چرا اپل فقط در آمریکا قیمت آیفون 14 را ثابت نگه داشته است؟

همانطور که می دانید اپل نسبت به قبل قیمت گوشی های سری آیفون 14 را در آمریکا افزایش نداده است اما در کشورهای دیگر این اتفاق افتاده است.

در سپتامبر امسال، اپل گوشی های سری آیفون 14 را در چهار مدل استاندارد، پلاس، پرو و ​​پرو مکس معرفی کرد. انتظار می رفت که اپل یا قیمت این محصولات را در همه بازارها افزایش ندهد و یا در صورت افزایش قیمت، برای همه یکسان باشد. اما این شرکت آمریکایی آیفون 14 پرو را با قیمت 999 دلار و مدل پرو مکس را با قیمت 1099 دلار در بازار آمریکا عرضه کرده است. این دقیقا همان قیمتی بود که این شرکت برای آیفون 13 پرو و ​​پرو مکس، آیفون 12 پرو و ​​پرو مکس و حتی نسل قبلی آیفون 11 پرو و ​​پرو مکس تعیین کرده بود.

ارزش بالای دلار قیمت آیفون را در بسیاری از کشورها افزایش داده است

قیمت آیفون 14 در آمریکا

اما دلیل اینکه اپل قیمت آیفون را در قلمرو خود تغییر نداد این است که دلار بسیار ارزشمند است. این ادعا توسط وب سایت CNBC مطرح شده و گفته شده است که ارزش بالای دلار در مقایسه با واحد پول سایر کشورها مشکلاتی را برای اپل به همراه داشته است. ارزش بالای دلار به این معناست که وقتی ارز کشورهای دیگر را به دلار تبدیل می کنیم، سود کمتری نصیب اپل می شود.

به عنوان مثال، سال گذشته ارزش هر پوند انگلیس 1.35 دلار بود. اما مشکلات اخیر دولت بریتانیا باعث شده تا ارزش این واحد پول رایج در برابر دلار اندکی کاهش یابد. پوند استرلینگ اکنون 1.14 دلار است که 15.6 درصد کاهش یافته است و اپل در حال پرداخت بهای آن است. از این رو این شرکت آیفون 14 را با قیمت 850 پوند یعنی 70 پوند افزایش قیمت نسبت به نسل قبل در انگلستان عرضه کرد. قیمت آیفون 14 پرو مکس نسبت به قیمت 13 پرو مکس 150 پوند افزایش یافته است.

اگر آن تفاوت ارزی نبود، سود سه ماهه چهارم مالی اپل به جای 8 درصد دو رقمی می شد. این چیزی است که تیم کوک، مدیرعامل این شرکت در توضیحات خود گفته است. نکته جالب اینجاست که گاهی ممکن است ارزش بالای دلار پیام خوبی برای شرکت های بین المللی فعال در آن کشور نباشد. اگرچه ممکن است آنها را مجبور به پرداخت قیمت کمتری برای خرید قطعات ضروری کند، اما برای فروش از آنجایی که به تمام کشورهای دنیا وابسته هستند، معمولاً برای جبران ضرر خود مجبور به افزایش قیمت در تعدادی از بازارها هستند.

گاهی اوقات، اپل برای ثابت نگه داشتن قیمت ها مجبور به ضرر و زیان شده است. به عنوان مثال، در سال 2019 که لیر ترکیه 33 درصد کاهش یافت، فروش در این کشور 700 میلیون دلار کاهش یافت. البته اپل ادعا می کند که تقاضا برای آیفون در سال جاری خوب بوده است، حتی با وجود اینکه این شرکت مجبور به افزایش قیمت شده است.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا