هشدار به رقبا؛ چین توانست به فناوری ساخت تراشه 7 نانومتری دست پیدا کند

چین بالاخره به فناوری تولید تراشه 7 نانومتری دست یافت. تکنولوژی ساخت و تولیدی که در حال حاضر جدیدترین نیست اما قطعا می تواند راه را برای دستیابی این کشور به فناوری روز هموار کند.

به نظر می رسد چین یکی از بدترین اتفاقات سال های اخیر را برای آمریکا رقم زده است. این کشور موفق به دستیابی به فناوری ساخت تراشه 7 نانومتری شده است که می تواند هشدار بزرگی برای رقبا باشد. همانطور که می دانید، دو سال پیش آمریکا برای جلوگیری از دستیابی این شرکت به تراشه های قدرتمند 5G، هواوی را تحریم سخت افزاری کرد. در آن زمان هواوی سعی کرد از نظر نرم افزاری خودکفا باشد که چندان امکان پذیر نبود، اما زمانی که تحریم سخت افزاری کمر این شرکت را شکست، اوضاع رو به بهبود بود.

در آن زمان، SMIC، بزرگ‌ترین سازنده تراشه چین، تنها می‌توانست تراشه‌های 14 نانومتری تولید کند که در مقایسه با تراشه‌های 4 و 5 نانومتری که در حال حاضر توسط TSMC و سامسونگ استفاده می‌شود، کمرنگ است. هر دو شرکت تا سال آینده تراشه های 3 نانومتری خود را به بازار خواهند آورد، اگرچه سامسونگ پس فردا اولین مرحله تولید را به پایان می رساند.

همانطور که می دانید هرچه پردازنده کوچکتر باشد، از نظر مصرف انرژی و قدرت پردازشی عملکرد بهتری خواهد داشت، زیرا می توان ترانزیستورهای بیشتری را روی آن قرار داد. به عنوان مثال، تراشه A15 اپل در حال حاضر دارای 15 میلیارد ترانزیستور است که عملکرد پردازش خام آن را بسیار بهتر از سایر پردازنده ها می کند. اگر تعجب می کنید که چگونه می توان این همه ترانزیستور را در یک تراشه کوچک جا داد، پاسخ یک دستگاه لیتوگرافی قدرتمند است که در ASML در هلند ساخته شده است.

حتی بدون یک دستگاه EUV 150 میلیون دلاری مانند آنچه در این عکس است، SMIC می تواند روی گره فرآیند 7 نانومتری کار کند - بزرگترین کارخانه ریخته گری چین که با تولید SoC های 7 نانومتری جریان اصلی زنگ خطر را به صدا در می آورد.

دستگاه EUV که فقط ساخت شرکت هلندی ASML است

این دستگاه به قدری پیشرفته و قدرتمند است که می تواند طرح های مدار را روی ویفری به نازکی موی انسان حک کند. دستگاهی که برای زنده نگه داشتن قانون مور وجود دارد. قانونی که هر چیپ باید هر سال دو برابر ترانزیستور داشته باشد. اما به نظر می رسد چین توانسته است بدون نیاز به این دستگاه به فناوری تولید 7 نانومتری دست یابد.

ایالات متحده SMIC را از خرید تجهیزات EUV از ASML منع کرد، که این امر مانع از دستیابی شرکت چینی به فناوری پیشرفته ساخت تراشه شد. SMIC آنقدر کوچک بود که سال گذشته تصمیم گرفت تنها در بخش تراشه های 28 نانومتری که بیشتر برای وای فای استفاده می شود، با TSMC رقابت کند. در آن زمان، شرکت چینی میلیاردها دلار فقط برای رسیدن به این هدف هزینه کرد.

SMIC اکنون توانسته است با تراشه های TSMC و 7 نانومتری سامسونگ با فناوری ساخت N+1 رقابت کند. این موفقیت بدون نیاز به دستگاه EUV حاصل شد که در نوع خود بسیار عجیب و شگفت انگیز است. ظاهرا SMIC توانسته با این فناوری ساخت جدید یک تراشه استخراج بیت کوین طراحی کند اما پس از بررسی ها و مهندسی معکوس مشخص شد که این تراشه یک کپی دقیق از فناوری ساخت 7 نانومتری TSMC است!

TSMC دو بار از SMIC به دلیل کپی برداری از فناوری خود شکایت کرد - بزرگترین کارخانه ریخته گری چین با تولید SoCهای 7 نانومتری جریان اصلی زنگ خطر را به صدا درآورد.

البته این عجیب نیست. TSMC دو بار از SMIC به دلیل کپی برداری از فناوری ساخت تراشه شکایت کرده است. اما به نظر می رسد که SMIC دوباره موفق به انجام این کار شده و اکنون موفق به تولید یک تراشه 7 نانومتری شده است. اگر اخبار در این زمینه صحت داشته باشد، SMIC رسما توانایی این کار را پیدا کرده و با وجود اینکه هنوز نمی تواند با سامسونگ و TSMC رقابت کند، فاصله را با آنها کم کرده است.

نکته عجیب این است که شرکتی مانند SMIC به دلیل ارتباط با دولت به سود و درآمد اهمیتی نمی دهد. از این رو محدودیتی از نظر بودجه وجود ندارد. برای دولت چین، مهم نیست که SMIC در این مسیر چقدر پول از دست می دهد، و این بدان معنی است که همه چیز برای ادامه پیشرفت SMIC آماده است. این می تواند منجر به سرقت فناوری بیشتر SMIC از TSMC در آینده نزدیک، استفاده از آن برای ایجاد تراشه های پیشرفته و پیشرفت آنچنان سریع شود که از همه پیشی بگیرد.

در حال حاضر این تراشه 7 نانومتری چین کاملاً برای استفاده در گوشی‌ها آماده نیست، اما باید دید وضعیت چگونه پیش خواهد رفت. زیرا SMIC قطعا می تواند در آینده نزدیک برای شرکت هایی مانند TSMC و سامسونگ خطرناک باشد.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا