هر چند سال یکبار باید لپ‌تاپ را ارتقا دهیم؟

روزی روزگاری کامپیوترهای رومیزی طرفداران زیادی داشتند. اما با افزایش جذابیت و ویژگی های لپ تاپ ها، در حال حاضر تنها گروه محدودی از کاربران هنوز از سیستم های دسکتاپ استفاده می کنند و لپ تاپ ها توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. اما با توجه به اینکه این دستگاه ها برای همیشه دوام نمی آورند، چند سال باید لپ تاپ خود را ارتقا دهیم؟ در زیر به این سوال از زوایای مختلف خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر عمر لپ تاپ

عوامل زیادی در کاهش عمر لپ تاپ موثر است که طبیعتا مدت زمان استفاده از آن بیشترین تاثیر را دارد. برخی از کاربران ممکن است فقط چند ساعت در روز از لپ تاپ خود استفاده کنند، اما برخی دیگر از صبح تا شب به طور مداوم از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر لپ تاپ شما ابزار کار شما باشد، مطمئناً ساعت های زیادی در طول روز از آن استفاده خواهید کرد.

ارتقاء لپ تاپ

همچنین نحوه استفاده از لپ تاپ می تواند بر عمر آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر به طور مرتب از لپ تاپ خود برای بازی استفاده می کنید، این می تواند به مرور زمان توانایی های سخت افزار را کاهش دهد. به طور کلی لپ تاپ مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر عمر مفید خاصی دارد.

همچنین نوع لپ تاپ شما می تواند بر عمر آن تأثیر بگذارد. اگر لپ‌تاپ شما سخت‌افزار قدیمی‌تر یا ضعیف‌تری دارد، احتمالاً به اندازه لپ‌تاپ‌هایی با سخت‌افزار رده بالا دوام نخواهد آورد. اگرچه همیشه اینطور نیست، اما در هر صورت باید این را در نظر بگیرید.

همچنین باید به خسارت وارده اشاره کرد. علاوه بر آسیب های فیزیکی، نباید مواردی مانند رطوبت، گرمای بیش از حد و موارد مشابه دیگر را فراموش کنیم که هر کدام از این موارد می توانند عمر قطعات مختلف داخل لپ تاپ را کاهش دهند. در عین حال بی توجهی به وضعیت لپ تاپ می تواند عمر آن را کاهش دهد. برای مثال می توان به فن لپ تاپ اشاره کرد. این قطعه سخت افزاری نقش بسیار مهمی در کاهش دمای لپ تاپ دارد. به عنوان مثال زمانی که CPU تحت فشار زیاد است، فن با سرعت بالایی کار می کند تا CPU در این فشار بالا با مشکل مواجه نشود.

با این حال، اگر داخل لپ تاپ پر از گرد و غبار باشد، طبیعتا فن نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. این مشکل منجر به گرم شدن بیش از حد بدن و آسیب به سایر قسمت ها می شود. بنابراین توصیه می شود فن لپ تاپ را هر 6 ماه یکبار تمیز کنید. اکنون که عوامل موثر بر عمر لپ تاپ را بررسی کردیم، باید به این موضوع بپردازیم که زمان مناسب برای ارتقاء لپ تاپ چه زمانی است.

چه زمانی باید لپ تاپ خود را ارتقا دهید؟

ارتقاء لپ تاپ

با توجه به تمامی عوامل ذکر شده، پاسخ قطعی و جامعی در این زمینه وجود ندارد. اما به طور کلی می توان توصیه های مفیدی در این زمینه داد.

به طور کلی، کارشناسان توصیه می کنند لپ تاپ خود را هر سه تا پنج سال یکبار ارتقا دهید. با این حال، این زمان پیشنهادی ممکن است بسته به استفاده، نوع لپ تاپ، نگهداری و غیره افزایش یا کاهش یابد. لپ‌تاپ‌ها نسبت به رایانه‌های رومیزی عمر کوتاه‌تری دارند، اما این لزوماً به معنای تفاوت چشمگیر بین عمر مفید آنها نیست.

اگر از جمله کاربرانی هستید که دوست دارید همیشه از آخرین فناوری استفاده کنید، طبیعتاً باید هر چه زودتر لپ تاپ خود را ارتقا دهید. البته چنین کاری بسیار گران است. از طرفی دیگران می توانند تا آخرین نفس از لپ تاپ خود استفاده کنند که می تواند 8 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد.

در این میان باید به امکان ارتقاء برخی از قسمت های لپ تاپ به جای کنار گذاشتن آن اشاره کرد. چنین کارهایی نه تنها فشار کمتری به جیب شما وارد می کند بلکه شما را از دردسر خرید لپ تاپ و انتقال فایل و سایر کارهایی از این قبیل نجات می دهد. برای مثال می توانید از باتری جدید برای لپ تاپ خود استفاده کنید یا رم آن را ارتقا دهید.

علائمی که از پایان عمر لپ تاپ خبر می دهد

هر چند سال یکبار باید لپ‌تاپ را ارتقا دهیم؟

اگر فکر می کنید وقت آن رسیده که لپ تاپ خود را ارتقا دهید، بهتر است به علائم خاصی توجه کنید. اول، اگر لپ تاپ شما مدام یخ می زند یا خاموش می شود، به نظر می رسد که در حال مرگ است. چنین مشکلاتی معمولاً مربوط به پردازنده است. در اکثر لپ تاپ ها امکان تعویض پردازنده وجود ندارد، بنابراین اگر پردازنده دچار مشکل جدی شد، چاره ای جز خرید لپ تاپ جدید ندارید.

اما اگر مشکلات لپ تاپ شما مربوط به RAM، HDD یا SSD باشد، می توانید به راحتی این قطعات را تعویض کنید. گاهی اوقات با وجود اینکه لپ تاپ فعلی مشکل خاصی ندارد، ممکن است سرعت و امکانات آن کمتر از انتظار و نیاز شما باشد. از این رو، اگر با چنین موقعیتی مواجه شدید، چاره ای جز ارتقاء لپ تاپ خود ندارید.


خرید یک لپ تاپ جدید جدا از اینکه بسیار گران است، یک دردسر نیز هست زیرا باید از بین گزینه های زیادی انتخاب کنید. اما اگر ساعت های زیادی را جلوی لپ تاپ می گذرانید و به این دستگاه نیاز دارید، در صورت مواجه شدن با مشکلات مختلف چاره ای جز خرید لپ تاپ جدید ندارید.

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا