هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می‌دهد؟

یکی از مهم ترین مشکلات قطعات الکترونیکی تولید گرما است که چالش های زیادی را برای آنها ایجاد می کند. در این شرایط سینک سینک وارد کار می شود که می تواند گرمای تولید شده توسط قطعه را جذب کند و در نتیجه دمای قطعه مورد نظر کاهش می یابد. اما رادیاتور دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

گرما در دستگاه های الکترونیکی چگونه تولید می شود؟

در حال حاضر چندین ابزار و ابزار الکترونیکی در اطراف ما وجود دارد. همه این دستگاه ها از هزاران قطعه کوچک و بزرگ تشکیل شده اند که برای کارکردن به انرژی الکتریکی نیاز دارند. اگرچه مقداری از این الکتریسیته برای کارکرد دستگاه مصرف می شود، اما بقیه انرژی (بسته به مصرف بهینه دستگاه) به صورت گرما از دست می رود.

این دستگاه ها نمی توانند گرما را در بدن خود حفظ کنند و باید به نحوی از شر این گرمای تولید شده خلاص شوند. برای این منظور از رادیاتور استفاده می شود.

رادیاتور چیست؟

سیستم خنک کننده

به عبارت ساده هیت سینک قطعه ای است که در قطعات ضروری کامپیوتر تعبیه شده و به دلیل استفاده از مواد رسانا می تواند گرما را به خوبی جذب کند. سپس این انرژی با همرفت و روش های دیگر به محیط بیرون منتقل می شود.

مکانیزم هیت سینک

رادیاتورها از مواد رسانای گرما (معمولاً آلومینیوم) ساخته شده اند. در مقایسه با سایر مواد رسانای حرارتی مانند نقره و طلا، آلومینیوم فلز بسیار ارزان‌تری است.

گرمای یک محفظه الکترونیکی نسبتاً کوچک توسط یک صفحه فلزی مسطح توسط هدایت جذب می شود. برای تسهیل این فرآیند، خمیر حرارتی معمولاً بین پوشش خارجی دستگاه الکترونیکی و هیت سینک قرار می گیرد. با استفاده از این نوع رب ها این دو قسمت می توانند تماس فیزیکی بهتری داشته باشند.

سیستم خنک کننده

یک هیت سینک با حداقل مقاومت در برابر انتشار تضمین می کند که گرما تقریباً به طور مساوی در سراسر صفحه و پره ها توزیع می شود. البته اینکه اندازه رادیاتور با توجه به گرمای تولیدی چقدر باید باشد، سوال بسیار پیچیده ای است که در این مقاله نمی توانیم آن را بررسی کنیم.

در سمت دیگر رادیاتور از پره های فلزی برای انتقال حرارت بهتر استفاده شده است. بین باله ها فاصله ای وجود دارد تا هوا از آن عبور کند و در نتیجه دمای این باله ها کاهش می یابد.

خنک کننده طبیعی در مقابل استفاده از فن ها

در نهایت، توزیع گرما بین پره های رادیاتورها یا توسط یک فن یا با همرفت طبیعی انجام می شود. همرفت طبیعی فرآیندی است که در آن هوای محیط با استفاده از جریان طبیعی سیال، انرژی گرمایی را از پره های رادیاتور می گیرد. بدون فشار وارد شده توسط منبع خارجی در این روش فرآیند انتقال حرارت بسیار کند است.

هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می‌دهد؟

اما در صورت استفاده از فن، سرعت این فرآیند بسیار بیشتر می شود و در نتیجه حرارت تولید شده با سرعت بیشتری از کیس کامپیوتر خارج می شود.

آخرین کلمه

رادیاتور یکی از قطعات حیاتی کامپیوتر است و بدون آن با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. اگرچه در این مقاله به هیت سینک در رایانه ها پرداخته ایم، اما در سایر دستگاه های الکترونیکی از همین رویکرد استفاده می شود و شاید فقط در برخی جزئیات از رویکردهای متفاوتی استفاده می کنند.

همانطور که گفتیم برای رادیاتور در کامپیوتر خمیر حرارتی سیلیکونی بسیار مهم است پس بهتر است هر از چند گاهی خمیر استفاده شده را عوض کنید. خوشبختانه در هیلی بیلی می توانید از بین ده ها خمیر حرارتی مختلف انتخاب کنید. برای مشاهده این محصولات می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید رب های حرارتی از هیلی بیلی

منبع: Make Use Of

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا