اخبار مشتریان

هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود | دکتر رضا غیاثوند

منبع خبر: هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود | دکتر رضا غیاثوند

مدیر انجمن آلزایمر در ایران با اشاره به اینکه بیش از 50 میلیون نفر در جهان با زوال عقل زندگی می کنند ، گفت: هنوز هیچ آمار مشخصی در ایران وجود ندارد ، اما طبق آمار جهانی ما تخمین می زنیم بیش از 750 تا 800 هزار نفر مبتلا به زوال عقل در کشوری زندگی کنند که توجه به کیفیت زندگی آنها و مراقبان آنها بسیار ضروری است.

در مصاحبه با سایت خبری ، معصومه صالحی وی گفت: امسال شعار انجمن جهانی آلزایمر همانند سال گذشته است ، “بیایید در مورد بیماری آلزایمر بی شرمانه صحبت کنیم”. بیماری آلزایمر و زوال عقل بیماری های غیرواگیر هستند که با افزایش سن بیشترین مشکلات را برای فرد ، مراقبان و جامعه ایجاد می کنند. دلیل انتخاب این شعار این است که هنگامی که ابراز بیماری در همه جوامع به خصوص در خاورمیانه شرم آور باشد ، بیماری به راحتی تشخیص داده نمی شود و فرد مبتلا به آلزایمر در خانه می ماند و ارتباط اجتماعی وی به حداقل می رسد و مراقبان درجه یک رنج می برند. مشکلاتی مانند افسردگی رخ خواهد داد.

وی افزود: اگر در بیان بیماری شرم آور نباشد ، می توانیم بیماری را زودتر تشخیص دهیم. هر سال تشخیص به موقع ، مشکلات بیماری آلزایمر را تا پنج سال به تأخیر می اندازد و منجر به کیفیت بهتر زندگی می شود. باید بدانیم که بیماری آلزایمر فقط یک بیماری انسانی نیست بلکه با تأثیراتی که بر جامعه دارد می توان گفت این یک بیماری جامعه است. زیرا پیشگیری می تواند بیماری آلزایمر را تا 40٪ کاهش دهد.

تفاوت بین زوال عقل و آلزایمر

صالحی ادامه داد: زوال عقل و آلزایمر شامل اختلالات رفتاری و شناختی ، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت و ؛ ​​اما نکته مهم این است که ما باید بین بیماری آلزایمر و زوال عقل تفاوت قائل شویم. دمانس نوعی اختلال حافظه برگشت پذیر است که به دلایل مختلفی مانند اختلال عملکرد تیروئید یا تیروئید رخ می دهد. ، افسردگی ، استفاده از داروهایی که مغز را تحت تأثیر قرار می دهند ، و غیره

عوامل خطر برای آلزایمر

وی با تشریح موارد موثر در پیشگیری از بیماری آلزایمر خاطرنشان کرد: داشتن حداقل سواد یکی از موثرترین عوامل در پیشگیری از بیماری آلزایمر است. همچنین ، به دلیل افزایش آلودگی صوتی ، ممکن است کم شنوایی در سنین پیری ایجاد شود و ما اکیداً توصیه می کنیم از سمعک برای این گروه مسن استفاده کنید تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و جدا نشوند. درمان و جلوگیری از آسیب دیدگی سر از بدو تولد مهم است. زیرا هر ضربه ای که به سر کودک وارد می شود و باعث بیهوشی کوتاه مدت می شود ، یک عامل خطر برای بیماری آلزایمر در سنین بالا است. بیماری هایی مانند فشار خون بالا ، چربی خون و بعد از 40 سالگی می تواند یک عامل خطر برای آلزایمر باشد ، زیرا در صورت عدم درمان ، این شرایط مزمن حتی می تواند به عروق مغز آسیب برساند.

وی با اشاره به تأثیر مصرف الکل در شیوع آلزایمر گفت: خوشبختانه در کشور ما نسبت به سایر نقاط جهان بسیار کمتر است. چاقی یکی دیگر از عوامل موثر در بیماری آلزایمر است که با افزایش مصرف فست فودها ، غذاهای چرب ، کم تحرکی و موارد دیگر مشاهده می شود. هرچه دور کمر بزرگتر باشد ، خطر ابتلا به آلزایمر بیشتر می شود. بنابراین ، تا آنجا که ممکن است ، باید به رژیم غذایی و ورزش توجه شود. از طرف دیگر ، سیگار کشیدن جریان خون در مغز را مختل می کند و یکی دیگر از عوامل موثر در زوال عقل و آلزایمر است.

صالحی با بیان اینکه احتمال افسردگی در سنین پیری نسبت به سایر دوره های زندگی افزایش می یابد ، اظهار داشت: با مرگ همسر ، عزیمت فرزندان ، تغییر محل زندگی و تنهایی سالمندان احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش می یابد. معمولاً افراد حتی پس از بازنشستگی می توانند از افسردگی رنج ببرند و توصیه اکید ما این است که این افراد را به کارهای گروهی به ویژه کارهای خیرخواهانه جذب کنیم تا فرد احساس رضایت و خوشحالی کند. متأسفانه ، این فعالیتهای اجتماعی اکنون در بحران Cubid 19 کاهش یافته است ، اما افراد مسن نیز باید از طریق فضای مجازی با دوستان و بستگان ارتباط برقرار کنند.

وی با تأکید بر اهمیت ورزش و فعالیت بدنی گفت: با نهادینه شدن ورزش از کودکی تا پیری ، جریان خون در سیستم بدن افزایش می یابد. حداقل 20 دقیقه تا نیم ساعت پیاده روی در روز در حفظ سلامتی مثر است. آلودگی هوا ، سطح بالای قند خون از دیگر عوامل ایجاد آلزایمر است.

هر 3 ثانیه در جهان و هر 7 دقیقه در ایران. شخصی بی هوش است

مدیرکل انجمن آلزایمر در ایران با بیان اینکه بیش از 50 میلیون نفر در جهان با زوال عقل زندگی می کنند ، ادامه داد: در سال 2050 این تعداد به 132 میلیون نفر خواهد رسید ، به این معنی که هر 3 ثانیه یک نفر در جهان دچار زوال عقل می شود. اما طبق آمار جهانی ما تخمین می زنیم که بیش از 750،000 تا 800،000 نفر مبتلا به زوال عقل در کشور زندگی می کنند. در ایران هر 7 دقیقه یک نفر به زوال عقل مبتلا می شود. با توجه به افزایش جمعیت سالخورده در کشور ، این تعداد در حال افزایش است ، اما فراموش نکنید که با احراز امتیازات می توان میزان ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش داد و افراد مسن سالم در جامعه وجود دارد. این در حالی است که می توان از هزینه های اضافی جلوگیری کرد. اکنون بیش از 1.1 تریلیون دلار در سراسر جهان برای بیماری آلزایمر هزینه شده است و چه بهتر که فکر کردن در مورد پیشگیری از زوال عقل باشد.

سالمندان را جدی بگیرید

وی با اشاره به سند ملی دمانس گفت: با افشای این سند ، بیماری آلزایمر بیش از گذشته درمان می شود و آموزش ، غربالگری و پیشگیری از اولویت بیشتری برخوردار می شود. طبق یک غربالگری که با سازمان بهزیستی انجام دادیم ، از 720 نفر مورد بررسی ، حدود 285 نفر افراد مسن مبتلا به افسردگی بودند و ما بین 8 تا 10 نفر مبتلا به زوال عقل داشتیم و این به آمار جهانی نزدیک بود.

مدیرکل انجمن آلزایمر در ایران تأکید کرد: توصیه اکید ما جدی گرفتن سالمندان در خانه ها است و اگر خانواده ها فکر می کنند به راهنمایی بیشتری نیاز دارند ، می توانند با انجمن آلزایمر در ایران تماس بگیرند.

انتهای پست

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا