسی اس 22 پلاس و اس 22 اولترا منتشر کرده است که تصویر کاملتر و بهتری را در این زمینه ترسیم می کند. کاری که سامسونگ نتوانست انجام دهد.

به گفته سامسونگ، صفحه نمایش گلکسی اس 22 اولترا می تواند نرخ تازه سازی بین 1 تا 120 هرتز را ارائه دهد و کاربران اس 22 و اس 22 پلاس نرخ تازه سازی بین 48 تا 120 هرتز را تجربه خواهند کرد. همانطور که احتمالا می دانید، سامسونگ در ابتدا بیانیه دیگری در مورد S22 و S22 Plus بیان کرد، اما بعداً این بیانیه را تغییر داد. اما مشکل اینجاست که اگرچه عبارت اصلی درست نیست، اما اعداد جدید درست نیستند.

نوشته های مشابه

نرخ به روز رسانی Galaxy S22

قبل از پرداختن به مشکل اصلی، باید تفاوت بین نرخ تازه سازی و نرخ فریم را که بسیاری از کاربران آن را یکسان می دانند، در نظر بگیرم. عدد نرخ فریم به سادگی نشان می دهد که چندین فریم در ثانیه توسط GPU نمایش داده می شود، اما نرخ تازه سازی تعداد به روز رسانی های نمایشگر در هر ثانیه را نشان می دهد.

با بررسی انواع API اندروید 12 در گلکسی اس 22 پلاس و اس 22 اولترا، اعداد 10، 24، 30، 48، 60، 96 و 120 هرتز برای نرخ تازه سازی این نمایشگرها به دست آمد، اما پس از مدت ها بررسی، صفحه نمایش Galaxy S22 Plus نمی تواند نرخ تازه سازی زیر 24 هرتز را ارائه دهد. این بدان معناست که نمایشگر فوق حتی بهتر از آنچه سامسونگ ادعا می کند کار می کند. اما چرا در API S22 Ultra Refresh Rate 1Hz ذکر نشده است، بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

نرخ به روز رسانی گلکسی S22

لازم به ذکر است که نرخ تازه سازی واقعی مربوط به اعداد ذکر شده است، اما یکسان نیست. سامسونگ ابزار مفیدی به نام GPU Watch را در منوی توسعه دهندگان قرار داده است که برای بررسی نرخ فریم استفاده می شود. نمایشگر S22 Plus هنگام نمایش تصاویر ثابت دارای نرخ فریم 1 است اما در این مواقع معمولا با نرخ رفرش 24 هرتز مواجه می شویم.

بر اساس مطالعات انجام شده، نرخ تازه سازی S22 Plus به سرعت کاهش یافته و افزایش می یابد. بنابراین حتی اگر برای لحظه ای صفحه را لمس نکنید و محتوای آن تغییر نکند، نرخ تازه سازی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اگرچه نمایشگر دارای حداقل نرخ تازه سازی 24 هرتز است، اما نرخ فریم پردازنده گرافیکی به 1 کاهش می یابد که باعث می شود GPU کمتر مشغول شود.

از طرفی باید به عملکرد عالی صفحه نمایش اس 22 پلاس در هنگام بازی اشاره کرد. به عنوان مثال، زمانی که نرخ فریم 24 را برای بازی انتخاب می کنید، این نمایشگر نرخ رفرش را نیز روی 24 هرتز تنظیم می کند. همین امر در مورد سایر فریمورک ها نیز صدق می کند. همچنین هنگام پخش ویدیوهای YouTube به طور خودکار همان رویکرد را تکرار می کند.

نرخ به روز رسانی Galaxy S22

با توجه به این وضعیت، آیا نمایشگر LTPO مورد استفاده برای گلکسی اس 22 اولترا نسبت به صفحه نمایش LTPS گلکسی اس 22 و اس 22 پلاس مزیتی دارد؟ در این زمینه باید بگوییم که مهمترین مزیت این مانیتور در زمان نمایش فیلم های HDR است. به طور خاص، زمانی که محتوای HDR در S22 Plus نمایش داده می شود، نرخ تازه سازی، صرف نظر از فریم ویدیو، روی 120 هرتز تنظیم می شود که روش خوبی برای شارژ باتری نیست. متاسفانه مزیت نمایشگر S22 Ultra در همین نقطه به پایان می رسد و علیرغم ادعای سامسونگ، نرخ به روز رسانی آن هرگز به 1 هرتز نمی رسد و مانند مدل پلاس، حداقل نرخ تازه سازی 24 هرتز را ارائه می دهد.

در پایان لازم به ذکر است که این تست ها با نسخه نرم افزاری فعلی گوشی ها انجام شده است و شاید در آینده با انتشار آپدیت های مختلف وضعیت آنها تغییر کند. به طور خاص باید به نرخ نوسازی 10 هرتز برای گلکسی اس 22 پلاس اشاره کنیم تا ببینیم آیا این ویژگی در آینده نزدیک فعال خواهد شد یا خیر. در مورد گلکسی اس 22 اولترا، باید ببینیم که آیا سامسونگ به وعده خود مبنی بر نرخ تازه سازی 1 هرتز عمل خواهد کرد یا خیر.

منبع: GSMArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا