پردازنده‌ی کامپیوتر (CPU) باید چه سرعتی داشته باشد؟

پردازنده کامپیوتر باید قدرت کافی برای انجام وظایف محوله را داشته باشد، اما فرمول خاصی برای سرعت پردازنده وجود ندارد. هر کاربر کار متفاوتی با سیستم خود انجام می دهد، بنابراین نیازهایی که برای سیستم خود دارید، سرعت مورد نیاز پردازنده را تعیین می کند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

پردازنده کامپیوتر چه کاری انجام می دهد؟

قبل از اینکه بدانید پردازنده سیستم شما باید چقدر سریع باشد، باید بدانید که چگونه کار می کند و چه کاری انجام می دهد. به طور کلی، پردازنده اغلب مغز کامپیوتر در نظر گرفته می شود. پردازنده اطلاعات و داده های مختلف را از برنامه های مختلف دریافت می کند، آنها را تفسیر می کند و سپس پردازش های لازم را انجام می دهد. حالا این فرآیند می تواند شروع یک بازی سنگین یا باز کردن یک فایل Word ساده باشد.

پردازنده کامپیوتر

پردازنده علاوه بر فرآیندهایی که انجام می دهد، باید داده های مختلفی را نیز به کارت گرافیک و رم ارسال کند. برای مثال، این قطعات با نمایش جلوه بصری بر روی مانیتور یا دسترسی فوری به اطلاعات در مرورگر به درخواست پردازنده پاسخ می دهند.

هسته های پردازنده و سرعت ساعت

اولین پردازنده ها فقط از یک هسته پردازنده استفاده می کردند. اما در حال حاضر پردازنده های 4 و 8 هسته ای بسیار متداول هستند و حتی برخی از این پردازنده ها تا 64 هسته نیز استفاده می کنند. هنگامی که بیش از یک هسته در داخل پردازنده باشد، می تواند حجم بسیار بیشتری از داده ها را در یک زمان مدیریت و پردازش کند. بنابراین، اگر سیستم را روشن کنید و یک مرورگر، پخش کننده موسیقی و بازی اجرا کنید، یک پردازنده چند هسته ای می تواند این کار را بسیار سریعتر از یک پردازنده تک هسته ای انجام دهد.

امروزه بسیاری از پردازنده های جدید در مورد سرعت و تعداد هسته ها حرفی برای گفتن دارند، بنابراین نمی توانیم آنها را فقط با این اعداد مقایسه کنیم. در نتیجه، اغلب از آزمون های مقایسه ای برای این کار استفاده می شود.

مصرف CPU کامپیوتر را بررسی کنید

قبل از اینکه ببینید چقدر سریع به CPU نیاز دارید، باید میانگین مصرف CPU سیستم را بدست آورید. زیرا مثلاً برای خرید یک پردازنده جدید و قدرتمند می توانید هزینه های هنگفتی را متحمل شوید، اما بعد متوجه می شوید که بسیاری از قدرت این پردازنده بلااستفاده می ماند.

برای بررسی میزان استفاده از CPU در ویندوز 10 و 11، می توانید Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید. در قسمت Processes روی بالای ستون CPU کلیک کنید تا ببینید کدام برنامه ها بیشترین ظرفیت CPU را اشغال می کنند.

پردازنده کامپیوتر

در macOS باید اپلیکیشن Activity Monitor را باز کنید و سپس گزینه CPU را انتخاب کنید. با این کار می توانید ببینید که هر کدام از برنامه ها و فرآیندهای مختلف چند درصد از توان پردازنده را اشغال می کنند.

پردازنده کامپیوتر

زمانی که کار خاصی با سیستم انجام نمی دهید، نرخ استفاده از CPU باید بین 2 تا 4 درصد باشد. گاهی اوقات این درصد می تواند به 10 برسد، اما تا زمانی که زیر 10٪ باشد، عملکرد CPU طبیعی است. استفاده از مرورگرها بسته به تعداد برگه‌های باز می‌تواند استفاده از CPU را تا 15 درصد یا بیشتر افزایش دهد. هنگام تماشای ویدیو در یوتیوب، باید انتظار داشته باشید که مصرف CPU به 5 تا 15 درصد برسد.

هنگام شروع یک بازی البته فشار زیادی به CPU وارد می شود و به خصوص در بازی های سنگین مصرف CPU اغلب بین 30 تا 70 درصد است. اگر پردازنده از تمام هسته های خود استفاده نکند یا به اندازه کافی سریع نباشد، می تواند بیش از 70 درصد مصرف کند. اگر نرخ مصرف CPU برای مدت طولانی بالا باشد، سیستم فشار روی CPU را کاهش می دهد تا از آسیب دائمی جلوگیری کند. در این شرایط عملکرد بازی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

پردازنده

به طور کلی، اگر می خواهید از جدیدترین بازی ها لذت ببرید، باید به دنبال پردازنده ای با سرعت حداقل 3.5 تا 4 گیگاهرتز باشید. همچنین باید به استفاده از حداقل 8 گیگابایت رم و کارت گرافیک قدرتمند مبتنی بر حداقل 6 گیگابایت VRAM اشاره کنیم.

آیا نیاز به خرید یک پردازنده سریعتر دارید؟

به طور کلی، بسیاری از کاربران برای انجام کارهای روزمره به یک پردازنده بسیار قدرتمند نیاز ندارند. زیرا به عنوان مثال کارهایی مانند وبگردی، تماشای فیلم و پردازش ساده فشار زیادی به CPU وارد نمی کند. اما اگر از آن دسته کاربرانی هستید که می خواهید بازی های سنگین را شروع کنید، فیلم های مختلف بسازید یا مثلا در زمینه طراحی مدل های سه بعدی فعالیت کنید، چاره ای ندارید جز خرید یک پردازنده قدرتمند با حداقل سرعت 3.5. گیگاهرتز البته برخی از این کارها به یک کارت گرافیک قدرتمند نیز نیاز دارند.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا