چرا آیفون 9 هیچ‌وقت عرضه نشد؟

در سال 2017 اپل آیفون 8 و آیفون ایکس را معرفی کرد اما خبری از آیفون 9 نبود چرا این شرکت هرگز آیفون 9 را عرضه نکرد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

انتظار می رفت در رویداد اپل که در سال 2017 برگزار شد، آیفون 8 و 8 پلاس حضور داشته باشند که تفاوت چندانی با دو نسل قبلی خود نداشتند. به عنوان مثال اپل برای این دو مدل دوباره از دکمه هوم حاوی تاچ آیدی استفاده می کند. اما در پایان مراسم تیم کوک اعلام کرد که باید گوشی دیگری را ارائه کند. این گوشی با نام آیفون X (تلفظ آیفون 10) معرفی شد که آغاز راه جدیدی برای آیفون بود. به عنوان مثال برای این گوشی دکمه هوم حذف شده و به جای آن از نمایشگر کم حاشیه و سیستم تشخیص چهره استفاده شده است. به همین دلیل این مدل توانست توجه زیادی را در بین طرفداران آیفون به خود جلب کند.

آیفون 9

در جریان رونمایی، تیم کوک جهش بزرگ در فناوری را برجسته کرد و گفت که آیفون X “بزرگترین جهش در فناوری از زمان اولین آیفون بوده است.” وی با اشاره به دهمین سالگرد تولید آیفون گفت: اولین آیفون در یک دهه دنیای فناوری را تغییر داد و در این بین دنیا را تغییر داد. «اکنون، در 10 سال آینده، ما باید محصولی را معرفی کنیم که پایه و اساس فناوری را برای دهه آینده ایجاد کند.

در همان زمان رسانه های مختلف گزارش دادند که اپل به دلیل قدمت 10 ساله آیفون تصمیم گرفته است نام آیفون X را برای مدل انتخاب کند. لازم به ذکر است که X در اعداد رومی همان 10 است. اما اپل هرگز به طور رسمی این موضوع را تایید نکرده است. در این میان می‌توان به صحبت‌های جانی آیو، مدیر طراحی سابق اپل اشاره کرد که گفته بود دو سال قبل از معرفی آیفون X کار روی طراحی آیفون X را آغاز کرده‌اند و در دهمین سالگرد تولید آیفون، این فقط یک اتفاقی. این یک اتفاق بود.

آیفون 9

علاوه بر بحث بازاریابی 10 ساله، دلایل متعددی برای کنار گذاشتن آیفون 9 وجود دارد. مخصوصا آیفون ایکس مدل بسیار جذاب تری نسبت به سری آیفون 8 بود و تفاوت قیمت قابل توجهی با آن ها داشت. اگر اپل آیفون 8 و آیفون 9 را کنار هم قرار می داد، مصرف کنندگان را سردرگم می کرد، چرا که برخی می پرسند چرا آیفون 8 به این زودی منسوخ شده است. در عوض، اپل یک آیفون رده پایین و پرچمدار را در کنار یکدیگر قرار داد و نامی کاملاً متفاوت برای آنها انتخاب کرد و تفاوت بین مدل ها را کاملاً مشخص کرد.

دنباله آیفون 9

با این حال اپل می تواند سال آینده آیفون 9 را به عنوان جایگزینی برای آیفون 8 معرفی کند. اما شرکت این کار را نکرد. در عوض، آیفون XR به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت برای آیفون 8 معرفی شد و آیفون XS به عنوان جایگزین مستقیم برای آیفون X عرضه شد. این نام ها معنای خاصی ندارند، اما یکی از مدیران اپل اشاره کرد که حروف برای آن انتخاب می شوند. مدل های جدید آیفون سرانجام اپل به جای معرفی آیفون 9، چندین سال به فروش آیفون 8 ادامه داد و در نهایت تولید آن در سال 2020 متوقف شد.

آیفون 9

در سال 2020، نسل دوم آیفون SE مدت کوتاهی پس از توقف تولید آیفون 8 معرفی شد. با توجه به اینکه این گوشی از طراحی مشابه آیفون 8 استفاده می کند اما چیپست بهتری دارد، به نوعی جایگزین غیرمستقیم آیفون 8 است و می توان آن را آیفون 9 دانست که هرگز عرضه نشد.

در طول این سال ها گمانه زنی های زیادی در مورد عدم انتخاب عدد 9 برای آیفون وجود داشته است. برخی می گویند به دلیل در دسترس نبودن ویندوز 9، مدیران خرافاتی اپل تصمیم گرفته اند چنین عددی را انتخاب نکنند. از سوی دیگر، برخی می گویند استفاده از X برای آیفون فقط یک ترفند بازاریابی برای جذب کاربران بیشتر از آیفون جدید است. اما این نظریه ها فقط حدس و گمان هستند و هیچ مدرک قابل اعتمادی برای آنها وجود ندارد. در نهایت، هیچ قانون سخت و سریعی برای نام گذاری گوشی های هوشمند وجود ندارد و مدیران شرکت ها بر اساس شرایط بازار تصمیم می گیرند. در این راستا می توان به سراغ سری گلکسی اس سامسونگ رفت که پس از معرفی گلکسی اس 10، این شرکت تصمیم گرفت از نام اس 20 برای نسل بعدی استفاده کند.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا