پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سوکت هوشمند می تواند هر وسیله الکتریکی را به اندازه ای هوشمند کند که به کمک این قابلیت بتوان بخشی از عملکرد دستگاه مورد نظر را کنترل کرد. اما کنتاکت هوشمند دقیقا چگونه کار می کند و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه به این گجت ها خواهیم پرداخت.

دوشاخه هوشمند چه کار می کند؟

سوکت هوشمند یک سوکت معمولی نیست، بلکه یکی از ابزارهای هوشمند خانگی است. اگرچه این گجت ها ویژگی های زیادی را ارائه می دهند، اما از طرفی امکانات محدودتری نسبت به سایر گجت های خانه هوشمند دارند. بسیاری از دوشاخه های هوشمند می توانند میزان برق مصرفی دستگاه ها را از طریق اپلیکیشن های مورد نظر تامین کنند.

تماس هوشمند

از جمله ویژگی های مشترک بین این مخاطبین می توان به زمان روشن و خاموش شدن اشاره کرد. برای مثال می توانید برنامه ریزی کنید که کولر گازی دو ساعت بعد از خواب خاموش شود تا مصرف برق کاهش یابد. برخی از این پریزها دارای چندین پورت هستند، بنابراین می توانید چندین وسیله الکتریکی را به آنها متصل کنید.

دوشاخه هوشمند چگونه کار می کند؟

سوکت هوشمند به شما امکان می دهد زمان روشن یا خاموش بودن دستگاه متصل را تعیین کنید و برخی از این سوکت ها اطلاعات خوبی در مورد مصرف انرژی ارائه می دهند. پس از روشن کردن مخاطب هوشمند، می توانید به راحتی آن را با استفاده از اینترنت و شبکه وای فای در یک اپلیکیشن خاص ثبت کنید.

تماس هوشمند

برخی از این خروجی ها با برنامه هایی مانند Google Home و Apple Homekit نیز سازگار هستند. از سوی دیگر، می‌توانید از دستیارهای صوتی مانند Google Assistant یا Siri برای کنترل بسیاری از آنها استفاده کنید. حتی اگر در خانه نیستید، اگر مخاطب هوشمند به اینترنت متصل باشد، می توانید به راحتی آن را از هر نقطه از جهان کنترل کنید.

چگونه مخاطبین هوشمند را کنترل کنیم؟

برای مدیریت مخاطبین هوشمند می توانید از سه روش استفاده کنید. روش اول استفاده از اپلیکیشن ارائه شده توسط سازنده است. پس از اینکه مخاطب هوشمند را روشن کردید و به اینترنت متصل شدید، می توانید از اپلیکیشن برای مدیریت مخاطب مورد نظر استفاده کنید.

تماس هوشمند

از طرفی می توانید این مخاطبین هوشمند را با استفاده از دستیارهای صوتی کنترل کنید. در نهایت امکان خاموش و روشن کردن فیزیکی کنتاکت نیز وجود دارد. مطمئناً مصرف کننده ای که سوکت هوشمند می خرد، قطعاً دوست ندارد چنین کاری را به صورت فیزیکی انجام دهد.

برنامه های کاربردی پلاگین هوشمند

اگرچه امکانات مخاطبین هوشمند چندان زیاد و گسترده نیستند، اما برای کارهای مختلف مفید هستند و در ادامه به برخی از کاربردهای این مخاطبین می پردازیم.

  • خاموش شدن انبوه مخاطبین هوشمند: همانطور که احتمالا می دانید، وسایل برقی حتی زمانی که خاموش هستند مقدار مشخصی برق مصرف می کنند. اما با استفاده از چندین دوشاخه هوشمند، می‌توانید این دستگاه‌ها را به طور جمعی خاموش کنید.
  • برنامه ریزی روزانه: با کمک مخاطبین هوشمند می توانید دستگاه های مختلف را در زمان های مختلف با توجه به زندگی روزمره خود خاموش و روشن کنید.
  • وقتی دور هستید چراغ ها را روشن و خاموش کنید: زمانی که چندین روز دور هستید، با کمک این کنتاکت ها می توانید چراغ ها را در زمان های مختلف خاموش و روشن کنید و در نتیجه احتمال سرقت را کاهش دهید.
  • پایش مصرف انرژی: بسیاری از دوشاخه های هوشمند اطلاعات خوبی در مورد مصرف برق ارائه می دهند. با استفاده از این گزارش ها می توانید متوجه شوید که کدام دستگاه ها بیشترین مصرف برق را دارند.

خوشبختانه تنوع زیادی در زمینه تماس های هوشمند وجود دارد و این گجت ها قیمت چندانی ندارند. بنابراین با توجه به نیازها و انتظارات خود می توانید به راحتی از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا