وضعیت سامسونگ در فروش گوشی‌های هوشمند نگران‌کننده است

سامسونگ در کنفرانس اخیر خود در مورد فروش محصولات خود در سه ماهه اول سال جاری، نکاتی را بیان کرد که به طور کلی نشان می دهد که عملکرد این شرکت در فروش گوشی های هوشمند چندان خوب نیست.

سامسونگ به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند در جهان، سال 2022 را با عرضه‌ای قوی از محصولات ارزشمند آغاز کرد. این شرکت کره ای موفق شد از ژانویه تا مارس 2022 (سه ماهه اول) 77.78 تریلیون وون و سود 14.12 تریلیون وون تولید کند. این رقم بسیار بیشتر از 65.39 و 9.38 تریلیون وون در سه ماهه آخر سال 2021 است.

چیزی که ما بسیار مشتاق بودیم از سامسونگ ببینیم این بود که این شرکت کره‌ای تعیین کند که از هر یک از بخش‌هایش چقدر درآمد ایجاد می‌کند، ببیند چقدر از فروش گوشی‌های هوشمند سود می‌برد و در مقایسه با سایر شرکت‌ها چگونه عمل می‌کند.

البته قبل از ورود به این موضوع باید بگوییم که این شرکت کره ای در کنفرانس اعلام کرد که گوشی های تاشوی جدید حدود تابستان همان سال معرفی خواهند شد. مشکلی که ما از آن مطمئن بودیم، اما نمی دانستیم چند صدف ارائه می شود که متاسفانه سامسونگ در مورد آن چیزی نگفت.

فروش بالای گلکسی اس 22 اولترا و فروش موفق گوشی های 5G

سامسونگ در فروش رم مانند همیشه عمل کرد، بنابراین این بخش از شرکت بیشترین سود را در سه ماه گذشته با 8.45 تریلیون وون داشته است. سپس بخش موبایل 3.82 تریلیون سود دارد. این در حالی است که در سه ماه اخیر زنجیره تامین و خطوط مونتاژ به دلیل مشکلات مختلف از جمله جنگ روسیه و اوکراین و آغاز قرنطینه جهانی در چین با مشکلات جدی مواجه شده است.

واقعیت این است که سامسونگ علیرغم فروش بالای خود نتوانسته رکورد سه ماه اخیر خود را بشکند و این برای این شرکت واقعا نگران کننده است. سامسونگ سال 2021 را با درآمد 4.39 تریلیون وون از فروش گوشی های هوشمند در سه ماه گذشته به پایان رساند. اما کاهش درآمد در سال جاری با وجود عرضه گوشی های جدید به هیچ وجه نشانه خوبی نیست.

وضعیت سامسونگ در فروش گوشی‌های هوشمند نگران‌کننده است

دلیل اصلی اینکه سامسونگ به طور مداوم از فروش بالای گلکسی اس 22 اولترا و عملکرد خیره کننده شب گذشته در کنفرانس و همچنین استراتژی خود برای حذف سری گلکسی نوت تمجید می کرد، این بود که می توانست این کاهش چشمگیر درآمد را از کانون توجه به ارمغان بیاورد. با این حال، این ذکر مداوم از S22 Ultra و حذف سری Note تنها یک چیز را نشان داد. گلکسی اس 22 و اس 22 پلاس اصلا وضعیت خوبی ندارند.

هنوز مشخص نیست این گوشی ها بر اساس مدل چه آماری را ثبت کرده اند و سامسونگ نیز توضیح خاصی در این زمینه ارائه نکرده است. اما در خبر فروش بالای گوشی های 5G این شرکت شاهد بودیم که مدل اولترا در رتبه دوم فروش نسبت به سایر گوشی های 5G قرار دارد و از هر دو مدل به اضافه استاندارد خبری نبود.

در مقایسه با سال گذشته، چیزی که بخش گوشی‌های هوشمند این شرکت کره‌ای را بسیار سودآور کرده است، گوشی‌های میانی 5G سری 5 گلکسی A، تبلت‌ها (از جمله سری S8 Tab) و گجت‌های پوشیدنی هستند. به عنوان مثال گلکسی تب اس 8 اولترا نسبت به مدل های دیگر با وجود قیمت بالای خود توانسته فروش خوبی را تجربه کند.

به سوی آینده ای نامعلوم

گوشی های هوشمند سامسونگ

خبر بد برای سامسونگ و به طور کلی تمام شرکت های گوشی های هوشمند این است که مشکلات زنجیره تامین و خط مونتاژ به زودی پایان نخواهد یافت. پیش بینی می شود وضعیت تا پایان سال جاری به همین منوال باقی بماند و هیچکس نمی داند این وضعیت بد در نهایت کی به پایان می رسد.

انتظار می رود بخش موبایل سامسونگ از آوریل تا ژوئن (سه ماهه دوم سال جاری) نسبت به سه ماهه اول کاهش قابل توجهی داشته باشد. دلایل این امر متعدد است; از جنگ بین روسیه و اوکراین گرفته تا شیوع انواع جدید تاج در چین و آغاز قرنطینه جهانی، همه چیز دست به دست هم داده است، بنابراین سامسونگ نمی تواند آینده روشنی را برای بخش موبایل خود در سال 2022 پیش بینی کند.

در حال حاضر، به نظر می رسد این شرکت بر فروش محصولات موفق پرچمدار و واسطه ها و اقتصادهای مجهز به 5G تمرکز کرده است. محصولاتی که به نظر می رسد تنها راه نجات سامسونگ از این وضعیت آشفته بازار باشد.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا