هواوی چگونه می‌خواهد تحریم تراشه‌ها را دور بزند؟

در سال 2020، ایالات متحده قانون جدیدی را برای افزایش فشار بر هواوی تصویب کرد که می گوید این شرکت نمی تواند از تجهیزات آمریکایی برای ساخت تراشه های مورد نظر خود استفاده کند. در آن زمان، هواوی دومین مشتری بزرگ TSMC پس از اپل بود، اما به دلیل فشار شدید آمریکا، هواوی تقریباً به طور کامل توانایی تولید تراشه های پیشرفته را از دست داد.

هواوی در این چند سال سیستم عامل هارمونی خود را توسعه داده است و با وجود اینکه از تراشه های جدید اسنپدراگون برای گوشی های خود استفاده می کند، این تراشه ها به دلیل تحریم های آمریکا نمی توانند به اینترنت 5G دسترسی داشته باشند. همچنین به جای سرویس های موبایل هواوی، این شرکت خدمات جایگزینی را معرفی کرده است.

اکنون بر اساس گزارش آژانس بلومبرگ، یک استارت آپ چینی موفق به خرید تجهیزات لازم برای آماده سازی خطوط تولید تراشه شده است و هواوی به دنبال همکاری با این شرکت است. این شرکت نه تنها توسط یکی از مدیران ارشد سابق هواوی تأسیس شده است، بلکه بر اساس اسناد منتشر شده و تصاویر ماهواره ای، در حال ساخت کارخانه خود در نزدیکی دفتر مرکزی هوآوی است. منابع آگاه می گویند هواوی می خواهد 100 درصد ظرفیت تولید این شرکت را در اختیار بگیرد. ظاهرا تجهیزات خریداری شده تا نیمه اول سال آینده به دست او می رسد.

هواوی

این شرکت چینی که PXW نام دارد احتمالاً نمی تواند تجهیزات لیتوگرافی EUV را به این راحتی خریداری کند. این دستگاه ها منحصرا ساخت شرکت هلندی ASML می باشد که هر کدام به اندازه یک اتوبوس می باشد. از این دستگاه ها برای حکاکی مدارهای بسیار نازک (بسیار باریکتر از موی انسان) استفاده می شود که در نهایت روی ویفر قرار می گیرند و نقش مهمی در تعبیه ترانزیستورها بر روی تراشه ها دارند. با توجه به اینکه میلیاردها ترانزیستور در تراشه های پیشرفته جدید وجود دارد، می توانید تصور کنید که این مدارها چقدر باید محکم باشند.

با توجه به اینکه این دستگاه ها برای تولید تراشه های پیشرفته بسیار مهم هستند، طبیعتا دولت هلند به یک شرکت چینی اجازه نمی دهد یکی از این دستگاه ها را به قیمت 200 میلیون دلار خریداری کند. SMIC بزرگترین سازنده تراشه چین مدتی پیش اعلام کرد که موفق به تولید تراشه های 7 نانومتری بدون استفاده از تجهیزات EUV شده است. در همین حال، سامسونگ و TSMC در حال حاضر در حال تولید تراشه های 3 نانومتری هستند. بنابراین حتی اگر چینی ها بتوانند تراشه های 7 نانومتری تولید کنند، تولید تراشه های پیشرفته تر بدون استفاده از تجهیزات EUV تا حد زیادی غیرممکن است.

در حال حاضر فعالیت های شرکت PXW و همکاری احتمالی آن با هواوی توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده در دست بررسی است. بر اساس گزارش بلومبرگ، در حال حاضر مشخص نیست که آیا فعالیت های PXW تحریم های آمریکا علیه هواوی را نقض می کند یا خیر. اما در هر صورت این شرکت برای تهیه تمامی تجهیزات مورد نیاز باید بر چالش های زیادی فائق آید. لازم به ذکر است که هوآوی همانند اپل یکی از شرکت هایی است که پس از طراحی تراشه های خود، تولید خود را به شرکت دیگری واگذار می کند و پس از تحریم های آمریکا، دپارتمان طراحی تراشه هوآوی عملاً فلج شده است.

هواوی

طبق برنامه های اعلام شده، ظاهرا PXW می خواهد تولید تراشه های 28 نانومتری را از سال 2025 آغاز کند. این در حالی است که تراشه های 2 نانومتری سامسونگ و TSMC تا آن زمان در بازار حضور داشتند. به عبارت ساده، هرچه تعداد مربوط به فناوری ساخت تراشه کمتر باشد، ترانزیستورهای بیشتری در تراشه تعبیه شده است. افزایش تعداد ترانزیستورها به معنای توان بیشتر و مصرف برق کمتر است. منابع آگاه می گویند که PXW در نهایت می خواهد تولید تراشه های 14 و 7 نانومتری را آغاز کند.

اگرچه PXW برای سال‌های متمادی تهدید قابل‌توجهی نخواهد بود، اما به جای محدود کردن تنها هواوی، ایالات متحده می‌خواهد تمام شرکت‌های چینی تراشه را از مواجهه با مشکلات تجهیزات بیشتر منع کند. بنابراین با وجود این تلاش ها، به نظر می رسد هواوی در بهترین حالت به تراشه های پیشرفته ای که سال هاست می خواهد دسترسی نداشته باشد.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا