واتس‌اپ باگ افشای شماره تلفن کاربران در نتایج جستجو گوگل را برطرف کرد

ساعاتی پیش واتس اپ اعلام کرد که خطای مربوط به فاش شدن شماره تلفن کاربران در نتایج جستجوی گوگل را برطرف کرده است. این اصلاح چند روز پس از آن صورت می گیرد که یک محقق فاش کرد که شماره تلفن برخی از کاربران واتس اپ به دلیل خطا در یکی از ویژگی های این سرویس توسط بخش جستجوی گوگل ایندکس شده است.

یکی از سخنگویان واتس‌اپ در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که از گزارش محقق و زمانی که برای به اشتراک گذاشتن آن با ما صرف کرد، قدردانی می‌کنیم، اما این پاداشی برای یافتن خطا نیست. زیرا تنها لینک هایی که حاوی شماره تلفن کاربران هستند توسط موتور جستجو نمایه می شوند و این شماره ها متعلق به کاربرانی است که تصمیم گرفته اند شماره خود را عمومی کنند.

کاربران می توانند از ویژگی کلیک برای چت برای برقراری ارتباط با افراد دیگر بدون نیاز به ذخیره شماره تلفن خود استفاده کنند. برای این کار کافی است لینک wa.me/phoneNumber را برای دیگران ارسال کنید و به جای phoneNumber شماره موبایل خود را همراه با کد کشور وارد کنید.

واتساپ

محقق امنیتی که این مشکل را کشف کرد، آن را نقض حریم خصوصی نامید. او ادعا می کند که حدود 300000 شماره تلفن کاربر در نتایج جستجوی گوگل ثبت شده است. این محقق امنیتی خاطرنشان کرد که این اتفاق به این دلیل رخ داده است که وی به واتس اپ، گوگل و سایر موتورهای جستجو اطلاع نداده که این لینک ها را ایندکس نکنند. این یک کار بسیار ساده و رایج است.

اما محقق هندی اولین کسی نبود که این مشکل را گزارش کرد و مدتی پیش در فوریه WaBetaInfo گزارشی در این زمینه منتشر کرد. یعنی حداقل چند ماه است که چنین مشکلی وجود دارد.

منبع: TechCrunch

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا